Představujeme: Samsung The Freestyle projektor – co říkají recenze zákazníků?

Projektory už dávno nejsou jen neohrabané krabice, které si přinesete na firemní prezentaci, abyste se hodinu v potu tváře mořili se správným zapojením. Dnes už si můžete pořídit flexibilní a jednoduché modely, které nejsou o moc větší než přenosný reproduktor – a práce s nimi je stejně snadná. Poslouží navíc nejen k práci, ale i zábavě. Můžete si vytvořit „domácí kino“, promítat si fotky, videa nebo filmy ve velkém formátu. Právě takový je Samsung Freestyle projektor. Revoluční projektor, pro který jistě najdete bezpočet uplatnění. Co vše nabízí a kolik stojí?

Zábavní projektor s minimálními rozměry

Samsung The Freestyle

Jihokorejský gigant Samsung patří k osvědčeným starým harcovníkům na poli elektroniky. Většina lidí si vzpomene na mobilní telefony, ale záběr značky je mnohem větší. Obrovský. Domácí spotřebiče, audio, TV anebo třeba i různé příslušenství a pomůcky – například projektory.

Nový model Samsung Freestyle necílí na firemní klientelu, ale jde o domácí projektor. Ani to není žádná revoluční novinka. Tento segment se rozvíjí už dlouho. Koncept projektoru Freestyle je však přesto poměrně odvážný a inovativní. Na koho cílí?

Samsung Freestyle slibuje jednoduchost ovládání a používání v kombinaci s atraktivními možnostmi. Je totálně kompaktní, skladný, praktický a přenosný. Váží ostatně pouhých 800 g a na výšku má jen něco přes 17 cm. Opravdový drobek.

Konektivita a zvuk

Tento projektor je však především značně „soběstačný“. Má vlastní operační systém Tizen a můžete ho snadno spárovat s mobilním telefonem nebo jinou bezdrátovou elektronikou. Nevýhodou je sporá výbava, pokud jde o porty a možnosti připojení. Najdete zde USB zdířku, ale ta slouží pouze pro napájení. Nepřipojíte si tudíž USB flash nebo externí pevný disk. Dalším portem je už jen microHDMI.

Aby však bylo jasno, přes zmíněný USB port můžete zařízení napájet například z powerbanky. Vlastní akumulátor totiž projektor nemá.

Možnosti bezdrátové komunikace jsou naproti tomu ale velmi dobré. Nechybí Wi-Fi ani Bluetooth 5.2. Připojit tak můžete třeba bezdrátový reproduktor. Projektor má sice vlastní, integrovaný, navíc s 360° směrováním. Výkon má však pouze 5 W, což sice stačí pro běžné potřeby, ale žádný zdrcující audio zážitek čekat nemůžete.

Používání

Projektor má otočný podstavec, díky kterému ho můžete nasměrovat nejen na stěnu před sebou, ale třeba na strop nebo kamkoli jinam. Snadná manipulace je jistě velkým plusem. Nechybí ani dálkový ovladač – u toho potěší fakt, že je akumulátorový, lze dobíjet přes USB kabel.

Samsung The Freestyle

Obraz

Zásadní je u projektoru pochopitelně obraz a jeho možnosti. Jak je na tom Samsung Freestyle? Optika využívá DPL LED technologii a díky uzavřené konstrukci nepropustí žádný prach, což je dobrá zpráva. Životnost zdroje by měla být kolem 20 000 hodin (dle výrobce), což je přinejlepším průměr. Pořád by však měl hypoteticky vydržet až 18 let, i pokud si na něm každý den pustíte 3hodinový film.

Projektor podporuje úhlopříčku 30 až 100 palců – nad touto hranicí už kvalita obrazu klesá. Toto rozmezí odpovídá vzdálenostem umístění projektoru od 0,8 po 2,7 m. Samsung Freestyle nabízí rozlišení FHD tedy 1 920 × 1 080 px při obnovovací frekvenci 60 Hz. Svítivost je pak 550 lumen.

Zde přichází taky jedna z největších nevýhod tohoto projektoru. Jestliže překousneme FHD, což dnes není mnoho, ale pro dané určení jde stále o v podstatě dostačující rozlišení, se svítivostí je to horší. Hodnota 550 lumen je opravdu nízká – nejen papírově. I při reálném používání je ihned znát, že projektor zkrátka potřebuje alespoň určité přítmí, jinak obraz matní. Při dané ceně je takový výkon nečekaně slabý.

