Nejlepší kamery na motorku (záznamová, duální, s GPS)

Nejlepší kamery na motorku Nahrávat jízdu ve vozidle na kameru je už dnes poměrně běžný zvyk. Většina řidičů aut si záznam pořizuje především kvůli případné nehodě či kolizi nebo jiné situaci, z níž by se později mohl hodit důkazní materiál pro pojišťovnu či policii. Kamera však může samozřejmě sloužit i k vytvoření záznamu pro vlastní potřebu. Třeba při sportovní nebo adrenalinové jízdě, při projíždění krásnou krajinou.

K těmto účelům nezřídka používají kamery i cyklisté nebo motorkáři. Zatímco v autě je pro umístění kamery dost místa a záznam lze pohodlně pořizovat na lecjaké zařízení, např. u zmíněných motorek už je situace poněkud komplikovanější. Proto se dnes podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší kameru na motorku. Zaměříme se přitom na různé možnosti umístění, ale i další důležité parametry a faktory, které mohou hrát při nákupu roli.

V našem článku nebude chybět ani žebříček aktuálně nejžádanějších a nejlépe hodnocených modelů. O jejich kvalitách vás mohou přesvědčit recenze kamer na motorku. A to jak odborné, tak i uživatelské. Stejně tak se z nich můžete dozvědět případné nedostatky nebo mouchy, které nemusejí být na první pohled (nebo z popisku výrobku) jasně patrné.

Jaké jsou tedy nejlepší kamery na motorku podle nás

  1. Mio MiVue M760D – nejlepší duální kamera na motorku
  2. Cel-Tec MK02 Dual Wi-Fi GPS – nejlepší duální kamera na moto v poměru cena / výkon
  3. Mio MiVue M700 – další volba
  4. GoPro HERO10 Black – nejlepší kamera na helmu
  5. LAMAX W9.1 – nejlepší kamera na moto helmu v poměru cena / výkon
  6. SENA 10C EVO – interkom s integrovanou 4K kamerou

Nejlepší kamery na motorku – pevné umístění přímo na moto

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.Mio MiVue M760D

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší kamera na motorku 

Nejlepší duální kamera na motorku i pro náročnější zákazníky. FULL HD rozlišení, GPS, G-senzor, česká lokalizace a podpora až 32 GB SD karty. Kamera má navíc skvělé recenze od zákazníků.

Cena: cca 9100 Kč
Zjistit cenu
2.Cel-Tec MK02 Dual Wi-Fi GPS

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Nejlepší cena / výkon 

Pokud hledáte nejlepší duální kameru na motorku v poměru cena / výkon, tohle je vítěz. FULL HD nahrávání, desítky hodin záznamu na SD kartu, GPS modul a také dálkový ovladač pro snadnější ovládání.

Cena: cca 5000 Kč
Zjistit cenu
3.Mio MiVue M700

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Záznamová 

Záznamová 2K WQHD kamera na moto. Vhodná do každého počasí, podpora 256 GB SD karty, 140⁰ zorný úhel a relativně dobrá cena.

Cena: cca 3900 Kč
Zjistit cenu
4.Secutek X2

4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
 Se dvěma kamerami 

FULL HD rozlišení, dvě kamery v balení, umístění pevně na motorku. Jen si myslíme, že za danou cenu jsou na trhu lepší alternativy.

Cena: cca 900 Kč
Zjistit cenu

Nejlepší kamery na motorku – umístění na helmu

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.GoPro HERO10 Black

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší kamera na helmu 

Záznamová kamera především na helmu bez kompromisů. Vytvořena pro extrémní sporty. Parádní stabilizace obrazu. Rozlišení až 5,3K/60fps. Vodotěsná. Skvělá volba i pro náročné.

Cena: cca 12000 Kč
Zjistit cenu
2.LAMAX W9.1

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Cena / výkon 

Slušná sportovní kamera, kterou lze využít i na helmu. Rozlišení 4K, vodotěsnost, české menu, dálkové ovládání. Nedosáhne kvalit GoPro, ale také cenově se pohybuje někde zcela jinde. Rozhodně však potěší relativně slušné recenze.

Cena: cca 3700 Kč
Zjistit cenu
3.SENA 10C EVO

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Headset a kamera v jednom 

2v1. Interkom s integrovanou 4K kamerou. Rozlišení 4K/30FPS, podpora 128 GB SD karty, video tagging mód.

