Recenze sluchátek Soundeus Fortis 5S

Máte rádi pohyb a hudbu a potřebujete obojí nějak šikovně a prakticky skloubit. Žádný problém. Nejrůznějších sportovních sluchátek, která nabízejí vysokou odolnost, minimální rozměry i jiné pro tyto účely užitečné vlastnosti je dost a dost. Ale jak si mezi nimi vybrat ty správné? Inu, řešením může být pečlivé pátrání a tu a tam inspirace v testech či recenzích zajímavých a oblíbených modelů.

A proto vám jednu takovou recenzi dnes nabídneme. Věnovat se v ní budeme sluchátkům české výroby od značky Soundeus s označením Fortis 5S. Tato kvalitní sluchátka mají jistě potenciál zaujmout. Ale opravdu nabízejí ten správný mix vlastností, po kterých toužíte? Čtete a jistě se to dozvíte.

Soundeus Fortis 5S - 003

Tady je náš názor z osobního testování produktu.

Ryze česká sluchátka od profíků

Zlaté české ručičky se zase daly do práce. Nejdříve vybudovaly menší podnik. V něm se potom pustily do vývoje a výroby audio techniky a příslušenství. Za značkou stojí parta nejenom nadšenců, ale především profesionálů s letitými zkušenostmi. Hudební producenti, zvukaři, hudebníci – zkrátka přesně ti, od kterých byste chtěli mít sluchátka. Protože kdo jiný by tomu měl rozumět líp?

Takže se dá říct, že Soundeus je na první pohled tak trochu splněným snem. Nejen pro samotné zakladatele, ale i zákazníky. Ale šlape to skvěle i v reálu, nebo jsou to všechno jen prázdné řeči a marketingová lákadla?

Nynější portfolio značky Soundeus není nijak rozsáhlé. Zahrnuje především několik mikrofonů a několik sluchátek. Jedny se už dostaly naší redakci pod ruku. Bezdrátová sluchátka Soundeus Pons 10 jsme již recenzovali. Jde o sluchátka se super zvukem a velmi stylovým designem. Za cenu necelých 1300 Kč velmi dobrá práce. Ale spíš pro „civilní“ použití.

Pokud chcete se sluchátky přece jen trochu víc řádit a nechcete o ně brzy přijít, má smysl poohlédnout se po něčem festovnějším a vhodnějším. I v tomto případě nabízí Soundeus pomocnou ruku – konkrétně se sluchátky Fortis 5S.

Soundeus Pons 10 - 005

Jak to vypadá a funguje?

Fortis 5S jsou bezdrátová sluchátka fungující na rozhraní Bluetooth 5.0 Class s pěkným dosahem kolem 10 metrů. Balení obsahuje kromě dvou sluchátek do uší taky dobíjecí pouzdro. To je možná malinko robustnější, než by pro dané účely muselo být. Na druhou stranu vám díky tomu integrovaný akumulátor dodá (při plném nabití) šťávu na 36 h poslechu. Samotná sluchátka vydrží na jedno nabití kolem 6 hodin, což není ani špatné, ale ani zvlášť famózní. Spíše solidní standard.

Sluchátka mají jen 12 g a háčky za uši ze silikonu. Ty zajistí, že sluchátka nevytratíte ani při divočejší aktivitě. Měkký silikon je příjemný, ale každý asi háčky nebude považovat za vrchol komfortu. To je ovšem pochopitelné, každý máme jinak tvarované ucho. Naštěstí se háčky dají jednoduše odejmout a zbydou jen prosté špunty. I ty drží v uchu docela festovně, takže při běžném pohybu by neměl být problém. Možná vám budou v uchu připadat trochu větší a budete o nich vědět, ale časem si lze zvyknout. Součástí balení je ještě USB dobíjecí kabel a manuál.

Soundeus Fortis 5S - 002

Sluchátka pro akční nátury

Soundeus jako značka sází především na zvukovou kvalitu. Tak se ostatně i prezentuje. Ne že byste získali přímo studiovou kvalitu – ale přesto se dá říct, že Fortis 5S mají velmi pěkný zvukový projev, o trochu lepší než testované Pons 10 od stejné značky. Netrpí pubertálně přebujelými basy, dokážou vyváženě reprodukovat většinu žánrů.

Někteří recenzenti si zvuk ve svých recenzích příliš nechválí. Moje osobní zkušenost je však pozitivní. Pokud přihlédneme k pořizovací ceně. Samozřejmě, že sluchátka nebudou hrát jako ty za 3+ tisíc, ale to je tak asi nějak v očekávání.

