Nejlepší chytré outdoorové hodinky do přírody a na turistiku

outdoorové hodinky I v hloubi divočiny je třeba vědět, jestli už nepřišel čas na svačinu! Outdoor sporty a aktivity jsou stále oblíbenější a s pobytem v přírodě se pojí i řada povolání. Kvalitní, odolné hodinky, které třeba nabídnou i praktické funkce do terénu, by přitom ve výbavě sportovců, myslivců či lovců nebo třeba vojáků jistě neměly chybět. Jak si ale vybrat ty nejlepší chytré outdoor hodinky? Právě tomu se budeme věnovat v našem dnešním článku.

Prozradíme vám, v čem si konkurují klasické a chytré hodinky, jaké funkce a parametry byste měli sledovat při výběru a co se od pořádných outdoor hodinek rozhodně očekává. Při samotném výběru vám pak mohou pomoci i uživatelské recenze outdoor hodinek anebo samozřejmě taky odborné a podrobnější testy.

Nejlepší outdoorové hodinky na trhu

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.Garmin Instinct 2X Solar Tactical Edition
100 % ⭐do 12000 Kč✔️ Nejlepší outdoor hodinky na trhu

Chytré hodinky - pro muže i ženy, s ovládáním v češtině, transflektivní MIP displej, GPS, NFC platby skrze Garmin Pay, měření tepu, monitoring spánku, krokoměr, oxymetr, barometr, hledání telefonu, ovládání přehrávače hudby v mobilu, předpověď počasí, vlastní ciferníky a navigace, vhodné na běh, cyklistiku, jógu, golf, plavání, vodotěsnost 100 m (10 ATM), max. výdrž baterie 960 h, materiál pouzdra plast
Číst recenze
2.Casio Gravitymaster GW-3000M-4AER
99 % ⭐do 7800 Kč✔️ Nejlepší v poměru cena / výkon

Za až neuvěřitelnou cenu získáte hodinky pro profesionály nabité funkcemi, které zároveň vypadají skvěle.
Číst recenze
3.Garmin Fenix 7X Sapphire Solar
99 % ⭐do 24500 Kč✔️ Nejlepší pro náročné uživatele

Chytré hodinky - pro muže i ženy, s ovládáním v češtině, transflektivní MIP displej, GPS, NFC platby skrze Garmin Pay, měření tepu, monitoring spánku, krokoměr, oxymetr, barometr, hledání telefonu, přehrávač hudby v hodinkách, ovládání přehrávače hudby v mobilu, předpověď počasí, režim spánku/nerušit, obchod s aplikacemi, navigace, always On Display a integrované mapy, vhodné na běh, cyklistiku, jógu, golf, plavání, vodotěsnost 100 m (10 ATM), detekce pádu, materiál pouzdra plast.
Číst recenze
4.Polar Grit X PRO
97 % ⭐do 13000 KčChytré hodinky - pro muže i ženy, s ovládáním v češtině, transflektivní MIP displej, dotykový displej, GPS, měření tepu, monitoring spánku, krokoměr, barometr, ovládání přehrávače hudby v mobilu, režim spánku/nerušit a navigace, vhodné na běh, cyklistiku, jógu, vodotěsnost IP68, max. výdrž baterie 168 h, materiál pouzdra nerezová ocel.Číst recenze
5.CASIO G-SHOCK GBD-200-9ER
95 % ⭐do 3900 Kč✔️ Nejlepší levná volba

Pánské hodinky - digitální, strojek: Quartz, průměr ciferníku: 45,9 mm, vodotěsnost 200 m (20 ATM) , sklíčko: minerální.
Číst recenze

Co jsou to outdoor hodinky?

Jednou z překvapivých „nevýhod“ moderní doby může být někdy až matoucí množství a rozmanitost všemožných výrobků a sortimentu. Zatímco dříve byly hodinky prostě hodinky, dnes máme sportovní hodinky, sporttestery, chytré hodinky, chytré náramky a fitness náramky a spoustu dalších věcí. Jak do toho všeho zapadají tzv. outdoor hodinky?

Typicky jde především o specificky zaměřenou variantu sportovních hodinek. Zatímco běžné chytré hodinky představují typicky především prodlouženou ruku mobilního telefonu a jsou určeny spíše pro „civilní“ použití, sportovní hodinky nabízejí bohatší výbavu speciálních funkcí vhodných pro nejrůznější druhy aktivit – ne nutně jen sportovních.

