Recenze outdoorové kamery LAMAX W10.1 – skvělý poměr ceny a výkonu

V této recenzi se podíváme na nejnovější počin oblíbené české značky LAMAX a to outdoorovou kameru LAMAX W10.1, která tak zcela nahradí model LAMAX X10.1 (naše recenze zde). Měl jsem ji možnost krátce otestovat ještě před samotným uvedením na trh 19. září 2022.

A jak říkají v samotném LAMAXu – tohle je „nejlepší akční kamera, co jsme kdy vyrobili„.

Budou ji akční sportovci a adrenalinový blázni milovat? Parametry má skvělé a rozhodně v lecčems mile překvapí. Nabídne kamera dobrý poměr ceny a výkonu? Tak pojďme na recenzi.

Lamax W10.1 002

Zadejte při objednávce kód: JARO15 a získejte 15% slevu

Obsah balení

Stejně jako u předchozí verze i u této kamery budete po rozbalení mile překvapeni. Doslova se na vás vysype celá řada úchytů, náhradních 3M nálepek a držáků. To vše si u některých konkurenčních výrobců musíte kupovat. Kameru tak můžete přidělat v podstatě na cokoliv a to i díky univerzálnímu 1/4“ stativovému závitu.

Zaujalo mě, že v balení je i barevný filtr přímo na čočku pro potápění, to abyste měli ještě dokonalejší videa barevného podmořského světa. Jen to asi nenatočíte v Chorvatsku, ale budete muset někam dál.

Součástí vybavení je baterie. Ta vydrží nahrávat 120 minut při FULL HD (ve 4K ještě o něco méně), což je tak akorát na nějaký akčnější trip, není to však na celodenní záznamy a tak vás nejspíš čeká nákup náhradní baterie (ta byla dříve součástí balení). Tu pak jednoduše vyměníte.

Lamax W10.1 006

Obsah balení kamery Lamax W10.1 – upozorňuji, že toto je pouze část příslušenství které bylo v krabici

Kompletní balení obsahuje: 

 • Akční kamera LAMAX W10.1
 • Vodotěsné pouzdro
 • Vodotěsné dálkové ovládání
 • Mini stativ
 • Filtr na čočku pro potápění
 • Filtr na čočku pro ochranu objektivu
 • Baterie
 • Samolepící držák 2× – pro uchycení na hladký povrch (helma, kapota)
 • Fast plug-in – pro rychlé nacvaknutí do držáku
 • J-mount – pro rychle nacvaknutí s vyvýšením
 • Držák na tyčku – pro upevnění například na řídítka
 • 3-axis connector – pro upevnění libovolným směrem
 • 3M nálepky 2× – pro opětovné nalepení samolepícího držáku
 • Adaptér na stativ – pro připojení kamery v pouzdru na stativ
 • Stativová redukce – pro připojení kamery bez pouzdra na příslušenství
 • Micro USB kabel – pro nabíjení kamery
 • Utěrka z mikrovlákna – pro čištění displejů a čočky
 • Návod a bezpečnostní instrukce

Design a ovládání

Outdoorová kamera LAMAX W10.1 designem nijak nevyniká, ale proč vymýšlet něco, co je otestované a funguje dobře.

Ovládání je maximálně jednoduché. Na přední straně najdete menší LCD TFT displej s úhlopříčkou 1,4“ (slouží primárně k tomu, že vidíte na displeji nahrávání sebe sama při selfie nebo vlogování). Ovládání však probíhá skrze hlavní displej na zadní straně, rovněž LCD TFT s úhlopříčkou 2“. Vše je na dnešní dobu již standardně dotykové, což v mnohém umožní jednodušší ovládání, jindy (např. v lyžařských rukavicích) budete dotykové displeje proklínat.

Lamax W10.1 004

V takovém případě však oceníte jednak klasická tlačítka na kameře ale i tvz. remote control, což je jednoduché dálkové ovládání nahrávání a focení skrze pásek co vypadá jako hodinky, jen nemá displej, ale dvě klasická tlačítka.

Menu kamery je kompletně počeštěno včetně návodu.

Obecně se počítá s tím, že outdoorové kamery nebudete nějak dlouze nastavovat. Ostatně na to ani většinou není u adrenalinových a outdoorových aktivitách tolik času.

Nahrávání

Pokud si chcete pořídit outdoorovou kameru, alfou a omegou bude kvalita nahrávání a dobrá stabilizace obrazu, abyste z natočených záznamů vůbec něco měli.

