Jaký je nejlepší dotykový notebook?

Nejlepší dotykový notebook Navzdory všudypřítomnosti chytrých telefonů jsou notebooky a počítače stále nepostradatelnými nástroji. Zejména pro náročnější práci nebo i zábavu. V posledních letech však roste segment dotykových notebooků, které kombinují výkonnost a možnosti počítače s flexibilitou a intuitivním ovládáním mobilů či tabletů. Pokud jste už příliš zvyklí na dotykové ovládání, ale zároveň se neobejdete bez počítače, může být dotykový notebook ideálním řešením. Nemusí přitom jít o žádný kompromis. Při správné volbě lze spíše hovořit o spojení toho nejlepšího z obou světů.

V dnešním článku se zevrubně podíváme na tento typ zařízení. Povíme si, jak vybrat nejlepší dotykový notebook – na co se zaměřit a čemu se vyhnout nebo na co si dát pozor.

Před lety, kdy byla tato technologie ještě v plenkách, se ceny dotykových notebooků pohybovaly poměrně vysoko. Dnes už to až tak neplatí. Základní modely lze pořídit i velmi lacino. Ani ty výkonnější nemusejí zruinovat váš rozpočet. Tak jako tak platí, že notebook je složité, sofistikované a komplexní zařízení a jeho výběru je vhodné věnovat pozornost a nějaký ten čas. Ať už jde o klasický nebo dotykový model. Priorita konkrétních parametrů pak závisí na tom, k jakým účelům budete zařízení používat.

V dnešním návodu se budeme věnovat všem důležitým aspektům – i s přihlédnutím ke způsobu použití. Taky pro vás máme žebříček oblíbených aktuálních modelů a přehled cenových relací či nejznámějších značek. Při výběru si na pomoc vezměte i uživatelské či odborné recenze notebooků s dotykovým displejem. Dozvíte se řadu důležitých informací.

Nejlepší dotykové notebooky na trhu podle nás

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
3.HP ENVY 17

5 out of 5 stars (5 / 5)
17 palcový notebook s FULL HD dotykovým displejem a procesorem Intel® Core i5 je tím nejprodávanějším v kategorii od HP. Má vše co od kvalitního notebooku očekáváte. Cena do 30 000 Kč. Zjistit cenu
2.Lenovo Yoga Duet 7

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
V 8 různých variantách prodává Alza tenhle dotykový notebook 2v1 s procesory Intel Core i5 nebo i7. Displej můžete zcela odpojit a používat jako tablet. Hmotnost jen 802 gramů zase předurčuje tenhle model pro nošení sebou. Za nás velmi dobrá volba. Byť trochu dražší. Zjistit cenu
4.HP Pavilion x360

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
Můžete vybírat hned z 5ti variant s procesory i3, i5 a také i7. Jak už název napovídá, dotykový displej je možné otočit o 360 stupňů. Notebook vydrží pracovat přibližně 7 hodin a je skvělou volbou třeba do školy. Zjistit cenu
1.Lenovo IdeaPad Flex 5

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Hned ve 13 různých variantách se prodává Tablet PC od Lenovo. Má otočný IPS displej o 360°, procesor AMD, vysoký výkon a tenkou lehkou konstrukci. Za nás pěkná volba pro multimediální aktivity. Zjistit cenu
5.Dell Inspiron 14z

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Konvertibilní Tablet PC s dotykovým Full HD IPS displejem. Využívá procesory Intel Core i3 až i7. Vybírat můžete hned z 18ti variant podle vašeho uvážení a požadavků. Notebook má také technologii Dell Cinema, která předurčuje jeho využívání v multimediálním prostoru. Zjistit cenu
6.Huawei MateBook 14

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Notebook má odolnou kovovou konstrukci a dotykový 2K IPS displej. Váží jen 1,49 kg a dlouhá výdrž baterie slibuje práci až na 11 hodin. Líbí se nám také 512 GB SSD disk. Zjistit cenu

Jak vybrat dotykový notebook

Doporučujeme začít pečlivým zvážením toho, jaký typ notebooku vlastně chcete a zda je dotyková varianta skutečně ideální volbou.

Z parametrů patří mezi zásadní vždy úhlopříčka, procesor, paměť (úložiště i RAM), grafika, výdrž baterie, kvalita a odolnost zpracování a mohou to být i mnohé další.

