Chytrá zařízení nás pomalu, ale jistě, začínají obklopovat. Chytrými telefony to pouze začíná, ale vize nedaleké budoucnosti jsou zaplněné celými chytrými domácnostmi, kde jsou jednotlivé prvky vzájemně integrované a dají se centrálně ovládat. Třeba právě z mobilu. Chytrou elektroniku, jako je třeba pračka či lednice, má už kdekdo, ale není nutné zůstávat jen u spotřebičů. Více pohodlí i úsporu vám mohou přinést třeba i chytré žárovky, inteligentní systémy vytápění či ventilace a taky relativní drobnost v podobě chytrých zámků. Co to vlastně je, jak to funguje, a především – jak vybrat nejlepší elektronický chytrý zámek? To jsou otázky, na které budeme v dnešním článku hledat odpovědi. A věříme, že se nám to podaří.
Nejlepší chytré zámky na dveře (i na otisk prstu) podle nás
Název | Hodnocení | Proč koupit tento model? | |
---|---|---|---|
1. | NUKI SMART LOCK 3.0 PRO | (5 / 5) | Náš vítěz, nejlepší chytrý zámek Chytrý zámek ovládaný přes WiFi 2,4 GHz a Bluetooth, kompatibilní s Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa, aplikace na Android a iOS v angličtině, sdílení přístupu a monitoring příchodů a odchodů 💡 Cena: od 7 000 Kč Zjistit přesnou cenu |
2. | Bold Smart Cylinder SX-33 | (5 / 5) | Chytrý zámek ovládaný přes Bluetooth, aplikace na Android a iOS v češtině a angličtině, AES-CM šifrování, cylindrická vložka součástí balení, geolokace, sdílení přístupu, offline fungování, monitoring příchodů a odchodů, možnost naprogramovaní několika uživatelů, nastavení záložních kódů PIN, kontrola stavu baterie a dalších nastavení zámku, správa uživatelů (přímé sdílení / stažení uživatelů), vytváření přístupových schémat a odkazů na uživatele (trvalé, týdenní popř dočasný přístup) a protokolování událostí dostupné pro administrátory 💡 Cena: od 4 790 Kč Zjistit přesnou cenu |
3. | Yale Linus Smart Lock | (4,9 / 5) | Chytrý zámek na vnitřní stranu dveří umožňuje dálkově ovládat zámek bez klíčů přes šifrovanou komunikaci přes Bluetooth s možností rozšíření o wifi a zapojení do chytré domácnosti Google, Amazon a Apple HomeKit. 💡 Cena: od 4 890 Kč Zjistit přesnou cenu |
4. | Tedee TD-LOCK | (4,9 / 5) | Chytrý zámek ovládaný přes WiFi 2,4 GHz a Bluetooth, kompatibilní s Apple HomeKit, aplikace na Android a iOS, požadavky na zámek: standardní vložka s prostupovou spojkou, sdílení přístupu, offline fungování a monitoring příchodů a odchodů 💡 Cena: od 7 000 Kč Zjistit přesnou cenu |
5. | NUKI Smart Lock 3.0 | (4,8 / 5) | Chytrý zámek ovládaný přes Bluetooth, kompatibilní s Apple HomeKit, Google Assistant a Amazon Alexa, aplikace na Android a iOS, sdílení přístupu a monitoring příchodů a odchodů 💡 Cena: od 3 550 Kč Zjistit přesnou cenu |
6. | Bold Special BUNDLE Smart Cylinder SX-33 | (4,7 / 5) | Chytrý zámek ovládaný přes WiFi 2,4 GHz a Bluetooth, aplikace na Android a iOS v češtině a angličtině, AES-CM šifrování, cylindrická vložka, WiFi bridge a nabíječka součástí balení, geolokace, sdílení přístupu, offline fungování, monitoring příchodů a odchodů, možnost naprogramovaní několika uživatelů, nastavení záložních kódů PIN, kontrola stavu baterie a dalších nastavení zámku, správa uživatelů (přímé sdílení / stažení uživatelů), vytváření přístupových schémat a odkazů na uživatele (trvalé, týdenní popř dočasný přístup) a protokolování událostí dostupné pro administrátory 💡 Cena: od 6 790 Kč Zjistit přesnou cenu |
Obsah článku
Co je to chytrý zámek?
