Nejlepší herní volanty (PC, PS5, PS4, Xbox) podle testů a recenzí + jak ho vybrat

Závodní simulátor - volant Sháníte co nejlepší herní volant k PC, PS5, PS4 nebo Xboxu a nevíte si rady s výběrem? V tom případě jste přesně na správném místě. V našem článku se totiž budeme herním volantům velmi pečlivě věnovat a pokusíme se vám předat dostatek informací, abyste mohli uskutečnit dobrý nákup a byli s volbou volantu spokojení.

Volanty patří mezi nejoblíbenější herní příslušenství. Dokážou zprostředkovat mnohem věrnější zážitek u závodních her a také simulátorů, jejichž součástí je řízení vozidla. Radost ze hry je oproti řízení pomocí klávesnice pochopitelně neporovnatelná. Nevýhodou je, že herní volanty nejsou zrovna laciná záležitost. O to víc je třeba výběr promyslet. Základem je orientace v aktuální nabídce a taky ve všech důležitých parametrech a vlastnostech těchto produktů. A právě s tím vám pomůžeme.

V našem průvodci najdete jednak krátké recenze herních volantů – vybrali jsme pro vás několik nejzajímavějších současných modelů – a za druhé návod, jak si tuto pomůcku vybrat. V něm se dozvíte, na co se při nákupu zaměřit i to, čemu se vyhnout.

Herní volanty – porovnání nejlepších

NázevParametryHodnoceníCena (od)
1.Thrustmaster T300 RS
Platforma: PS5, PS4, PS3 a PC
Počet tlačítek: 13x
Počet pedálů: 2
Úhel otočení: až 1080 °
+ Technologie Force Feedback
+ kovové řadící páky (pod volantem)
5 out of 5 stars (5 / 5)9200 Kč Číst recenze
2.Logitech G29 Driving Force
Platforma: PC, Mac, PS3, PS4
Počet tlačítek: 14x
Počet pedálů: 3
Úhel otočení: až 900 °
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)8500 Kč Číst recenze
3.Thrustmaster TX Wheel Leather Edition
Platforma: PC, Xbox ONE, Xbox Series
Počet tlačítek: -
Počet pedálů: 3
Úhel otočení: až 900 °
+ Force Feedback
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)9600 Kč Číst recenze
4.Logitech G920 Driving Force
Platforma: PC, Xbox One
Počet tlačítek: 8x
Počet pedálů: 3
Úhel otočení: až 900 °
+ Force Feedback
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)8500 Kč Číst recenze
5.Thrustmaster T150 FF
Platforma: PS5, PS4, PS3 a PC
Počet tlačítek: 12x
Počet pedálů: 2
Úhel otočení: až 1080 °
+ Force Feedback
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)4500 Kč Číst recenze
6.Thrustmaster TMX
Platforma: Xbox Series X|S, Xbox One a PC
Počet tlačítek: 12x
Počet pedálů: 2
Úhel otočení: až 900 °
+ Force Feedback
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)4500 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších herních volantů

1. Thrustmaster T300 RS (PS5, PS4, PS3, PC)

Herní volant značky Thrustmaster patří k současné špičce a můžete se těšit na opravdu autentický pocit při ovládání virtuálních vozidel. Volant se může pochlubit vysoce kvalitním materiálovým zpracováním včetně odolných kovových pedálů – životnost je tedy vysoká i při intenzivním používání. Ještě zajímavější jsou ale technické parametry tohoto modelu. Thrustmaster T300 RS totiž nabízí zcela nadstandardní úhel rotace, který může dosáhnout až 1080°.

Úhel rotace je navíc nastavitelný. Dalším zásadním prvkem je technologie Force Feedback, tedy vibrační zpětná vazba, která je v případě tohoto modelu na velmi vysoké úrovni – a to nejen pokud jde o rychlost odezvy, ale i různorodost zprostředkovaných vjemů. Přesnost řízení je neméně vynikající. Díky bezkontaktním magnetickým snímačům, které rozeznávají 65536 poloh, si vychutnáte maximální citlivost. Volant je kompatibilní s PC i PS4 a PS5.

