Jak vybrat nejlepší chytrou zásuvku a co všechno umí?

V dnešní době plné technologických novinek se nejrůznější chytré přístroje a vychytávky stávají stále běžnější a oblíbenější. Zatímco chytré telefony či spotřebiče už zná a vlastní skoro každý, na některé drobnější, ale zásadní prvky domácnosti se trochu pozapomíná. Přitom i ty mohou být chytré a pomoci vám optimalizovat domácnost do „smart“ podoby, ušetřit výdaje za energie, přispět k vyššímu komfortu života.

Do této kategorie spadají například chytré zásuvky. Tato inovativní zařízení nabízejí řadu funkcí a výhod, které mohou zlepšit každodenní život. V tomto článku prozkoumáme, co chytré zásuvky umí, jak fungují, jaké mají výhody a nevýhody a jak vybrat tu nejlepší chytrou zásuvku podle toho, jaké jsou vaše cíle a potřeby.

Součástí našeho praktického průvodce budou nejen užitečné rady a tipy, ale taky neopomenutelný žebříček nejlepších modelů chytrých zásuvek. Ten může posloužit jako inspirace při výběru. Zároveň se zajisté vyplatí, věnovat pozornost i různým testům a uživatelským recenzím chytrých zásuvek.

Nejlepší chytré zásuvky na trhu

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.TP-Link Tapo P110(EU)
100 % ⭐do 370 Kč✔️ Nejlepší chytrá zásuvka na trhu
✔️ Časovač, spínání při východu slunce, náhodný režim
✔️ Měření spotřeby
✔️ Snadná instalace i ovládání
✔️ Aplikace v CZ

Chytrá zásuvka - vnitřní, komunikuje skrze WiFi 2,4 GHz a bluetooth, funguje samostatně, kompatibilní s aplikací výrobce, pro Android a iOS, rozumí si s hlasovými asistenty Google Assistant a Amazon Alexa, funkce měření spotřeby a časovač, maximální zátěž 3680 W, maximální proud 16 A, bílá barva.
Číst recenze
2.Nedis P121EWT
98 % ⭐do 400 Kč✔️ Skvělé recenze a hodnocení
✔️ Měří spotřebu
✔️ Aplikace v češtině
✔️ Vysoké max. zatížení 3680 W
✔️ Jednoduché připojení
❌ Svítící dioda bez možnosti vypnutí

Chytrá zásuvka - vnitřní, komunikuje skrze WiFi 2,4 GHz, funguje samostatně, otevřený systém, kompatibilní s nedis SmartLife, pro Android a iOS, rovné připojení do sítě, krytka zásuvky součástí, funkce měření spotřeby, maximální zátěž 3680 W, bílá barva.
Číst recenze
3.SONOFF S26R2TPE WiFi
97 % ⭐do 250 Kč✔️ Oblíbený model
✔️ Časovač, programování, přímé ovládání
✔️ Kvalita provedení
❌ Složitější nastavení dle některých hodnocení

Chytrá zásuvka - vnitřní, komunikuje skrze WiFi 2,4 GHz, funguje samostatně, otevřený systém, kompatibilní s aplikací výrobce, pro Android a iOS, rozumí si s hlasovými asistenty Google Assistant a Amazon Alexa, funkce časovač, maximální zátěž 4000 W, maximální proud 16 A, bílá barva.
Číst recenze
4.Solight DY08S
95 % ⭐do 150 Kč✔️ Nejlepší poměr cena / výkon
✔️ Pohodlné zapínání, vypínání spotřebičů
✔️ Minimalistický design
❌ Bez pokročilých funkcí navíc
Číst recenze
5.Philips Hue Smart Plug CZ/SK
95 % ⭐do 950 Kč✔️ TOP provedení a funkčnost
✔️ Integrace s Home Assistant, Apple HomeKit
✔️ Spolehlivost značky Philips
✔️ Ideální pro zapínání a vypínání
❌ Vyšší cena
❌ Chybí měření spotřeby

Chytrá zásuvka - vnitřní, komunikuje skrze bluetooth a protokol ZigBee, funguje přes centrální jednotku / bridge, otevřený systém, kompatibilní s Apple Home a Philips Hue, pro Android a iOS, rozumí si s hlasovými asistenty Apple HomeKit (Siri), Google Assistant a Amazon Alexa, maximální zátěž 2300 W, bílá barva, stupeň krytí IP20.
Číst recenze

Jak vybrat chytrou zásuvku

Moderní chytrá domácnost začíná u zásuvek. To je celkem logické. Bez nich bychom nemohli napájet své spotřebiče či dobíjet akumulátorovou elektroniku. A tak dává smysl pořídit si rovnou i chytré zásuvky, které plní stejnou základní funkci jako ty klasické, ale zároveň umí i hodně věcí navíc.