Chytré zámky jsou elektronická zařízení, která můžete ovládat vzdáleně prostřednictvím rozhraní Bluetooth a Wi-Fi. Spárujete je s aplikací v mobilním telefonu a můžete využít celou škálu různorodých funkcí a výhod. Zámky můžete samozřejmě dálkově odemykat a zamykat. Díky tomu se nestane, že si někdo zapomene klíče a nebude se moci dostat domů.
Pokud třeba vaše dítě cestou ze školy ztratí klíč, můžete mu odemknout z práce. Podobně můžete zajistit přístup jiným osobám. Třeba pracovníkům, kteří vám přijdou něco opravit nebo kurýrovy, který vám doručí cennou zásilku, kterou byste neradi nechali ležet přede dveřmi.
Elektronický „klíč“ se dá navíc udělit více osobám, takže nemusíte dělat vrátného všem členům domácnosti. Zajímavou možností je třeba monitorování odchodů a příchodů, díky čemuž máte přesný přehled o pohybu osob.
Je nasnadě, že tyto i jiné funkce najdou největší využití spíše v komerčních a průmyslových objektech, kde se pohybuje spousta zaměstnanců či jiných osob. Vše lze mít díky zámku perfektně pod kontrolou a vzdáleně umožňovat přístup oprávněným osobám. Možné je i nastavit automatická časová okna, kdy je přístup možný a využívat nejrůznější další možnosti a výhody. Samozřejmě záleží i na konkrétním typu a modelu zámku, jaké možnosti nabízí.
Napájení zámku
Chytré zámky jsou elektronické, a tudíž vyžadují napájení. To je jedna z nevýhod oproti klasickým zámkům. Není však třeba věšet hlavu, zámky jsou obvykle napájeny bateriově, abyste je mohli použít opravdu kdekoli – bez nutnosti přemýšlet nad dostupností el. sítě.
Akumulátory nejsou u těchto zařízení běžné, standardem jsou tužkové články. Ty mohou být samozřejmě i dobíjecí. Díky energetické efektivitě však baterie vydrží poměrně dlouhou dobu. V průměru několik měsíců v závislosti na četnosti používání zámku a konkrétním modelu.
V případě, že baterie zapomenete vyměnit, samozřejmě nezůstanete uvěznění doma, či naopak venku. Zámek lze ovládat i klíčem a manuálně. Je dokonce rozumné v běžných situacích používat manuální řešení, protože šetříte baterie chytrého zámku. Stejně tak zámek funguje i „off-line“, takže ani výpadek proudu či internetu vám neznemožní návrat domů.
Instalace zámku
Instalace chytrého zámku obvykle není náročné a nebudete potřebovat školené techniky. Instalaci můžete zvládnout sami. Zámek se montuje z vnější strany přes stávající vložku. K ní se připevní šroubky či svorkami – v závislosti na konkrétním modelu. Obvykle je však potřeba, aby vložka trochu přečnívala před kování. Případně lze použít i speciální vložky k chytrému zámku. Ty bývají i modulární, takže je můžete upravit tak, aby na ně šel zámek perfektně nainstalovat. Následně je třeba zámek propojit s mobilní aplikací, provést přihlášení a kalibraci. Pak už by vše mělo fungovat tak, jak má.
Možnosti zabezpečení a metody otevírání
Chytré zámky jsou obvykle kompatibilní s nástroji chytré domácnosti, jako je Apple HomeKit, Google Assistant či Amazon Alexa. Zámky díky tomu můžete ovládat například hlasovými povely. Další možností je čtečka otisků prstů, která umožní snadný přístup povolaným osobám.
