8 tipů a triků jak správně fotit mobilem a mít kvalitnější fotky

Kvalita fotografií, které jsou schopné dosáhnout dnešní mobilní telefony, je již srovnatelná s kompaktními digitálními fotoaparáty. V jistých ohledech mobily šlapou na paty i zrcadlovkám. Ne, nezvládnou to, co pořádný objektiv. Ale na druhou stranu jsou nesrovnatelně lehčí, menší a k tomu jde o multifunkční zařízení, které máme vždy při sobě. Fotografování se zrcadlovkou je navíc věda. Focení mobilem je snazší – to je bez diskuze. To ale neznamená, že je ryze „intuitivní“ a perfektně ho zvládá každý, kdo vezme mobil do ruky. I při mobilním focení platí jistá pravidla, lze se naučit různé postupy a triky. Zkrátka můžete fotit hůře, nebo lépe. Jak docílit druhé varianty? S tím vám pomůžeme v dnešním článku. Poradíme vám, jak fotit mobilem co nejlepší fotky.

1. Nebojte se použít aplikaci

Spousta lidí skončí u předinstalovaného „ovladače“ mobilního fotoaparátu. Ten přitom představuje opravdu jen základní nástroj, který nabízí minimum možností. Nastavení světelné citlivosti ISO či času expozice, škála speciálních režimů. To vše jsou věci, které obvykle nejsou v základní aplikaci dostupné. K dispozici máte třeba jen ovládání blesku, HDR či sadu filtrů, které jsou často vhodné spíš pro zábavu než seriózní focení, atd.

Vhodná aplikace může zkrátka rozšířit možnosti práce s fotoaparátem a vytěžit maximum z dostupného hardwaru. Samozřejmě, má to i své háčky a limity. Zatímco základní aplikace hrají typicky na maximální srozumitelnost, přístupnost a intuitivnost, s možnostmi pokročilého nastavení už musíte umět pracovat – podobně jako když fotíte zrcadlovkou. Nastavení přitom trvá delší dobu, takže pokud jen cvakáte momentky, možná tyto možnosti úplně nedoceníte. A nakonec platí, že ani sebelepší aplikace vás nezachrání, pokud foťák (tedy jeho hardwarové komponenty) nestojí za nic. Proto je důležitý už výběr kvalitního mobilu na focení.

Pokud vás neláká nimrat se s pokročilým nastavením, existuje i spousta aplikací, které jsou spíš pro zábavné a atraktivní focení. Nabízejí více možností a filtrů, ale zachovávají si jednoduchost, přívětivost. Samozřejmě existuje i řada aplikací, kterými lze upravovat teprve hotové snímky.

Jaké aplikace pro focení a úpravu fotek stojí za zmínku?

  • ProCapture,
  • Camera FV-5,
  • Procam X,
  • SnapSeed,…

Jak fotit mobilem

2. Nezapomínejte na režimy

Ať už máte aplikaci tovární, nebo jste si stáhli nějakou jinou, nebude vám k ničemu, pokud nevyužijete její potenciál. Spousta lidí používá jen jedno základní nastavení, jeden automatický režim. Je to nejjednodušší. Ale nejlepších výsledků tak rozhodně nedosáhnete.

Pokud vás neláká hrát si s pokročilými nastaveními, prozkoumejte alespoň základní režimy – a naučte se s nimi pracovat a rozumět jim. Portrét, krajina, noční focení, makro, sport, jídlo. Každý režim má přednastavené parametry, které lépe vyhovují dané situaci.

Zkušený fotograf by si nastavení upravil vlastnoručně lépe konkrétním a aktuálním podmínkám, ale laický uživatel získá s režimy lepší výsledky, než pokud zůstane u univerzálního módu.

3. Držte to pevně v ruce!

Mít pevnou ruku je základní požadavek na fotografa. Platí to se zrcadlovkou i s mobilem. Pokud chcete ostré a kvalitní snímky, musíte fotoaparátu zajistit stabilitu v průběhu expozice. Držte telefon v obou rukách, lokty si pokud možno zapřete o tělo. Dejte si ale pozor, abyste prsty nezakrývaly část objektivů. Zároveň je z hlediska stability obvykle mnohem lepší využívat jako spoušť fyzické tlačítko než fotit dotykem.

Pokud nefotíte jen momentky, ale třeba i krajinu či portréty nebo využíváte delší expozici, vyplatí se zauvažovat i o stativu. Speciální stativy na mobil samozřejmě existují a je jich obrovský výběr. Ty základní pořídíte od cca 200 Kč. Existují i speciální flexibilní stativy, které jsou lehčí, snáze použitelné a mají ohebné, nastavitelné nožky. Mezi nejznámější zástupce patří stativy JOBY GorillaPod.

