Nejlepší robotické vysavače (test a recenze 2020)

Nejlepší robotické vysavačeNebaví vás přejíždět vysavačem po koberci a čas takto strávený byste raději věnovali jiné smysluplné činnosti? Přenechte práci chytrým strojům a pořiďte si robotický vysavač, který vysaje i vytře za vás, zatímco budete v práci či budete trávit čas zábavou.

Robotický vysavač se zvládne s bravurou pohybovat po vašem bytě, aniž by odřel rohy nábytku (to se poměrně často stává u levnějších modelů) či způsobil jakoukoliv nehodu. Robotické vysavače ušly již od dob prvních modelů značný kus cesty a moderní modely již v mnohých případech obsahují i navigaci či jsou schopny navázat na nedokončený úklid.

Zorientovat se v jejich nabídce je však stále náročnější, proto jsme pro vás připravili recenzi robotických vysavačů, která vám má tento úkol usnadnit a ukázat vám jaké nejlepší modely na současném trhu naleznete. Výsledkem testu je pak přehledné srovnání jednotlivých modelů a vyzdvižení jejich předností, ale i poukázání na nedostatky. Právě díky našemu žebříčku se velice rychle zorientujete v nabídce trhu a snadno zjistíte jaký koupit automatický vysavač.

Nejlepší robotické vysavače

 NázevParametryHodnoceníCena (od) 
1.iRobot Roomba 980
Pokrytí plochy: až 185 m2
Výška robota: 9,2 cm
Automatické dobíjení: ANO
Doba provozu: 120 min
HEPA filtr: ANO
5 out of 5 stars (5 / 5)15599 Kč Číst recenze
2.iRobot Roomba i7+
Pokrytí plochy: -
Výška robota: 9,2 cm
Automatické dobíjení: ANO
Doba provozu: 75 min
HEPA filtr: ANO
5 out of 5 stars (5 / 5)31999 Kč Číst recenze
3.Xiaomi Roborock Sweep One S5
Pokrytí plochy: -
Výška robota: 9,65 cm
Automatické dobíjení: ANO
Doba provozu: 150 min
HEPA filtr: ANO
5 out of 5 stars (5 / 5)10999 Kč Číst recenze
4.Xiaomi Mi Robot Vacuum EU
Pokrytí plochy: -
Výška robota: 9,6 cm
Automatické dobíjení: ANO
Doba provozu: 150 min
HEPA filtr: ANO
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)7999 Kč Číst recenze
5.iRobot Roomba 605
Pokrytí plochy: až 90m2
Výška robota: 9,2 cm
Automatické dobíjení: ANO
Doba provozu: 180 min
HEPA filtr: NE
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)3090 Kč Číst recenze
6.Tesla RoboStar T60
Pokrytí plochy: -
Výška robota: 7,8 cm
Automatické dobíjení: ANO
Doba provozu: 110 min
HEPA filtr: ANO
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)5359 Kč Číst recenze
7.iROBOT Braava 390 Turbo
robotický mopbez hodnocení5990 Kč Číst recenze

1. iRobot Roomba 980 – vítěz testu

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Tento robotický vysavač je opravdový dříč, při své práci ale přemýšlí. Sám si vytvoří mapu místností a vysaje všude, kam se dostane. Použít jej můžete jak na tvrdé krytiny, tak na koberce, u kterých si poradí s nízkým i vyšším vlasem. Zkrátka špička ve svém oboru.

Pro koho?

Pro majitele velkých domů a bytů, kteří od robotického vysavače očekávají opravdu vysoký výkon a schopnost dojet si do doku pro nabití baterie.

Proč koupit?

Nejste-li si jisti, zda je pro vás iRobot Roomba 980 tím pravým, inteligentní navigace s využitím kamery, vysoký sací výkon a výdrž na jedno nabití až 185 m2 vás zcela jistě přesvědčí.

Proč nekupovat?

Vzhledem k tomu, že patří k tomu nejlepšímu, co lze sehnat, odpovídá tomu i jeho cena. Ta může odradit zejména uživatele, kteří s robotickými vysavači teprve začínají a rádi by si jejich práci nejprve vyzkoušeli.

Přejít do obchodu od 15 599 Kč

2. iRobot Roomba i7+ – pro nejnáročnější uživatele

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Robotický vysavač iRobot Roomba i7+ nezná žádná omezení. Bravurně si poradí s úklidem, jakkoliv velké plochy, inteligentně naplánuje pohyb po jakémkoliv prostoru a díky automatickému vysypávání sběrného koše, budete moci na úklid na dlouhou dobu zapomenout.

