Nejlepší chytré hodinky pro seniory (s SOS tlačítkem či snímačem pádu)

Ruce seniora Chytré hodinky patří mezi moderní výstřelky a jejich využívání si většina lidí spojuje spíše s mladšími generacemi. Dává to smysl. Hodinky lze využívat jako „prodlouženou ruku“ mobilního telefonu. Mají četné sportovní funkce a aplikace. Mohou však nějakým způsobem prospět i starším osobám, které si s mobilem zrovna netykají a sportování už taky zas tak neholdují? Rozhodně ano. Navíc v mnoha ohledech.

Je však třeba vybírat pečlivě a s ohledem na věk a požadavky uživatele. V dnešním článku se proto zaměříme právě na to, jak vybrat nejlepší chytré hodinky pro seniory.

Věnovat se budeme důležitým parametrům, vlastnostem a funkcím i omezením, na která můžete narazit. V našem průvodci vám nabídneme spoustu užitečných tipů, na co se zaměřit a na co si dát pozor. Informace pak můžete doplnit i pomocí uživatelských recenzí chytrých hodinek pro seniory nebo třeba skrze rozsáhlejší a odbornější testy jednotlivých modelů.

Nejlepší chytré hodinky pro seniory na trhu podle nás

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.CARNEO SeniorSafe+ 4G
95 % ⭐do 2500 KčS ovládáním v češtině, TFT displej, GPS, telefonování s vloženou SIM kartou, režim spánku/nerušit, vodotěsnost IP67, detekce pádu, opuštění bezpečné zóny, SOS tlačítko a zpětné volání/vzdálený odposlech, materiál pouzdra plast.Číst recenze
2.Aligator Care GPS
93 % ⭐do 1500 KčChytré hodinky s GPS, úhlopříčka 1,32" rozlišení 240×240 IPS, plně dotykový displej, obousměrné volání (MicroSIM), mikrofon, reproduktor, SOS volání, fotoaparát 0,8MPx, voděodolnost IP67, měření tepuČíst recenze
3.TCL MOVETIME Family Watch 40 Senior
90 % ⭐do 2000 Kčchytré hodinky • 1,3" displej • dotykové + tlačítkové ovládání • Bluetooth 4.2 • Wi-Fi • GPS • akcelerometr • výpočet spálených kalorií • krokoměr + měření vzdálenosti • spánek • výdrž až 5 dní • voděodolnost dle IP65 • SOS tlačítko • kompatibilní s Android/iOS Číst recenze
4.Senzoor Klik SOS
88 % ⭐do 2500 Kč SOS tlačítko pro přivolání pomoci ve 2 vteřinách, výdrž baterie až 1 rok, nepotřebuje wifi ani chytrý telefon, SIM součástí balení, poplach až na 5 tel. čísel pomocí SMS a tel. hovoru, potvrzení o doručení poplašné zprávy, funguje v místech se slabým signálem jako jsou sklepy a zahrady, vývoj a výroba v ČR, voděodolné, ochrana proti vyvolání nechtěného poplachu, bezplatná výměna baterie, záruka 24 měsíců, možnost vrácení zboží do 14 dnů Číst recenze
5.WowME Senior SOS Band Plus
85 % ⭐do 2000 Kč Chytré hodinky - seniorské, GPS, telefonování s vloženou SIM kartou, měření tepu, tlakoměr, krokoměr, režim spánku/nerušit, vodotěsnost IP67, max. výdrž baterie 144 h, detekce pádu, opuštění bezpečné zóny, SOS tlačítko a detekce sundání, materiál pouzdra plast Číst recenze

Proč by měli mít senioři chytré hodinky?

Chytré hodinky mohou být ve skutečnosti skvělým dárkem pro skoro každého seniora. Čilejší a aktivnější z nich ocení třeba i sportovní funkce a možnosti sledování svého zdravotního stavu. U velmi starých osob mohou hodinky posloužit jako bezpečnostní prvek.

Blízké osoby a pečovatelé mohou i v tomto případě samozřejmě využít možnost sledování jejich zdravotního stavu. Dále mohou hodinky sloužit i ke kontrole polohy seniorů, kteří se mohou kvůli zmatení a dezorientaci snadno ztratit i na známých místech.