Dotykový a konvertibilní (2v1) notebook

V první řadě je třeba zaměřit se na konstrukční specifika dotykových notebooků. Zde je důležité říct, že existují v zásadě dvě varianty. Velmi známé a oblíbené jsou v současnosti především konvertibilní notebooky označované taky jako notebooky 2v1.

Tyto notebooky mají displej (víko), který lze překlápět ve vysokém rozpětí úhlů. Někdy je možné displej od klávesnicové části i zcela oddělit a získat tak prakticky klasický tablet. Tyto notebooky vynikají flexibilitou. Mívají velmi lehkou, subtilní konstrukci a většinou spíše nižší úhlopříčku – nejčastěji méně než 14 palců. Vyrábějí se však i varianty s úhlopříčkou 15,6 palců, což je plnohodnotná velikost.

Tento typ notebooků je díky své flexibilitě a lehkosti oblíbený mezi studenty, vhodný je pro cestování a nejrůznější operativní, ale i zábavní použití (pohodlné sledování filmů apod.).

Existují ovšem i dotykové notebooky s pevnou konstrukcí. Ty mají podobu klasických notebooků s tím rozdílem, že displej je navíc dotykový. Běžně se vyrábějí i ve velkých úhlopříčkách – 15,6 a více palců (největší i 17,3 palců – např. HP Envy).

Kromě většího výběru velkých úhlopříček je výhodou odolnější konstrukce a tyto notebooky dosahují v průměru vyšší životnosti a menší poruchovosti. Jsou vhodné i pro náročné pracovní použití, ale pochopitelně jsou méně mobilní a flexibilní než varianty 2v1. Mívají však často příznivější poměr ceny a výkonu.

Kterou variantu zvolit?

Rozhodnutí je třeba odvodit ze zmíněných specifik, výhod a nevýhod. Pokud chcete velmi flexibilní, lehké zařízení, které bude mít blíže k mobilnímu tabletu či telefonu pro nejrůznější a operativní použití – bude konvertibilní model rozumná volba.

Pokud potřebujete výkonný model s velkou úhlopříčkou převážně pro „statičtější“ a náročnější pracovní využití a oceníte i vyšší odolnost, může dávat smysl poohlížet se po modelu s pevnou konstrukcí.

Faktem však je, že segment dotykových notebooků s pevnou konstrukcí je okrajovější záležitostí. Od svých počátků čelí jisté kritice, sortiment je obecně omezenější a tento typ zaznamenává menší progres než konvertibilní kategorie. To však neznamená, že by zařízení s pevnou konstrukcí nenacházely své příznivce.

Proč si vybrat dotykový notebook a k čemu se hodí?

Dotykové notebooky jsou určeny pro nejrůznější způsoby použití od základního (internet, základní aplikace) přes multimediální až po pracovní/studentské. Oproti tabletům či mobilům nabízejí jednak plnohodnotnou klávesnici, za druhé větší displej a za třetí prostředí a možnosti počítačových operačních systémů.

Pro náročnější pracovní i zábavní použití jde o značné výhody. Ale obvykle jsou tu i jistá omezení. Většina těchto notebooků – zejména konvertibilních – není vhodná pro velmi náročnou práci zejména s grafickými programy nebo k hraní her. Modelů s dostatečně vysokým výkonem není příliš mnoho a jsou relativně velmi drahé.

U konvertibilních notebooků může být nezřídka slabinou i samotný princip konstrukce. Zejména u méně kvalitních modelů může být životnost namáhaných spojů kratší.

Mezi výhody naopak patří důraz na výdrž baterie pro cestovní a terénní použití, možnost práce v různých režimech a obecně rozšířené možnosti použití oproti mobilu, tabletu, ale i klasickému notebooku.

Pracovní „režimy“ konvertibilních dotykových notebooků

Dotykový notebook s pevnou konstrukcí umožňuje pouze práci v režimu/pozici jako u klasického notebooku, byť s ovládáním přímo na displeji. Flexibilní konstrukce však nabízí i další možnosti…

  • Klasická – Stejná pozice jako u běžného notebooku
  • Stojan/stan – Zařízení stojí ve tvaru stanu či stříšky. Klávesnice nepřekáží dotykovému ovládání na displeji. Tento režim je vhodné pro sledování filmů a jiné multimediální použití, pro použití v omezeném prostoru, surfování po internetu, videokonference apod.
  • Tablet – Některé modely umožňují odpojení (nebo plné překlopení) klávesnice, čímž získáte de facto standardní tablet.

