Nejlepší hry na PS4 a PS5 v češtině

Už nevíte, k jaké pařbě byste usedli a za jaký herní titul byste utratili své těžce vydřené groše? V dnešním článku vás hodláme zavalit pořádnou porcí těch nejlepších her na PS4 a PS5 v češtině – abyste si je mohli náležitě užít. Připravit, pozor, start!

Nejlepší hry na PS4 a PS5 v češtině podle mě

1. FIFA 23 – nejlepší fotbalový simulátor

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

FIFA 23

 DOPORUČUJEME  Série FIFA patří mezi největší stálice herního světa. Tento fotbalový simulátor vychází pravidelně a každoročně už od roku 1993! Fanoušci fotbalu a her na každý nový titul čekají jako na smilování. A to navzdory tomu, že ne každý díl byl úplné ryzí zlato. Pod taktovkou předního vydavatele Electronic Arts se však FIFA už dlouho drží osvědčeného mustru a úpravy jsou většinou spíše kosmetického rázu.

Nějaké ty novinky samozřejmě chybět nesmí, jinak by se hráči právem ohrazovali, že kupují znovu a znovu prakticky tutéž hru. Ale revoluční změny jsou vzácností. FIFA 23 tak pokračuje v dobře zajetých kolejích. Stále více pozornosti je věnováno multiplayeru na úkor singleplayeru, což je ovšem celkem vzato obecný trend, který zřejmě valné části hráčů vyhovuje. FIFA 23 je víceméně sázkou na jistotu, a pokud máte se sérií nějakou zkušenost, vyslovené zklamání snad nehrozí.

Hra je kompletně textově přeložena do českého jazyka.

2. Marvel’s Spider-Man CZ – nejlepší akční hra v češtině

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Marvel's Spider-Man CZ

 DOPORUČUJEME  Marvelovky léta hýbaly světem filmu a samozřejmě pronikaly i do herních vod. Přestože ne s tak drtivou razancí. Dá se spíše říct, že skutečně významných herních titulů za onu slavnou „zlatou éru“ Marvelu, která už zřejmě pohasíná, vzniklo překvapivě pomálu. Marvel’s Spider-Man však patří mezi kousky, které se povedly.

Ne nejde o nic světoborného nebo dosud nevídaného. Tento titul však představuje řemeslně poctivě odvedenou a atraktivní akční „skákačku“, ve které většina věcí funguje tak, jak by to mělo být. Zajímavý příběh, relativně otevřený svět, dostatek zábavných questů, parádní grafika, skvělá akce a optimalizace. I když má zaručený koktejl na úspěch celkem jasný recept, ne každému se povede ho umíchat tak dobře jako tvůrcům herního Spider-Mana z Insomniac Games pod taktovkou Sony.

Hra obsahuje české titulky.

3. Mafia Trilogy CZ – česká legendární hra

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Mafia Trilogy CZ

Mafia je česká legenda, která pronikla do světa. První díl (2002) ohromil hráče revoluční autenticitou prostředí a funkčním otevřeným světem. I grafika byla na svou dobu skvělá a legendární se stal třeba i český dabing s Petrem Rychlým a dalšími „áčkovými“ aktéry. Hra se stala jakýmsi „dospělejším a vyzrálejším“ protipólem bujarého GTA.

Další dva díly vyšly s velkým časovým odstupem v letech 2010 a 2016. Slávy ani kvalit první Mafie už nedosáhly, přesto jde o povedené tituly, navíc z domácí produkce. Celá série patří ke zlatému fondu a rozhodně stojí za to ji mít.

Hra obsahuje: český dabing / české titulky.

4. Gran Turismo 7 – nejlepší závodní hra v češtině

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Gran Turismo 7

Závodní simulátor Gran Turismo 7 od vydavatele Sony vzbudil letos (2022) velký rozruch a ihned si získal zájem a srdce mnoha hráčů. Nejen fanoušků série Gran Turismo. Verze pro PS nabídla vynikající hratelnost a nádhernou grafiku. Nechybí herní módy pro jednoho i více hráčů.

Jistou kritiku sklidil důraz na v poslední době až příliš se šířící mikrotransakce – tedy platby skutečnými penězi za zlepšení a vybavení v rámci hry. Přesto se dá říct, že Gran Turismo 7 je vynikající herní zážitek, který by fanouškům rychlé jízdy v žádném případě neměl uniknout.

Jazyk hry: České titulky a kompletně textově přeložená hra

PS: Mrkni na recenzi Gran Turismo 7 jednoho z našich redaktorů.

