Jaké jsou nejlepší značky televizorů? Můj žebříček

Nejlepší značky TV Televize je stále takřka nedílnou součástí většiny domácností a spousta lidí si bez ní už dost dobře ani nedokážou představit život, stejně jako třeba bez pračky, ledničky, mobilního telefonu nebo počítače. Vývoj televizí jde přitom závratně kupředu a dnes už bychom se asi nespokojili s podivnými hrajícími bednami, které nás ještě v devadesátých letech přiváděly k úžasu. Chytrá televize, která toho umí mnohem víc a nabídne i elegantní, štíhlé linie, už dnes platí za standard. Pokud se chystáte k pořízení nové televize a hledáte kvalitu za odpovídající cenu, jistě vám přijde vhod náš dnešní článek, ve kterém se budeme zabývat nejlepšími značkami televizí a tomu, co nabízejí.

Samozřejmě že značka a výrobce nemají být jediným – a zřejmě ani směrodatným – faktorem výběru. Přesto je dobré vědět, které značky se těší dobrým ohlasům, které nabízejí technologické nebo funkční vymoženosti, co od jejich výrobků očekávat nebo na co si u nich dát pozor.

Do našeho žebříčku jsme zařadili osm nejvýznamnějších výrobců televizí a představíme je v krátkých recenzích, které vám pomohou se v jejich sortimentu zorientovat a ujasnit si, jestli vůbec nabízejí něco, co by vás mohlo zaujmout.

1. LG

logo LG

Značka LG jednoznačně patří mezi lídry v inkriminovaném oboru – tedy výroba kvalitních televizí. Její modely se pohybují na předních příčkách prodejů u nás i ve světě a většinou se těší výborným hodnocením v testech a recenzích. Odborných i uživatelských. Tato značka pocházející z Jižní Koreje už urazila poměrně dlouhou cestu – založena byla už v roce 1947 – dnes patří k nejdůležitějším gigantům, pokud jde o elektroniku obecně. LG je významná i v oblasti domácích spotřebičů nebo mobilních technologií. Pro spoustu lidí jsou tato písmena jakousi zárukou kvality za odpovídající cenu. Ta sice u televizí LG není nejnižší, ale je obvykle ve skvělém poměru ke kvalitě zobrazení i vybavení a funkcí.

Mezi její největší devizy patří televize s obrazovkami využívajícími pokročilou technologii OLED, která nabídne vynikající kontrasty díky perfektnímu zobrazení černé. Na vynikající úrovni je oproti nižším technologiím i rychlost odezvy. OLED televize od LG je zkrátka sázka na parádní kvalitu obrazu, ale jde o vyšší třídu. Televize LG s OLED obrazovkou většinou nepořídíte pod cca 25 000 Kč.

To neznamená, že by značka nenabízela i dostupnější kousky s LED obrazovkami. Naopak, výběr je skvělý a ceny LED modelů začínají na mnohem příznivějších hladinách – už od cca 8 tisíc Kč. Stále ještě jsou pak k dostání i LG televize s technologií LCD, které jsou ještě levnější. Obrazová kvalita je pro méně náročné zájemce pořád dostačující.

LG nabízí rovněž vynikající pestrost úhlopříček. Za nejpopulárnější však lze označit modely kolem 55 palců. Tam patří i nejprodávanější televize LG současnosti jako LG OLED55BX nebo LG 55NANO86/91. Značka LG používá u chytrých televizí operační systém WebOS, který si taky zaslouží pochvalu. A to především pokud jde o stabilitu a spolehlivost. Funkční vybavení televizí LG pro vás jistě nebude zklamáním.

LG OLED55BX

Nejprodávanější

Zjistit cenu

LG 55NANO86

Cena / výkon

Zjistit cenu

LG 75NANO91

Pro náročné

Zjistit cenu

2. Samsung

logo Samsung

Další špičková jihokorejská značka televizí. Náhoda? Nemyslíme si. Jižní Korea zkrátka umí a značka Samsung je skutečný mág ve světě chytrých televizí (ale i telefonů a další elektroniky). Samsung se, pokud jde o televize, obvykle drží na samotné špici a prvním místě prodejů – platí to i u nás. Jde o opravdu enormně velkou a významnou společnost se skvělým jménem a zvukem značky. Může být jen značka samotná zárukou kvality a dostatečným důvodem ke koupi? V případě TV Samsung pravděpodobně nešlápnete vyloženě vedle. I starší modely si zachovávají vysokou úroveň. Ty nové pak patří k tomu nejlepšímu na trhu. Podobně jako LG však značka Samsung nepatří mezi nejlevnější. To ale neznamená, že nenabízí i dostupnější TV.