Focení mobilem

4. Zvolte si správný čas

Typickým úskalím mobilních fotoaparátů je vysoká potřeba světla. Jednoduše řečeno, spousta mobilů zvládne opravdu pěkné fotky, pokud jim dopřejete hodně a hodně správného světla. Jakmile se světelné podmínky zhorší, mobily ztratí dech. Zde se nemohou ani zdánlivě měřit se zrcadlovkami, což je zkrátka dáno fyzickými limity mobilních objektivů.

Chcete-li opravdu krásné fotky z mobilu, budete muset pracovat se světlem. Ale ne každé světlo je to správné. Například ostré přímé sluneční světlo vytvoří na fotkách spíše jakousi mlhu. Počkejte, až slunce zajde za obláček (nebo můžete využít jinou „překážku“) a vytvoří se rozprostřenější, měkčí osvětlení. Staré pravidlo taky říká, že se má fotit se světlem (sluncem) v zádech, a nikoli proti němu. To ve většině případů jako obecné pravidlo stále platí.

Dokonalým časem pro focení exteriérů je pak tzv. zlatá hodinka. Definuje se jako první či poslední hodina slunečního svitu. Světlo je v tuto chvíli měkké, má teplejší odstín. Vznikají nádherné snímky. Výborné fotky a portréty vznikají taky na sněhu. Ten odráží a zároveň rozptyluje světlo a vytváří mimořádně dobré podmínky pro kvalitní focení.

5. Digitální zoom? Ne, děkuji.

S mobilním fotoaparátem můžete samozřejmě provést i zoom – tedy přiblížení. Zatímco zrcadlovky mohou díky velkým objektivům provádět špičkový optický zoom, mobilní objektivy jsou logicky z hlediska své stavby omezené. Zcela lapidárně řečeno – mobilní zoom stojí vesměs za kulové. U většiny telefonů nemá smysl ho výrazněji používat.

Možnosti mobilního optického zoomu jsou omezené a digitální zoom téměř vždy zdevastuje kvalitu snímku. Obstojně zvládají zoom jen opravdu velmi drahé či nejdražší a nejmodernější telefony. Například Xiaomi Mi 11 Ultra nabízí až 120násobný zoom – a dá se říct, že ještě minimálně 10násobné zvětšení působí překvapivě ostře a kvalitně. Ale tento telefon stojí přes 20 000 Kč.

U většiny dostupnějších mobilů využívejte zoom raději následovně – přibližte telefon blíže k focenému objektu (znalci Červeného trpaslíka mají tuto techniku jistě v malíku).

Focení mobilem v noci

6. Kompozice – půl úspěchu

Při focení byste měli brát zřetel na pravidla kompozice. Pokud nejste profík a nemáte tyto věci příliš v oku, můžete se řídit aspoň základními poučkami. Zde patří zejména práce s tzv. zlatým řezem, resp. třetinovou kompozicí. Představte si, že je snímek (displej) rozdělen mřížkou horizontálně i vertikálně na třetiny. Důležité body se pak snažte umístit do průsečíků třetin.

Intuitivní středová kompozice, kdy jsou důležité objekty umístěny doprostřed, působí většinou toporně, uměle. Používat ji samozřejmě můžete, ale je dobré si rozvážit, čeho vlastně chcete dosáhnout.

Kompozice je věda a nemůžeme zde shrnout ani její základy. Na internetu však najdete spoustu rad, tipů a návodů. Můžete sáhnout i po literatuře. Dobrá kompozice umí divy.

7. Upravujte

Když se něco uvaří, musí se to i dochutit a pěkně naservírovat na talíř. Fotku je tedy třeba brát spíše jako surovinu, se kterou je třeba ještě pracovat. Může se zdát, že profesionální fotograf udělá cvak cvak a zkasíruje peníze. Ale laik nevidí hodiny další práce v grafickém editoru (jako je třeba nejznámější Adobe Photoshop) s úpravou fotek do jejich konečné, perfektní podoby.

Zkuste si s fotkami „pohrát“ také. Existuje řada programů, které jsou jednodušší, intuitivnější, bezplatné. Nabídnou základní, ale efektní a efektivní nástroje, díky nimž můžete fotky posunout na zcela jinou úroveň. Můžete si pohrát s barvami a světlem i dalšími aspekty. Existuje bezpočet aplikací, s nimiž základní úpravu zvládnete i v mobilu. Lightroom, SnapSeed, Polarr, ProCamera, InShot,…

Mnohem lepší je však přesunout fotky nejdříve do počítače a upravovat je zde. Na velkém monitoru vypadají fotografie naprosto jinak a můžete se snadno zděsit, co že jste to na mobilu vlastně vytvořili.

8. Dobře vybírejte…

Je to asi banální rada, ale přesto je potřeba tento fakt zdůraznit. Nemá smysl lkát nad tím, že vaše fotky nevypadají podle vašich představ a snažit se je zachránit v editorech nebo pomocí různých triků a pokročilých aplikací. Pokud hardware zkrátka za moc nestojí, zázračně perfektní fotku nevyčarujete.