Ekvalizér nabízí režimy. Univerzální „ballanced“ a „deep bass“, pokud byste chtěli basy přece jen posílit. I tak si však zachovají kultivovanou úroveň a reprodukce je čistá. V rámci své kategorie jsou v záležitosti zvuku tato sluchátka rozhodně moc pěkný kousek.

Odolnost

Ale protože jde o sportovní sluchátka, jen dobrý zvuk nestačí. Chceme i odolnost. A té se nám taky dostane. Sluchátka jsou nejen voděodolná, ale i vodotěsná, disponují krytím IPx7 – takže si s nimi můžete vlézt i do sprchy. Nemluvě o jakékoli průtrži mračen.

Soundeus Fortis 5S - 004

Funkce a ovládání

Sluchátka mají vestavěný mikrofon pro spárování s mobilním telefonem. Používat je tedy můžete jako handsfree. Ovládání je dotykové. Celkem umožňuje devět příkazů pro přehrávání hudby či telefonování skrze určitý počet dotyků nebo podržení.

Toto ovládání je ovšem spíše průměrně spolehlivé. Občas vás zkrátka neposlechne tak, jak byste si přáli. Také zapamatovat si, co jaký příkaz vlastně udělá zabere nějaký čas a grif. To ale u tohoto typu sluchátek není zas nic až tak výjimečného, spíše naopak. Trochu víc zamrzí, že ke sluchátkům není žádná mobilní aplikace.

Zajímavou specialitkou je funkce Ambient. Ta umožní o něco lépe slyšet okolní ruchy a zvuky pro vyšší bezpečnost při pohybu městem, přecházení silnic a tak dále. To se může v dnešní době hodit.

Soundeus Fortis 5S - 001

Hlavní výhody:

 • Dobrý zvuk s ohledem na relativně nízkou cenu (žádné přehnané basy, několik režimů hraní apod.)
 • Sluchátka mají mikrofon, díky nim můžete třeba telefonovat
 • Doba hraní 6 hodin už je slušný standard (dobíjecí pouzdro na dalších 36 hodin – 6x dobití na 6 hodin)
 • Háčky za uši = sluchátka vhodná k běhání nebo do fitka, dobře drží za ušima, ale … viz nevýhody
 • Vodotěsnost (IPX7) – takže prakticky s nimi můžete vlézt do sprchy
 • Bezproblémové párování s mobilem

Nevýhody:

 • Háčky za uši se nedají regulovat z pohledu jejich „výšky“. Tzn. že za uchem sice pěkně drží, ale jejich horní část je v mém případě cca 1 cm nad uchem a vytváří mezeru, což není ani moc estetické. Ideální by bylo mít možnost regulovat háčky a třeba je dle potřeby zasouvat, aby lépe kopírovali ucho.
 • Trochu větší pecky, pořád jsem o nich tak nějak podvědomě věděl, že vyčuhují z uší. Po čase se dá zvyknout.

Závěrečné hodnocení

Recenze sluchátek Soundeus Fortis 5S

Shrnutí recenze

Soundeus Fortis 5S - 001 Sluchátka Soundeus Fortis 5S dobře vypadají a ještě lépe hrají. Pokud jde o odolnost, mohou se pochlubit vodotěsností. Určitě se zalíbí milovníkům sportu, ale dají se použít třeba i u her (mají herní režim), jako handsfree nebo úplně běžná domácí či civilní sluchátka.

Výdrž baterie je na dobré úrovni a s powebankou v podobě pouzdra dosáhnete skoro 40 hodin přehrávání. Trochu nervů vám může tu a tam přidělat dotykové ovládání, ale nejde o nic kritického. Fortis 5S nabízejí vzhledem k ceně zcela adekvátní, velmi dobrou kvalitu a lze je tedy rozhodně hodnotit kladně a doporučit.

Overall
95%
95%
 • Kvalita zvuku: - 96%
  96%
 • Design a kvalita zpracování: - 92%
  92%
 • Poměr cena / výkon: - 97%
  97%

Technické parametry

KonstrukceIn-ear
Verze Bluetooth5.0 class 2
Podporované Bluetooth profilyHSP, HFP, A2DP a AVRCP
VodotěsnostIPX7
Frekvenční rozsah20Hz-20kHz
Latence60ms
Délka přehrávání6h na jedno nabití a až 36h celkově při dobíjení z pouzdra
Ekvalizér2 přednastavené režimy (Ballanced a Deep Bass)
Hmotnost12g sluchátka + 60g dobíjecí pouzdro