Nejlepší polaroid podle testů a recenzí + jak ho vybrat

Nejlepší polaroid Chcete si pořídit co nejlepší polaroid, ale nevíte, podle čeho si vybrat ten správný model? V následujícím článku vám napovíme a pokusíme se vám pomoci s orientací v současné nabídce těchto zařízení. Instantní fotoaparáty jsou už vysloveně klasickou záležitostí. První modely uvedla na trh americká firma Polaroid už v polovině minulého století. Značka se pro toto zařízení stala natolik ikonickou, že se běžně používá jako obecné označení. Instantní fotoaparát ale dnes vyrábí i společnost Fujifilm pod označením Instax.

Dneska vám představíme několik modelů fotoaparátů Polaroid i Instax a taky poté se podíváme na zásadní parametry a vlastnosti, podle kterých lze tento přístroj vybírat a které byste měli sledovat. Instantní fotoaparáty – ačkoli si dali krátkou pauzu – jsou dnes opět módním hitem jako před pár desítkami let. Jde o skvělou zábavu na party, oslavy narozenin, maturitní večírky a jiné příležitosti. Účastníci si mohou domů odnést doslova instantní památku v podobě stylové maloformátové fotografie, kterou zařízení rovnou po pořízení snímku taky vytiskne.

Při hledání instantního fotoaparátu vám poslouží nejen naše recenze polaroidů a návod, který následuje, ale třeba i různé profesionální testy nebo uživatelská hodnocení, z nichž se dozvíte zajímavé postřehy o kvalitách konkrétních modelů.

Polaroidy – porovnání nejlepších

 NázevHodnoceníCena (od) 
1.Fujifilm Instax Mini 9
5 out of 5 stars (5 / 5)1790 Kč Číst recenze
2.Polaroid Originals OneStep+
5 out of 5 stars (5 / 5)3859 Kč Číst recenze
3.Fujifilm Instax Square SQ6
5 out of 5 stars (5 / 5)2990 Kč Číst recenze
4.Fujifilm Instax Mini 90
5 out of 5 stars (5 / 5)3190 Kč Číst recenze
5.FujiFilm Instax Wide 300
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2890 Kč Číst recenze
6.Leica Sofort Instax
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)7590 Kč Číst recenze
7.FujiFilm Instax LiPlay
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3999 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších polaroidů

1. Fujifilm Instax Mini 9

Na první místo jsme usadili současného krále v kategorii „nejprodávanějších polaroidů“. Paradoxně nejde o polaroid s velkým P, ale o Instax společnosti Fujifilm – konkrétně se pak jedná o model s označením Mini 9. Název je poměrně výmluvný. Jde o vysloveně kompaktní a stylový kousek a ještě víc vás potěší cena, která je opravdu přívětivá a pohybuje se okolo 1600 Kč.

Fujifilm Instax Mini 9 tiskne docela drobné upomínkové fotografie o rozměrech 62 x 46 mm. Určitě vás potěší kvalita snímků, které jsou laděny lehce do retro tónů. Z technických předností stojí za to zmínit třeba 60mm objektiv Fujinon, automatický blesk se slušným dosahem (2,7 m) nebo malé selfie zrcátko pro úpravu rámování. Fotoaparát váží pouhých 300 gramů a napájí ho 2 baterie AA. Vyvolání snímků trvá okolo 90 s. Parádní malý foťák pro zachycení velkých momentů.

2. Polaroid Originals OneStep Plus

Druhou příčku nemohl obsadit jiný model než polaroid ryze klasického střihu. Jde o model přímo od značky Polaroid a nese označení Originals OneStep Plus. Tento stylový foťák spojuje tradici s moderními možnostmi, mezi nimiž nechybí ani ovládání přes bezdrátové rozhraní Bluetooth a další vychytávky. Tento přístroj už ocení spíše vážnější zájemci o focení polaroidem, a to i kvůli ceně, která se pohybuje pod hranicí 4 tisíc korun.

Za tyto peníze se ale můžete těšit na snímky ve vynikající kvalitě, o které se postará výkonný objektiv opatřený čočkami s AR úpravou – a využít můžete dokonce i objektiv portrétní. Samozřejmostí je kvalitní blesk a velice potěší přítomnost různorodých atraktivních režimů, např. kresba světlem, dvojitá expozice a další. Fotoaparát napájí lithium iontový akumulátor s velmi solidní kapacitou 1100 mAh. Rozhodně jde o jeden z nejvýkonnějších polaroidů vůbec.

3. Fujifilm Instax Square SQ6

Do střední cenové kategorie patří „polaroid“ Instax Square SQ6 značky Fujifilm. Pořídíte ho od cca 2500 Kč a patří k nejlepším variantám, pokud jde o poměr ceny a kvality. O tom svědčí i velmi vysoká hodnocení v testech polaroidů a uživatelských recenzích.

