Recenze elektrokoloběžky AERIUM AOVO PRO

Elektrické koloběžky – stejně jako jiná menší elektrická přesouvadla – vstupují podle všeho do zlaté éry. Není se čemu divit. Nabízejí pohodlí, smysluplný výkon, vysokou flexibilitu a skladnost, vymáčknete z nich i slušnou rychlost. Sortiment se však úměrně k rostoucímu zájmu rozpíná a taky zahušťuje. O to těžší je pak rozhodnout se pro konkrétní model.

V dnešním článku vám sice nedáme konečnou odpověď na to, která elektrokoloběžka je nejlepší na světě nebo kterou si máte koupit, místo toho si vezmeme na paškál jednu z nich a pořádně si ji proklepneme.

Čeká na vás recenze Aerium Aovo Pro – velice zajímavé elektrické koloběžky, se kterou rozhodně stojí za to počítat v užším výběru. Zvláště pokud nepasete jen po úplně nejnižší ceně a hledáte model, který splní i trochu vyšší výkonnostní nároky. Pojďme se podívat, co tato šikovná elekrokoloběžka nabízí a zda jsou její vlastnosti a parametry adekvátní vůči ceně.

Testovali jsme cca 3 týdny.

AERIUM AOVO PRO - 002

Značka Aerium – s láskou k moderním „udělátkům“

Aerium nepatří mezi světové značky, jejíž jméno by skloňovali miliony lidí od Číny po Patagonii. Jde o českou společnost, která vznikla v roce 2014, kdy zároveň rozjela vlastní e-shop a kamennou prodejnu v Praze. Už však pronikla i do dalších zemí Evropy.

Aerium ale není jen prodejce, pod vlastní značkou vyrábí spoustu zajímavé elektroniky. Netají se zálibou v moderních trendech. Najdete u ní tudíž drony, stylová městská elektrokola, ale taky třeba elektrické longboardy nebo právě elektrokoloběžky.

Značka přitom nemá na kontě jedinou. Mezi velice úspěšné modely patří především koloběžka Aerium HX8, která u nás svého času srovnala krok s konkurencí v podobě významných světových značek. Svým výkonem a kvalitou zpracování ukázala, že značku Aerium musíme brát vážně.

Ale tím nabídka nekončí. Zmínku si zaslouží například i model Aovo Es Max. Koloběžka s docela nadupaným dojezdem až 50 km, která vyjde na něco přes 14 tisíc Kč. Pro opravdu náročné zájemce je tu pak třeba model Aerium Ecorider. Odpružená, terénní a skoro by se dalo říct závodní koloběžka s brutálním výkonem 3600 W, rychlostí až 70 km/h a dojezdem 70 km. Za tu ovšem dáte skoro 40 tisíc Kč.

Na opačném konci spektra se nachází například Aerium E-Fox. Lehoučký model za necelé tři tisíce Kč. A jak je na tom Aerium Aovo Pro? Ta se svou cenou těsně pod 10 tisíc Kč i svými výkony nachází kdesi uprostřed spektra nabídky. Může být pomyslnou zlatou střední cestou.

První krůčky – hodnotíme design a vybavení

Hned na začátek potěší, že koloběžka není dodána ve stylu stavebnic z Ikei. Pravda, musíte pomocí šroubů upevnit řídítka, ale u celé řady modelů je té kutilské práce do začátku mnohem víc. Součástí balení je vše, co potřebujete – šrouby, klíče, nabíječka, návod – ale nic navíc. Ale co bychom vlastně měli chtít? Jde o naprostý standard.

Design koloběžky lze hodnotit jako velmi pěkný, stylový, elegantní. Sotva bude někomu trnem v oku. Černá barva v kombinaci s černými prvky (rukojeti řídítek, deska) je univerzální, jde o sázku na jistotu. Design však jistě nejde hodnotit jako odvážný či originální. Dost se podobá třeba koloběžkám Xiaomi.