Současné chytré zásuvky mají de facto podobu adaptéru, který se připojí do klasické zásuvky. To je velká výhoda, protože nemusíte předělávat nebo upravovat elektroinstalaci. Chytrý adaptér koupíte, zapojíte do běžné zásuvky a je to. Variant a podob je mnoho. Existují dokonce i chytré prodlužovačky, které disponují větším počtem zásuvek. A co vlastně chytré zásuvky umí?

Dálkové ovládání

Důležitou a velmi šikovnou funkcí chytrých zásuvek je umožnit dálkové ovládání napájení různých připojených zařízení. To se obvykle děje prostřednictvím aplikace nainstalované na smartphonu nebo tabletu, přičemž některé modely podporují také ovládání hlasovými asistenty, jako je Amazon Alexa, Google Assistant nebo třeba Apple HomeKit. To se ovšem obvykle provádí prostřednictvím centrální jednotky chytré domácnosti.

Nastavení domácí rutiny a automatiky

Chytré domácnosti umožňují nastavit časové harmonogramy pro automatické zapínání a vypínání zařízení na základě uživatelského chování, což je ideální pro domácí osvětlení, topení, ale i jiné druhy spotřebičů a zařízení. Díky tomu si můžete ušetřit práci, ale taky energie, protože zásuvka se v určitou dobu sama vypne, aby šetřila proud.

Tato nastavení lze však využít i jinak – třeba v zájmu bezpečnosti. Například k odrazení zlodějů, pokud jste právě na dovolené. Světla se automaticky sepnou a vzbudí dojem, že v domě či bytě je někdo přítomen (jistě to znáte z filmu Sám doma, i když Kevinovi to tehdy příliš nepomohlo).

Další možností je jistá kontrola nad provozem některých zařízení a spotřebičů a případně i možnost například rodičovského dohledu. Pokud hraje vaše dítko příliš dlouho na počítači nebo herní konzoli, můžete tuto dobu pomocí chytré zásuvky regulovat.

Funguje chytrá zásuvka na všechny spotřebiče?

Ne, nezbytně. Pokud chcete využívat chytrou zásuvku nejen pro automatické vypínání, ale i zapínání přístrojů, měli byste se ujistit, že daný přístroj bude takto fungovat a po opětovném dodání proudu se sám spustí. Lze to vyzkoušet i u klasické zásuvky, pokud je přístroj zapnutý a vy vytáhnete zásuvku, měl by se po jejím opětovném zastrčení zase zapnout.

Neublíží spotřebičům časté vypínání a zapínání „natvrdo“ odpojením proudu?

Pro některá zařízení opravdu platí, že pokud byste jejich vypínání řešili pouze tímto způsobem, a navíc často – nemusí to být pro ně ideální. Příkladem může být třeba stolní počítač. Ale i tak může chytrá zásuvka dobře posloužit. Stačí ji užívat s rozumem a hledat na ní i další výhody a možnosti. Například…

Úspora energie

Chytré zásuvky mohou být však pro někoho zajímavé především díky možnosti monitorovat a optimalizovat spotřebu elektrické energie. Jak to funguje?

Jedním z faktorů je úspora za elektroniku v tzv. stand-by režimu. Jde typicky o televize, ale i audio zařízení a mnohé další přístroje, které i po vypnutí ovladačem či tlačítkem zůstávají v pohotovostním režimu a stále odebírají určité malé množství energie. Protože však takto běží po celý rok (a pokud je jich doma víc), může se tento skrytý odběr projevovat zbytečnými náklady. Pokud v době neaktivity zařízení vypnete zásuvku, neumožníte přístroji odebírat žádnou energii.

