Nejlepší digitální videokamery – testy a recenze

Nejlepší digitální videokamery Pakliže chcete natáčet videa ve vysoké kvalitě, pohodlně anebo v trochu profesionálnějším duchu, s kamerou v mobilním telefonu ani digitálním fotoaparátu dlouho nevystačíte. Je sice pravda, že dnes už je rozlišení těchto kamer často špičkové, přesto jde stále jen o doplňkovou funkci. Speciální kamery pak mohou být potřeba pro určité konkrétní použití. Například při natáčení outdoor a extrémních sportů, pro hlídání bezpečnosti objektu, pro videokonference.

V dnešním článku se podíváme alespoň „z rychlíku“ na všechny nejběžnější druhy. Především vám však pomůžeme vybrat nejlepší videokameru. Jistěže neexistuje žádné univerzální řešení. Kameru musíte vybírat podle vašich preferencí a taky možností, v první řadě často finančních. My se proto zaměříme na důležité faktory a parametry, které je rozumné před pořízením konkrétní kamery zvážit.

Nejlepší videokamery na trhu podle nás

Název produktuObrázekHodnoceníCena (od)Recenze
1.Sony FDR-AX535 out of 5 stars (5 / 5)Nejlepší 4K videokamera pro domácí použití. Má skvělý optický a digitální zoom, nízkou váhu, dobrou stabilizaci obrazu a skvěle padne do ruky. Jen ta cena kazí celkový dojem.
📌 Cena: do 23900 Kč
Zjistit cenu
2.Panasonic HC-V7705 out of 5 stars (5 / 5)V poměru ceny a výkonu volíme tento model. Full HD kamera má slušné ostření, dobrou stabilizaci a je tu možnost připojit externí mikrofon. Navíc nezruinuje rodinný rozpočet.
📌 Cena: do 10000 Kč
Zjistit cenu
3.GoPro HERO9 BLACK5 out of 5 stars (5 / 5)Tohle je aktuálně TOP sportovní / outdoor kamera na trhu. Pokud chcete občas natáčet akčnější záběry a ne jen rodinné oslavy, je tohle jasný volba pro všechny adrenalin milující lidi.
📌 Cena: do 12000 Kč
Zjistit cenu
4.DJI Osmo Action4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Trendy kamera. S velmi dobrými recenzemi a za dobrou cenu můžete natáčet ve 4K rozlišení. Jedná se o kameru napěchovanou technologiemi.
📌 Cena: 9500 Kč
Zjistit cenu
5.Sony ActionCam HDR-AS50B4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)"Hybrid" mezi klasickou digitální a outdoorovou kamerou. Natáčí kvalitní Full HD videa, má dobrou stabilizaci a lepší odolnost než klasické modely. Poměr cena / výkon splněn na výbornou.
📌 Cena: do 5250 Kč
Zjistit cenu
6.Sony HDR-CX2404.6 out of 5 stars (4,6 / 5)Náš cenový tip. Oblíbená kamera, která natáčí ve full HD. Lehká, snadno ovladatelná a hodí se zejména pro rodinné dovolené a oslavy. Cena je pak velmi přívětivá.
📌 Cena: 5000 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat videokameru

Výběr dobré kamery, která splní vaše nároky, není vždy úplně snadný. Když pomineme třeba úplně nejzákladnější webové kamery, jde většinou o sofistikované nástroje. S tím se pojí řada technických i jiných parametrů a vlastností, které mohou hrát při výběru roli. Především však ovlivní budoucí (ne)spokojenost s používáním zařízení. Zde se vám pokusíme dát alespoň základní návod, který vám pomůže ujasnit si potřeby a zaměřit se na to nejdůležitější.

Proč si pořídit videokameru?

Není videokamera tak trochu přežitek, když existují chytré mobily a kamera je i v každém fotoaparátu? Odpověď zní – ne tak docela. Vynechme profesionální aplikace, kde je kamera jasná nezbytnost, a zůstaňme u civilního použití.

Mobilní telefon máte vždy při sobě, kamera dražších modelů bývá dost kvalitní. Toto řešení je plně dostačující, pokud budete chtít tu a tam zaznamenat nějakou situaci na video. Pro cílené natáčení se však nehodí. Ergonomie mobilu není dobrá ani pro focení, natož delší natáčení. Kvalita obrazu se rapidně snižuje při zhoršené světelnosti a záznam zvuku taky nebývá nic extra.

Podobně fotoaparát – ať už kompakt nebo zrcadlovka – je vhodný spíše pro sporadická, kratší a náhodná videa. Pokud především fotíte a tu a tam něco natočíte, stačí. Pokud ale vaše srdce bije pro videa, pak je samostatná kamera jasná volba. I s levnějším modelem dosáhnete daleko lepších výsledků.

Typy videokamer

Teď se pojďme podívat na různé typy a varianty videokamer – především z hlediska účelu použití. Víte, která bude pro vás ta pravá?

Videokamery pro běžné/amatérské použití

Univerzální digitální kamery pro běžné použití. Stále je obvyklý tradiční kvádrový tvar známý ještě z analogových kamer. Dobře a pevně se drží v ruce i při dlouhém natáčení, nabízejí vysokou kvalitu záznamu, běžně HD, ale i vyšší – 4K rozlišení. Skvělé pro rodinná videa, videa z dovolených nebo třeba i pokusy o amatérské filmy. Výhodou je i rozměrný displej a snadné ovládání. Lze je použít i se stativem.

Outdoor a akční kamery

Dnes stále oblíbenější řešení. Akční, outdoor, „gopro“ či sportovní kamery jsou určeny pro použití aktivní použití v terénu. Mívají tvar podobný fotoaparátu, typické jsou velmi kompaktní rozměry a důraz na odolnost zpracování. Musejí odolat nejen horšímu zacházení a mechanickému poškození, ale třeba i vodě, prachu apod. Míra odolnosti je samozřejmě různá podle konkrétního výrobce a modelu.