V tomto ohledu má LAMAX W10.1 nabušené parametry. Reálně dokáže nahrávat ve 4K při 60 fps (v max. rozlišení 3840×2160 Mpx). Tedy dnešní standard i většiny televizí v případě, že se chcete svými videi ukázat před známými a rodinou.

Ale pokud z nějakého důvodu potřebujete ještě vyšší a kvalitnější rozlišení můžete použít tzv. interpolovaný 6K (5760×3240 Mpx při 30 fps). OK stejně jako já se možná ptáte, co to znamená? Jedná se o tzv. dopočítané rozlišení. Tzn., že video není reálně natáčeno v 6K, ale je softwarově dosimulované a pixely dopočítané.

Časosběr pak dokonce dokáže kamera nahrát v 8K při rozlišení 7680×4320 též jako interpolated.

Režimů je na výběr samozřejmě více a můžete třeba šetřit místo na kartě (kamera podporuje SD kartu až do výše 256 GB, doporučuje se UHS-I U3) nebo vám zkrátka stačí pro vaše záznamy nižší rozlišení. Od 720p (240 fps) přes FULL HD (1080p při 120 fps) až po zmíněných reálných 4K (60 fps) nebo interpolovaných 6K.

A co stabilizace? I tady je to zatím to nejlepší co LAMAX do svých kamer instaloval – jmenuje se MAXsmooth 2.0, funguje sakra dobře a obraz vyrovnává i při roztěkanějších a adrenalinových aktivitách.

Hodí se tak na traily s horským kolem, pořádnou lyžovačku anebo třeba potápění. Kamera je totiž vodotěsná bez pouzdra do 12 metrů. Což je řekněme si pro většinu lidí hloubka, kam se stěží potopí. No ale, pokud přeci jen, můžete zvýšit vodotěsnost až na 40 metrů použitím uzavřeného plastového pouzdra.

LAMAX W10.1 dělá i dobrý fotky. Výsledné rozlišení fotek je 64 MB, tady je značný posun od předchozí verze a velký plus i před konkurencí. Slušné snímky uděláte i v noci, samozřejmě za předpokladu nějakých kompromisů.

Dnes je důležitá také jedna podstatná věc, která už ale u outdoorových kamer zase tolik nepřekvapí. Přes Wifi a aplikaci si kameru připojíte k mobilnímu telefonu a můžete automaticky „sosat“ fotky z SD karty do telefonu, kde s nimi můžete následně pracovat anebo je, jak je oblíbené postovat na sociální sítě. Chybí tu možnost propojení skrze Bluetooth.

Nahrávaná videa můžete ukládat ve formátu MP4, H.264 nebo H.265. To je výborné. Bohužel fotky jsou pouze ve formátu JPEG a nikoliv RAW, aby se s nimi dalo dále pracovat a efektivně upravovat.

Lamax W10.1 003

Cena

V době psaní recenze ještě nebyla kamera na trhu. Ale už nyní víme, že se bude její cena pohybovat mezi 6 000 až 8 000 Kč. Mrknul jsem na trh, porovnal parametry a už teď je jasné, že cena je skvělá. Za stejné parametry u konkurence není problém dát přes 10 000 Kč nebo 12 000 Kč.

Hlavní výhody:

 • Bohaté příslušenství
 • Zlepšení fotografií
 • Skvělé parametry srovnatelné s dražšími kamerami
 • Slušná stabilizace (s ohledem na cenu kamery)
 • Možnost ovládání skrze dotykový displej i tlačítka
 • Duální displej (vzadu i vepředu)

Nevýhody:

 • Jedna baterie v balení (u verze X10.1. bývali dvě)
 • Fotky nelze ukládat ve formátu RAW

Zadejte při objednávce kód: JARO15 a získejte 15% slevu

Závěrečné hodnocení

Recenze outdoorové kamery LAMAX W10.1

Shrnutí recenze

Lamax W10.1 002 LAMAX W10.1 je skvělá outdoorová akční kamera a v rámci své cenové kategorie asi nemá v současné době konkurenci. Ano možná u dražších akčních kamer dostanete řadu funkcí navíc (třeba ovládání hlasem nebo možnost přenášet živé záznamy), ale pokud tyto možnosti oželíte a jde vám pouze o nahrávání a fotky, věřím, že budete spokojeni a kameru i přes kratší testování mohu doporučit. Líbí se mi, že došlo také ke značnému posunu oproti předchozí verzi, takže si ode mě zaslouží vyšší hodnocení. Budu rád, pokud se podělíte i o vaše zkušenosti.

Overall
94%
94%
 • Celkové hodnocení: - 94%
  94%

Galerie