Jak vybrat nejlepší chytrý prsten?

Nejlepší chytrý prsten Do houstnoucích řad chytré elektroniky se v poslední době snaží včlenit nováček – byť je velmi malý, je trochu zvláštní a dost vyčuhuje. Na první pohled bychom si ho totiž se smart zařízením asi nespojili. Jde totiž o prsten. Ano, i prsteny už dnes mohou být chytré. Dokonce srovnatelně chytré jako mnohem větší a osvědčenější kolegové z kategorie například chytrých hodinek či náramků. Jaké jsou však výhody či nevýhody chytrých prstenů? Co umí a s čím nám pomohou? A jak si vybrat nejlepší chytrý prsten? To vše jsou záhady, s jejichž rozluštěním vám pomůže náš dnešní článek.

Nejlepší chytré prsteny na trhu

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.Oura Ring
99 % ⭐od 329 €✔️ Nejlepší chytrý prsten na trhu

- dokáže změřit až 20 biometrických signálů
- výdrž baterie až 7 dní
- výrobním materiálem je titanium
- samozřejmostí odolnost proti vodě, mrazu i slunci
- váha od 4 do 6 gramů dle velikosti
- měření period pro ženy
- měsíční předplatné od 6 €
Číst recenze
2.Ultrahuman Ring Air Bionic
97 % ⭐od 9500 Kč✔️ Snadněji k dostání

Chytrý prsten - k pokročilému monitoringu zdraví, spánku a regenerace, z kombinace leteckého titanu a hypoalergenního materiálu, hmotnost méně než 2,86 g, výdrž baterie až 6 dnů.

- Od zlata až po stříbro
- žádné předplatné
Číst recenze
3.RingConn Smart Ring
94 % ⭐od 279 $✔️ Nejlepší levný chytrý prsten

- žádné předplatné
- výdrž baterie až 7 dní
- výrobním materiálem je titanium
- vítěz Good Design Awards 2023
- měří řadu poznatků včetně kvality spánku
Číst recenze

Co je to chytrý prsten a na co se zaměřit při výběru?

Chytré prsteny jsou moderní a docela fascinující technologický „výstřelek“. Ve velmi malém, kompaktním a nenápadném, ale stylovém těle nabízejí řadu funkcí a možností. Při výběru chytrého prstenu je důležité zvážit řadu faktorů, včetně kompatibility, funkcí, designu, pohodlí, životnosti baterie nebo samozřejmě i ceny.

Pomoci vám mohou rozhodně i recenze chytrých prstenů nebo rozsáhlejší testy. Sortiment této moderní elektroniky zatím není extra široký a na většinu nejznámějších modelů existuje řada velmi detailních testů

Co to umí a jak to funguje?

Chytrý prsten je stejně jako klasický prsten malý kroužek, který se nasazuje na prst. Nicméně navíc obsahuje různou elektroniku a vybavení – senzory, čipy, baterii.

Senzory mohou měřit například srdeční tep, teplotu těla, okysličení krve, kvalitu spánku nebo pohyb. Rozsah možností je zde podobný jako třeba u fitness náramků, které mohou prsteny nahrazovat či doplňovat.

Důležitou funkcí chytrých prstenů je komunikace s dalšími zařízeními prostřednictvím zejména bezdrátového rozhraní Bluetooth, ale i NFC či Wi-Fi. Prsten lze spárovat s mobilním telefonem a ovládat ho prostřednictvím aplikace, která zároveň funguje jako uživatelské rozhraní pro zobrazení dat z prstenu.

Chytrý prsten může také reagovat na vaše gesta, doteky nebo hlasové povely a dokonce ovládat jiná zařízení, jako jsou chytré hodinky, mobil, ale třeba i domácí spotřebiče! Tedy ty, které jsou taky chytré, samozřejmě. Některé prsteny umí dokonce rozpoznávat text nakreslený prstem do vzduchu, reproduktory, televize nebo světla. Chytrý prsten může také sloužit jako klíč, heslo, karta nebo peněženka a umožnit vám přístup, identifikaci, platbu nebo sdílení informací.

Různé druhy chytrých prstenů

Samozřejmě neplatí, že každý chytrý prsten umí vše výše zmíněné. S prsteny ovládajícími elektroniku se experimentovalo v minulé dekádě, ale zdá se, že valného úspěchu se nedočkaly. Naopak prsteny sloužící například pro platby anebo prsteny s fitness a zdravotními funkcemi jsou na vzestupu.

Zaplať to prstenem!      

Velmi populární a mediálně propírané se stávají prsteny, které umožňují bezkontaktní platby podobně jako karty, telefony nebo chytré hodinky. Prsten je zkrátka další alternativou k těmto možnostem a v tomto směru patří k dominantním platforma RingPay, kterou mohou ovšem zatím využívat jen britští zákazníci. Prsten není nutné ani nabíjet, jde tedy de facto o platební kartu jen v jiném tvaru.

