Nejlepší autorádia na trhu podle testů a recenzí

Nejlepší autorádia Bez rádia sice vozidlo obvykle zůstává plně pojízdným, přesto si většina řidičů neumí představit, že by jim toto vybavení v autě chybělo. Moderní autorádia navíc často nabízejí mnohem víc možností než jen přehrávání radiostanic. Nezřídka jde o praktické víceúčelové panely, které nabízejí řadu vychytávek a funkcí. Od přehrávání nejen zvuku, ale i videa, přes možnost spojení s mobilním telefonem až po připojení parkovací kamery a to samozřejmě není vše.

Autorádio může být součástí výbavy vozu již z prodeje, ale pokud se ho chystáte pořizovat zvlášť, jistě se vám bude hodit náš dnešní článek. Věnovat se v něm budeme právě výběru nejlepšího autorádia. Zaměříme se na všechny dostupné typy a prozradíme, jaké jsou nejdůležitější parametry a faktory výběru. Přidáme navrch kratičké recenze nejznámějších výrobců a taky přehled cenových relací, který vám jistě přijde vhod.

Autorádia lze dnes pořídit za poměrně dostupné částky, ale taky můžete utratit dost peněz. Zvlášť pokud toužíte po něčem opravdu extra. Ať už se rozhodnete pro základní nebo modernější a pokročilý model, vždy je vhodná obezřetnost a pečlivost při výběru. Nejen výkon, ale i dostupné možnosti a funkce, způsob a kompatibilita připojení – to vše jsou zásadní vlastnosti, na které je třeba brát zřetel. Dobře vybrané rádio vám jistě udělá větší radost a bude lépe sloužit. Investice tak nebude promarněná.

Při výběru kvalitního autorádia se můžete inspirovat naším návodem. K dispozici vám zde bude taky žebříček konkrétních výrobků. Najdete v něm aktuálně nejoblíbenější a nejprodávanější autorádia. Možná si mezi nimi rovnou vyberete. Další cenné poznatky můžete najít v nejrůznějších uživatelských recenzích autorádií i rozsáhlejších odborných testech.

Nejlepší autorádia na trhu podle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Sony DSX-A410BT


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - bez mechaniky 

Typ: 1DIN
Výkon: 4×55 W
USB, Bluetooth, NFC
2500 Kč Zjistit cenu
2.Kenwood KMM-BT306


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Tip č. 2 - do 3000 Kč 

Typ: 1DIN
Výkon: 4×50 W
USB, Bluetooth, NFC
2500 Kč Zjistit cenu
3.Pioneer MVH-S120UB


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 3 - skvělé recenze 

Typ: 1DIN
Výkon: 4×50 W
USB
1500 Kč Zjistit cenu
4.JVC KW-M560BT


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 4 - moderní 

Typ: 2DIN
Výkon: 4×50 W
dotykový displej
9000 Kč Zjistit cenu
5.BLAUPUNKT SanDiego 530 World


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
 Tip č. 5 - s navigací 

Typ: 2DIN
Výkon: 4×45 W
SD, USB, Bluetooth, GPS
7600 Kč Zjistit cenu
6.Podofo 7010B


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
 Tip č. 6 - cena/výkon 

Typ: 2DIN
Výkon: 4×45 W
navigace, dotykový displej
1600 Kč Zjistit cenu

Jak vybrat autorádio?

Při výběru autorádia bude prvotním aspektem velikost rádia, která ovlivní i všechny následné parametry, možnosti atd. Zajisté vás bude zajímat zvukový výkon a konkrétní možnosti přehrávání, kompatibilita s různými formáty a zařízeními, vybavení, způsob připojení, ovládání a další funkční i jiné vlastnosti. Výběr nemusí být nutně složitý, ale pokud se do sortimentu ponoříte takříkajíc hlouběji, můžete získat více za lepší cenu než při náhodném nebo unáhleném nákupu.

Velikost (typ) autorádia

Primárním faktorem je při výběru rádia jeho velikost, která je v tomto případě ovšem spíše synonymem typu. Základem jsou velikosti 1DIN a 2DIN. Od nich se odvíjí vlastnosti a možnosti rádia i jeho celková podoba.

1DIN autorádia

Jde tak trochu o dozvuk starých časů. Tato rádia se ovšem stále běžně používají. Standardní velikost rámečku je 183 x 55mm. Jde o klasické úzké obdélné rádio, které znají minimálně od pohledu určitě všichni.

Tato autorádia patří stále mezi velice populární a častá. O tom svědčí i vynikající výběr. Jde o rádia vhodná nejen pro starší vozy, ale i obecně pro méně náročné uživatele, kteří se obejdou bez rozměrného dotykového displeje a pokročilých, nadstandardních funkcí.