2. Logitech G29 Driving Force (PS5, PS4, PS3 a PC)

V poměru ceny a kvality patří k nejlepším modelům současnosti volant Logitech G29 Driving Force. Důkazem budiž i fakt, že jde o nejprodávanější herní volant u nás, oceněný navíc už několikrát jako „Produkt roku“ v anketě portálu Heureka.cz. Tento volant kompatibilní s PC (Mac) i PS3, PS4 i PS5 poskytuje propracovanou vibrační odezvu a široký úhel rotace 900° – tedy dvě a půl otáčky.

Logitech G29 Driving Force disponuje 16 tlačítky a taky trojicí odolných kovových pedálů. Jde o perfektně zpracovaný model (pokud jde o parametry i materiály), se kterým budou jistě spokojeni i nároční hráči.

3. Thrustmaster TX Wheel Leather Edition (PC, Xbox ONE, Xbox Series)

Další kousek od značky Thrustmaster. Tentokrát jde o luxusní kožený volant, který můžete připojit k PC i Xboxu. Tento designový model zaujme spíš náročnější hráče, kteří se nebojí ani vyšší investice. Volant totiž vyjde na cca 9600 Kč, což rozhodně není pro každého.

Thrustmaster TX Wheel Leather Edition disponuje vysokým otočným úhlem 900° a součástí balení jsou i tři kvalitně a odolně zpracované pedály.

4. Logitech G920 Driving Force (PC, Xbox One)

Ani tento volant od Logitechu nezaostává za předchozími modely, pokud jde o kvalitu zpracování a dobré technické parametry. Logitech G920 Driving Force se těší i velmi vysokému hodnocení v uživatelských recenzích a testech herních volantů, radost navíc udělá i potah z ručně šité kůže.

Pokud jde o konkrétní parametry, volant umožňuje rotaci v úhlu až 900°, což je výborná hodnota. Samozřejmostí je vibrační dvoumotorová zpětná vazba a trojice pedálů. Volant je kompatibilní s PC a herní platformou Xbox One.

5. Thrustmaster T150 Force Feedback (PS5, PS4, PS3 a PC)

Dobře zpracovaný a přitom cenově dostupnější volant Thrustmaster T150 Force Feedback si zaslouží pochvalu za překvapivě dobré parametry. Těšit se můžete například na možnost nastavení úhlu rotace – a to v rozmezí od 270 až do 1080 stupňů! Na velmi slušné úrovni je i vibrační odezva.

Pokud jde o přesnost řízení, volant disponuje 12bitovým optickým rozlišením, které snímá 4096 poloh, v tomhle směru tedy nejde o úplnou špičku. Nevýhodou je taky pouze dvojice pedálů. Přesto jde o volant, který rozhodně stojí za to brát při výběru v úvahu. Kompatibilní je s PS5, PS4, PS3 a PC.

6. Thrustmaster TMX (Xbox Series X|S, Xbox One a PC)

A na závěr cenový tip. Herní volant Thrustmaster TMX pořídíte běžně kolem 4000 Kč a přitom si kvalitou nezadá s leckterými dražšími kusy. Úhel rotace je nastavitelný v rozsahu od 270 do 900 stupňů a čeká na vás i kvalitní vibrační zpětná vazba. Kromě toho volant nabízí 12 tlačítek a jeden směrový pad, dvě kovové sekvenční řadicí páky a trojici pedálů. Volant je kompatibilní s Xbox Series X|S, Xbox One a PC.

Jak vybrat herní volant?

Recenzní okénko máme za sebou a je čas podívat se na samotný výběr herního volantu takříkajíc v obecnější rovině. Zajímat nás budou především zásadní technické parametry, jako je maximální úhel rotace, kompatibilita s různými herními platformami anebo přítomnost vibrační zpětné vazby. Důležité jsou ale i použité materiály, vybavení (pedály apod.) a taky další faktory.