Cena: cca 11550 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat kameru na motorku?

Na čem při výběru kamery na motorku záleží? V první řadě si musíte ujasnit, k jakým účelům budete kameru používat, jak často a v jakých podmínkách. Dle toho je nutné volit způsob umístění, zpracování, odolnost, paměť, připojení, úhel záběru, rozlišení, speciální funkce a další parametry. Zajisté budete věnovat pozornost taky ceně a dost možná i značce.

Proč si pořídit kameru na motorku?

Kamera na motorce může plnit různé účely. Podobně jako v autě. Většina lidí si záznam jízdy pořizuje z bezpečnostních důvodů. Má jít o důkazní materiál.

Kamera v ideálním případě zachytí průběh dopravní nehody nebo jakékoli problematické situace. Zachytí i případné jednání policie nebo ostatních účastníků provozu a chodců. Může zaznamenat i nejrůznější nečekané události, které se může vyplatit mít na natočené. Stejně tak je možné, aby kamera zůstala aktivní i během parkování, např. na rizikovém místě, a hlídala vůz či motorku proti zlodějům či vandalům.

Další důvody jsou už z trochu jiného soudku, ale neméně důležité. Nahrávat můžete například vlastní cestování jen čistě pro radost. Pokud jezdíte off-road nebo různé náročné disciplíny v zajímavém terénu, může být záznam zajímavý i pro řadu jiných lidí – např. na Youtube.

Zkrátka, mít kameru se vyplatí.

Kamery na moto - helma nebo pevné umístění

Jak vybrat kameru podle účelu?

To, jakým způsobem a k jakým účelům budete kameru používat, je zajisté stěžejním faktorem výběru. Musíte se například rozhodnout, nakolik kameru trvale „spárujete“ se svým motocyklem, nebo ji naopak budete používat k různým účelům. Pokud chcete tu a tam zaznamenat zajímavou jízdu, zřejmě se vyplatí spíše akční outdoorová kamera, u níž není nutná nějaká striktní specializace. Takovou kameru snadno připojíte na helmu a po jízdě zase odstraníte a použijete jiným způsobem.

Pokud chcete mít kameru pro každodenní nebo soustavné zaznamenávání jízd, ale třeba i parkování, bude již na místě hledat speciální model. Ten by měl být dostatečně nenápadný, odolný, umožňovat pevnou montáž na vhodné místo motocyklu.

Kam kameru na motorce umístit?

Poměrně častá a pochopitelná otázka se týká toho, kam kameru na motorce přimontovat. Existuje množství možností. Opět záleží na vašich záměrech, ale taky třeba na samotných konstrukčních možnostech motorky i kamery, její velikosti, způsobu uchycení atd.

Velmi oblíbeným místem pro umístění akčních kamer je helma. Tuto variantu řada jezdců doporučuje, protože nabízí vynikající výhled prakticky očima jezdce. Navíc jezdec lépe „tlumí vibrace“, takže video je méně roztřesené oproti montáži přímo na stroj – což se projeví zejména u levnějších kamer, které nemají kvalitní stabilizaci. Častou volbou je taky oblast řídítek a čelního plexiskla a světla.

Méně často jezdci kameru instalují například na padací rám, nádrž, někdy i na zadní části motorky. V těchto případech jde ale spíš o pořízení doplňkových záběrů, které se přimíchají do finálního sestřihu pro oživení a zvýšení atraktivity videa.

Pro instalaci se používají nejrůznější držáky a úchyty, vždy je ale primární, aby kamera v ničem nepřekážela, zejména nevyčnívala do výhledu a podobně. U stálých zabezpečovacích kamer je obvykle navíc žádoucí nenápadnost a odolnost proti demontáži.

Jaké chtít rozlišení?

Rozlišení je jedním z hlavních parametrů při výběru jakékoli kamery. Rozlišení udává „hustotu“ pixelů, a tím de facto celkovou kvalitu obrazu. V současnosti je u nejrůznějších GoPro akčních kamer a kamer na auta či motocykly dobrým standardem Full HD rozlišení – tedy 1080 x 1920 px. Jde o častou a stále vyhovující volbu. Naproti tomu klasické HD (720 x 1280) už je značně za zenitem a poslouží spíše nenáročným zájemcům, kteří se spokojí s levným, starším modelem kamery.

