Jaké jsou nejlepší mini bezdrátové tiskárny k mobilu?

Nejlepší mini tiskárna k mobiluI když se snažíte šetřit naše lesy a kde to jde přecházet na digitální dokumenty, což je jistě chvályhodné – občas je zkrátka potřeba něco vytisknout. Tiskárna patří k nejklasičtějším periferiím počítače. Ale jak si toto zařízení rozumí s mobilními telefony, které pomalu, ale jistě přebírají vládu? V dnešním článku se dozvíte, že i tato zařízení se mohou kamarádit a že tiskárna nemusí být jen velká a těžká krabice, která zabere půl stolu. Pro operativní a méně náročné potřeby může stačit i podstatně mobilnější mini tiskárna. S mobilem zároveň dokáže spolupracovat velmi dobře. K jakým účelům se mini tiskárna hodí? Co všechno umí? A jak vybrat nejlepší mini tiskárnu k mobilu? Na tyto otázky dnes budeme hledat odpovědi.

Nejlepší mini bezdrátové tiskárny k mobilu dle nás

PořadíNázev produktuObrázekInformaceRecenze
1.Xiaomi Mi Portable Photo Printer

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší na fotky 

Termosublimační tiskárna - přenosná tiskárna fotografií, formát 5 × 7,6 cm, technologie tisku ZINK, tiskové rozlišení 313 x 400 DPI, hmotnost 0,181 kg, okamžitá úprava a tisk přímo z mobilu, až 20 fotografií na jedno nabití, 45 sekund/foto, AR fotografie, obsahuje balíček fotopapíru (5 listů), Bluetooth

Cena: cca 1500 Kč
Zjistit cenu
2.Polaroid HI-PRINT Pocket Printer

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Kapesní 

Termosublimační tiskárna - přenosná tiskárna fotografií, formát 5 × 7,6 cm, hmotnost 0,26 kg ovládání přes mobilní aplikaci POLAROID HI-PRINT, tiskne z Facebooku, Instagramu, Google Photos, USB a Bluetooth

Cena: cca 1900 Kč
Zjistit cenu
3.Epson WorkForce WF-100W

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Přenosná tiskárna 

Inkoustová tiskárna přenosná, barevná, A4, rychlost černobílého tisku 14 str./min., rychlost barevného tisku 11 str./min., tiskové rozlišení 5760 x 1440 DPI, displej, AirPrint, nabíjení baterie přes USB, USB a WiFi (C11CE05403)

Cena: cca 6500 Kč
Zjistit cenu
4.Canon Zoemini 2

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Stylová mini tiskárna 

Termosublimační tiskárna - přenosná tiskárna fotografií, formát 5 × 7,6 cm, technologie tisku ZINK, tiskové rozlišení 314 x 400 DPI, hmotnost 0,177 kg, Bluetooth (5452C003)

Cena: cca 3000 Kč
Zjistit cenu
5.Canon SELPHY CP1300

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Snadné ovládání 

Termosublimační tiskárna 10x15cm, 300x300dpi, LCD displej, Apple AirPrint, Mopria, tisk 2x6 fotografií, tisk fotografií na doklady, čtečka karet, USB, WiFi, WLAN

Cena: cca 2600 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat tiskárnu k mobilu?

Potřebujete tisknout z mobilního telefonu? První možností je použití klasické stolní tiskárny, která má obvykle za hlavní zdrojové zařízení stolní počítač nebo PC. Tisk z mobilu nezvládá každá klasická tiskárna automaticky. U nějaké 20 let staré jehličkové tiskárny budete jen horko těžko hledat způsob, jak ji s mobilním telefonem dát dohromady.

Modernější tiskárny už však často možnost propojení s mobilem nabízejí. Níže se ještě vrátíme k možnostem a způsobům připojení, ale teď ještě pár slov k tiskárnám samotným.

V současnosti můžete vybírat především mezi inkoustovými nebo laserovými tiskárnami. Inkoustové tiskárny kdysi vedly v domácím použití kvůli nižší pořizovací ceně, nabízejí navíc vysokou kvalitu zejména barevného tisku. Jsou tedy vhodné pro tisk fotografií apod. Na druhou stranu je tisk nákladnější a pomalejší.