Kvalitní hodinky pro seniory nabízejí i speciální funkce a aplikace či senzory. Například snímač pádu. Ten může seniorovi doslova zachránit život. Samozřejmostí by mělo být i SOS tlačítko pro rychlé přivolání pomoci.

Chytré hodinky mohou zlepšit kvalitu života starších lidí v mnoha ohledech. Pro mnohé z nich budou zároveň pohodlnější a přirozenější než mobilní telefony. Hodinky budou mít spíše stále u sebe než telefon, ke kterému třeba nikdy zvlášť nepřilnuli.

Na co myslet při výběru chytrých hodinek pro seniora?

Chytré hodinky jsou poměrně široký pojem, pod který se dá schovat leccos. V každém případě je variabilita provedení a zpracování značně pestrá a široká. Při výběru chytrých hodinek pro seniory byste se měli primárně zaměřit na jejich „formu“. Jakou podobu by hodinky měly mít?

Přehledný displej

Když je řeč o zařízeních a elektronice pro seniory, bývá tento faktor zmiňován v první řadě. Ani u hodinek to nebude jiné. Pokud možno velký, dobře srozumitelný a přehledný displej/ciferník je zásadní. Displej nemusí mít nejlepší rozlišení a nejdokonalejší barvy. Spíše se zaměřte na kontrast, čitelnost fontu a velikost písmen a číslic i ikon, přehlednost. U seniorských zařízení platí, že méně je více.

Nejnadupanější hodinky zobrazující všechny možné i nemožné údaje a data, nemusejí být pro seniora nejvhodnější volbou. Srozumitelnější, jednodušší, intuitivnější a přehlednější provedení bývá lepší.

Odolnost

Odolnost je taky důležitá. Senioři sice nebývají k věcem nešetrní, spíše naopak. Na druhou stranu se zejména velmi starým lidem spíše přihodí nehoda – hodinky jim vypadnou z ruky apod. Vybírejte tedy dostatečně odolné a voděodolné modely. Nemusí jít přímo o obrněné outdoor hodinky, které přežijí i přejetí tankem, ale příliš „fórové“ zařízení taky není ideální. Pokud jde o krytí proti vodě a prachu, zaměřte se pokud možno aspoň na hodnotu IP67 či vyšší.

Snadné ovládání

Zde platí totéž, co v případě displeje. Překombinované ovládání je pochopitelně v případě seniorů nežádoucí. Zaměřte se na snadné a intuitivní ovládání, na větší tlačítka, která se dobře mačkají. Opět platí, že méně je více. Nastavení a základní funkce by měly být velmi snadno dostupné. Lepší je menší funkční vybavení ve prospěch přehlednosti a snazšího ovládání. Čím starší majitel, tím víc to platí.

Baterie

I výdrž je důležitá. Starší člověk zřejmě nebude chtít hodinky dobíjet každý den nebo každý druhý den. I kdyby dobití bylo seberychlejší. Už proto, že senior na tuto nutnost snáze zapomene. Vhodnější je sáhnout po hodinkách, které nabízejí výdrž v pohotovostním režimu třeba i deset či více dní.

Hlasitost

Pokud bude senior hodinky používat i jako náhradu mobilního telefonu – tedy i pro volání – měli byste rovněž věnovat pozornost kvalitě a hlasitosti reproduktoru. To může být zejména u levných zařízení kamenem úrazu.

Klasické chytré hodinky vs. „hlídací“ náramek

Seniorům lze s úspěchem pořídit nejrůznější modely hodinek, které jsou zpracovány výše popsaným „senior-friendly“ způsobem. Někteří výrobci vhodnost určitého modelu pro seniory přímo deklarují – někdy i přímo v názvu (např. WowME Senior).

Pro velmi staré osoby a osoby, jejichž schopnosti už jsou značně omezené věkem či zdravotním stavem, však může být vhodnější volbou i chytrý „hlídací“ náramek. Ten nemusí mít ani displej, pouze např. jedno či dvě velké funkční tlačítka (např. SOS a příjem hovorů). Veškeré další případné funkce (lokalizace, sledování zdravotního stavu,…) odesílají data na aplikaci v mobilním telefonu. Tu může mít v mobilu někdo z rodiny, ošetřovatel apod. Typickým příkladem takového náramku je např. (WowME Senior SOS Band).