5. Farming Simulator 22

Naše hodnocení: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)

Farming Simulator 22

Chcete si trošku „zarolničit“? Jasně, proč ne! Simulátory banálních či rurálních činností, počínaje legendární sérií Traktor Zetor simulátor, jsou léta tu a tam terčem posměšků a stojí tak trochu stranou největšího herního rozruchu. Ale rozhodně neživoří. Naopak, tento segment žije a mimořádně prospívá.

Díky simulátorům si můžete vyzkoušet činnosti a povolání, ke kterým byste v reálu nepřičichli. A nemusí to být jen „chlapecké sny“ typu letu do vesmíru či pilotování stíhačky. Můžete třeba „jen“ jezdit po Evropě s nákladním vozem, řídit sekačku na trávu anebo právě farmařit. Farming Simulator 22 je v současnosti jednou z vůbec nejprodávanějších videoher a taky jedním z nejpovedenějších simulátorů poslední doby! A to už je důvod, brát ho zcela vážně.

Jazyk hry: České titulky

6. NHL 22

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

NHL 22

Pokud dáváte před fotbalem přednost tvrdšímu hokeji, jistě vás nenechá ledově chladným nový přírůstek do herní série NHL v podobě titulu NHL 22. NHL je hokejovým protějškem fotbalové FIFY. Má ji na starosti stejný vydavatel (EA) a její tradice je velmi dlouhá – sahá až do roku 1991.

NHL 22 je coby nejnovější člen party zatím velmi vřele přijímaným počinem. Mnohé recenze nešetří chválou. Zdá se, že v EA dokázali i ze starých ingrediencí a podle omšelého receptu vytvořit skvělý a moderní hlavní chod. Stačilo ho správně načančat.

Jazyk hry: České titulky

7. Zaklínač 3 – legendární hra

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Zaklínač 3

Zaklínač 3 není žádná novinka. Naopak. Je to legenda. Toto RPG polského vydavatele CD Projekt RED si získalo srdce milionů a milionů hráčů po celém světě. Povědomí o existenci jistého zabijáka nestvůr, jenž vznikl v hlavě jakéhosi slovanského spisovatele okresního formátu, roznesl po celé planetě a vytvořil fenomén.

Jistě, že to je nadsázka. Sapkowski a jeho Zaklínač Geralt se těšili slušné úctě a zájmu už před vydáním nejúspěšnějšího třetího dílu už tak úspěšné herní série. A i před samotnou herní sérií. Ale to je vedlejší. Podstatné je, že Zaklínač neboli Witcher 3 je hra par excellence. Je to masivní, velkotonážní, brutální a famózní fantasy nálož, která možná dodnes nemá v řadě ohledů konkurenci. Svou rozlehlostí, komplexností a fenomenálním scénářem a příběhem vyrazila dech i nejnáročnějším pařanům. Právem patří mezi nejlepší herní tituly všech dob. A ani za těch 7 let příliš nezestárla – ani po grafické ani po jiné stránce.

Jazyk hry: České titulky

8. Assassins Creed Odyssey CZ

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Assassins Creed Odyssey

Assassins Creed patří mezi osvědčené značky a významné herní série. Vydává ji společnost Ubisoft – a to již od roku 2007. Už první díly zaujaly špičkovou grafikou a zajímavým, atraktivním herním systémem, který křížil prvky akce, adventury a RPG.

Pro sérii je typické, že se každý díl odehrává ve specifickém historickém období. To dává velký prostor pro atraktivní kulisy a jistou originalitu. Již jsme se podívali na střední východ v době křížových výprav, do renesanční Itálie, mezi karibské piráty, do starého Egypta a v roce 2018 taky do starého Řecka s AC: Odyssey.

Tento titul získal v rámci série zvláštní pozornost a patří zajisté k nejpovedenějším. Prostředí antiky a větší příklon k volnosti a RPG prvkům sérii prospěly. Opět jsme se dočkali i nádherné grafiky, zajímavého světa i povedeného příběhu. Přestože už vznikly další díly (naposledy podtitul Valhalla mezi Vikingy), AC: Odyssey patří nadále ke zlatému fondu nejen v rámci této série.

Jazyk hry: České titulky

9. Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint CZ

Naše hodnocení: 4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)

Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint

Špionské a akční série Tom Clancy’s mají už taky leccos za sebou. Produkuje je společnost Ubisoft a titulů, které mají v názvu „Tom Clancy’s“ (ať už následuje Splinter Cell, Ghost Recon nebo něco jiného) je už pořádná fůra.