Slabý jas, ale parádní obraz

Samsung The Freestyle

Výše zmíněný nedostatek projektor do jisté míry kompenzuje spoustou šikovných nástrojů. Zejména jde o automatické ostření a korekci obrazu. Tyto funkce fungují opravdu špičkově. Projektor můžete položit, posunout či přesunout a během pár vteřin se sám postará o úpravu obrazu. Mimořádně pohodlné, rychlé a praktické. Právě takto by měl fungovat zábavní, domácí a flexibilní projektor. Ruční doladění je možné, ale obvykle není nutné.

Pokud si zatáhnete rolety nebo žaluzie s přihlédnutím ke slabší svítivosti, můžete se těšit na opravdu skvělý obraz. Ke krystalické kvalitě mu napomáhají technologie jako PurColor či Crystal Engine, které se starají o barvy, plynulost, vyhlazení a podobně. Volit můžete i ze tří režimů zobrazení: Přirozený, dynamický, filmový.

Promítejte kdekoli

Projektor výborně naplňuje svou roli a zaměření flexibilního, přenosného přístroje i tím, že obraz můžete promítat na téměř jakoukoli plochu. Ideální je sice plátno či bílá zeď, ale projektor disponuje korekcí barevné plochy. Promítat tak můžete třeba i na tapetu, barevnou zeď, trámový strop a podobně. Večer si venku můžete udělat parádní letní kino na jakékoli fasádě. Korekce funguje relativně velmi dobře.

Není navíc potřeba „štelovat“ projektor, aby přesně kolmo k projekční ploše. Má i automatickou korekci vyrovnání obrazu. I když promítáte z jiného úhlu, obraz se poupraví. Opět můžete vše doladit i manuálně.

Uživatelské rozhraní jako v TV

Jak vypadá prostředí OS Tizen? Nemusíte se bát, že se v něm ztratíte. Je velmi jednoduché, připomíná prostředí u chytrých televizí. V menu i nastavení se dobře a rychle zorientujete. Dálkový ovladač nabízí i tlačítka pro okamžitý přístup na Netflix, Disney+ či internet. Vše je přizpůsobeno pro komfort uživatele a zábavu. Snad jedinou mouchou jsou trochu pomalejší reakce. Systém by potřeboval více operační paměti.

Samsung The Freestyle vzdálenosti

Kolik to stojí? A stojí to za to?

Samsung Freestyle má doporučenou cenu 24 990 Kč. Je to moc, málo nebo tak akorát? Záleží na tom, jak se vám projektor trefí do noty. Pokud hledáte vysoce výkonný přístroj s nadprůměrnými základními parametry obrazu, asi budete zklamaní. Nic moc svítivost, průměrné rozlišení. Ale Freestyle jde přece jen trochu jinou cestou…

Nabízí skvělý, komfortní a zábavný uživatelský zážitek. Zaujme už svou přenosnou konstrukcí s nastavitelným úhlem. Vzít ho tak můžete kdykoli a promítat kdekoli. S obrazem si navíc nemusíte dlouho hrát. Systémy přizpůsobení jsou automatické – a fungují parádně. Prostě pustíte a sledujete podívanou. Plusem je snadná komunikace s mobilem včetně možnosti zrcadlení displeje i možnost připojení různé bezdrátové periferie.

Ovládání je velmi snadné, využít můžete dálkový ovladač nebo i hlasové povely. Kromě toho nabízí projektor i spoustu dalších zábavních funkcí, režimů a možností. Včetně například různých ambientních režimů.

I zpracování projektoru je velmi solidní. Nejde o fórový kus levného plastu. Životnost může být jistě na velmi dobré úrovni. Freestyle se nicméně taky trochu víc zahřívá a ventilátor bývá někdy i poněkud hlučnější. Poněkud méně efektivní chlazení je snad dáno i samotnými malými rozměry přístroje.

Pokud nejdete po ryzím výkonu, ale po zábavě a volnosti, Freestyle vás může skutečně oslovit. Cena je však přece jen poněkud vyšší.