S tímto drobným ale velice stylovým foťákem můžete pořizovat instantní snímky o rozměrech 86 x 72 mm. V rámci výbavy nabízí Fujifilm Instax Square SQ6 výkonný blesk, samospoušť anebo i selfie zrcátko a speciální selfie režim. Makro režim zase umožní pořizování ostrých fotografií už ze vzdálenosti okolo 30 cm. Jde o velice povedený kousek, který patří k nejoblíbenějším instantním fotoaparátům současnosti.

4. Fujifilm Instax Mini 90

Vrátíme se do kategorie dražších zařízení – na čtvrtém místě pro vás máme další foťák Instax, jde o model Mini 90, jehož cena se pohybuje okolo 3200 Kč. Tento fotoaparát vytváří malé fotografie o rozměrech 62 x 46 mm – tedy stejných jako první Instax našeho žebříčku.

Opět se můžete těšit na velmi vysokou kvalitu snímků a barev a taky například na makro režim pro focení ze vzdálenosti od 30 cm, možnost vlastního nastavení jasu při tisku, blesk opatřený automatickou redukcí postrachu v podobě červených očí i na další možnosti a velice dobré parametry.

5.FujiFilm Instax Wide 300

Další na řadě je fotoaparát, který osloví především zájemce o poněkud větší formát tištěných fotek. Model Wide 300 totiž umí vyvolat snímky o rozměrech 62 x 99 mm, což je na polaroid poměrně dobrý výkon.

Tento instantní foťák, který vás vyjde na cca 2900 Kč, má taky zabudovaný blesk, závit pro použití se stativem, close-up objektiv, který umožní focení ze vzdálenosti 40 cm, a taky displej s počítadlem snímků. Jistě oceníte i možnost nastavení jasu. Jde o jeden z nejoblíbenějších modelů Instax.

6.Leica Sofort Instax

Tentokrát přijde malá změna. Představíme vám totiž fotoaparát Instax, ale od značky Leica proslulé výrobou vynikajících zrcadlovek. Povedl se jí ale i tento polaroid, který nabídce velmi kvalitní parametry, ale cena je přece jen poměrně vysoká – okolo 7500 Kč.

Instax od značky Leica si jako předlohu vzal model Mini 90, o kterém už jsme výše referovali. Ovšem pokud jde o výkon a kvalitu, je Leica Sofort Instax přece jen poněkud výš a tento fotoaparát ocení především fajnšmekři.

7.FujiFilm Instax LiPlay

Na závěr jedna specialitka. Jde o fotoaparát Instax LiPlay, který má na rozdíl od klasických polaroidů navíc digitální displej a umožňuje ukládání snímků v digitálních formátech na SD kartu. Jde tedy o propojení klasického analogového a moderního digitálního foťáku a samozřejmě je zde možnost instantního vytištění snímků.

Zařízení taky můžete propojit s mobilním telefonem a použít jako malou přenosnou tiskárnu. Součástí vybavení je i selfie zrcátko, dálková spoušť a zajímavé funkce a možnosti např. v podobě výběru různých rámečků a filtrů. LiPlay pořídíte za cenu okolo 4000 Kč, ale pokud máte rádi propojení výhod starých a nových technologií, určitě nebudete zklamáni.

Jak vybrat polaroid?

Teď už je na řadě slíbený návod, jak postupovat při výběru nejlepšího instantního foťáku, ať už to bude originální Polaroid nebo třeba v současnosti velmi oblíbený Instax. Samozřejmě se podíváme na základní rozdíly mezi těmito dvěma zásadními variantami, ale zaměříme se i na důležité technické parametry, vlastnosti, funkce a vybavení.

Závěrem přidáme i krátký přehled základních cenových kategorií polaroidů a taky se pokusíme zodpovědět některé často kladené dotazy, které se těchto zařízení týkají.

V čem tkví kouzlo instantního fotoaparátu?

fotografie polaroid

Tato zařízení byla velmi oblíbená od svého vzniku až do cca 90. let minulého století, kdy se přišel částečný útlum. Měl ho na svědomí především rozvoj digitálního tisku a prvotní okouzlení z něj. Když si staré technologie chvíli odpočinuly, lidi si je opět vytleskali na scénu, protože se jim zastesklo po mnoha jejich skvělých vlastnostech.

Polaroidy jsou tak opět žhavé téma a většina z nich se nestraní pokroku, ale nové technologie v různé míře integruje do původních principů. Instantní fotoaparáty jsou tak ideálním nástrojem pro zachycení kouzelných a důležitých momentů a jejich zvěčnění v podobě roztomilých fotografií malého nebo někdy i středně velkého formátu.

Polaroidy nacházejí pravidelné využití na různých oslavách jako atraktivní zábava s určitou přidanou hodnotou pro zúčastněné, kteří si odnesou pěknou památku. Tyto foťáky se ale skvěle hodí i pro focení spontánních selfie třeba na dovolených s rodinou nebo akcích s přáteli.

