Jak vybrat nejlepší FM transmitter do auta

FM Transmitter Sencor SWM 4545 Chcete v autě poslouchat hudbu z mobilu, flash disku nebo jiných zdrojů, kde jsou skladby uloženy obvykle ve formátu MP3 nebo jiných moderních digitálních formátech? V novějších vozech to není problém a zvládají to samozřejmě i kvalitní autorádia. Pokud však máte starší auto či rádio, které bezdrátový přenos a přehrávání z mobilních telefonů či paměťových karet nepodporuje, máte v zásadě dvě možnosti.

Buď investovat do nového rádia, které může stát i několik tisíc. Anebo si jen za pár stovek koupit věcičku, která se nazývá FM transmitter. Co to umí, jak to funguje a jaké to má výhody či nevýhody? A především – jak vybrat nejlepší FM transmitter do svého vozu? To jsou otázky, na které vám dnes poskytneme odpovědi.

Nejlepší transmitter do auta na trhu podle nás

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.Sencor SWM 5858 BT
98 % ⭐do 650 KčFrekvence: 87.5 - 108 MHz
Displej: ANO
USB port: ANO
Bluetooth: ANO (v4.2)
Handsfree: ANO
Čtečka paměťových karet: ANO
Nabíjení: ANO
Číst recenze
2.Connect IT CCC-8800-SL
96 % ⭐do 350 KčFrekvence: 87.5 - 108 MHz
Displej: ANO
USB port: ANO
Bluetooth: ANO (v4.2)
Handsfree: ANO
Nabíjení: ANO
Číst recenze
3.Sencor SWM 4545 BT
94 % ⭐do 400 KčFrekvence: 87.5 - 108 MHz
Displej: ANO
USB port: ANO
Bluetooth: ANO (v4.2)
Čtečka paměťových karet: ANO
Handsfree: ANO
Číst recenze
4.GoGEN GOGCTR348BTC
94 % ⭐do 600 KčFrekvence: 87.5 - 108 MHz
USB port: ANO
Bluetooth: ANO (v5.0)
Čtečka paměťových karet: ANO
Nabíjení: ANO
Handsfree: ANO
Číst recenze
5.CONNECT IT InCarz RGB
94 % ⭐do 450 KčFrekvence: 87.5 - 108 MHz
USB port: ANO
Bluetooth: ANO (v5.0)
Čtečka paměťových karet: ANO
Nabíjení: ANO
Handsfree: ANO
Číst recenze

Jak funguje FM transmitter?

FM transmittery fungují jako doplnění starších rádii, které nezvládají všechny moderní funkce, jako je možnost spárování a přehrávání hudby z mobilních zařízení nebo čtení paměťových karet a podobně. FM transmitter zapojíte do autozásuvky na 12 či 24 V na auto-zapalovač a rázem můžete ze svého autorádia vydolovat mnohem více funkcí.

FM transmitter zpracuje signál z mobilního zařízení, USB disku či třeba SD karty a přehraje ho na dostupné FM frekvenci. Rádio v autě si pak už jen naladíte na souhlasnou frekvenci a můžete poslouchat. Skvělá věc, pokud během jízdy rádi posloucháte hudbu z internetu, streamované podcasty, audioknihy nebo máte všechnu svou hudbu spíše na flash a SD discích než starších médiích.

Jaké má výhody a co vše umí FM transmitter?

Tato pomůcka je velmi šikovná a pro majitele starších vozů a autorádií má řadu výhod. Předně je výrazně levnější než pořízení nového rádia. Další výhodou je opravdu velmi snadná instalace. Nemusíte nic montovat a složitě nastavovat. Transmitter zapojíte do autozásuvky, a tím už je de facto zprovozněný.

Pak stačí vložit SD kartu, USB flash-disk anebo pomocí bezdrátového rozhraní Bluetooth spárovat FM transmitter s mobilním zařízením. Toto zařízení však lze použít nejen pro přehrávání hudby, ale i pro dobíjení mobilních telefonů či jiných zařízení, jelikož typicky disponuje USB portem. Fungují taky jako hands-free sady pro přijímání hovorů za jízdy. Některé pak umožní i příjem digitálních stanic DAB/DAB+ i na analogovém rádiu. FM transmittery jsou malé, nenápadné, přesto odvedou dost práce

A co nevýhody? I těch se pár najde. Předně je třeba počítat s tím, že zvuk a spojení nemusejí být tak kvalitní a spolehlivé jako při přímém přehrávání z rádia. Snáze dojde k rušení a „nestabilitě“, zvlášť při špatném naladění. Další – spíše drobnou – nevýhodou je, že transmitter zabírá autozásuvku. Taky většinou trčí ven a může i překážet nebo narušovat vzhled interiéru.

Jak se FM transmittery ovládají?