Pro koho

Pro všechny, kteří vyžadují vždy jen to nejlepší, co je v současné době k dispozici a rádi by svého robota ovládali i z obrazovky mobilního telefonu.

Proč koupit?

Roomba i7+ všechny plochy uklidí hned dvakrát. Budete si tak moci být jisti, že na podlaze nezůstane ani smítko.

Proč nekupovat?

Robotický vysavač ten klasický nenahradí, postará se však o pravidelný úklid mezi velkým gruntováním. Cena Roomba i7+ je ale pro většinu běžných uživatelů za tento úkon extrémně vysoká.

Přejít do obchodu od 31 999 Kč

3. Xiaomi Roborock Sweep One S5 – nejlepší poměr cena / výkon

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Robotický vysavač se skvělým poměrem ceny a výkonu, to je Xiaomi Roborock Sweep One S5, který si vás získá také minimalistickým designem a možnostmi ovládání mobilní aplikací na vašem chytrém telefonu, prostřednictvím Google Asistenta či chytrými tlačítky přímo na vysavači.

Pro koho

Tento robotický vysavač ocení všichni, kteří chtějí mít kvalitní zařízení, ale nejsou ochotni za něj platit horentní sumy.

Proč koupit?

Tento model nabízí vysoký sací výkon, bezchybný pohyb po prostoru, ale i kvalitní a jednoduchý design, to vše za výbornou cenu.

Proč nekupovat?

V aplikaci chybí čeština, což může odradit zejména starší uživatele. Od funkce mopu také nelze očekávat příliš velké zázraky.

Přejít do obchodu od 10 999 Kč

4. Xiaomi Mi Robot Vacuum EU – nejlepší do 8000 Kč

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

Jednoduchý robotický vysavač za skvělou cenu s laserovým senzorem pro měření vzdálenosti od překážek a třemi integrovanými procesory, které naplánují trasu úklidu i uvnitř složitých prostor.

Pro koho

Pro všechny zaneprázdněné uživatele, kteří chtějí svůj vysavač ovládat i prostřednictvím mobilní aplikace v chytrém telefonu například ze zaměstnání.

Proč koupit?

Díky 12 hlavním senzorům se vysavač rychle zorientuje v jakékoliv místnosti. Minimální výška 9,6 cm umožní vjet i pod nábytek, kam se těžko dostává běžný vysavač.

Proč nekupovat?

Vysavač Xiaomi Mi robot Vacuum se při vysávání podél stěn drží přesně 1 cm od překážky, zbylý prostor u stěny pouze vymete rotujícím bočním kartáčem. Pro někoho je to dost, pro jiného může být málo.

Přejít do obchodu od 7 999 Kč

5. iRobot Roomba 605 – pokud chcete vyzkoušet možnosti robotických vysavačů

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

Ideální robotický vysavač, na kterém si uživatel vyzkouší většinu funkcí jeho špičkových bratříčků z rodiny iRobot. Stejně jako oni je vybaven navigací iAdapt, třístupňovým čistícím systémem, ale i vysokou kapacitou sběrného koše.

Pro koho

Vysavač iRobot Roomba 605 je ideální pro všechny, kteří se chtějí seznámit se světem robotických technologií, ale neradi by hned napoprvé zaplatili přehnaně vysoké sumy.

Proč koupit?

Vysaje a vytře tvrdé podlahy i koberce, u kterých si poradí i s mírnou výškou. Překoná překážky o výšce cca 1,5 cm a nezamotá se do kabelů.

Proč nekupovat?

S uživatelem komunikuje výhradně v angličtině. To se týká hlášení ukončení práce, ale i závady. Zejména pro starší uživatele to může být omezující.

Přejít do obchodu od 4 699 Kč

6. Tesla RoboStar T60 – výrobek české značky

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

I tradiční česká značka Tesla se může pochlubit kvalitním robotickým vysavačem. RoboStar T60 dokáže nabídnout jak vysoce výkonné vysávání a vytírání, tak chytrý navigační systém a schopnost vyhledat si nabíjecí stanici při vybití baterie.

Pro koho

Vysavač Tesla RoboStar T60 disponuje pokročilým navigačním systémem FAS Track 2.0, který se postará o maximálně efektivní úklid i bez nutnosti zásahu uživatele. Ocení jej tak především zaneprázdnění lidé, kteří nechtějí robota zdlouhavě nastavovat.