S prstenem k lepšímu zdraví a výkonnosti

U nás jsou v prodeji a oblibě zejména chytré prsteny, které představují alternativu chytrých a fitness náramků či hodinek. Oproti nim jsou lehčí, menší. Na druhou stranu jsou v průměru i dražší.  V současnosti u nás patří k nejoblíbenějším prsteny značky Ultrahuman. Cena se pohybuje mezi 7 až 10 tisíci Kč. Další známou značkou je Oura Ring, což je dá se říct světový lídr v tomto odvětví, RingConn a další.

Jaké zdravotní, fitness či jiné funkce tyto prsteny nabízejí? Běžnou funkcí je měření tepu a poměrně časté je i měření hodnoty SpO2 čili saturace krve kyslíkem. Za standard a velmi důležitou a oblíbenou funkci lze zajisté považovat monitoring spánku, jeho délku, kvalitu, míru regenerace. Prsteny mohou mít i funkce sledující tělesnou teplotu, metabolismus a další fyziologické funkce. Běžné je měření kalorického výdeje, ušlých kroků apod.

V mobilní aplikaci lze pak z těchto dílčích dat získávat různé komplexní statistiky a informace o fungování svého těla, výkonnosti, zdraví a vývoji těchto hodnot. Některé prsteny tak dokážou odhalit například i to, že na vás „něco leze“ ještě dříve, než to sami pocítíte, a umožní vám přitlačit na prevenci nebo se na nemoc aspoň psychicky a fyzicky připravit.

Prsten nezaclání ani při náročných fyzických aktivitách a nebude na obtíž ani ve spánku. Důvodem je často až extrémně nízká hmotnost v řádu nižších jednotek gramů. Zatím jsou fitness prsteny poměrně drahé, ale časem mohou být velmi praktickou náhradou chytrých mobilů, hodinek a náramků. Nároční zájemci si však tento komfort mohou dopřát již dnes.

Výdrž baterie u chytrých prstenů a nabíjení

Chytré prsteny (s výjimkou čistě platebních prstenů, které není třeba nabíjet) obsahují drobný akumulátor. Ten se obvykle dobíjí přes bezdrátové magnetické dobíjecí rozhraní. Výdrž na nabití je u kapacitnějších prstenů několik dní (4-6), ale záleží i na způsobu používání.

Materiálové zpracování a design

Jelikož jsou chytré prsteny poměrně exkluzivní zboží, výrobci se snaží vtisknout jim velmi stylový, elegantní design a často používají špičkové materiály. Například špičkové prsteny Ultrahuman jsou vyrobené z leteckého titanu. I díky tomu má prsten hmotnost jen něco přes 2 gramy! Titan využívají i někteří jiní výrobci.

Kromě toho se uplatňují i další materiály či speciální vrstvy. Např. zmíněné prsteny Ultrahuman Air Ring jsou potaženy extrémně odolnou vrstvou karbidu wolframu. Prsteny bývají taky plně vodotěsné – v některých případech jsou vhodné i pro hloubkové potápění.

Jak vybrat velikost?

Tak jako u každého prstenu je i u toho chytrého pochopitelně důležitá velikost. I když jsou tyto prsteny mocné, ještě se neumějí smrskávat či zvětšovat jako Sauronův prsten a nemají ani řemínek jako hodinky či fitness náramky.

Z toho důvodu mnozí výrobci před objednávkou samotného prstenu nabízejí speciální sady sizing kit – jde o sadu plastových prstýnků, které si vyzkoušíte a podle toho, který vám padne, si již objednáte optimální velikost prstenu. Tyto sady jsou často k dispozici zdarma (popř. za cenu dopravného) nebo se dají v e-shopech pořídit za nižší stovky korun.

Kolik stojí chytrý prsten?

Multifunkční chytré prsteny se zdravotními a fitness funkcemi, které umí komunikovat s mobilními telefony, jsou poměrně nákladná záležitost. Výběr v českých e-shopech je velmi malý, proto řada zájemců objednává prsten ze zahraničí, např. přímo od výrobce. Počítejte s investici cca 5 až 12 000 Kč.

Mnohem levnější varianty mohou nabízet některá populární internetová tržiště (Aliexpress, Temu apod.), ale vystavujete se značnému riziku, že zboží bude velmi málo kvalitní. Obecně bychom nákup dražší a pokročilejší elektroniky z těchto zdrojů nedoporučovali.

Pokud jde o značky, mezi ty nejznámější a nejprodávanější chytré prsteny patří tři již výše zmíněné. Lídrem a jedničkou je Oura Ring, této značce šlapou v poslední době na paty prsteny Ultrahuman. Za spíše levnější alternativu je pak považován RingConn. Zmínit lze i levné značky Kingstar či BotAt.