Není přitom bezpodmínečně nutné investovat do mobilu na focení desítky tisíc. Je však potřeba si dobře vybrat. V rámci každé cenové relace existují „fotomobily“ lepší a horší. Čím napjatější rozpočet máte, tím pečlivěji byste měli vybírat, abyste z investice vytěžili maximum. V současnosti nabízejí solidní kvalitu fotoaparátu i některé mobily do 5000 Kč, například Realme 8 4GB nebo třeba Xiaomi Redmi Note 11. Na opačném konci spektra se nacházejí špičkové mobily jako iPhone 13 Pro Max, Samsung Galaxy S22 Ultra a další.

Nebo se inspirujte naším výběrem. Tady jsou nejkvalitnější fotomobily dle nás:

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1.Samsung Galaxy S22 Ultra
5 out of 5 stars (5 / 5)Výkonný procesor, skvělý displej, zabudovaný stylus pen, odolný a taky dosud nejlepší zabudovaný fotoaparát v mobilu. Editovat snímky můžete mimo jiné třeba ve formátu RAW, který používají profesionální fotografové. Za nás volba číslo 1 pokud nemáte omezen budget.

Cena od 32000 Kč
Přečíst recenze
2.Google Pixel 6 Pro
5 out of 5 stars (5 / 5)Dobrý poměr ceny a výkonu z hlediska focení nabízí tahle vlajková loď od Google. 50Mpx hlavní a 12Mpx doplňující širokoúhlý modul. 48Mpx teleobjektiv se čtyřnásobným optickým zoomem. Selfie kamera disponuje rozlišením 12 Mpx. To jsou všechno nadprůměrné hodnoty.

Cena od 24000 Kč
Přečíst recenze
3.Apple iPhone 13 Pro
5 out of 5 stars (5 / 5)Tradičně velmi dobré fotky dělá také Iphone od Apple. Vybrali jsme verzi PRO, která má ultraširokoúhlý fotoaparát se špičkovým objektivem a dokáže zaznamenat fantastické fotky i makro videa. Ostré a kvalitní fotky uděláte s tímto fotomobilem i v noci.

Cena od 28000 Kč
Přečíst recenze
4.Sony Xperia 1 III
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Tenhle telefon je přímo stvořený pro tvorbu videí a focení. Má 4K displej, nejmodernější čip Snapdragon 888, HDR OLED displej se 4K rozlišením a tři kvalitní objektivy. Ostatně Sony patří na trhu mezi nejvýznamější prodejce fototechniky, což se projevuje i v tomto mobilu.

Cena od 30000 Kč
Přečíst recenze
5.Realme GT 2 Pro
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Pokud nechcete ve svém rozpočtu překročit hranici dvaceti tisíc, můžete sáhnout po této novince. Mobil má prémiový displej, je nadstandardně velký, podporuje HDR10+ a hlavní fotoaparát je značky Sony IMX766 s rozlišením 50 Mpx. Portréty, makro snímky nebo krásné scenérie. Vše tenhle telefon zvládne na vysoké úrovni.

Cena od 18000 Kč
Přečíst recenze
Nejlepší fotomobil do 12000 Kč
1.Apple iPhone SE 2022
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Pokud chcete ten nejlevnější kvalitní Iphone na focení, můžete zvolit SE 2022. Má dobře nastavený fotoaparát, technologii Smart HDR 4 stejně jako Iphone 13 a celkově vzato, chybu koupí tohoto telefonu neuděláte.

Cena od 12000 Kč
Přečíst recenze
Nejlepší fotomobil do 10000 Kč
1.Samsung Galaxy S20 FE
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Cool smartphone s dobrým procesorem, špičkový trojnásobný fotoaparát hodící se na vlogování i focení třeba na sociální sítě. Za nás skvělá volba do +/- 10000 Kč.

Cena od 11000 Kč
Přečíst recenze
2.Motorola EDGE 30
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)Povedené fotky uděláte také s tímto telefonem, který disponuje špičkovým OLED displej a třemi zadními kamerami nebo extrémně vysokou 32Mpx přední kamerou.

Cena od 10000 Kč
Přečíst recenze
Nejlepší fotomobil do 7000 Kč
1.Realme GT Master Edition
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)Že se dá získát kvalitní fotomobil i pod hranicí 7 tisíc Kč? Ano. Tenhle telefon je sice primárně určen pro hry, ale má i kvalitní hardware co se týče fotografií, displeje a výkonu.

Cena od 6600 Kč
Přečíst recenze
Nejlepší fotomobil do 5000 Kč
1.Realme 8
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)Pokud máte napjatý rozpočet, zvolte Realme 8 5G a využijte jeho sílu v kvalitním displeji i 48Mpx zadnímu a 16Mpx přednímu fotoaparátu s podporou HDR.

Cena od 4800 Kč
Přečíst recenze