V našem průvodci se podíváme i na ceny herních volantů a pokusíme se o orientační shrnutí nabídky tří základních kategorií.

Nejlepší herní volant

Materiálové zpracování

Na kvalitu provedení a použité materiály bychom se u volantu měli dívat především. Přece jen jde o větší investici obvykle okolo několika tisíc korun a bylo by smutné, kdyby volant neobstál při dravějším zacházení, jakého se mu jistě dostane během adrenalinové jízdy. Životnost, resp. potenciální životnost, výrobku by pro nás tedy měla být stěžejním rozhodovacím faktorem.

Z jakých materiálů jsou herní volanty vyráběny? Počítejte samozřejmě s tím, že základem je vždy plast. Celokovový model byste hledali jen stěží. Ale pokud se na kvalitě a síle plastů nešetřilo, může obstát velmi dobře. Životnost výrobku pak zvyšuje, pokud jsou citlivější součásti (např. řadicí páky, pedály apod.) z kvalitního kovu. Čím více kovových prvků na úkor plastu, tím vyšší odolnost, ale taky cena.

Kromě těchto základních materiálů je důležitá i povrchová úprava. Špičku představují volanty s koženým potahem, který je při náročné jízdě velmi pohodlný. Vhodné je ale přinejmenším pogumování. Samotný plast není na dotek příliš příjemný ani praktický.

Úhel otáčení

Dříve byl tento parametr velmi důležitý a hráči se na něj dívali v první řadě. Dnes už většina volantů disponuje dostatečně vysokým úhlem rotace. Levnější a starší modely mohou však stále zaostávat, takže tento údaj svůj význam pořád neztratil.

Úplně nejlevnější volanty disponují úhlem rotace 180° (někdy dokonce i pouze 100 stupňů). Výhodou je, že takové volanty běžně koupíte i pod tisíc korun, takže mohou být přijatelnou volbou pro nenáročné hráče a občasné použití. Některé z těchto modelů mohou už dokonce nabízet vibrační zpětnou vazbu, ale obvykle jen na základní úrovni. Taky přesnost a citlivost řízení nebude zázračná.

V současnosti už lze nicméně považovat za standard rotaci v úhlu až 900°, což odpovídá dvěma a půl otáčkám. Úhel rotace je navíc často nastavitelný (obvykle od 270°). Nejlepší herní volanty pak nabízejí rozsah až 1080°. Nevýhodou je, že volanty s rotací 900 stupňů nebo víc obvykle nepořídíte za méně než 3000 Kč.

Force Feedback neboli vibrační odezva

Vibrační zpětná vazba patří mezi základní a nejdůležitější funkce herního volantu. Dnes už ji najdete skoro u všech modelů kromě nejlevnějších nebo starších. Ovšem rozdíly v úrovni této funkce jsou zcela diametrální.

Propracované a kvalitní varianty s dvoumotorovým systémem nenabízejí jenom nějaké neurčité vrnění, ale zprostředkovávají množství různých vjemů odlišnými a autentickými způsoby – např. otření o svodidla, hrubou plochu, náraz apod. Záleží tedy na vás, jaké nároky na vibrační odezvu budete mít.

Kompatibilita

Sledovat kompatibilitu je samozřejmost, zkušenější hráči to vědí, ale pokud zatím s herními konzolemi začínáte, pro jistotu stojí za to tuto drobnost připomenout. Herní volanty jsou totiž kompatibilní jen s určitými zařízeními.

V drtivé většině případů je to stolní počítač (obvykle označováno jako PC). Zde ještě může sehrát roli operační systém. Kompatibilita s Windows je u nás v podstatě automatickou záležitostí, ale pokud používáte Mac OS, raději si ověřte, že volant bude fungovat i s tímto systémem. Podobnou kapitolou jsou herní notebooky.

Dále bývají volanty obvykle kompatibilní i s některými herními konzolemi. Většinou je to buď Play Station, nebo Xbox One, ale zpravidla ne obojí naráz u jednoho volantu. U PS je třeba sledovat i model. Starší volanty mohou být určeny jen pro PS3, což bude problém, pokud vlastníte PS4. Řada volantů je pak kompatibilní i s nejnovější verzí PS5.