V roce 2019 však vznikla hra Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint, která v sobě má dost kvalit na to, aby mohla celou tuhle „Tomovu záležitost“ docela dobře reprezentovat. Jde o zdařilou taktickou střílečku, která se tentokrát věnuje bolivijským drogovým kartelům. Zábavy si tedy užijete dost a dost.

Jazyk hry: České titulky

10. Uncharted: The Nathan Drake Collection CZ

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Uncharted: The Nathan Drake Collection CZ

Uncharted patří mezi nejúspěšnější a takřka ikonické série pro PS z dílny Sony. Jde o akční adventury, které v sobě mají kus Indiana Jonese, Tomb Raideru a dalších dobrodružných počinů, ve kterých se za doprovodu vydatné střelby a divoké akce pátrá po pokladech a tajemstvích minulosti. Je jasné, že takový námět má v sobě značné kouzlo, které se ve hře dá skvěle vytěžit. A tvůrcům série Uncharted se to opakovaně daří.

Titul Uncharted: The Nathan Drake Collection představuje rozhodně výhodnou „vstupenku“ do světa této série. Všem milovníkům akční archeologie můžeme hru vřele doporučit.

Jazyk hry: České titulky

11. Kingdom Come: Deliverance – Royal Edition CZ

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Kingdom Come: Deliverance - Royal Edition CZ

Hra Kingdom Come: Deliverance z dílny české společnosti Warhorse Studios vzbudila svého času obrovský rozruch. A to ještě dlouho před vydáním. Poté, co hra vstoupila na světlo světa, následoval rozruch ještě mnohem větší, světového rozsahu. Nikoli neoprávněně. Tato hra je bezesporu skvělá a svým konceptem i zpracováním fascinující a revoluční.

Popsat bychom ji mohli jako autentický RPG simulátor středověkého života, ale s důrazem na boj a akci. Něco jako byla svého času Mafie (akorát v jiné historické epoše). Ostatně tyto hry propojuje jméno vývojáře Daniela Vávry. Tento titul by vám v repertoáru rozhodně neměl chybět.

Jazyk hry: České titulky

12. Marvel’s Avengers CZ

Naše hodnocení: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

Marvel's Avengers CZ

Ještě jedna Marvelovka jistě neuškodí. Není tak stylově čistá jako v našem žebříčku výše umístěný titul Spider-Man, ale za to zde najdete mnohem víc hratelných hrdinů. Iron Man, Hulk, Thor a další… samá dobře znějící jména. Hra Avengers z roku 2020 má spíše průměrné hodnocení. Pokud jste ale fandy superhrdinů, určitě si ji užijete.

Jazyk hry: České titulky

13. Cyberpunk 2077 CZ

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Cyberpunk 2077

Dlouho očekávaný a vytoužený sci-fi opus Cyberpunk 2077 se po vydání setkal s ovacemi, ale i s četnými problémy. Skvělý příběh, akci, grafiku a prostředí provázelo totiž až trochu moc technických chyb a špatná optimalizace.

Současná verze hry je na tom už podstatně lépe a můžete si tudíž naplno vychutnat její kvality. A že jich má Cyberpunk 2077 víc než dost, o tom není třeba pochybovat. Už dnes jde o jednu z nejprodávanějších her historie. Jen pro zajímavost, za titulem stojí polský CD Projekt, který stvořil i legendárního herního Zaklínače.

Jazyk hry: České titulky

14. Ghost of Tsushima CZ

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

Ghost of Tsushima

Historických řežeb není nikdy dost, a tak tu pro vás máme ještě jednu ze země zapadajícího slunce. V akční dobrodružné hře Ghost of Tsushima se podíváte do Japonska ve 13. století. Čekají vás samurajové, otevřený svět, boje s Mongoly a mnoho dalšího – no neříkejte, že to nezní lákavě. Hra se dočkala i velmi dobrých ohlasů a hodnocení.

Jazyk hry: České titulky

15. God of War CZ

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

God of War

God of War je herní série vydávaná exkluzivně pro PS, jejíhož prvního dílu jsme se dočkali už v roce 2005. Série se volně inspiruje řeckou mytologií a vystupují v ní hrdinové jako bůh války Arés, vládce bohů Zeus nebo spartský náčelník Kratos.

V roce 2018 přišel restart a hra se z řeckého prostředí přenesla do severského v rámci místy až otravné „vikingománie“. Hra samotná ale zůstává parádní akční rubačkou v atraktivních kulisách, to jí upřít nelze.

Jazyk hry: České titulky

Mrkni také na moje další tipy: