Nejlepší hry na PS5

Nejlepší hry na PS5 Nejnovější verze ikonické herní konzole Play Station 5 od značky Sony je tu s námi už pár let. Konkrétněji od listopadu 2020. Za tu dobu už jsme si na ni trochu zvykli a taky vznikla celá řada parádních i exkluzivních titulů, které si můžeme na PS 5 zahrát. Ale otázka zní: Které jsou ty nejlepší? Rozhodli jsme se na tuto elementární otázku odpovědět oblíbenou formou žebříčku. Máme pro vás výběr desítky nejlepších her pro PS 5. Do žebříčku jsme však zařadili nejen tituly vydané exkluzivně pro Play Station. Vybrali jsme zkrátka deset herních pecek, které si na PS 5 můžete zahrát v prvotřídní kvalitě. Budete s mým výběrem souhlasit?

10 nejlepších her na Play Station 5

1. Elden Ring

Elden Ring

Milovníci románů G. R. R. Martina a seriálových Her o trůny určitě s napětím očekávali vydání opulentní RPG Elden Ring z „Martinovského univerza“. Dočkali se v roce 2022 a výsledek předčil očekávání. Hra Elden Ring sklidila a sklízí vynikající a nadšené recenze. Možná se nestala úplně nejskloňovanější hrou roku, ale svou kvalitou jistě přesvědčila fanoušky RPG, že tento skvělý žánr má pořád co nabídnout.

Elden Ring není ve svém žánru revolucí, ale perfektní ukázkou řemesla. Ostatně za hrou stojí tvůrce geniální série Dark Souls, která už dnes patří mezi legendy RPG. Jestli si stejnou pověst a nehynoucí slávu vybuduje i Elden Ring, to se teprve uvidí. Našlápnuto má dobře. Fanoušci poctivého dobrodružství, prozkoumávání a boje budou zajisté nadšení. Otevřený svět Lands Between je obrovský a nádherně zpracovaný. Hra má perfektní skóre i na Metacritic.com Verze pro PS 5 získala dokonce špičkových 96 %. S touto hrou rozhodně nešlápnete vedle.

2. Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy

Hra Hogwarts Legacy hýbe herním světem. Poslední dobou se o této novince mluví všude a momentálně (jaro 2023) je taky nejprodávanějším herním titulem u nás. Slovo Hogwarts, které se vyskytuje v názvu, nenechá nikoho na pochybách o tom, že jde o hru ze světa Harry Pottera. Tento fenomén snad vůbec není nutné představovat.

Od vydání posledního dílu hlavní knižní série už uplynulo dlouhých 16 let. Ale zájem o „harrypotterovské“ záležitosti ani v nejmenším neupadá. Her na toto téma už vzniklo poměrně dost (včetně celkem známé série Harry Potter and The Deathly Hallows nebo i LEGO variant), což není nijak překvapující.

Žádná se však nedočkala takového úspěchu a zájmu jako právě současný titul Hogwarts Legacy. Akční hra vyvinutá společností Avalanche Software, v níž se hráč vžije do role studenta v Bradavicích na konci 19. století. Tedy o sto let dříve, než se odehrává děj knižní série. Už to samo o sobě zní velice zajímavě… a že hra naplnil očekávání, o tom svědčí recenze i neustupující cvrkot kolem tohoto titulu.

3. God of War Ragnarök

God of War Ragnarök

Série God of War patří mezi nejdůležitější značky mezi exkluzivními tituly pro konzole PS. Ragnarök je zatím posledním přírůstkem do série, která se v roce 2018 odvrátila od prostředí řecké mytologie a přešla na módní vikingskou vlnu. A tak tu místo Dia či Athény máme Odina, Thora a tak dále. A že je to parádní mytologická, akční řežba – o tom vůbec nemusíte pochybovat. Ostatně Metascore 94/100 pro PS 5 mluví za vše.

Tento titul je PS 5 šitý na míru. Na starší verzi jde taky hrát, ale nikoli v plné parádě. God of War Ragnarök rozhodně patří mezi tituly, které by neměly chybět v žádné sbírce majitele PS 5. Perfektní hratelnost, skvělé a atraktivní prostředí, dokonalá atmosféra. Tato hra toho nabízí opravdu hodně a můžete se těšit na strmou a pořádně ledovou jízdu světem dávného severu.

4. Resident Evil 4 Remake

Resident Evil 4 Remake

Série Resident Evil se svého času dočkala značných úspěchů a pozornosti – a to jak ve filmové, tak v herní podobě. Čtvrtý díl herní série vyšel už v roce 2005 a pro dnešní náročné hráče už působí trochu… dejme tomu omšele. Přestože je stále perfektně hratelný. Nicméně chlapci ze společnosti CapCom se rozhodli přiblížit sérii dnešním zmlsaným pařmenům a vytvořili remake Resident Evil 4. Jak to dopadlo?

Celkem vzato na jedničku. Metascore 93/100 pro PS 5 je dosti výmluvné. Hra se drží původního ducha, ale došlo k zásadnímu překopání grafiky i hratelnosti. Nejde o žádnou sotva postřehnutelnou kosmetickou úpravu, jak to u různých remasterovaných verzí bývá. Tohle je poctivý remake s citelnou úctou k originálu, ale pořádnou porcí novátorství.

5. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Marvel's Spider-Man: Miles Morales

Další Spider-Man do party přibyl v roce 2020 v podobě akčního herního titulu Marvel’s Spider-Man: Miles Morales pro PS a PC. Hra nabízí velmi slušné řemeslo. Skvěle jsou zvládnuté bojové mechanismy, prostředí i technická stránka hry, ale ani příběh není tentokrát úplně marný, což je třešnička na dortu.

Hra se asi nezapíše do dějin jako přelomový titul, ale povedla se. Pro fanoušky akčních her se superhrdiny jasná volba. Metascore pro PS 5 dosáhlo velmi slušných 85/100 bodů.

6. Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West

Loňský (2022) postapo titul Horizon Forbidden West navazuje na úspěch hry Horizon Zero Dawn z roku 2017. Survival, dobrodružství, akce… to vše vás čeká v otevřeném světě, který býval západem USA, ale stal se čímsi, co spíš připomíná trochu mechanizovanější pravěk říznutý Mad Maxem, Xenou a kdoví čím vším ještě. Ale „když je to dohromady, nějakou záhadou to funguje“ – jak by řekl klasik.

Horizon Forbidden West je parádní akční nářez, ve kterém můžete zkoumat úžasně rozmanité, podmanivé prostředí a páchat nejrůznější aktivity – od potápění až po horolezení. Těšit se můžete na tisíce různých věciček a neméně monster a dalších protivníků. A co víc… tuto zábavu si mohou vychutnat pouze majitelé PS, neboť jde o exkluzivní titul.

7. Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima

Je libo samurajský nářez exkluzivně pro PS? Rozhodování nemusí být nijak složité. Naopak, titul Ghost of Tsushima z roku 2020 je celkem jasná volba. Vcelku zkušení vývojáři v Sucker Punch Productions si dali hodně záležet a vytvořili titul s otevřeným světem starého Japonska, jak má být. Má to v sobě kousek Witchera, kousek Assassin’s Creed a kousek něčeho vlastního. Otevřený svět není zdaleka tak dokonalý, komplexní a spletitý jako u např. zmíněného titulu Witcher 3, ale akce je zde skvěle zpracovaná a hratelnost celkově vynikající.

8. The Witcher 3: Wild Hunt – Complete Edition

The Witcher 3: Wild Hunt - Complete Edition

A nyní k herní ikoně, která nemůže v žádném žebříčku nejlepších her za posledních 10 let chybět. The Witcher 3 je legenda, jedna z nejlepších her všech dob. I když vznikla už v roce 2015, stále jde o živou a špičkovou hru. Chlapci z polského CD Projekt Red zkrátka před osmi lety odvedli proklatě dobrou práci.

Witcher 3 je akční RPG postavené na fantasy světě polského spisovatele A. Sapkowského. Nedávno svět slintal po seriálové verzi s Henry Cavillem v hlavní roli, ale Witcher 3 je Witcher 3. Dokonalý příběh – včetně vedlejších linií a odboček. Geniální prostředí, vizuál i hratelnost. Nekompromisní záležitost.

9. Demon’s Souls

Demon's Souls

Exkluzivně pro PS 5 tu máme ještě jeden titul, resp. remake. Jde o RPG hru Demon’s Souls, která je přepracovanou verzí původní hry z roku 2009. Remake vyšel koncem roku 2020 a dočkal se vynikajícího hodnocení. Metascore 92/100 je rozhodně víc než výborné. Pro milovníky poctivých akčních RPG představuje Demon’s Souls jasnou volbu.

Nový kabát působí velmi povedeně. Hra si ho zajisté zasloužila. Některé mechanismy se mohly dočkat i větší revoluce, ale to už jsou spíše detaily, které nemohou pokazit celkový dojem.

10. Gran Turismo 7

Gran Turismo 7

Asi bychom neměli zapomínat ani na fanoušky závodních titulů. Hra Gran Turismo 7 přitom může být dostatečně reprezentativním zástupcem tohoto žánru. Tento závodní simulátor vznikl exkluzivně pro PS v roce 2022 a jde o již osmý (navzdory názvu) článek veleúspěšné série Gran Turismo. Sedmička navazuje na osvědčené kvality a mechanismy a zase o kousek posouvá laťku, byť nenabízí nic vysloveně revolučního. Ostatně si můžete přečíst moji recenzi Gran Turismo 7 pro PS5 zde.

Další TOP nej hry na PS5, které stojí za to si zahrát

Jaké jsou nejprodávanější hry na PS5 pro rok 2023?

Nejprodávanější hry na PS5 pro rok 2023 podle portálu Heureka.cz