Náš tip: Tipy na nejlepší herní závodní sedačky na volant

Pedály

Pedály bývají součástí zejména dražších herních volantů a velmi významně zvyšují autenticitu hraní. U pedálů je velmi důležité sledovat především kvalitu zpracování. Ideální je celokovové provedení, které je výrazně odolnější – ale taky dražší. Přijatelným kompromisem mohou být pedály z odolného plastu s kovovou vzpěrou. Pedály z levného plastu očekávatelně příliš dlouho nevydrží, zvlášť při častém používání.

Pedály mohou být jen dva (brzda a plyn) anebo v lepším případě i tři (spojka), aby byla iluze skutečného vozu dokonalejší. U pedálů je důležitá taky citlivost a možnost nastavení.

Řazení

Je jasné, že je nutné nějak vyřešit i systém řazení. Ten může být nastaven jako automatický, takže se o něj ve hře ani na volantu vůbec nestaráte. To může být výhodné pro nenáročné nebo začínající hráče, kteří se chtějí plně věnovat vlastnímu řízení. Většina pokročilejších hráčů ale vyžaduje řadicí mechanismus. Existuje několik možností.

Jednou z variant je samostatná páka, která bude – podobně jako pedály – od volantu oddělená a bude kopírovat podobu skutečné řadicí páky. Častější jsou nicméně řadicí páčky pod volantem. Ty lepší jsou kovové a jejich životnost dosahuje až půl milionu sepnutí.

Tlačítka

Herní volanty jsou taky opatřeny různým počtem tlačítek, která jsou obvykle programovatelná. Jejich počet může být různý – obvykle od šesti až po 14 nebo víc. Nejběžnější jsou volanty s 12 nebo 13 tlačítky. U tlačítek nemusí být vyšší počet nutně a automaticky lepší variantou.

Záleží na tom, zda je skutečně využijete. Podstatné je taky jejich rozložení, které musí být takové, aby tlačítka byla snadno dosažitelná a zároveň nepřekážela při řízení.

Připojení

Pokud jde o propojení s PC nebo herní konzolí, existují dvě základní možnosti. Obvyklejší je kabelové připojení, které většinou využívá rozhraní USB. Připojení je rychlé a snadné. Další možností je bezdrátové připojení.

Ceny herních volantů

Jaké jsou ceny herních volantů? Za kolik lze pořídit jednoduchý model pro nenáročné a občasné hraní a na kolik vyjde kvalitní herní volant s pokročilou zpětnou vazbou a vysokým úhlem rotace? Zde je krátký přehled sortimentu ve třech cenových relacích.

Herní volanty do 1000 Kč

Nejnižší cenová relace, ve které najdete především základní anebo starší modely. Počítejte s horšími technickými parametry – úhel rotace bude nejčastěji jen 180 až 200 stupňů. Vibrační odezva, pokud je vůbec přítomna, nebude nijak zvlášť propracovaná. Taky očekávejte převážně levnější plastové zpracování s nižší životností.

Herní volanty do 5000 Kč

V této kategorii najdete velký výběr už i poměrně dost kvalitních herních volantů, mezi kterými si vyberou i nároční hráči. Úhel rotace může být od 270 až do 900 nebo i 1080 stupňů, zpětná vazba je u dražších modelů samozřejmostí, často může být dvoumotorová a velmi precizní. Většinou bývají součástí dva nebo tři pedály.

Herní volanty nad 5000 Kč

Kategorie pro fajnšmekry, kteří se nespokojí s prostřední kvalitou, ale chtějí špičkové zpracování, parametry i vybavení. Typický je větší podíl kovových částí, někdy i kožených potahů a taky speciálních technologií, které zvyšují přesnost a věrnost řízení.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového herního volantu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího volantu pro PC, PS5, PS4 nebo Xbox.