V kancelářském prostředí se proto více ujaly laserové tiskárny. Větší a nákladnější na pořízení, ale s výrazně úspornějším a rychlejším tiskem. Ideální věc na kvanta černobílého textu. Dnes už se dají laserové tiskárny pořídit za docela rozumné peníze (od cca 2 tisíc Kč), takže se hodí i domů, pokud tisknete hodně textu. Do inkoustových modelů se typicky dávají tzv. cartridge, zatímco do laserových tonery. Což je další rozpoznávací znak.

Mini přenosné tiskárny

Výše uvedené technologie se týkají stolních tiskáren, ale poslední dekáda přinesla i rozvoj mobilního tisku. Zde bychom si měli ještě trochu ujasnit pojmy. Není totiž „malá“ tiskárna jako „malá“ tiskárna.

Existují více či méně plnohodnotné malé přenosné tiskárny, které dokážou vytisknout prakticky cokoli. Texty, grafy atd. Mohou mít přitom jen něco kolem 25 cm na délku, ale dokážou tisknout až na A4 formát, byť je obvykle třeba speciální papír (termopapír) nebo role.

Tyto tiskárny mají – vzhledem k rozměrům – solidní rychlost tisku až k 10 stránkám za minutu. Proti stolním modelům je to chabé, ale opět zdůrazňujeme minimální rozměry a obvykle bateriové napájení (nebo kombinované se síťovým).

Další variantou jsou však mobilní instantní mini tiskárny. V tomto případě už nejde o plnohodnotnou tiskárnu, ale spíše variantu „instaxu“ pro mobilní telefon. Tyto tiskárny jsou vyloženě kapesní a používají se pro okamžitý tisk momentek. Jejich účel je tedy spíše zábavní než kdovíjak praktický. Tím spíš, že max. formát tisku je obvykle velmi malý. Častý je formát s délkou 86 mm a šířkou 54 mm. Samotná tiskárna není o moc větší, takže pojem „kapesní“ zde není nadsazený.

Pro koho je vhodná malá tiskárna k mobilu?

Zatímco význam stolní tiskárny jistě netřeba obhajovat, u mobilních tiskáren je to trochu jinak. Je jasné, že nezvládnou vše, co stolní tiskárny, ať už jde o rychlost či objem tisku a obvykle ani kvalitu a velikost. Kdy se tedy hodí?

Plnohodnotnější malé a přenosné tiskárny mohou být zajímavou volbou pro operativní použití a nenáročný černobílý, ale i barevný tisk. Pokud potřebujete sem tam něco vytisknout, třeba i na cestách – představují zajímavou volbu.

Kapesní tiskárny jsou pak především zážitková, zábavná záležitost. Skvělá věc na party a různé významné příležitosti, kdy můžete sebe i spoluúčastníky obdarovat pěknou památkou v podobě vytištěné fotografie.

Technologie tisku mini tiskáren

Přenosné a mini tiskárny k mobilu typicky nevyužívají ani laserovou ani inkoustovou technologii. Naopak využívají specifické technologie, které umožňují minimalizaci rozměrů. Nejčastěji jde o termosublimační či termální tisk.

Přímý termální tisk je poměrně jednoduchá varianta. Nutný je speciální termopapír, který průchodem tiskovou hlavou na správných místech zčerná a vytvoří tak pomocí kontrastu samotný obraz či text. Tento princip se používá u tiskáren na tisk účtenek, dokladů apod.

U přenosných mini tiskáren se obvykle setkáte s variantou v podobě termosublimační metody, která už tiskne barevně, navíc ve vysoké kvalitě. Nevýhodou je, že tento tisk je nákladnější a příliš se (nejen z toho důvodu) nehodí pro banální dokumenty, jako jsou výše zmíněné účtenky, ale ani na textové dokumenty jako takové. Naopak je skvělý na fotografie, ale třeba i různé jiné obrázky, grafy, prezenční podklady atd. Výsledný výtisk je velmi odolný, trvanlivý a kvalitní. Opět se tiskne na speciální termopapír.