FM transmittery jsou vždy opatřeny displejem. Může jít o jednoduchý LCD displej zobrazující pouze frekvenci či nejzákladnější údaje. Některé modely však nabízejí pokročilejší, třeba i barevné a velké displeje, které zobrazí podstatně víc informací. Od RDS, tedy informací o přehrávané skladbě, až po úroveň hlasitosti, ekvalizér, čas přehrávání, režim apod.

Ovládání pak obvykle probíhá pomocí tlačítek pod displejem. Dotykové displeje transmittery nemívají. Typicky zde najdete tlačítko pro příjem hovorů (hands-free) a dvě tlačítka pro posuv skladeb. U pokročilejších modelů mohou být k dispozici i další tlačítka, např. MODE/MENU apod. Ovládání je však obvykle jednoduché.

Formáty a konektivita

Co lze k FM transmitteru přepojit a co v něm lze přehrát? Rozsah možností samozřejmě závisí na konkrétním modelu. Obvykle však k základnímu vybavení patří podpora Bluetooth rozhraní, která je pochopitelně zásadní pro přenos signálu z mobilních zařízení.

Další typickou výbavou je USB port, který slouží pro připojení USB flash-disků a přehrávání médií z nich, ale taky lze jeho prostřednictvím dobíjet elektroniku. Např. mobily, GPS navigaci, autokameru nebo jiná zařízení.

Velmi často se můžete setkat i se čtečkou paměťových karet. Ta umožní přehrávání hudby a jiného obsahu z SD či TF karet. Běžnou součástí vybavení FM transmitterů je pak i AUX neboli klasický 3,5mm jack, který lze použít například pro přehrávání hudby z některých přenosných zařízení, jako jsou MP3 přehrávače.

Důležitou součástí je i vestavěný mikrofon, který zase poslouží pro vyřizování hovorů a využití transmitteru jako hands-free sady.

A jak je to s podporou různých formátů médií? Základem bývají digitální formáty jako MP3, WAV či WMA, ale některé modely podporují i bezztrátové formáty jako FLAC.

FM frekvence

FM transmittery určené pro evropský trh by měly pracovat se standardním rozsahem 87,5 – 108 MHz, který se zde používá. Pokud byste pořizovali FM transmitter ze zahraničních či pochybných zdrojů, je vhodné se ujistit, že se jeho rozsah překrývá s těmito v Evropě používanými pásmy.

Kvalita přenosu a zvuku

Jak bylo již výše řečeno, kvalita zvuku FM transmitterů může být často spíše průměrná než špičková. Zvuk se zpracovává v transmitteru a převádí na FM signál, takže se do něj mohou mísit různé ruchy a šumy. Kvalitní transmiterry zvládají rušení potlačovat a dodávat čistší a zřetelnější signál. Při výběru transmitteru s vyšší kvalitou přenosu a zvuku vám pomohou spíše recenze či ještě lépe odborné testy FM transmitterů, kde se dozvíte konkrétní zkušenosti s daným modelem.

Tak jako tak však FM transmittery nejsou zrovna řešením pro náročné posluchače, audiofily a podobně. Jsou určeny spíše pro běžný, nepříliš náročný poslech.

Rozměry a hmotnost

Výhodou FM transmitterů jsou opravdu minimální rozměry. Většina základnějších modelů má na délku mezi 5 až 10 cm. Hmotnost se pohybuje často pod 50 g. Pokročilejší transmittery bývají větší. Mohou mít i větší TFT či LED displeje o úhlopříčkách i 3-5 palců. Na délku pak mohou mít i přes 15 cm.

Kolik stojí kvalitní FM transmitter?

FM transmittery jsou poměrně velmi levná zařízení, což je jejich hlavní výhodou. Ty nejlevnější a nejjednodušší můžete pořídit dokonce už kolem 100-200 Kč, přesto základní funkce splní. Transmittery kolem 300 až 500 Kč patří k nejoblíbenějším a nejvíce žádaným. Nabídnout již mohou více funkcí, větší kvalitu přenosu, přehlednější displeje, lepší design a další výhody.

Kolem 500 až 700 Kč pak již pořídíte velmi pokročilé modely s barevnými a detailními, většími displeji a širokými možnostmi nastavení i pokročilými funkcemi (módy, ekvalizér,…). Nad 700 Kč už pořídíte nejšpičkovější modely. Tato relace se už kryje s levnými autorádii.

Které značky FM transmitterů jsou nejlepší?

Pokud chcete osvědčenou kvalitu, má smysl řídit se při výběru i podle výrobce. Mezi nejoblíbenější značky FM transmitterů patří Sencor či Connect IT, které nabízejí velmi dobrý poměr ceny a kvality. Kromě toho se můžete těšit na skvělý výběr. Výborně hodnocené modely nabízí taky například značka AlzaPower, která rozhodně stojí za pozornost. Velmi slušně si stojí i značka GoGen.