Proč koupit?

Díky HEPA filtru integrovanému do robota se při vysávání do vzduchu neuvolňují prachové částice, bakterie a další alergeny. Jako jeden z mála robotických vysavačů si poradí i s koberci s dlouhým vlasem.

Proč nekupovat?

Zejména mladí a aktivní uživatelé budou postrádat možnost ovládat vysavač mobilním telefonem s chytrou aplikací. Kromě tlačítek však k němu dostanete také dálkové ovládání.

Přejít do obchodu od 5 359 Kč

7. iROBOT Braava 390 Turbo – robotický mop

Robotický mop nabízí funkci zametání a mokrého vytírání, přitom se může pochlubit většinou funkcí vyvinutých v gigantu iRobot, jako například chytrou navigací iAdapt či senzory proti pádu ze schodů.

Pro koho

Ideální pro majitele domácích mazlíčků, kteří zanechávají stopy i na těch nejneuvěřitelnějších místech. Zbaví vás jak špíny, tak i chlupů.

Proč koupit?

Hranatý tvar umožňuje robotickému mopu dostat se až do těsné blízkosti stěn, nádržka na vodu se postará o udržování utěrky z mikrovlákna ve vlhkém stavu. Dokonalý úklid bez práce se s iRobot Braava 390 stane realitou.

Proč nekupovat?

Nedisponuje funkcí vysavače, neporadí si tedy s drobky na kobercích ani prachem mezi televizními a počítačovými kabely.

Přejít do obchodu od 5 990 Kč

Jak vybrat robotický vysavač?

Budete chtít vysávat tvrdou podlahu nebo koberec?

Robotické vysavače mají svá specifika, k nimž je dobré při jejich výběru přihlédnout. V první řadě si rozmyslete, na jaký povrch budete chtít robota nejčastěji využít. Většina robotických vysavačů si poradí lépe s tvrdým povrchem než s vysokým huňatým kobercem.

Milujete-li však právě měkké koberce, které potřebujete udržovat v čistotě, existuje na trhu několik robotů, kteří je zvládnou. Máte-li doma prahy a schodiště, vezměte v úvahu i vlastnost vysavače poradit si s překážkami či kvalitu a rozmístění čidel, která zabrání zařízení spadnout ze schodů.

Čistá podlaha v domě

Jak na vytvoření umělých zábran a orientaci v prostoru?

Nejlepší robotické vysavače bývají také vybaveny sadou čidel a senzorů, která jim zabrání v narážení do překážek a umožní jim lepší orientaci v prostoru. Opravdu kvalitní modely mají také infračervené či ultrazvukové senzory nárazu. Proto, aby robot zůstal v prostoru, kde ho opravdu chcete, si můžete pomoci virtuální zábranou tvořenou nejčastěji magnetickou páskou nalepenou na podlahu. Rozvinutější roboti mají ve výbavě také virtuální zeď, což je malý vysílač infračerveného paprsku, který vytvoří hranici pro vysavač nepřekročitelnou.

Robotické vysavače se často zaseknou před prostory, do kterých se nevejdou. Pokud si například pořídíte vysavač vyšší, než je maximální volná výška pod vaší postelí, budete zklamáni. Proto je před koupí robota výhodné projít celý být a změřit výšky volného prostoru pod nábytkem. Výšku robota jim potom přizpůsobte a máte jistotu, že budete mít uklizeno i tam, kam se s běžným mopem či vysavačem nedostanete.

Kapacita vnitřní nádoby je zásadní zejména u velkých domů a bytů

Čím větší nádobou bude robotický vysavač disponovat, tím delší budou intervaly pro její vyprazdňování. To je důležité zejména pro majitele rozlehlých bytů, pro které je ideální objem nádoby větší než cca půl litru.

Na co myslet při vyčíslování budoucích provozních nákladů?

Jelikož jsou robotické vysavače v provozu nepřetržitě po dlouhou dobu, je rozumné se při jejich koupi zajímat také o spotřebu elektrické energie, která hraje prim při odhadu budoucích provozních nákladů. Počítejte také s nutností výměny baterie. Ta u levnějších modelů vydrží maximálně okolo 1 roku, dražší vysavače zvládnou na jednu baterii fungovat i několik let.

Nejlepší robotické vysavače

Jaké běžné a nadstandardní funkce dokážou nabídnout moderní robotické vysavače?