Tyto kamery bývají taky kompatibilní s různými stojany a držáky, takže je lze postavit, držet či připnout na různá místa anebo vybavení (např. přilbu). Často jsou vybaveny Bluetooth nebo i Wi-Fi rozhraním. Rozlišení videí je opět až 4K.

Typická akční / outdoorová videokamera

Typická akční / outdoorová videokamera

Autokamery

Specifický typ kamer pro připevnění do auta. Dnes jde o stále populárnější pomůcku. Záznam může posloužit jako důkazový materiál při případné havárii nebo jiném problému. Ty nejlepší autokamery probíráme v tomto článku.

Bezpečnostní kamery

Velmi široká kategorie zahrnující IP kamery, ale i AHD, analogové, HD-SDI kamery a kamerové systémy. Slouží pochopitelně především k ochraně majetku, střežení určitého pozemku, prostoru či objektu. Existují různá konstrukční provedení podle konkrétních účelů a způsobu umístění.

Webkamery

Kamery určené pro streamování videí. Velmi jednoduché, základní modely koupíte už od cca 200 Kč. Rozlišení nebude valné (např. 640 x 480 px). Pokud berete stremování vážněji, můžete pořídit modely s rozlišením FHD i vyšším (4K).

Parametry výběru

V závislosti na typu kamery může být parametrů a faktorů pro výběr opravdu poměrně hodně. Zde se podíváme na ty nejdůležitější.

Kvalita videa, rozlišení

Rozlišení patří jistojistě k nejdůležitějším parametrům. Už jsme se o něm zmiňovali výše v přehledu typů kamer. Za základní standard lze dnes už považovat FHD čili 1920 x 1080. Slabší rozlišení lze tolerovat např. u webkamer pro nenáročné použití apod. Většina kvalitních kamer už dnes ale zvládá rozlišení i 4K čili 3 840 × 2 160 px.

Pokud máte trochu vážnější úmysly do budoucna, může se vyplatit pořídit kameru, která toto rozlišení podporuje. Rozhodně přitom už nejde o žádný exkluzivní požadavek, spíš jen lepší standard. Na atrhu se pomalu začínají objevovat také kamery s rozlišením 8K.

Snímkovací frekvence

Počet snímků za sekundu neboli FPS je hodnota dobře známá hráčům počítačových (nebo konzolových) her. U kamer hodnota FPS klesá s tím, jak roste zvolené rozlišení. Solidní současná kamera zvládne například 120 FPS u FHD rozlišení, ale jen 60 u 4K rozlišení.

A pokud podporuje i vyšší rozlišení, tak dále FPS klesá až k hodnotě 25. Za normálních okolností není mezi záznamem v 60 FPS a 120 FPS rozdíl. Vyšší snímkování se projeví především u velmi rychlého pohybu, a když chcete získat zpomalený záznam rychlého pohybu.

Paměť

Velmi důležitým faktorem je paměť čili úložný prostor pro záznam. Odvrácenou stránkou videí ve vysokém rozlišení jsou obrovské nároky na data. Pokud natáčíte v FHD, nebo dokonce 4K, počítejte s tím, že budou videa požírat gigabajty jako divé. Ačkoli mívají kamery často určitou interní paměť, většina uživatelů s ní dlouho nevystačí a přejde na používání externích karet. Je důležité vědět, jaké formáty karet kamera podporuje. Bývají to obvykle některé z těchto:

  • SD, SDHC, SDXC, Micro SD, Memory Stick PRO

Zoom

Přiblížení. Další důležitá funkce. Zásadní je rozlišovat optický zoom, který zachová kvalitu obrazu při přiblížení, a digitální zoom, který sice přiblíží výsek, ale se ztrátou kvality. Míra optického zoomu je tedy stěžejní. Solidní současné kamery nabízejí 12x, 18x nebo i vícenásobné optické přiblížení.

Podporované formáty a konektivita

Jaké výstupní formáty videa kamera nabízí? Mezi nejčastější patří MPEG 4 AVC (nebo H.264), který nabídne velmi dobrý poměr kvality a velikosti videa. Taky se vyplatí věnovat pozornost tomu, zda kamera podporuje rozhraní jako Bluetooth nebo i Wi-Fi. Zda disponuje USB portem apod.

Funkce a výbava

  • Stabilizátor obrazu – Velmi důležitá funkce, která se však u kamer běžně vyskytuje. Jako u zoomu je rozdíl mezi optickou (kvalitnější) a digitální (levnější) stabilizací.
  • Sférický obraz – Některé bezpečnostní kamery umí zaznamenat obraz v úhlu 360°.
  • Fotoaparát – Pokud chcete s kamerou i fotit, měla by umožňovat snímkování.

Ceny videokamer?

Za kolik lze pořídit kvalitní videokameru? Nejlevnější jsou zpravidla webové kamery, které pořídíte od pár stovek. Klasické domácí kamery jsou dražší. Ani velmi levné pod cca 3000 Kč příliš nekoupíte. Ty lepší se pohybují řádově ve vyšších jednotkách tisíc, ale mohou stát i 20 a více tisíc.

Mezi nejprodávanější kamery dnes patří akční a outdoor modely. Ty lze pořídit poněkud levněji. U velmi dostupných modelů se dostanete i pod tisíc Kč.

Mezi oblíbené a osvědčené značky outdoor kamer patří například Lamax, GoPro, Niceboy, DJI a další. U klasických kamer stále vítězí tradiční značky jako Sony, Panasonic nebo třeba Canon.

Nejprodávanější digitální videokamery dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové digitální videokamery. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší videokamery na trhu.