Recenze elektrokoloběžky BlueTouch BTX250

Jsem nesmírně rád, že mohu otestovat i takové produkty, jako jsou kvalitní elektrokoloběžky. A ještě radši jsem, že mohu zprostředkovat své zkušenosti, vypíchnout slabé a silné stránky tak, abych vás buď definitivně přesvědčil nebo odradil od nákupu.

K recenzi jsem měl zapůjčenou elektrokoloběžku BlueTouch BTX250 s dojezdem až 30 kilometrů a maximální rychlostí 25 km/h k téměř 2 měsíčnímu testování. A to je rozhodně dost dlouhá doba na to, abych zjistil jak si vede.

Už dříve jsem měl zkušenosti s přímým konkurentem Xiaomi Mi Scooter 2. Jakmile si člověk osahá více druhů a značek, dokáže mnohem snadněji rozpoznat základní výhody a nevýhody. A o tom taky bude dnešní recenze.

Elektrokoloběžka Bluetouch BTX250

Zpracování

Celkové zpracování elektrokoloběžky hodnotím kladně.

Konstrukce vypadá odolně a robustně, ostatně je vyrobena z leteckého hliníku.

Elektrokoloběžku můžete složit, trvá to asi 2 až 5 sekund podle vaší zručnosti. V případě BlueTouch BTX250 jen odjistíte pojistku, vycvaknete a skládáte. V pohodě to zvládne i jakákoliv žena.

Háček na řidítkách a očko na zadním blatníku slouží k pohodlnému přenášení. Otázkou zůstává, kolik toho očko na plastovém blatníku vydrží. Je to však standardní zpracování i u konkurence. Některé recenze si stěžují na cvakání očka na zadním blatníku. Já tuto nevýhodu nezaznamenal, pravděpodobně se však očko během nějaké doby uvolní a pak rezonuje. Po zaslání dotazu výrobci, jsem obdržel zprávu, že modelová řada 2020 je vybavena novým blatníkem a novým uchycením háčku. Zřejmě díky tomu se u mnou testované koloběžky tento nedostatek již neprojevoval.

Háček může sloužit i pro zavěšení nákupu cestou z obchodu. K tomuto modelu dostanete navíc praktický batůžek na řidítka, třeba pro váš mobil nebo jiné drobné věci.

Váhově se jedná o standard, v podobné cenové kategorii příliš výkyvy nejsou. Tenhle model váží konkrétně 12,5 kg a je tudíž snadné ho na kratší vzdálenosti přenášet. To se hodí například do MHD nebo třeba do kufru auta kam se krásně vejde.

Standardem je také pouze zadní kotoučová brzda. Koloběžky do této rychlosti disponují přední brzdou jen velmi výjimečně. Nicméně tato koloběžka je mimo zadní kotoučové brzdy vybavena ještě přední motorovou brzdou, vše svedeno do jedné páčky. Brzdný efekt je díky tomuto řešení podstatně silnější.

Elektrokoloběžka má dva rychlostní režimy. V prvním případě vám dovolí jet maximálně 15 km/h, to je skvělé například pro děti nebo pokud s elektrokoloběžkami teprve začínáte. Druhý režim vám dovolí jet až 25 km/h. Více jsem z koloběžky nedostal ani z mírnějšího kopce. Buď tedy motor brzdí (což jsem nepocítil), aby nebyla překročena maximální rychlost a nebo tachometr více jak 25 km/h neměří.

Detail brzdy a stojánku Bluetouch-BTX250

Podstatným rozdílem mezi Xiaomi a BlueTouch BTX 250 je umístění předního světlometu. Zatímco u Xiaomi je přímo v řidítkách, u modelu BlueTouch je umístěn prakticky přímo nad komunikací. Je navíc nastavitelný. Svítíte si přímo pod kola, což považuji za bezpečnější variantu. Nechybí ani světlo na zadní části, které při brždění problikává.

Elektrokoloběžka se vyrábí ve třech barevných kombinacích, narozdíl například od modelů Xiaomi tu máme mimo bílé a černé, také pro mě velmi zajímavou stříbrnou variantu.

Co se povedlo?

Displej je největší výhoda

displej elektrokolobežky Bluetouch BTX250BlueTouch BTX250 má minimalistický LCD displej, který vám ukazuje několik zásadních hodnot. Jednak aktuální rychlost, dále režim (jak jsem zmínit výše, tato koloběžka má dva – do 15 km/h a do 25 km/h) a také stav baterie.

Narozdíl od Xiaomi nemusíte elektrokoloběžku propojovat s mobilním telefonem, abyste tyto hodnoty získali. Tuhle funkci by měl mít každý model již v základu od každého výrobce.