Polaroid, anebo raději Instax?

Existuje správná odpověď? Ne tak docela. Nicméně modely Instax nepřevažovaly v našem žebříčku jen tak náhodou. Pojďme se tedy podívat na základní rozdíly, výhody a nevýhody obou možností.

  • Polaroid – Klasika, která jednoduše zůstává klasikou. To je hlavní výhoda, ale zároveň i největší nevýhoda této volby. Že to zní nesmyslně? Je to prostě tak, že Polaroid je stále tak trochu retro a drží se tradice. Snímky z Polaroidů mají svou typickou staromódní (vintage) patinu a vysokou kvalitu zobrazení. S Polaroidem si víc vyhraje zkušený uživatel a fanoušek analogových fotoaparátů. Je to dáno i složitějším ovládáním a focením.
  • Instax – Fujifilm jde spíše opačnou cestou. Snaží se o modernější a mnohem přístupnější pojetí, které bude běžnému uživateli zřejmě vyhovovat více. Poznáte to na jednodušší obsluze i jistějších výsledcích. Instax mnohem více využívá moderních technologií a potěší i vyšší rychlostí tisku. Výhodou je i výrazně nižší cena filmů.

fotoaparát značky Polaroid

Rozměry fotografií

Protože podstata fotoaparátů Polaroid a Instax tkví v instantním vyvolání a vytištění fotografií, hrají rozměry snímku při výběru poměrně důležitou roli. V současnosti jsou stále velmi oblíbené o rozměru pouze 46 x 62 mm (s rámečkem 86 x 54 mm).

Jde zhruba o velikost vizitky. Jde o „standardní“ polaroidový rozměr, který se ale uplatňuje i u mnoha novějších kompaktních modelů Instax. Kromě toho se můžete setkat i se dvěma většími rozměrovými variantami. Jednak je to čtvercová fotografie 62 x 62 mm a největší možnost představuje formát 62 x 99 mm.

Design

Instantní fotoaparát je do jisté míry stylový doplněk a tak hraje design často důležitou roli. U Polaroidů můžete očekávat design, který se poměrně velmi těsně drží minulosti. Instax nabízí daleko pestřejší škálu, která zahrnuje i velmi moderní a minimalistické varianty. Pokud sáhne do retro soudku, tak spíše v náznacích.

Vybavení a funkce

Instantní fotoaparáty mohou nabízet různé možnosti a vybavení. Zmíníme aspoň ty nejdůležitější prvky.

  • Blesk – Celkem jasná věc. Často je automatický, případně i s korekcí červených očí.
  • Selfie zrcátko – Zajímavý prvek pro lepší selfie. Drobné zrcátko se nachází na přední straně fotoaparátu a vy tak můžete kontrolovat rámování.
  • Displej – Podobně jako u digitálních fotoaparátů slouží k nastavení a kontrole fotografií. Ne vždy je u instantních modelů přítomen.
  • Bluetooth – Možnost bezdrátového spojení s mobilním telefonem.
  • Paměť – Vnitřní paměť pro ukládání fotografií v digitálním formátu.
  • Nastavení jasu – Umožňuje doladit jas snímku pro lepší výsledek tisku.

Polaroidy

Ceny polaroidů

Za kolik lze pořídit starý dobrý Polaroid anebo modely Instax? Máme tu krátké shrnutí, které vám umožní udělat si v lepší přehled o současné nabídce.

Instantní fotoaparáty do 2000 Kč

Některé Polaroidy i Instaxy lze pořídit i pod 2 tisíce korun. Většinou jde o jednodušší kompaktní modely, u kterých lze předpokládat menší možnosti nastavení a slabší vybavení. Mohou být ale skvělou volbou pro méně náročné uživatele a příležitostné použití. O zábavu se postarají i tak.

Instantní fotoaparáty do 4000 Kč

Zde narazíte na velmi kvalitní a dobře vybavené modely, se kterými si už vyhrají i náročnější a zkušenější uživatelé nebo fotografové.

Instantní fotoaparáty nad 4000 Kč

Kategorie pro skutečné „žánrové fanoušky“. Najdete zde špičkové modely a taky různé tradiční klenoty značky Polaroid.

Nejlepší polaroid

Nejčastější otázky nakupujících

Nabízí polaroidy i možnosti úpravy fotografií před vytištěním?

Ano, zejména některé dražší varianty nabízejí například úpravu jasu, ale třeba i použití různých filtrů nebo rámečků.

Jak dlouho trvá vyvolání fotografie z instantního fotoaparátu?

U modelů Instax je vyvolání snímků obvykle otázkou desítek vteřin. U klasických Polaroidů trvá vyvolání obvykle poněkud déle.

Mají instantní fotoaparáty samospoušť?

Ano, tento prvek je často součástí vybavení.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového polaroid fotoaparátu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího Polaroidu.