Ale možnosti optimalizace spotřeby jsou u chytrých zásuvek i mnohem sofistikovanější. Často totiž umožňují skrze mobilní aplikaci monitorovat konkrétní spotřebu daného spotřebiče, vytvářet praktické statistiky apod. Díky tomu se snadno dozvíte, které spotřebiče a kdy vás stojí nejvíc peněz. Můžete tak třeba upravit své chování tak, aby domácnost fungovala efektivněji a ekonomičtěji.

IFTTT

S chytrými domácnostmi a zásuvkami se často pojí zkratka IFTTT. Co vlastně znamená? Zkratka pochází z anglických slov „If This Then That“, což vyjadřuje jistou logickou návaznost. Pokud se stane jedna akce, má následovat i druhá. Jde o protokol, který umožňuje řetězení jinak nesouvisejících systémů a vytváření zajímavých podmíněných příkazů.

V rámci chytré domácnosti lze pomocí IFTTT (pokud ji všechny zahrnuté prvky podporují) nastavit třeba scénář opuštění domácnosti, kdy na chodbě zhasnete světlo, což aktivuje příkaz zhasnout světla v ostatních místnostech, vypnout topení atd.

Rozhraní chytrých zásuvek

Jakým způsobem chytré zásuvky komunikují s ovládací aplikací? Existuje více možností, ale v současnosti převládají dvě…

  • Bluetooth – Výhodou připojení přes toto bezdrátové rozhraní je velmi snadné spárování zařízení. Jde o uživatelsky komfortní řešení, ale s omezeným dosahem cca 10 až 15 metrů.
  • Wi-fi – Prvotní nastavení, zprovoznění a propojení se sítí může být složitější, ale můžete využívat výhodu neomezeného dosahu a zásuvky ovládat odkudkoli.

Existují i zásuvky, které nemají samostatné rozhraní pro spojení s aplikací, ale je nutné je provozovat prostřednictvím již zmíněné centrální jednotky chytré domácnosti, se kterou komunikují na základě speciálních protokolů, jako je ZigBee apod.

Maximální zatížení

Mezi důležité parametry patří jistě i údaj o maximálním možném zatížení zásuvky. Hodnota zatížení se udává ve wattech (W). U kvalitních zásuvek je poměrně běžná možnost zatížení i přes 3500 W, ale mnohé umožňují jen zatížení pod 3000 W. I to je dost na většinu běžných spotřebičů – včetně většiny např. vysavačů, rychlovarných konvic, kuchyňských robotů apod. Pokud však používáte zásuvku s rozbočovačem, takže bude „živit“ více přístrojů, je už překročení hodnot celkem reálné.

Další vybavení

Některé chytré zásuvky mohou disponovat i dalším zajímavým vybavením. Nejčastější je pravděpodobně USB port nebo i více portů. Ty je možné použít pro nabíjení, aniž byste potřebovali adaptér do zásuvky.

Některé zásuvky mohou mít například noční LED podsvícení, což ovšem oceníte jen za určitých okolností. V ložnici byste takovou asi nechtěli. Zajímavou možností je tepelný senzor. Takové zásuvky se hodí např. pro ovládání radiátorů, přímotopů apod. Pro napájení světel zas může dobře posloužit zásuvka s integrovaným stmívačem, kterým lze regulovat intenzitu osvětlení.

Kolik stojí chytrá zásuvka?

Chytré zásuvky se prodávají buď po jedné, ale poměrně časté jsou i sady např. po třech či čtyřech kusech. Cena jedné chytré zásuvky se u těch levnějších pohybuje do 300 Kč, dražší modely pořídíte do cca 500 Kč. Sady pak stojí obvykle od 800 Kč výše. Pokud byste chtěli chytrými zásuvkami osadit celou domácnost, je pak třeba počítat s investicí v řádu alespoň nižších jednotek tisíc Kč.

Nejlepší značky chytrých zásuvek

Které značky chytrých zásuvek jsou osvědčené a dobře se prodávají? Mezi velmi populární výrobce u nás patří známá značka TP-Link, která obecně nabízí dobrý poměr ceny a kvality. Najdete u ní i pokročilejší chytré zásuvky s velmi pěkným vybavením. Dostupnější zásuvky nabízejí například značky Immax či Gosund nebo Tesla. Za zmínku stojí i značky jako Sonoff, iQtech nebo třeba Aqara.