Moderní 1DIN rádia však nejsou žádní obstarožní dinosauři. Jdou s dobou a nabízejí nezřídka i nejrůznější aktuální možnosti včetně např. propojení s mobilním telefonem, Bluetooth rozhraní, čtečky paměťových karet, samozřejmě USB portů, přehrávání populárních formátů apod.

Pokud jde o samotný zvukový výkon, rozhodně nemusejí nijak zaostávat za modernějšími 2DIN rádii. V tomto směru jsou oba typy plně srovnatelné a záleží jen na konkrétním modelu. Výhodou 1DIN rádií je vysoká kompatibilita – takřka univerzálnost – a taky výrazně dostupnější cena. Nejlevnější modely seženete od pár stovek korun.

1DIN s výsuvným displejem

Specifickou variantu představují modely 1DIN autorádii s výsuvným displejem. Jsou řešením zejména pro starší vozy, do nichž není možné instalovat 2DIN rádio, které je typické rozměrnou obrazovkou. S tímto typem můžete mít i ve starším voze plně moderní, multimediální rádio.

2DIN autorádia

Moderní typ autorádií představují 2DIN rádia o montážních rozměrech 178 x 102 mm. Jde o rostoucí segment a již běžnou výbavu novějších vozů. Jasným specifikem je, že je rádio tvořeno především rozměrnou dotykovou obrazovkou. Po stranách či naspodu se většinou vyskytují tlačítkové ovládací panely.

Tato rádia už slouží spíše jako multifunkční a multimediální centra s vlastním operačním systémem a více či méně širokou paletou funkcí, možností a výbavy. Tomu ovšem odpovídá taky citelně vyšší cena oproti 1DIN modelům. Nevýhodou může být taky nižší kompatibilita. Tu je u těchto rádii třeba více hlídat.

Rádio samozřejmě nebude sedět do starších vozů s rámečkem pouze pro 1DIN velikost. Kromě toho je však dobré projít si v dokumentaci seznam kompatibilních vozů. Další možností je většinou pořízení speciálních redukcí – což je ovšem výdaj a montážní komplikace navíc.

Speciální autorádia (OEM)

Další kategorií jsou rádia, která nemají zcela standardizovaný rozměr (1DIN nebo 2DIN). Jde většinou o specifické modely, které mají být de facto náhradou určitého továrního, originálního autorádia pro daný model vozu.

Nabízejí široké spektrum funkcí a často možnost propojení s CAN jednotkou vozu. Tím se otevírají rozsáhlé možnosti pro „komunikaci“ s vozem, kontrolu a centrální ovládání důležitých funkcí apod. Obvyklou součástí je i GPS navigace. OEM rádia jsou oblíbená, ale obvykle poměrně drahá. Je taky nutné pečlivě sledovat kompatibilitu.

Funkce a možnosti přehrávání

Ačkoli jsou především moderní 2DIN rádia multimediální a multifunkční záležitostí, již z názvu zařízení vyplývá, že možnosti přehrávání zvuku jsou stále důležitou nebo primární funkcí. Základním prvkem výbavy je v celku pochopitelně vždy rádio…

Možnosti přehrávání rádia

Základní vlastností autorádií je FM/AM tuner pro naladění tradičních stanic. Jde zkrátka o klasické rádio tak, jak ho všichni dobře známe – se všemi výhodami a neduhy. Pokud kupujete nové autorádio, vyplatí se zauvažovat, zda už by nemělo podporovat i digitální standard DAB/DAB+. Výhodou je vysoká kvalita přijmu bez ruchů a šumů, vysoké pokrytí i v odlehlých oblastech anebo například obrovská nabídka stanic a další rozšířené možnosti oproti analogovému vysílání.

Poměrně běžnou funkcí je dnes i RDS, která umožňuje i u FM rádii zobrazovat různé základní informace (název stanice, právě hrající píseň/interpret). I to je jistě užitečné. Autorádia jsou často taky vybavena vnitřní pamětí stanic, takže své favority nemusíte složitě hledat nebo ladit.

Další možnosti přehrávání

V autě se jistě nechcete vždy spoléhat jen na to, co vám naservírují dostupné rádiové stanice. Někdo pak zcela preferuje vlastní playlist nebo třeba využívá cesty vozem k poslechu audioknih apod. Současná autorádia vám v tomto směru rozhodně vyjdou vstříc. A z čeho či jakým způsobem můžete přehrávat?

Jednou z možností, která je spíše na ústupu, jsou CD/DVD mechaniky. Pokud však stále používáte tyto nosiče, jistě vhodný model rádia najdete. Mezi modernější řešení patří především rozhraní, jako jsou USB porty či čtečky paměťových karet. Díky nim můžete přehrávat ze zdrojů jako flash disky, externí pevné disky, SD/TF karty apod.

Relativně standardní záležitostí jsou už i bezdrátová rozhraní. Základem je Bluetooth, výjimkou není ani podpora Wi-Fi nebo třeba NFC rozhraní. Díky tomu můžete autorádio spárovat i s mobilním telefonem, který přes něj můžete pohodlně ovládat a samozřejmě využít i zásadně lepší zvukové kvality přehrávání oproti telefonu samotnému.