Funkce, které senioři ocení

Jaké funkce mohou být prospěšné v chytrých hodinkách určených pro seniora? Samozřejmě záleží na tom, jakým způsobem a jak aktivně je bude majitel či majitelka používat. Obecně však stojí za pozornost následující funkce…

Notifikace

Např. upozornění na SMS zprávy z mobilního telefonu, který senioři obvykle nemívají neustále v rukou – a mohou snáze přeslechnout zvukovou signalizaci.

Alarmy, upozornění

Hodinky mohou nabídnout i různá další užitečná upozornění. Například mohou seniorovi připomenout, že se blíží čas vzít si léky, navštívit doktora. Zkrátka mohou být oporou paměti, aby uživatel nezapomněl na žádnou důležitou událost.

Zdravotní funkce

Funkce sledování zdravotního stavu mohou patřit mezi největší benefity chytrých hodinek pro seniory. Funkcí může být celá plejáda, ale opět platí… že v případě seniorů není extrémní množství funkce nutně nejlepší volbou. Lepší může být zaměřit pozornost na menší množství funkcí, které budou skutečně užitečné.

V případě zdravotních funkcí to může být sledování tepu a arytmií či EKG, velmi důležitý a užitečný je senzor pádu, sledování krevního tlaku, měření okysličení krve. Některé hodinky umí dokonce odhadovat i hladinu krevního cukru (nejde zatím o běžnou funkci). Typickou funkcí je monitoring spánku či stresu atd.

SOS tlačítko

Podobně jako v případě mobilních telefonů pro seniory by ani u chytrých hodinek pro starší osoby nemělo chybět tzv. SOS tlačítko pro snadné a rychlé zavolání pomoci. SOS tlačítko může „obeslat“ mobily přednastavených blízkých osob anebo i pohotovost.

Výhodou je i to, že na tlačítko na hodinkách senior v případě nouze jistě dosáhne snáz než na mobilní telefon, který vůbec nemusí mít po ruce.

Náš tip: Nejlepší telefony pro seniory

Sledování pohybu

Díky GPS je možné nastavit trasování chytrých hodinek. Pohyb seniora pak může sledovat pečovatel či blízká osoba prostřednictvím aplikace v mobilu. U některých modelů a aplikací lze např. nastavit i „bezpečné zóny“ – vám pak přijde upozornění, pokud je nositel hodinek opustí.

Pro sledování pohybu starších osob v rámci prevence bloudění a ztracení v důsledku dezorientace jsou chytré hodinky bezesporu lepší volbou než mobilní telefony. Senior je má neustále na ruce a při sobě. Riziko, že je zapomene doma, je mnohem nižší.

Ceny chytrých hodinek pro seniory

Kolik stojí kvalitní chytré hodinky pro seniory? Cenové relace chytrých hodinek jsou mimořádně různorodé. Velmi jednoduché hodinky či náramky se základními funkcemi lze pořídit běžně i do 1 500 Kč. Funkční možnosti budou spíše omezené a jejich přesnost a kvalita nebude na nejvyšší úrovni.

Do cca 3 000 Kč lze pořídit kvalitnější, vybavenější, přesnější a odolnější modely hodinek. Ocení je i náročnější senioři. Nad 3 000 Kč už může jít o poměrně velmi kvalitní a bohatě vybavené hodinky. Zde už je otázkou, zda nebudou pro seniora zbytečně předimenzované. Většina „seniorských“ modelů chytrých hodinek se vejde spíše pod hranici 3 000 Kč.

Nejprodávanější chytré hodinky pro seniory na trhu

Které značky chytrých hodinek nabízejí modely vhodné pro seniory? Mezi nejznámější patří například značka WowME. Zajímavé senior-friendly modely najdete i mezi AppleWatch – počítejte ale s vysokou cenou. Vlastní chytré hodinky vyrábí i značka Aligator, která vstoupila do povědomí jako značka mobilů pro seniory.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových hodinek či chytrých náramků pro seniory. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepších modelů na trhu.