AERIUM AOVO PRO - 001

Baterie a dojezd

Před první jízdou byste měli ještě plně dobít baterii. Výrobce v návodu doporučuje věnovat napoprvé nabíjení cca 6 hodin. Následně už stačí nabíjet 5 hodin. Baterie je lithiová, takže netrpí paměťovými efekty a podobnými neduhy. Přesto je dobré ji aspoň jednou za pár měsíců nabít (v případě, že koloběžku nepoužíváte, třeba v zimě), abyste udrželi její kapacitu a životnost. Taky ji skladujte mimo mráz.

Akumulátor je relativně velmi výkonný. Napětí je 36 V a kapacita 10,5 Ah. Těmito parametry v kombinaci s dojezdem až 35 km se může srovnávat i s dražšími modely. Baterie má své úložiště pod deskou. Jde o celkem běžné a funkční řešení, které najdete třeba i mnoha koloběžek již zmíněné značky Xiaomi.

Odolnost

Aovo Pro potěší i bytelným zpracováním. Nejde o žádný aušus, který drží stěží pohromadě. Naopak, koloběžka má překvapivě vysokou nosnost až 120 kg. Krytí proti nečistotám a vodě dosahuje vysoké úrovně IP65. Můžete s ní bez obav projíždět kaluže anebo si udělat vyjížďku v dešti (ale pozor na pneumatiky, viz níže). Ani prašná přírodní cesta neohrozí její vnitřní ústrojí.

Pokud jde o odolnost, opět se Aovo Pro může srovnávat i s dražšími modely, nebo je i překonat. Zatím tedy můžeme mluvit o opravdu velmi výhodném poměru ceny a kvality a dobře odvedené práci.

Terén

Koloběžka Aovo Pro si bude rozumět i s určitým terénem. Na ježdění po pralesích a horách to není, ale díky celkové bytelnosti i větším 8,5palcovým kolům s ní můžete směle vyjet na přírodní pěšinu nebo trávu. Pneumatiky jsou ovšem pevné.

Výhodou je bezúdržbovost a nulové riziko defektu, ale tlumení na horší cestě je pochopitelně nižší. Na kočičích hlavách či kamení prostě nezažijete úplně maximální pohodlí. Na druhou stranu rozhodně nelze říct, že by koloběžka byla nějaký kostitřas. Naopak, jízdní komfort je za většiny okolností mimořádně dobrý.

Zde se dostáváme k jízdě za deště. Přišlo mi, že pevné pneumatiky jsou o něco náchylnější na skluz. Tedy ostře řezané začátky neprojedete s takovou jistotou jako u nafukovacích kol.

Nicméně, při moji poslední dovolené v Chorvatsku jsem během týdne opravoval plášť elektrokoloběžky s nafukovacími koly hned 2x. Sami si tak musíte zvážit případnou výhodu na úkor horšího tlumení. Co bych za to tenkrát dal.

Výkon a rychlost

Aerium Aovo Pro disponuje elektromotorem o výkonu 350 W. A to není vůbec špatné. Opět můžeme srovnávat i s mnoha dražšími modely. Maximální rychlost koloběžky je pak až 31 km/h, tedy rozhodně nadprůměr v dané kategorii.

Koloběžka je továrně nastavená na max. rychlost 25 km/h. To je běžné kvůli legislativě. Toto omezení však můžete v nastavení aplikace zrušit a dopřát si maximální výkon. Max. rychlost lze nastavit libovolně v rozmezí 15 až 31 km/h v pokročilých nastaveních (pochopitelně si tím snížíte maximální dojezd). Zde můžete nastavit třeba i citlivost brzd nebo akcelerace. Ta je mimochodem plynulejší než u konkurence, která má tendenci spíše trhavého pohybu. Za mě rozhodně plus.

