Jaký je nejlepší hi-fi systém?

Nejlepší hi-fi systémy Hudba se line celým domem či bytem, zvuk je perfektní a náročný posluchač je v sedmém nebi. V dnešní době mobilů a bezdrátových sluchátek by se mohlo zdát, že staré dobré hi-fi věže zůstaly trochu stranou. Ale není to tak. Zmíněná „šumítka“ jsou sice fajn a praktická záležitost do autobusu nebo k joggingu. Pokud si však chcete opravdu vychutnat kvalitní hudbu, rozhodně vám stačit nebudou. Je třeba sáhnout po zařízení s pořádnou reprodukcí.

V dnešním článku se proto budeme zabývat právě výběrem nejlepšího hi-fi systému – či chcete-li soustavy nebo věže. Úkolem těchto zařízení je poskytnout špičkový zvukový výkon v kombinaci s velmi jednoduchým zapojením, ovládáním a používáním. Jaké parametry by vás měly při výběru zajímat? To se samozřejmě dozvíte v následujícím průvodci.

Hi-fi systémy se dnes vyrábějí v různých podobách, nejen designových, ale i konstrukčních. Výběr je značný a různorodý, a tudíž se nemusíte obávat, že nenajdete vyhovující model. Kvalitní hi-fi soustava však taky není úplně levná záležitost. Stojí proto za to věnovat jejímu výběru trochu toho času a pozornosti. Odměnou vám bude větší a dlouhodobější spokojenost s fungováním zařízení. Kromě spousty tipů a rad pro výběr nevynecháme ani žebříček nejzajímavějších aktuálních kousků. Inspiraci pro nákup můžete dále čerpat v testech nebo uživatelských recenzích hi-fi systémů.

Nejlepší hi-fi systémy na trhu podle nás

Název produktuObrázekHodnoceníCena (od)Recenze
1.Denon RCD-M41DAB5 out of 5 stars (5 / 5)Kvalitní hi-fi systém s výkonem 2x 30 W, má dvoupásmové reproduktory, podporuje bluetooth, má FM/DAB/DAB+ tuner, CD přehrávač a dálkový ovladač. Jo a taky produkuje skvělý zvuk. Zjistit cenu
2.Naim Mu-so 25 out of 5 stars (5 / 5)Prémiový all-in-one systém pro náročné uživatele s vysokým výkonem 450 W, má skvělé basy, vynikající dynamiku a spoustu možností streamování, včetně podpory Spotify. Jen ta cena kolem 40 tisíc je vysoká, ale adekvátní. Zjistit cenu
3.Marantz Melody M-CR6125 out of 5 stars (5 / 5)All in one Hi-Fi systém s výkonem 2x 60 W (při 6 ohmech) anebo 4x 30 W patří do kategorie pro náročné uživatele. Můžete na něm naladit jak DAB tak internetová rádia, ale především produkuje skvělý zvuk. A o to přeci jde na prvním místě. Zjistit cenu
4.Auna MG3-Harvard4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)Hi-fi věž se stylovým retro designem má celou řadu funkcí. Jmenujme například DAB / DAB + tuner, bluetooth, AUX vstup či CD přehrávač. Věž má dobré recenze zákazníků a byla oceněna v německém testu Digital Home. Zjistit cenu
5.Sharp XL-B510BK4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)Pokud chcete klasický mikrosystém pro běžné a nenáročné používání, můžete sáhnout po tomto modelu a nezaplatíte za něj více jak 2 tisíce korun. Má výkon 40 W, podporuje CD, USB či Bluetooth. Zjistit cenu
6.LG CM15604.6 out of 5 stars (4,6 / 5)Jedna z nejprodávanější hi-fi věží pro běžné, nenáročné použití, čemuž odpovídá i celkový výkon 10 W. Uživatelé si však produkt v recenzích chválí a oceňují především skvělý poměr ceny a výkonu. Zjistit cenu

Jak vybrat hi-fi věž?

Jaké vůdčí faktory sledovat při výběru hi-fi systému? V první řadě byste se měli rozhodnout pro určitý typ a konstrukční provedení. Zásadní bude zpracování, kvalita a výkon reproduktorů a zesilovače. Dále by vás pochopitelně mělo zajímat funkční vybavení – a to jaké možnosti přehrávání či připojení věž nabízí, jaké formáty médií podporuje apod. V neposlední řadě se nejspíš necháte do jisté míry vést designovým zpracováním a jistě i cenou, možná taky značkou výrobce, která může být v některých případech i jakousi zárukou kvality a preciznosti zpracování (anebo právě naopak).