Rotační kartáče

Základem každého účinného robotického vysavače jsou rotační kartáče, které směrují nečistoty do sacího otvoru a pomáhají jejich efektivnějšímu nasátí. Jsou-li umístěny po stranách vysavače, zvětšují navíc šíři jeho záběru.

Navázání a pokračování v úklidu při přerušení

Tato funkce souvisí s nabíjením a dokováním vysavače a ani zdaleka není automatická u všech modelů. Jde o to, že pokud robot přeruší úklid v některé jeho části, aby se dojel nabít, zapamatuje si, kde skončil a po dobití baterie pokračuje znovu od tohoto místa. Tato funkce bývá obvykle spojena se schopností samostatně detekovat nedostatečnost baterie a vyhledat dokovací stanici pro dobití. Některé levnější modely tak bohužel touto kombinací funkcí nedisponují.

Pokročilé metody ovládání

Všichni roboti mají na svém těle několik tlačítek, jejichž prostřednictvím je můžete ovládat. Některé modely disponují navíc dálkovým ovládáním podobě jako u televizoru a ty nejlepší robotické vysavače můžete ovládat z mobilní aplikace, což je velice praktické zejména, pokud plánujete robota nechat doma uklízet, zatímco vy jste v práci.

Funkce vytírání

U některých robotických vysavačů se setkáte také s funkcí mopování. Ta je sice na první pohled lákavá, nicméně ve většině případech není tak efektivní, jak by si uživatelé představovali. Kvalitní robotický vysavač s vytíráním setře obvykle podlahu od prachu, se zaschlými skvrnami si ale neporadí. Chcete-li tedy podlahu spíše vytírat než vysávat, poohlédněte se raději po nabídce robotických mopů, které jsou na toto přímo určeny.

Detekce nečistot

Tato funkce je velice praktická zejména chcete-li mít doma uklizeno do puntíku. Jestliže senzor po přejetí konkrétního místa zaznamená, že na něm zůstaly nečistoty, vrátí vysavač zpět a ten po něm bude přejíždět tak dlouho, dokud všechno nevysaje.

Obezřetný nárazník

Nejlepší robotické vysavače disponují také funkcí nárazníku se zpomaleným dotykem. Ten zareaguje, jestliže vysavač detekuje ve své cestě předmět a přístroj zpomalí. Díky tomu nedojde k poškození předmětu či poškrábání skříně.

V jakých cenových kategoriích je v současné době možné pořídit kvalitní robotický vysavač?

Přestože vývoj těchto zařízení od svého počátku výrazně pokročil, nejsou robotické vysavače stále levnou záležitostí. Jejich ceny se u většiny modelů pohybují v řádech tisícovek, proto je dobré si před jejich koupí důkladně rozmyslet jaký koupit automatický vysavač a případně si pročíst i zajímavá srovnání robotických vysavačů.

Cenová hladina do 4 000 Kč

Většina robotů v této kategorii je určena spíše pro prvotní seznámení s touto technologií. Neočekávejte bůhvíjaký výkon, ani nadstandardní funkce. I nejlevnější robotické vysavače si ale poradí s nepořádkem ve vaší domácnosti, budou vás ale stát více pozornosti a údržby. Chcete-li i za těchto cenových podmínek pořídit kvalitní zařízení, vsaďte na prověřené značky jako například iRobot, LG, Xiaomi či Tesla.

Cena od 4 000 Kč do 8 000 Kč

Za těchto finančních podmínek pořídíte drtivou většinu robotických vysavačů střední třídy, které vám mohou spolehlivě sloužit celá léta. Nehledáte-li špičkové zařízení, je možné v této cenové kategorii sehnat vysavač s rotačními kartáči, automatickým dobíjením, funkcí navázání úklidu a ovládáním prostřednictvím mobilní aplikace. V této střední kategorii seženete roboty všech světových značek od iRobot, LG, Symbo, Sencor, Xiaomi až po českou Teslu.

Cenová kategorie nad 8 000 Kč

Bez cenového omezení se můžete těšit na špičková zařízení, která jsou výdobytkem moderní technologie. Samozřejmostí u nich jsou automatické programy, samostatná chytrá navigace, virtuální zeď, ale samozřejmě také vysoký sací výkon a pokrytí většího prostoru. Ani vysoká cena však neznamená bezchybnost, proto si při rozmýšlení o koupi zjistěte všechny dostupné informace o preferovaném vysavači.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového chytrého robotického vysavače. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního robotického vysavače na trhu.