Například Samsung UE55TU7172 pořídíte za solidní cenu okolo 11 500 Kč. Jde přitom o momentálně jednu z nejprodávanějších TV u nás a nabízí štědrou úhlopříčku 138 cm (tedy oblíbených 55 palců) a vynikající rozlišení 4K při LED technologii obrazovky. Vlajkovou lodí značky jsou však televize s technologií QLED – což je hlavní konkurence pro OLED TV předchozí značky LG.

OLED vs. QLED

V čem tkví rozdíly, výhody a nevýhody? Obecně je kvalita obou technologií vyrovnaná. QLED přináší vyšší jas, životnost a příznivější cenu zejména u velkých úhlopříček. OLED má dokonalejší černou a vyšší pozorovací úhly nebo taky nižší nároky na spotřebu energie.

Z QLED TV značky Samsung stojí za zmínku třeba QE55Q80T, která patří k velmi populárním a koupíte ji od cca 23 tisíc Kč při úhlopříčce 55 palců a 4K rozlišení.

Samsung QE65Q80T

Nejprodávanější

Zjistit cenu

Samsung UE55TU7172

Cena / výkon

Zjistit cenu

Samsung QE65Q950T

Pro náročné

Zjistit cenu

3. Panasonic

Panasonic logo

Panasonic je už celé dekády jakousi ikonou kvality. Platí to i dnes, přestože televize této značky už se obvykle nevejdou do první trojice, nejspíš ani pětice, nejprodávanějších. To ale v žádném případě neznamená, že nejsou kvalitní nebo nemají co nabídnout. Rozhodně mají, přestože třpyt exkluzivity této značky už se trochu zaprášil.

Panasonic v současnosti nabízí televize s LED, OLED anebo i starším LCD panelem. Největší je výběr LED modelů, které se taky těší největší oblibě. Panasonic není nijak levná značka, ale odvděčí se vám spolehlivostí a kvalitou takřka po všech stránkách. Například televize Panasonic TX-40HX810E je zajisté velmi dobrou volbou mezi LED modely s menší úhlopříčkou 40 palců. Nabídne rozlišení 4K za cenu kolem 12 tisíc Kč.

Z OLED modelů zmiňme třeba TX-55HZ980E. Tato 55palcová televize s 4K rozlišením se těší skvělým hodnocením. Vyjde ale na cca 31 tisíc Kč. Panasonic však za výše uvedenými lídry možná poněkud zaostává, pokud jde o operační systémy. Využívá obvykle OS My Home Screen, což je jednoduchý a docela přívětivý systém, ale za velkou hitparádu ho už označit nelze. Zvlášť v porovnání se systémy Tizen nebo WebOS.

Panasonic TX-55HZ980E

Nejprodávanější

Zjistit cenu

Panasonic TX-40HX810E

Cena / výkon

Zjistit cenu

Panasonic TX-65HZ1000E

Pro náročné

Zjistit cenu

4. Sony

Logo Sony

Jak si ve světě televizí vede další slavná značka, japonská Sony? Opět velmi dobře. Jinak bychom se jí neobtěžovali zařazovat na tak vysokou příčku. Sony nabízí velký výběr s převahou LED televizí velmi dobré kvality. Nabízí však i OLED varianty. A pozor. Zejména modely řady Bravia disponující procesorem X1 Ultimate nabídnou naprosto brilantní kontrast a kvalitu obrazu. Cena je ovšem poměrně vysoká. Například OLED model Bravia KD-55A8 s 55palcovou obrazovkou nepořídíte pod 40 000 Kč.

U LED i OLED televizí Sony je standardem 4K rozlišení a najdou se i 8K modely. Značka pak využívá operační systém Android TV. Zní to vcelku obyčejně, ale tento systém odvádí dobrou práci a potěší vysokou kompatibilitou a vynikajícími možnostmi a pestrým sortimentem aplikací.