Co je to hi-fi systém?

Věž, soustava, systém… zkrátka hi-fi. Ale co to vlastně je a co znamená podivný název? Rozhodně nejde o nic nového, takže předpokládáme, že vám daný pojem není zcela neznámý. Přestože více byl skloňovaný spíše v předchozích dekádách a generacích. Dnes ho přebila podobně znějící zkratka Wi-Fi, která však označuje cosi zcela nepříbuzného.

Hi-fi znamená „high fidelity“. To bychom mohli přeložit jako vysoká (zvuková) věrnost či přesnost. Pojem se prosadil už v 50. letech minulého století, v roce 1966 vznikla první norma definující minimální parametry. V obecném chápání je však hi-fi označením kompaktní audio soustavy…

Části hi-fi systému

Hi-fi soustavu tvoří především dvě části:

 • Zesilovač
 • Reproduktory

Kromě toho jsou ale pochopitelně přítomny integrované ovládací prvky, připojovací rozhraní (porty, zdířky,…) a přehrávače. Fyzické přehrávače se v průběhu času mění podle trendu a vývoje technologií. Před 20 lety měly hi-fi věže především kazeťák (čili magnetofon) a ty novější CD přehrávač, ještě dříve to býval gramofon. Později naproti tomu DVD nebo Blu-ray přehrávače… K tomuto tématu se ještě vrátíme.

Typ a provedení hi-fi soustavy

V principu rozlišujeme dvě základní varianty hi-fi systémů: mini a mikro. Týkají se, jak názvy napovídají, především velikosti soustavy.

Mini soustavy jsou větší varianta, nabídnou vyšší, lepší a vydatnější zvukový výkon. S tím souvisí i větší rozměry, hmotnost a taky spotřeba – a většinou pořizovací cena. Hodí se pro náročnější použití ve větších místnostech. Obvykle nabídnou větší škálu funkcí, včetně pokročilejších, širší paletu konektivity apod.

Mikro soustavy jsou kompaktnější. Nabídnou menší, skladnější rozměry, nižší hmotnost i spotřebu, obvykle taky pořizovací cenu. Funkční vybavení (včetně konektivity) bývá omezenější nebo třeba jen základní. Jsou vhodné do menších místností a pro méně náročné použití.

Pak je ještě důležité konstrukční provedení, které může mít vliv nejen na skladnost a praktičnost, ale i výkonnost.

Základní rozlišení spočívá v tom, zda je hlavní, řídící jednotka samostatná s oddělenými reproduktory, anebo jsou reproduktory a ovládací jednotka integrovány v jednom kompaktním těle.

 • „Klasické“ provedení – Ovládací jednotka je samostatná, k ní jsou k dispozici oddělené reproduktory. Výhodou je možnost prostorového rozmístění reproduktorů a obvykle vysoký zvukový výkon díky rozměrům reproduktorů. Poněkud složitější je zapojení, hi-fi zabere více místa a je vhodná jen pro statické použití.
 • Kompaktní provedení – S integrovanými reproduktory. Hi-fi systém tak tvoří jeden celek. To vede obvykle k úspoře prostoru a snadnějšímu přenášení. Existují přitom různé varianty. Pro domácí použití jsou oblíbené elegantní ploché hi-fi systémy, alternativou jsou pak sloupové věže. Další možností je styl „party reproduktor“. Některé mikro soustavy tohoto typu jsou tak kompaktní, že je možné je řadit mezi mobilní party reproduktory.
 • Pouze ovládací jednotka – Zakoupíte pouze hlavní část se zesilovačem a reproduktory si připojíte dle libovůle. Varianta spíš pro zkušené uživatele.

Zesilovač a jeho výkon

Zesilovač je jádrem hi-fi soustavy a jeho kvalita je stěžejním faktorem. Nejviditelnějším parametrem je výkon udávaný ve wattech (W). Výkon ovlivní sílu, vydatnost, hlasitost zvukového projevu. Kolik je tak akorát?