Další možností, které se vyskytuje u instaxů a mini tiskáren pro tisk momentek, je použití speciálního fotopapíru s technologií ZINK. Jde o bezinkoustové tiskárny, které nepotřebují žádnou náplň, ale snímky se doslova vyvolávají chemickým procesem.

Jak připojit tiskárnu k mobilu?

Tiskárna – ať už stolní, či jakákoli jiná – musí s mobilním telefonem v první řadě nějakým způsobem komunikovat. Je tedy třeba zajistit spojení. Ale jak na to a jaké jsou možnosti?

Bluetooth

Asi nejjednodušší a nejrychlejší variantu představuje spárování pomocí bezdrátového rozhraní Bluetooth. Zde je samozřejmě podmínkou, aby tiskárna tuto technologii podporovala. U mobilních modelů je to samozřejmost, ale u stolních tiskáren – zejména starších a jednodušších – už to taková jistota není.

Má-li tiskárna Bluetooth stačí ho zapnout a v mobilu zařízení vyhledat a spárovat. Následně budete nejspíš potřebovat aplikaci, skrze kterou budete tiskárnu ovládat. Můžete si stáhnout nějakou univerzální aplikaci anebo konkrétní aplikaci daného výrobce tiskárny. Např. Canon, HP, Epson atd.

Wi-Fi

Připojení prostřednictvím Wi-Fi je principiálně podobné. Většina tiskáren (i stolních) Wi-Fi podporuje. Musíte však tiskárnu a mobil připojit k téže síti, může být potřeba síťové heslo a párování může být obecně poněkud zdlouhavější a složitější. Ale odměnou vám bude stabilní spojení a možnost dálkové komunikace.

USB, NFC a další

No a nakonec můžete použít i drátové propojení pomocí USB. Nutná je podpora USB OTG protokolu a drát se správnými porty. Jde spíše o nouzové řešení, když potřebujete něco vytisknout z mobilu na tiskárně, která nemá ani Bluetooth ani Wi-Fi. Rozhodně nejde o první volbu a u přenosných tiskáren tato varianta zcela odpadá jako naprosto nesmyslná.

Alternativní možností k výše uvedeným je použití protokolu NFC. Pokud tiskárna toto řešení podporuje, stačí podržet mobil nad štítkem NFC na tiskárně a tiskárnu bezdrátově připojit. Je to podobné jako Bluetooth, ale bezpečnější a s menší spotřebou energie. I připojení by mělo být ještě snadnější. Za zmínku stojí i technologie AirPrint. Ta je ovšem omezena na majitele iPhonů a tiskárny, které budou s touto technologií kompatibilní.

Jak vidíte, tisknutí dokumentů či fotek přímo z mobilního telefonu dnes už dávno nestojí nic v cestě. Stačí si zvolit vhodnou tiskárnu, která umožní adekvátní komunikaci s mobilem (ideálně přes Bluetooth či Wi-Fi), stáhnout si dobrou ovládací aplikaci… a můžete tisknout.

Kolik stojí kvalitní tiskárna k mobilu?

Nejlevnější domácí tiskárny se dají pořídit od cca 1 000 Kč. Pokud jde o termosublimační tiskárny určené primárně právě pro mobilní tisk, zde začínají dostupné modely na cca 1 300 Kč. Jde vesměs o kapesní mini tiskárny vhodné výhradně pro tisk fotografií na malý formát kolem 8 cm na délku.

Od cca 2 200 Kč lze již pořídit kompaktní přenosné tiskárny, které zvládnou i větší formáty papíru (např. 10 x 15 cm) a nabízejí větší komplexnost použití. Jsou vhodné jako cestovní nebo operativní tiskárny pro různé účely. Samozřejmě umí tisknout i krásné fotky.

Zajímavou kategorií jsou přenosné tiskárny s přímým termálním tiskem, které koupíte od cca 9 000 . Určené jsou pro „terénní“ profesionální použití k tisku faktur, účtenek a jiných dokladů. Zajímat se o ně mohou různí řemeslníci, obchodníci apod.

Jaké jsou nejlepší značky tiskáren k mobilu?

Mezi oblíbené výrobce přenosných tiskáren patří například značky Canon, Xiaomi nebo Fujifilm, ale taky Brother či DNP.