A pak je samozřejmě možné použít i kódové zařízení. V takovém případě se u dveří nachází klávesnice a dveře odemknete příslušným kódem. Toto řešení je velmi užitečné, např. pokud objekt pronajímáte v rámci Booking.com či Airbnb.com nebo jde o jakýkoli objekt, kam častěji přistupují různé cizí osoby.
Stačí dané osobě poslat přístupový kód a dveře se po jeho zadání na klávesnici odemknou. Velmi praktické řešení. Může být ideální volbou třeba u firemních prostor i u bytových domů, kde jeden chytrý zámek nahradí vrátného. Přitom zajistí bezpečí a přístup pouze povolaným osobám – a to i bez toho, aby musel být „správce“ stále na mobilu a každému odemykat osobně.
Automatické odemčení
Mnohé zámky nabízejí i velmi zajímavou funkci automatického otevření dveří – a to ve chvíli, kdy se s „ovládacím“ mobilním telefonem dostanete do jejich blízkosti. Pokud jste někdy zažili situaci, kdy jste měli plné ruce nákupních tašek a jiných věcí, jistě si vzpomenete, že hledání klíče nebylo nijak líbeznou kratochvílí. S automatickým otevíráním už podobné starosti nezažijete.
Podobně existují i funkce typu „lock and go“ – tedy automatické uzamčení dveří po opuštění bytu. Patříte-li mezi roztržitější jedince a už jste si nejednou lámali hlavu, zda jste nezapomněli zamknout, tuto funkci zajisté oceníte.
Má to nějaké nevýhody?
Chytré zámky umí spoustu věcí, ale jsou i nějaké faktory, které hrají v jejich neprospěch? Samozřejmě, že nic není zcela bez chyby. Zásadní nevýhodou je v případě chytrých zámků poměrně vysoká cena. Řádově za tuto pomůcku zaplatíte vyšší tisíce korun, takže nejde o zanedbatelnou investici.
Další nevýhody jsou spíše drobné a záleží i na konkrétním modelu. Obvykle odemykání a zamykání provází ne vrnivý zvuk motorku, což se někomu nemusí líbit. Odemykání může pár vteřin trvat. U některých modelů se může stát, že reagují na různé příkazy se zpožděním nebo je třeba nutné zopakovat požadavek při hlasovém ovládání.
Chytré zámky nejsou zhmotněná vize ze sci-fi filmu, mají sem tam nějaké mouchy jako jakákoli jiná elektronika. Většina uživatelů si však jejich používání velmi pochvaluje. Na komfort, který přinášejí, si velmi rychle zvyknete.
Ceny chytrých zámků
Kolik stojí kvalitní chytrý zámek? Pokud jde o opravdu funkční a dobře vybavené moderní modely, se zvlášť velkým rozpětím nepočítejte. Výběr ostatně zatím ani není nijak enormně široký. Většina prodávaných modelů stojí mezi cca 4000 až 8000 Kč.
Ani další součásti či příslušenství nejsou levné. Například kódová klávesnice může vyjít na dva i více tisíc Kč (pokud ji pořizujete zvlášť). Pro komunikaci přes Wi-Fi je taky zapotřebí tzv. bridge, krabička, která se zapojuje do zásuvky. I ta může sama o sobě stát přes 2 tisíce Kč. Pořízení komplexního chytrého zámku vás tedy může snadno stát od 5 do 10 tisíc Kč.
Nejlepší značky chytrých zámků
Které značky nabízejí vysokou kvalitu a spolehlivost? Prozatím na našem trhu jasně dominuje jen několik výrobců. Jedná se především o trojici značek Nuki, Yale a Tedee – všechny mohou nabídnout zámky velmi vysoké úrovně kvality. Kromě toho nabízejí toto vybavení i značky jako Danalock, Bold, IglooHome a některé další.