 • Do 10 W jde o velmi malé mikro soustavy, které jsou vhodné spíš pro ozvučení menší místnosti, jako je pokoj, ložnice apod. Bez zvláštních nároků na vydatnost zvuku. Spíš pro nenáročné použití.
 • Do 30 W se pohybuje většina běžných mikro soustav. Solidní volba pro běžné domácí použití v paneláku, kde si stejně obvykle z ohleduplnosti k sousedům nelze dovolit kdovíjaké koncerty.
 • Nad 40 W už se bavíme o lehce výkonnějších soustavách, které ozvučí větší byt. Hi-fi kolem 50 W a více mohou být vhodné i do domu. Špičkové soustavy však nabídnou i 200, 300 nebo více W. Ty už poslouží pro náročné použití a velmi hlasitou reprodukci.

Reproduktory

Minimálně stejně důležité jako zesilovač jsou i samotné reproduktory, které pochopitelně obstarávají tu nejdůležitější práci – tedy produkci zvuku. Ve hře je mnoho faktorů, které ovlivní kvalitu a výkonnost reprodukce. Například je to:

 • Velikost (plocha) a hmotnost reproduktorů
 • Měniče (kvalita, počet,…)
 • Výkon (od pár W po několik tisíc W)
 • Počet pásem (dvě, tři nebo širokopásmová varianta)
 • Frekvenční rozsah
 • Impedance atd.
Zní to složitě? Taky to složité je a výběr kvalitního reproduktoru podle parametrů je věda. Pro běžného uživatele prakticky nepřístupná. Ideální je volit podle osobního poslechu a vkusu – pokud ta možnost není, mohou vám pomoci recenze a testy hi-fi soustav, z nichž se laik o reálné kvalitě reprodukce dozví podstatně víc než studováním technických specifikací.

Přehrávače, formáty, funkce a porty

K hi-fi soustavě tradičně patří přehrávače – už jsme se o tom zmínili výše. Faktem ale je, že dnes jsou fyzické přehrávače (CD, DVD, Blu-ray,…) spíš na ústupu. Většinu uživatelů bude zajímat spíš schopnost komunikace s mobilními zařízeními, potažmo počítačem (Bluetooth nebo i Wi-Fi rozhraní) a podpora konkrétních audio formátů (MP3 a další).

Zásadní bude jistě taky přítomnost USB portu a kdekdo ocení i slot pro paměťovou (SD) kartu. Rozhodně by neměl chybět ani klasický sluchátkový 3,5mm Jack. Z funkcí je pak jakousi elementární záležitostí alespoň FM tuner (příjem rádia) s funkcí RDS (zobrazení stanic).

Mezi další užitečné a zajímavé funkce pak patří především ekvalizér pro nastavení zvuku nebo Bass Boost (nebo jiný název) pro zesílení basů (zejména u modelů se subwooferem).

Ovládání

Řada modelů se drží mechanického ovládání ve spojení se základním displejem. U modernějších kousků už narazíte na ovládání přes dotykový displej a samozřejmě možnost vzdáleného ovládání přes mobilní telefon. Často je k dispozici i dálkový ovládač.

Cena hi-fi systémů

Domácí hi-fi soustava nemusí být příliš drahá, ale jistou investici představuje. Do 2000 Kč seženete spíše mikro soustavy, výkon zesilovače bývá nejčastěji 10 až 30 W, výjimečně více. I v této relaci se ale můžete setkat s kvalitními a stylovými modely prestižních značek jako LG, Sharp, Auna a další. V rozmezí 2 až 4 tisíc Kč pořídíte většinu nejprodávanějších hi-fi soustav. Od 4 tisíc Kč výš už lze očekávat výkonnější modely pro náročnější použití s vyšším výkonem (často 100 W a více).

Nejlepší značky hi-fi systémů

Které značky hi-fi soustav se těší velké oblibě a uznání? Stylové a kvalitní modely s vysokým hodnocením nabízí např. známá značka Auna. Silnou tradiční dvojici tvoří značky Sony, Panasonic a doplnit je může LG, Philips nebo třeba Sharp. Z dostupnějších lze pak jmenovat např. značky Sencor či OneConcept.

Nejprodávanější hi-fi systémy

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové hi-fi věže. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího hifi systémuna trhu.

Tip: Mrkni také na nejlepší bezdrátové bluetooth reproduktory