Zadní odpružení kola pomůže k pohodlnosti

Protože BlueTouch BTX250 disponuje tzv. plně perforovanými pneumatiky (to jsou ty, které nejdou píchnout, jsou bezdušové) zdá se jízda malinko tvrdší především při přejíždění větších nerovností, například nájezdů na chodník. Odlehčením však je zadní odpružení kola, které je navíc nastavitelné.

Dojezd, výkon a nabití

BlueTouch BTX250 a Xiaomi Mi Scooter 2 mají stejné parametry. Skvělý dojezd až 30 kilometrů a maximální rychlost až 25 km/h. To je v této cenové kategorii lehce nadprůměrnou záležitostí, a i když se to stává standardem, tak méně známější konkurence (City Boss, Ninebot) nabízí i o 5 kilometrů na dojezdu méně. Vše samozřejmě závisí na dalších faktorech, ale už jistě znáte.

Baterie se dle popisu nabíjí 5 hodin. Odzkoušeno a otestováno. 5 hodin souhlasí snad na minutu přesně.

Servis v Praze

Za velkou výhodu osobně považuji i možnost servisu elektrokoloběžky přímo u výrobce v Praze, pokud by s ní nakonec nebylo něco v pořádku. Nyní navíc dostanete poukaz 500 Kč na servis k nákupu.

Co se příliš nepovedlo?

Zapnutí a vypnutí bez akustického signálu

Uvítal bych, pokud by zapnutí bylo doprovázeno také nějakým zvukem. Je to mnohem praktičtější než sledovat displej. Není to zásadní nedostatek, spíše myšlenka k tomu, co příště zlepšit pro maximální uživatelský komfort.

Boční LED diody

Na všech verzích BlueTouch BTX250 máte mimo klasického předního světla také LED osvícení celé strany. Což je jako bezpečností prvek skvělá věc. Jenže se to nedá vypnout a svítí to modře. Umím si představit, že tohle bude pro mnoho lidí, včetně mě, až příliš výrazný prvek.

Na druhou stranu, koloběžku se mnou testovala i 10ti letá neteř a ta z toho byla nadšená.

Podsvícení (LED) páska

Tužší brzda

Právě 10ti letá neteř měla co dělat s brzdou. Ta je tužší a je potřeba trochu síly k jejímu zmáčknutí. Dospělý to patrně ani tolik nepocítí, ale pokud plánujete, že občas půjčíte koloběžku i svému dítěti, myslete na to. Brzda je totiž velmi důležitým aspektem bezpečnosti a pokud nejde lehce zmáčknout, může to být problém.

Další elektrokoloběžky z nabídky Bluetouch

  • Bluetouch BT800 – nejvyšší řada koloběžek této značky s výkonem až 800 W, maximální rychlostí 50 km/h a dojezdem až 60 km. Výrazné parametry si však vybrali svoji daň v podobě váhy 26 kg a ceny téměř 30000 Kč.
  • Bluetouch BT500 – řadí se mezi takový pomyslný klín cena / výkon. Má 60 km dojezd s maximální rychlostí 45 km/h a výkonem až 500 W. Hmotnost je však jen o 2 kg nižší, ale cena pak jde pod 20 tisíc korun.
  • Bluetouch BT350 – lepší parametry než recenzovaná elektrokoloběžka má i tento model. Má stejně dlouhý dojezd až 60 km, rychlostí max. 35 km/h a výkonem 350 W. Avšak i zde je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

Závěrečné hodnocení

Recenze elektrokoloběžky BlueTouch BTX250

Shrnutí recenze

recenze BlueTouch BTX250 Elektrokoloběžka BlueTouch BTX250 je spolehlivý produkt, který oceníte třeba při pojížďkách ve městě nebo na zpevněných komunikacích. Asi bych ji úplně nedoporučil do lesa nebo kopcovitějšího terénu. Dojezd i výkon jsou v této cenové kategorii téměř na maximu, tedy velmi solidní. Úbytek může být znát právě v mírných svazích nebo při vyšší váze jezdce. Pokud oželíte pár dalších maličkostí, získáte velmi slušnou elektrokoloběžku a jeden z TOP produktů ve své cenové kategorii.

Overall
91%
91%
  • Design a zpracování: - 91%
    91%
  • Jízdní komfort: - 87%
    87%
  • Dojezd a max. rychlost: - 96%
    96%

Výhody

  • Dojezd a výkon
  • Doba nabíjení jen 5 hodin
  • LCD displej
  • Odpružení zadního kola
  • Praktický stojánek
  • Servis v Praze
  • Dárky k nákupu

Nevýhody

  • Zapnutí / vypnutí bez zvuku
  • Výrazné boční LED diody
  • Tužší brzda
  • Drsnější přejezd nerovností

Za zapůjčení elektrokoloběžky k testování děkuji

Logo Bluetouch

    1. Pavel Stránský
      • Martin KRÁL
      • Lojzík
    2. Michal

    Přidejte váš komentář

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..