Sony Bravia KD-55A8

Nejprodávanější

Zjistit cenu

Sony Bravia KD-55XH9096

Cena / výkon

Zjistit cenu

Sony Bravia KD-85XH8096

Pro náročné

Zjistit cenu

Philips 50PUS8505

Nejprodávanější

Zjistit cenu

Philips 55OLED855

Cena / výkon

Zjistit cenu

Philips 65OLED855

Pro náročné

Zjistit cenu

5. Philips

Philips logo

Další skvělou značkou televizí v našem žebříčku bude Philips. Jde zřejmě o jednu z nejznámějších nizozemských a možná i evropských společností obecně. Philips vyrábí elektroniku všeho druhu a v poslední době těžiště její produkce leží především na prostředcích pro péči o tělo, jako jsou holicí strojky apod. V tomto odvětví má Philips ostatně obrovskou tradici, ale to sem nepatří.

Televize Philips jsou opět k dostání s LED, OLED i starší a levnější LCD technologií obrazovky. Dočkáte se především rozlišení 4K nebo FHD. Zajímavou specialitou této značky je technologie Ambilight, která promítá barvy na zeď za televizi. Nejde o nic, bez čeho byste se neobešli, ale rozhodně je to atraktivní záležitost.

Televize Philips se taky tradičně vyznačují vysokou kvalitou zvukové reprodukce. Z populárních modelů zmiňme například Philips 58PUS8505 s 58palcovou úhlopříčkou, kvalitním LED panelem a rozlišením 4K za cenu od 18 tisíc Kč. Značka obvykle využívá OS Android TV, který – jak už jsme zmínili – patří mezi velmi povedené a populární.

Philips 50PUS8505

Nejprodávanější

Zjistit cenu

Philips 55OLED855

Cena / výkon

Zjistit cenu

Philips 65OLED855

Pro náročné

Zjistit cenu

6. Hisense

Hisense logo

S šestým místem se dostáváme do vod spíše cenově dostupnějších, lidovějších značek, které budou zajímavé především pro méně náročné zákazníky. To ovšem není nutně nějaký eufemismus pro špatnou kvalitu. Televize čínské značky Hisense mohou nabídnout velmi slušný poměr ceny a kvality, o čemž svědčí obvykle velmi vysoká uživatelská hodnocení.

U Hisense TV jednoznačně převažuje technologie LED, ale narazíte i na několik málo modelů s panelem OLED, ba i méně běžným QLED. Standardem je skvělé 4K rozlišení. To se týká například i populárního modelu 43AE7000F. Tuto 43palcovou LED TV přitom pořídíte už kolem 7 tisíc Kč. Hisense je tedy více než relevantní volba ve střední a nižší cenové třídě.

7. GoGen

Gogen Logo

Značka GoGen vyrábí především různou drobnou a domácí elektroniku, zejména audio zařízení různého druhu, ale právě třeba i televize. Vždy s důrazem na cenovou dostupnost. Zcela nepokrytě řečeno, jde o jednu z velmi levných značek. Podobně jako v případě Hisense se však i TV GoGen často těší velmi vysokým hodnocením. Důvod je podobný. Solidní dávka „muziky“ za málo peněz.

Televize GoGen opravdu nejsou nic pro fajnšmekry a náročné uživatele. Parametry jsou spíše slabší. U značky navíc převažují televize menších úhlopříček. Nepočítejte s vyšší technologií panelu než LED. Rozlišení je pak Full HD nebo nižší (HD). Avšak např. model TVH 32P181T pořídíte už od cca 3 tisíc Kč. TV má 32 palců, LED panel a HD rozlišení. Pokud je pro vás televize spíš nutná rekvizita nebo kulisa a nelpíte na nejnovějších technologiích, může být značka GoGen adekvátní volba.

8. JVC

Značka JVC, před pár dekádami v dobách videí a VHS kazet společnost takřka prvořadého významu, upadá trochu v zapomnění. Nabízí však i moderní televize, které mohou upoutat pozornost nepříliš náročných a nenáročných uživatelů. Například model LT-32VH3905 může představovat alternativu výše uvedeného modelu od značky GoGen. Tuto LED TV s 32palcovou obrazovkou a HD rozlišením pořídíte pod 4 tisíce Kč.

Další značky televizí

Náš výběr zahrnoval prestižní, střední i „low-end“ značky televizí. Rozhodně však nebyl vyčerpávající. Zmínku by si zasloužila i řada dalších výrobců. Zajímavou nabídku skrývají například značky jako Hyundai, Orava, Sencor, Sharp, TCL, Thomson a mnohé další.