Jinak jsou však k dispozici tři základní rychlostní režimy. Eco do 15 km/h, pomalý do 20 km/h anebo sportovní do 25 km/h. Všechna tato nastavení, a mnohá další, můžete provádět v mobilní aplikaci. Ta je zpracovaná, dá se říct, velmi pěkně a umožní lecjaká přizpůsobení.

Koloběžka si díky docela vysokému výkonu dobře poradí i s určitým stoupáním. Zvládá náklon až 20° a celkem vzato si v rámci kategorie vede při zdolávání převýšení velice dobře.

Ovládání a manipulace

Značka Aerium se i v ovládání rozhodla vsadit na osvědčený koncept. Ovládací panel vypadá velmi podobně jako u mnoha jiných koloběžek. Displej by mohl být o něco čitelnější, ale je přehledný. Nabízí informaci o rychlosti, stavu baterie, jízdním režimu, aktivitě tempomatu, ale i světlech, Bluetooth spojení či zámku.

Kromě panelu jsou řídítka opatřeny akcelerační páčkou vpravo a brzdou i zvonkem vlevo. Koloběžce nechybí ani přední světlo a zadní brzdové světlo. Potěší ale i drobnost, jako je stojánek. Co se týče skladnosti, koloběžka pochopitelně umožní sklopení řídítek. Ta se zaháknou do klipsu na zadním blatníku. Mechanismus je rychlý, pohodlný. Koloběžka váží 12,5 kg, což je lepší průměr koloběžek s odpovídajícím výkonem a určením.

VIDEO

Oficiální video od Vzdusin.cz – oficiální prodejce Aerium

Hlavní výhody:

 • CENA – konkurence s podobnými parametry vyjde leckdy o 3 tisíce víc
 • V aplikaci lze nastavit max. rychlost až 31 km/h (bacha snižuje celkový dojezd)
 • Slušný dojezd 35 km (reálně cca 25-28 km)
 • Plynulá akcelerace – narozdíl od konkurence nedoprovází přidání plynu trhnutí
 • Pevné pneumatiky = nikdy nepíchnete

Nevýhody:

 • Mohl by být čitelnější displej
 • Pevné pneumatiky = horší tlumení
 • Neoriginální design – podobnost s konkurencí

Závěrečné hodnocení

Recenze elektrokoloběžky AERIUM AOVO PRO

Shrnutí recenze a mých zkušeností

Koloběžka Aerium Aovo Pro vychází z testu a srovnání s konkurencí v podobné cenové relaci až překvapivě dobře. Odolností, kvalitou zpracování i výkonem se může plně poměřovat se světovými značkami a leckdy je i překoná.

Nabízí svižnou rychlost a slušný, i když nijak revoluční, dojezd. Poradí si i v lehčím terénu a déšť pro ni není žádnou překážkou. Zdolá i nějaký ten kopeček. Aplikace je šikovná a přehledná s dobrými možnostmi nastavení. Koloběžka je zároveň poměrně lehká a snadno se skládá i rozkládá. Dá se tedy říct, že představuje velmi dobrou volbu a pravděpodobně s ní budete při dané ceně spokojeni.

Overall
93%
93%
 • Design a zpracování: - 93%
  93%
 • Jízdní komfort: - 92%
  92%
 • Dojezd a max. rychlost: - 95%
  95%

Technické parametry

 • EAN: 8594208500018
 • Doba nabíjení (h): 5
 • Výkon (W): 350
 • Maximální rychlost (km/h): 31
 • Kapacita baterie (Ah): 10,5
 • Tempomat: ano
 • Typ baterie: lithiová
 • Dojezd max. (km): 35
 • Nosnost (kg): 120
 • Brzdy: kotoučové
 • Typ kola: plná, nenafukovací
 • Velikost kola (palec): 8,5
 • Odpružení: ne
 • Omezovač rychlosti: ano
 • Barva: černo-šedá
 • Světla: přední, zadní
 • Krytí: IP65
 • Výška (cm): 112
 • Šířka (cm): 107
 • Hloubka (cm): 43
 • Hmotnost (kg): 12,5