Výkon notebooku

Ať už je notebook dotykový, nebo ne, výkon lze považovat za primární faktor výběru. Ne každý potřebuje nadupaný stroj. Je ale třeba vědět, co chcete a požadujete – vzhledem ke způsobu použití. Základním pilířem je procesor.

Procesor je u dotykových modelů v současnosti nejčastěji z řad Intel Core, nejčastěji pak Intel Core i7 nebo i5. Jde o výkonné moderní procesory. V závislosti na konkrétní sérii a modelu se pak hodí pro náročné pracovní, multimediální nebo i herní použití a práci s grafikou.

Alternativou mohou být konkurenční procesory AMD Ryzen. Ty mohou být i srovnatelně výkonné a zároveň nezřídka cenově dostupnější. Má proto význam jim věnovat pozornost. Levnější notebooky pro méně náročné a základní použití mohou být vybaveny procesory Intel Pentium nebo Celeron. Zejména modely s jádry Intel Celeron bývají velmi dostupné – nezřídka mezi 6 až 10 tisíci Kč.

Displej a úhlopříčka

Kvalita displejů bývá u dotykových modelů na velmi dobré až vynikající úrovni. Reprodukce barev a celková kvalita zobrazení je nezřídka lepší než u srovnatelných běžných notebooků. Většinou se využívá lesklý displej, který nabídne lepší barvy. Na druhou stranu trpí zhoršenou viditelností na ostřejším světle. Zde je třeba využívat vysoký jas, který zase rychleji vybíjí baterii.

Úhlopříčka konvertibilních dotykových notebooků je spíše menší. Oblíbené jsou modely 13,3 palců, ale i velmi malé (10 až 12 palců). Poměrně slušný je ještě výběr 14palcových řešení, ale 15,6 palců je podstatně méně – větší úhlopříčky se týkají spíše modelů s pevnou konstrukcí (viz výše).

Úložiště

Pevný disk může disponovat technologií HDD nebo SSD. Jednoznačně lze doporučit SSD pro rychlejší, tišší a spolehlivější chod. Na druhou stranu jsou SSD disky s vyšší kapacitou stále poměrně drahé. Oblíbenou volbou je „hybridní“ provedení. Kombinace menšího SSD disku pro operační systém a důležité aplikace a většího HDD coby úložiště.

Konektivita, vybavení

Základem jsou v současnosti USB porty. Nejčastěji bývají tři, ale může jich být více nebo méně. Rozšíření je možné pomocí dokovací stanice nebo USB hubu. Vhodným standardem USB je 3.0 a vyšší.

CD/DVD mechaniky se už vyskytují málo i u běžných notebooků, u konvertibilních se s nimi téměř nesetkáte. Lze pořídit externí variantu s USB konektorem. Dále může notebook disponovat porty jako HDMI, VGA, DisplayPort, Ethernet, 3,5mm audio jack, čtečka paměťových karet apod. Zvažte, které nutně potřebujete. Většinu portů je však možné doplnit v případě nutnosti externě pomocí dokovacích stanic, adaptérů apod.

Ceny dotykových notebooků

Dotykové notebooky se dnes pohybují prakticky ve stejných relacích jako klasické. Nicméně poměr ceny a výkonu nebývá obvykle tak vysoký. Základní relace je cca 6 až 12 tisíc Kč. Najdete zde kancelářské a studentské modely a obecně notebooky pro nenáročné, základní použití. Mezi cca 12 až 18 tisíci Kč se nachází relace solidních multimediálních zařízení pro práci i zábavu. Od 18 tisíc Kč nahoru lze již pořídit relativně výkonnější stroje i pro poněkud náročnější použití.

Značky dotykových notebooků

Mezi nejoblíbenější značky dotykových a konvertibilních notebooků patří HP (ProBook, Pavilion, Envy,…), Dell (Inspiron, XPS,…) a Lenovo (Flex, Yoga, Duet,…), ale taky Asus, Acer, Umax a další.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového dotykového notebooku. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího notebooku s dotykovou obrazovkou na trhu.