Existují i dokonale namakané hodinky například pro piloty a letce, pro vojáky, lovce a myslivce, námořníky a podobně. Zde už se dostáváme právě na pole taktických anebo i outdoor hodinek. U outdoor hodinek by měl být především zdůrazněný element terénního použití a použití v přírodních podmínkách a těžkém prostředí. Co by tedy měly splňovat?

  • Vysoká odolnost proti mechanickému poškození, vodě, prachu
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Skvělá čitelnost ciferníku/displeje i za špatné viditelnosti
  • Bezporuchovost, spolehlivost
  • Praktické zpracování
  • Užitečné outdoor funkce (barometr, kompas,…)

Pro koho jsou vhodné outdoorové hodinky?

Outdoor hodinky mohou mít různé podoby a zaměřovat se na různé aktivity a povolání, může jít o taktické, vojenské i sportovní hodinky. Ocení je každý, kdo se častěji a aktivně pohybuje ve volné přírodě. Ať jsou to třeba:

  • Horolezci, turisté, lesníci, myslivci, lovci, vojáci, cyklisté a běžci (downhill, freeride, trailový běh,…), záchranáři a horská služba, vodáci a „vodní“ sportovci všeho druhu, lyžaři, snowboardisti a jiní zimní sportovci, rybáři

A s výčtem bychom samozřejmě mohli pokračovat ještě poměrně dlouho. Téměř pro každou ze jmenovaných (i dalších) aktivit, činnosti nebo povolání lze přitom najít outdoorové hodinky, které budou do větší či menší míry specializované.

Například prestižní značka Garmin nabízí různé specializované řady, které se zaměřují na určitá povolání či sporty nebo širší okruhy takových aktivit. Do kategorie outdoor hodinek lze zařadit například série Garmin Tactix (vojáci, lovci, průzkumníci,…), Instinct (cílí zejména na turisty, běžce…), Quatix (jachting, námořnictví, vodní sporty…) nebo třeba Enduro (zejména vytrvalostní outdoor sporty).

Mají outdoor hodinky i nevýhody?

Z výše uvedeného by se zdálo, že outdoor hodinky jsou skvělá volba. Jsou odolné, vodotěsné, nabízejí skvělé funkce… tak proč si je prostě nepořídit, ať už do přírody chodíte, nebo ne. Samozřejmě i to je možnost, nicméně na protější misku vah je nutné přidat zpravidla spíše vyšší až vysokou cenu ve srovnání s např. většinou běžných civilních chytrých hodinek.

Pro někoho může být nevýhodou třeba i design a fakt, že tyto hodinky bývají často spíše poněkud masivnější. Tyto „nevýhody“ jsou však spíše otázkou úhlu pohledu. I vyšší výdaj za kvalitní outdoor hodinky lze jistě vyhodnotit jako smysluplnou investici.

Analogové, nebo digitální outdoor hodinky?

Většina moderních outdoor hodinek už spadá do sféry chytrých hodinek, což znamená, že mají „digitální“ povahu. Díky tomu můžete využívat všemožné pokročilé a složité funkce (viz níže). Na druhou stranu je obvykle možné si i u těchto hodinek nastavit analogovou – tedy klasickou – podobu ciferníku. Vyberete si tedy, co vám vyhovuje více.

Existují samozřejmě i čistě analogové varianty. Mnoho uživatelů na ně nedá dopustit, přestože z logiky věci nemohou nabídnout tolik funkcí. Spíše základní sadu (datum, budík, stopky,…) U některých – zejména levnějších – může být problém i v poměrně nepřehledném displeji zahlceném drobnými okýnky funkcí.

Při výběru varianty velmi záleží na tom, jak chcete hodinky používat a jaké funkce využívat. Analogové hodinky nabízejí dlouhou výdrž a spolehlivost, digitální lepší vybavení.

Materiálové zpracování a hmotnost

Sklíčko, pouzdro (tedy tělo hodinek) a řemínek. Zaměřit byste se měli na zpracování všech těchto součástí. U vyšších tříd hodinek jsou oblíbená minerální sklíčka (např. safírová) s vynikající tvrdostí i ostatními vlastnosti. Setkat se můžete i s akrylátovými skly nebo i plasty, které jsou pružné, ale snadno se poškrábou.