Naopak výjimkou dnes není podpora vyšších rozlišení, oblíbenou mantrou současnosti je 4K. řada kamer již toto rozlišení, které zobrazuje 2160 x 3840 pixelů a označuje se taky Ultra HD, podporuje. Často je u kamer uvedeno rozlišení v kombinaci s konkrétním FPS, což je počet snímků za sekundu. Kamera tak například zvládá 4K rozlišení při 30 FPS a Full HD rozlišení při 60 FPS.

Více než 60 FPS (120 FPS) je užitečné především, pokud chcete využívat zpomalený záběr, při běžné rychlosti přehrávání je 60 FPS dostačujících i při rychlých akcích, jako je právě jízda na motorce.

Jaký má mít kamera zorný úhel?

Jak široký bude mít kamera záběr? I to je samozřejmě důležité. Ať už jde o kameru pro bezpečnostní účely nebo čistě pro zábavu. Pořídit můžete kamery se zorným polem od cca 100° po 180°, ale i velmi speciální 360° kamery. Za nejčastější standard lze považovat zorné úhly od cca 140° (dobře odpovídá lidskému zraku) do 179°.

Jak zajistit pevný obraz?

U kamery pro motorku je opravdu velmi důležitá stabilizace obrazu. Ať už kameru na motorce umístíte kamkoli, vždy bude vystavena silným vibracím. Stabilizace v kameře může být digitální, což je levnější a taky méně kvalitní varianta. Dražší a preciznější možností je optická stabilizace. Záleží tedy na tom, kolik chcete do kamery investovat. Konkrétní kvalita se pak taky liší v závislosti na značce a modelu kamery. O tom, jak stabilizace u určité kamery funguje, se můžete leccos dozvědět z recenzí a testů kamer na motorku.

Jak kameru ovládat?

Ovládání kamery na motorce je trochu oříšek. Jezdec se za jízdy nemůže věnovat nastavování kamery. Navíc má většinou rukavice. Obecně akční kamery nabízejí několik druhů ovládání. Některé mají klasické mechanické, manuální ovládání. To je pro účely jízdy na motorce docela výhodné, protože ho lze obvykle do jisté míry zvládnout i v rukavicích. Naproti tomu dotykové ovládání (dotykový displej) je pro rukavice nepoužitelné. Výbornou možností je naopak hlasové ovládání, které lze využít i za jízdy. Dnes je pak běžně možné kamery ovládat i přes např. aplikaci v telefonu.

Kam se záznam ukládá?

U akčních kamer je nejčastější volbou paměťová karta. Jedná se o SD karty s minimálními rozměry a vysokou kapacitou. Některé paměťové karty nabídnou i 128 nebo 240 GB datového prostoru. Je však nutné nejdříve zkontrolovat kompatibilitu a ujistit se, že kamera takovou kartu vůbec „přijme“ a bude s ní komunikovat.

Některé kamery do aut a na motorku určené jako bezpečnostní však záznam ukládají na „cloud“ čili vzdálený server. Díky tomu je možné dosáhnout nepřetržitého záznamu.

Kolik stojí kamera na motorku?

Dostupné outdoorové kamery, které lze připevnit na motorku, lze dnes pořídit i pod 3000 Kč. V této relaci najdete modely spíše pro méně náročné použití. Přesto už dnes některé nabídnou slušné rozlišení (podpora 4K) a nějakou stabilizaci obrazu (obvykle jen digitální).

Do cca 8000 Kč lze pořídit nejširší spektrum akčních i speciálních moto kamer. Těšit se můžete na vysokou kvalitu obrazu, pokročilé funkce, kvalitní stabilizaci atd. Nad 8000 Kč už najdete TOP kamery, které uspokojí i náročné zájemce.

Jaké značky kamer nabízejí dobrou kvalitu?

Mezi akčními kamerami vede značka GoPro, která se stala prakticky synonymem tohoto typu kamer. Alternativou může být například v průměru levnější Niceboy či Lamax. Speciální a bezpečnostní kamery do aut a na motorky vyrábějí například značky Secutek, Cel-Tec či DOD a další.

Nejprodávanější kamery na motorku na trhu

Nejprodávanější kamery na motorku dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové moto kamery. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší kamery na motorku na trhu.