Srovnání QLED TV a OLED TV – rozdíly jsou v kontrastu, černé barvě, jasu i spotřebě

OLED vs. QLED Zase další zkratky a složité názvy, říkáte si? QLED a OLED. V čem si tyto dvě technologie liší? Z hlediska názvu pouze v jednom písmenku. Jejich technologické provedení je však diametrální odlišné.

Pro QLED technologii je typické věrné zobrazení barev, které vypadají jako živé. V porovnání s ostatními výrobními technologiemi televizorů na trhu je QLED co se týče barevné autentičnosti opravdu nejlepší.

OLED zase nabízí dokonalý kontrast a opravdu věrně podanou černou barvu. Každému uživateli však vyhovuje něco jiného. Proto byste před výběrem své nové televize měli vědět, jaké jsou rozdíly mezi QLED a OLED a jak z nich můžete sami profitovat. Pojďme se tedy podrobněji podívat na obě technologie a na to co mají společného a v čem se odlišují a pomoci vám nalézt odpověď a otázku zda koupit qled nebo oled TV.

Nejprodávanější OLED TV současnosti

55″ LG OLED55C12

Televize SMART OLED, 139cm, 4K Ultra HD, 100Hz, HDR10, HLG, Dolby Vision, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, CI+, USB nahrávání, WiFi, Bluetooth, DLNA, Miracast, HbbTV, herní režim, hlasové ovládání, O2 TV, Netflix, HBO GO, Voyo, Google Assistent, Apple Airplay 2, párování s mobilním zařízením, WebOS, VESA 300×200, repro 40W, Dolby Atmos, Ultra Surround, en. třída G

Nejprodávanější QLED TV současnosti

55″ Samsung QE55QN90A

Televize SMART Neo QLED, 139cm, 4K Ultra HD, PQI 4500 (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+, HLG, lokální stmívání, duální tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, USB nahrávání, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2.0, herní režim, hlasové ovládání, Apple TV, O2 TV, Netflix, HBO GO, Steam Link, Voyo, Přehrávání 360° videa, Apple Airplay 2, Tizen, VESA 200×200, repro 60W, Dolby Digital Plus, en. třída F

Co mají QLED a OLED společného?

Obě technologie nejsou postaveny na převratném a inovativním objevu. Obě svým způsobem rozšiřují možnosti a akcentují výhody klasických LED televizorů, které jsou nástupcem LCD displejů. V případě běžného LCD panelu je zdrojem světelného paprsku fluorescenční vrstva, z níž světlo prochází vrstvou tekutých krystalů a barevným filtrem, aby se po průchodu dalšími filtračními vrstvami konečně objevilo na obrazovce.

U LED panelu funguje tento mechanismus podobně, jen zdrojem podsvícení není fluorescenční paprsek, ale speciální LED diody. Technologie QLED je v pravém slova smyslu inovací klasického LED televizoru spočívající ve speciální diferenciaci obrazovky. OLED TV naproti tomu vsází na unikátní a samostatné zdroje světla bez zadního osvětlení, což jí umožňuje dosáhnout vysokého kontrastu a neuvěřitelných pozorovacích úhlů a to dokonce i na zakřiveném televizoru.

Samozřejmě asi nemá smysl zmiňovat funkce. Obě technologie se drží na pomyslné špičce portfolia svých producentů, a proto jsou televizory, v nichž jsou využity, přímo napěchovány funkcemi a parametry na špičce svých tříd. Samozřejmostí u obou typů technologií je HDR či 4K rozlišení, možnost připojení k internetu a s tím související funkce, ovládání prostřednictvím chytrého telefonu či celá řada konektorů (HDMI, DLNA, apod.) pro spojení s okolním světem.

Tady zhruba podobnost končí a obě technologie se začínají lišit.

Abyste porozuměli rozdílům mezi oběma technologiemi i jejich společným prvkům, je potřeba si nejprve každou z nich detailně představit a vysvětlit si základní principy jejich fungování.

Co je to QLED technologie?

technologií QLED přišla na trh společnost Samsung a jde o vylepšení běžného LED panelu. Rozhodně tedy nejde o úplně nový princip fungování. QLED (quantum dot light emitting diode) technologie pracuje na principu kvantových bodů, které jsou zespodu nasvíceny vrstvou LED diod. Aby toho nebylo málo, je tento zdroj světla doplněn o speciální modré světlo také produkované LED diodami, jehož působením dosahuje dokonalých odstínů bílé a zejména skvělého jasu.

Přidanou hodnotou této technologie je kromě jasu také schopnost zobrazit dokonalé spektrum barev se všemi barevnými odstíny a jemnými nuancemi, s nimiž by běžný LED televizor měl problém. Ve srovnání s ostatními TV technologiemi poskytuje QLED nejvíce autentický zážitek a barevnou hloubku.