Pouzdro může být z nejrůznějších materiálů. Od plastu přes nerez, hliník či slitiny až po karbon nebo titan. U řemínků můžete vybírat mezi plastem, pryží, silikonem, nerezem či kůží nebo textiliemi. Vždy záleží, zda upřednostníte nízkou hmotnost (plasty, textilie,…), design (nerez, kůže,…), odolnost (safír, kovy, karbon, titan,…) nebo třeba dostupnou cenu (plasty, textilie, levnější kovy,…).

Hmotnost

Od materiálového zpracování se odvíjí i hmotnost. Lehké hodinky převážně z plastu a textilií mohou vážit do 80 g. Kolem 100 až 150 g mívají bytelnější kovové hodinky. Nad 150 g už jde o poměrně těžké hodinky.

Pohon

Zde záleží, zda jde o chytré, či analogové hodinky. Chytré pohání akumulátor a mezi sebou se liší hlavně výdrží, ale třeba i způsobem nabíjení. U outdoor hodinek může být velmi šikovnou možností solární nabíjení.

Z pohonů pro analogové/mechanické hodinky doporučujeme spolehlivý bateriový QUARTZ, výdrž baterie činí běžně až dva roky. Zajímavou alternativou může být automatický strojek, který se natahuje pohybem zápěstí.

Sportovní a outdoor funkce

Jen prostý výčet všech funkcí, které dnes mohou chytré a sportovní či outdoor hodinky nabízet, by možná vydal na solidní novelu. Proto zde zmíníme jen některé z nejčastějších či zajímavých funkcí, které lze u outdoor hodinek hledat.

Outdoor funkce a vybavení

Do této kategorie patří funkce, které vám vysloveně pomohou s orientací či přežitím nebo pohybem v terénu. Patří sem nepochybně kompas, ale třeba i výškoměr, teploměr nebo barometr či rovnou předpověď počasí. Velmi užitečnou a oblíbenou funkcí je GPS nebo i jiné navigace (GLONASS…).

Hodinky mohou disponovat mapami a třeba i různými pokročilými taktickými, trasovacími, loveckými, průzkumnými a jinými systémy. Mohou mít i funkce založené na špičkových, speciálních mapách a datech, včetně např. precizních katastrálních, vojenských, ale třeba i lyžařských nebo jiných map. To se týká zejména špičkových taktických hodinek, které nabídnou opravdu neuvěřitelné vybavení a specializované funkce.

Sportovní funkce

Základem jsou různé krokoměry, počítadla kalorií nebo plánovače tréninku, statistiky apod. Mnohé outdoor hodinky však mohou být vybavené i velmi pokročilými programy, funkcemi a systémy. Umožní třeba plánování tras s ohledem na výškový profil a terén, monitorování námahy a vyčerpání, sledování dynamiky běhu a jiné metriky. Existují speciální funkce a režimy pro horolezce, lyžaře, běžce a turisty, cyklisty i jiné sporty. Záleží jen na vaší náročnosti a toho, co od hodinek požadujete.

Zdravotní funkce

Dalším okruhem funkcí jsou takové funkce, které nějakým způsobem sledují a vyhodnocují váš zdravotní stav. I ty mohou být v náročném outdoor prostředí hodnotné. Sledování tepu, oxymetr (měření okysličení krve), monitoring spánku, monitoring zátěže organismu, asistenty regenerace, monitoring pitného režimu, měření dechové frekvence… to jsou jen některé z mnoha a mnoha možností.

Ceny outdoor hodinek

Na kolik vás přijdou kvalitní outdoor hodinky? Rozpětí je opravdu značné. Levnější outdoor modely lze sehnat už do 1000 Kč. Vybírat můžete mezi analogovými, digitálními i chytrými modely. Ale zpracování a vybavení bude základní.

Do cca 5000 Kč můžete najít velký výběr solidních modelů, které uspokojí většinu běžných uživatelů. Nad 5000 Kč už lze mluvit o hodinkách pro náročnější použití. Nicméně opravdu špičkové modely vyjdou na desítky tisíc Kč.

Nejprodávanější značky outdoorových hodinek

Které značky stojí v rámci outdoor hodinek za pozornost? Jednoznačně je to již zmíněná značka Garmin, ale zajímavý výběr nabízí i značky jako Casio, Luminox, Suunto, Amazfit, Timex, Polar, Honor a mnohé další.