Pokud jde o podporu formátů, je vhodné si vždy přečíst, jaké konkrétní formáty dané rádio zvládne přehrávat. Standardní sortou je MP3, AAC, WAV či WMA. Mnohá rádia nabídnou i podporu bezztrátových formátů, jako je FLAC. Výčet však může být i mnohem delší.

Displej a video

Samostatnou kapitolou je video. Možnost přehrávání videí je samozřejmostí u 2DIN rádií i 1DIN rádií s výsuvnou obrazovkou. Otázkou je spíše maximální kvalita/rozlišení videa a podpora konkrétních formátů (DivX, Xvid, MPEG, MP4,…). Pochopitelně záleží i na velikosti displeje.

Nejčastější jsou modely (2DIN) s úhlopříčkou 7 až 9 palců, které už nabídnou velmi slušný prostor. Výjimkou nejsou menší varianty, ale najdou se zrovna tak i větší. Počítejte však s tím, že kvalita a rozlišení nedosahují obvykle tak špičkových hodnot jak u současných mobilních telefonů. Úroveň obrazu bude tedy spíše průměrná.

Výkon

Pokud jde o výkon, není až tak nutné tento parametr příliš zdlouhavě řešit. Za velmi dobrý standard, kterým disponuje největší počet modelů, platí výkon 4×50 W. Pokud chcete s audiem obzvlášť „kouzlit“ a patříte mezi náročné uživatele, možná sáhnete po výkonu 4×60 nebo i 4×100 W – výběr je ale omezenější. Stejně tak jsou v menší míře k dostání i modely s výkonem pod 4×40 W. Za normálních okolností má smysl držet se rozmezí 4×45-55 W.

Funkce autorádií

Plejáda funkcí, kterými může autorádio disponovat, je poměrně značná. Pojďme se ve zkratce podívat aspoň na ty nejčastější nebo nejzajímavější…

 • Ekvalizér – Umožňuje precizní nastavení zvuku vlastnoručně nebo pomocí přednastavených šablon.
 • Podsvícení – Autorádia mají typicky podsvícené ovládací panely. Podsvícení je často nastavitelné, variabilní.
 • Navigace GPS – Navigace může být velice užitečnou součástí vybavení autorádia.
 • Mikrofon/hands-free – Přítomnost mikrofonu umožní propojení rádia s mobilem a jeho využití jako hands-free zařízení.
 • Ovládání – Některá rádia nabízejí dálkové ovládání nebo umožňují ovládání pomocí adaptéru přímo na volantu.
 • MirrorLink – „Zrcadlení“ mobilního displeje.
 • Parkovací kamera – Některá rádia s displejem umožňují připojení parkovací kamery.

Ceny autorádií

Cena autorádia se může pohybovat v poměrně značném rozpětí v závislosti na typu a bezpočtu dalších parametrů. Jaké jsou hlavní relace?

Autorádia do 2000 Kč

V této relaci najdete takřka výhradně 1DIN autorádia. Ty velmi levné začínají pod hranicí tisíce korun. Největší výběr nejprodávanějších autorádií 1DIN je mezi 1 až 2 tisíci Kč.

Autorádia do 5000 Kč

Zejména od hranice cca 3 tisíc Kč narůstá počet autorádií 2DIN. Do 5 tisíc Kč můžete vybírat ze solidního sortimentu, byť nepůjde o špičkové modely.

Autorádia nad 5000 Kč

Od této hranice už začínají 2DIN rádia jasně převažovat. Výběr je obrovský. Cena velmi kvalitních a špičkových modelů se běžně šplhá i nad 10 tisíc Kč a končí cca kolem 20 tisíc Kč. Do této relace spadají vesměs i OEM – tedy speciální rádia.

Nejlepší značky autorádií

Kteří výrobci autorádií nabízejí osvědčenou kvalitu, špičkové zpracování či skvělé ceny?

 • Pioneer – Značka Pioneer patří ke stálicím a těší se obrovské oblibě. Nabízí skvělý výběr 1DIN, ale i 2DIN rádií. Je vysoce hodnocená v testech autorádií.
 • Sencor – Tuzemská značka elektroniky, která zaujme především méně náročné zájemce. Nabízí často bezkonkurenční ceny při solidní kvalitě.
 • NCS – Menší výběr, ale řada velmi populárních modelů. NCS patří mezi osvědčené značky.
 • Kenwood – Velmi známá značka. Sázka na poctivou kvalitu. Vyvážený sortiment 1DIN i 2DIN rádií v různých cenách.

Nejprodávanější autorádia

Nejprodávanější autorádia na trhu dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového autorádia. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší 1DIN a 2DIN autorádiana trhu.