Ten je umožněn díky unikátní technologii kvantových bodů, kterou známe teprve několik posledních let. Kvantové body začnou po zasažení světlem vyzařovat obraz dokonalých barev s odpovídající teplotou a přirozeným jasem. Technologie QLED je specialitou značky Samsung, která do jejího vývoje investovala nemalé prostředky. Pořídíte-li si Samsung QLED TV, budete si tak moci dopřát unikátní zážitek, který vám jiné značky televizorů neposkytnou.

Jak funguje OLED?

OLED (Organic light-emitting diode) technologie funguje díky organickým sloučeninám tvořícím speciální organickou diodu. Tyto látky se působením elektrického proudu v diodě rozsvítí. K podsvícení obrazovky takového televize jsou tedy využívány jednotlivé diody, přičemž každá jedna z nich má velikost jednoho pixelu. Celkový obraz je tedy tvořen jednotlivými miniaturními prvky, které se nezávisle na sobě rozsvěcí a zhasínají.

Díky tomu je možné s touto technologií dosáhnout extrémně kontrastního obrazu a perfektního podání bílé i černé barvy. Technologie OLED je v současné době využívána většinou tradičních výrobců moderních televizorů. Bez skrupulí lze konstatovat, že se jedná o technologii budoucnosti, která díky absenci zadního podsvícení umožňuje konstruovat i super tenké televizory. Mimo jiné se OLED technologie používá i na konstrukci ultramoderních rolovacích obrazovek.

Chcete-li si domů pořídit opravdu velkou OLED TV, poohlédněte se po výrobcích značky LG, která ostatně jako jediná dokáže OLED panel opravdu vyrobit. Ostatní výrobci jako například Philips, Panasonic nebo Sony přebírají OLED panely od LG a doplňují je svými specifickými komponenty. Každá značka OLED televizoru tak nabízí něco jiného, originál je však pouze jeden.

Navíc v nedávné době oznámila společnost LG vyrobení a uvedení na trh prvního OLED televizoru s rozlišením 8K. Zájemci se tak mohou těšit na absolutní špičku v oblasti televizní technologie, která svých více než 30 miliónů pixelů zvládne vtěsnat do displeje s hloubkou několika centimetrů.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi QLED a OLED?

Nelze říci, že by jedna technologie byla horší nebo lepší než ta druhá. Každá má nějaká svá pro a proti a je jen na vás, čemu dáte přednost. V čem se ale odlišují nejvíce?

  1. Zobrazení černé barvy

Na tomto poli jednoznačně vítězí OLED, která s ohledem na princip svého fungování dokáže vypnout jednotlivé světelné body a zajistit tak dokonalou čerň na místech, kde jiné televizory jen stahují jas a vytvářejí co nejtmavší šedou. Chcete-li si tedy vychutnat plnohodnotnou černou, měla by být OLED TV vaší jasnou volbou.

  1. Kontrast

S možností vypnout jednotlivé obrazové body a vykouzlit tak dokonalou černou souvisí také schopnost dosáhnout vysokého kontrastu díky znatelnému rozdílu mezi černou a bílou. I na tomto poli tedy vítězí OLED, která dosahuje bezkonkurenčně nejvyšších rozdílů mezi hraničními barvami spektra.

  1. Jas

Nejlepších hodnot jasu překvapivě nedosahuje technologie OLED. Na tomto poli vítězí Samsung QLED TV. Kvantové body dosahují až dvojnásobné svítivosti ve srovnání s technologií OLED a díky tomu se hodí pro produkci i v nezatemněných místnostech s vysokou intenzitou denního světla a sluneční záře.

  1. Barevné podání

Na tomto poli bezkonkurenčně vítězí QLED TV, které se v podání barev v současnosti žádná jiná technologie na trhu nedokáže vyrovnat. Při měření kvality barevného podání se používají 2 veličiny: barevný gamut a úroveň jasu.

První z nich barevný gamut informuje o maximálním počtu barev, jež mohou být zobrazeny, a úroveň jasu logicky reprezentuje maximální možnou úroveň jasu konkrétního displeje. Platí, že čím jsou obě veličiny vyšší, tím větší je celkový barevný objem panelu. U většiny technologií se také se zvyšujícím se jasem zhoršuje možnost detailního podání barev.

Samsung QLED TV toto dogma porazila a nabízí 100 % podání objemu barev při špičkové úrovni jasu. Bez uzardění tak lze konstatovat, že z hlediska barevného podání patří QLED k nejlepší technologii na světě bořící předchozí pravidla. Lze ji tedy právem přiřadit k technologiím budoucnosti.

  1. Spotřeba

Většina prodejců televizorů vám na první dobrou řekne, že OLED TV má vyšší spotřebu než QLED TV. V mnoha případech to ale není možné takto paušalizovat. U QLED televizoru můžete sami spotřebu elektrické energie ovlivnit nastavením úrovně jasu. Vystačíte-li se slabším jasem, bude nižší i vaše spotřeba. Jas však ovlivňuje spotřebu i v případě OLED technologie.

V tomto případě ji však divák přímo snížit nemůže. Lze ji však ovlivnit volbou pořadu. Jestliže se budete dívat na scény s převážně temným pozadím s velkým podílem černé, při jejímž zobrazení se některé obrazové body mohou vypnout, ušetříte. Sledování velkých barevných ploch naopak spotřebu zvýší. Kdo by ale chtěl tímto způsobem šetřit? Takže paušálně ano, pro běžného diváka má OLED TV vyšší spotřebu.

Co tedy pořídit domů? QLED TV nebo OLED TV?

Jednoznačně nelze konstatovat, že jedna technologie je lepší než druhá. Každá má svá specifika, která osloví jiný typ uživatelů. Orientovat se můžete podle předpokládaného typu majoritně sledovaných pořadů.

Plánujete-li se dívat především na sport, kde je předpoklad stálého zobrazení světlé či barevné plochy v podobě hřiště, bude pro vás výhodnější technologie QLED, ale OLED v tomto případě rozhodně nezaostává. QLED se však postará o dokonalé podání barev, díky němuž rychle rozlišíte protihráče. S QLED technologií také díky možnosti snížení jasu ušetříte nějakou tu kačku a obrazovka vás nebude píchat do očí.

Chcete-li naopak sledovat častěji akční filmy a horory s převážně tmavým pozadím nebo hrát hry na PS4 / PS5 je jasnou volbou OLED s perfektním zobrazením černé a úsporou energie díky možnosti vypnutí jednotlivých svítících bodů při zobrazení temných scén.

V obou případech vybíráte ze špičkových technologií, které na trhu prozatím nemají konkurenci a ať zvolíte první či druhou volbu, chybu neuděláte ani v jednom případě.

Tyto technologie mají bezpochyby našlápnuto k tomu stát se trendem udávajícím směr i v budoucnosti. Zda se světoví producenti vydají cestou QLED nebo OLED nebo budou obě technologie existovat nezávisle na sobě ukáže až čas.

Tipy na nejlepší 4K televize na trhu

Název produktuInfoHodnoceníCenaRecenze
Nejlepší televize do 10 000 Kč (+/-)
1.55" TCL 55P616
- Dobrá cena
- 4K Ultra HD
- Android TV
- Pěkné barvy obrazu
5 out of 5 stars (5 / 5)11 500 KčČíst recenze
2.50" Hisense 50AE7010F
- Cena / výkon
- 4K Ultra HD
- Dobrý obraz
- Pěkné barvy
5 out of 5 stars (5 / 5)10000 KčČíst recenze
Nejlepší televize do 15 000 Kč (+/-)
1.65" TCL 65P616
- Úhlopříčka
- 4K Ultra HD
- Hlasové ovládání
- NETFLIX či Apple TV
5 out of 5 stars (5 / 5)17 000 KčČíst recenze
2.50" LG 50NANO80P
- Skvělý obraz
- 4K Ultra HD
- Netflix, Voyo, HBO GO
5 out of 5 stars (5 / 5)14 200 KčČíst recenze
Nejlepší televize do 20000 Kč
1.55" Samsung QE55Q80A
- Krásný obraz i zvuk
- Design
- Komunikace s herní konzolí
5 out of 5 stars (5 / 5)19990 KčČíst recenze
2.55" LG OLED55A1
- Kvalitní zvuk
- Propojení mobilu s TV
- Ovladač s ukazovátkem
- Ostrý obraz
5 out of 5 stars (5 / 5)19990 KčČíst recenze
Nejlepší televize do 25000 Kč
1.65" Samsung QE65Q60A
- SMART QLED
- 4K Ultra HD
- HBO GO, Voyo, NETFLIX
5 out of 5 stars (5 / 5)24000 KčČíst recenze
2.65" TCL 65C815
- Android TV
- Výborný zvuk
- 100 Hz obrazovka
- Poměr cena / výkon
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)23000 KčČíst recenze
Nejlepší televize do 30000 Kč
1.55" LG OLED55C12
- SMART OLED
- Kontrast
- Bezkonkureční odezva
- Velmi tenká TV
5 out of 5 stars (5 / 5)30000 KčČíst recenze
2.65" Sony Bravia XR-65X93J
- SMART ANDROID LED
- 4K Ultra HD
- NETFLIX, Voyo, HBO GO
- Repro 20W
5 out of 5 stars (5 / 5)30000 KčČíst recenze
Nejlepší nad 40000 Kč
1.86" LG 86NANO75P
- SMART LED, 218cm
- 218cm úhlopříčka
- 4K Ultra HD
- Voyo, Netflix, HBO GO
5 out of 5 stars (5 / 5)50000 KčČíst recenze
2.75" Sony Bravia XR-75X90J
- SMART ANDROID LED
- HBO GO, Voyo, NETFLIX
- 189 cm úhlopříčka
- Párování s mobilem
5 out of 5 stars (5 / 5)50000 KčČíst recenze