Samsung nebo Apple Iphone? Jaký telefon je lepší?

Samsung a Apple. Tyto dvě značky jsou úhlavními konkurenty a dvěma největšími producenty mobilních telefonů na světě. Apple je ikonická americká značka, Samsung pochází z Jižní Koreji. Apple má svoje iPhony, Samsung především sérii Galaxy. Jistě, do hry by mohly vstoupit i další silní hráči – především čínská značka Xiaomi. Ale Apple a Samsung patří mezi lídry a přetahují se o první pozice na trhu už celou dekádu. Které mobilní telefony jsou ale lepší? Telefony Galaxy od značky Samsung, nebo iPhone od Applu?

V dnešním článku se tuto záhadu pokusíme rozluštit, nebo alespoň poodkrýt její závoj. Nebude to nijak snadné. Každý telefon je jiný a při porovnání konkrétních konkurenčních modelů by jistě jednou převážil spíše ten, podruhé zas onen. My se však pokusíme vystihnout spíše obecné tendence. Co činí iPhony tak zbožňovanými a co je naopak sráží? V čem dokážou být mobily od Samsung lepší – a kde naopak zaostávají? Zaměříme se na porovnání nejdůležitějších aspektů výběru.

Samsung nebo Apple

Design a styl

Apple je styl. Přímo životní styl. Nakousnuté jablko je univerzálně srozumitelný symbol. Značka veskrze sází právě na tento fakt. Mít poslední model iPhonu (nebo jiného zařízení) od Apple je samo o sobě jasnou informací – bez ohledu na kvalitu. Pokud tedy chcete mít telefon coby „poziční statek“, tedy jako něco, čím můžete dělat dojem a promlouvat beze slov, iPhone vítězí.

Ale co když propíchneme nafouklou bublinu kolem této značky a pokusíme se realisticky (jakkoli to je v souvislosti s designem dosti obtížné) zhodnotit vzhled a design mobilů iPhone a Samsung? Mobily iPhone 13 vypadají dobře, ale design se dlouhodobě zásadně nemění, není inovativní, odvážný, uhrančivý, je skoro obyčejný. Stále ho „zdobí“ i typický horní výkroj pro přední foťák.

Samsung, to je jiná liga. S designem si hraje, čaruje, okouzluje. Displej u Galaxy S22 působí jako jednotná pohlcující hladina. I zadní část s objektivy je odvážnější, inovativnější a elegantnější. Samsung nabízí futuristickou vizi, iPhone působí jako zrestaurovaná ohraná deska. Za nás v designu vítězí Samsung.

Operační systém

Boj iOS vs. Android – to je samozřejmě kapitola sama o sobě. Apple používá vlastní operační systém, Samsung si vystačí s Androidem, který používá většina značek. Systém iOS je exkluzivní, Android je skoro „Open Source“. Výhodou Androida je široká kompatibilita a obrovská nabídka aplikací. Na iOS je jich o něco méně – ale ne zas o tolik méně. Navíc můžete využívat různé fikané, exkluzivní aplikace a nástroje.

Dále je zde otázka optimalizace a podpory. Zde jednoznačně na celé čáře vítězí iOS. Právě perfektní vyladěnost systému je jednou z největších výhod systému iOS a jakýchkoli zařízení od Apple obecně. Taky bezpečnost je obecně vyšší. Pokud máte další zařízení od Apple, vše lze vzájemně perfektně provázat.

Na druhou stranu Apple o poznání hůře komunikuje s konkurencí a žije si více ve vlastním světě. Skvěle šlapající a na míru ušitý systém má však blahodárný účinek na nervy. A ve výčtu výhod i nevýhod obou OS bychom mohli pokračovat dále. Souboj je to těžký, ale asi se přece jen přikloníme k vítězství iOS.

Samsung Galaxy S22

Cena a výběr

Samsung má poněkud širší a rozmanitější nabídku než Apple – to můžeme říct rovnou. Velkou výhodou je, že Samsung nabízí nejen drahé a špičkové modely, ale zároveň má své zástupce i v dostupnějších relacích (do 3000 Kč, do 5000 Kč, do 7000 Kč) – a nejde jen o staré modely. Řady Samsung Galaxy A32 nebo A52 představují moderní a přitom dostupné mobilní telefony.

Apple na populaci, která nezvoní zlatými dukáty, hází… tedy tu a tam jim hodí nějakou tu kost od stolu. Apple je elitářský a nijak se tím netaji. Ba naopak na tom zakládá svou filozofii a image. Pokud jde o cenu nebo poměr ceny a výkonu, existuje mnoho lepších značek. Pokud jde o ceny a sortiment, v našem souboji vítězí Samsung.

Fotoaparát

Bezesporu zásadním prvkem mobilů je fotoaparát. Apple iPhony jsou obecně a dlouhodobě velmi dobře hodnocené, pokud jde o kvalitu fotek a videí. Ale nedá se říct, že by jim Samsungy nemohly konkurovat. Zvláště současný Samsung Galaxy S22 už nabízí opravdu nadupanou soustavu kamer.

Focení se Samsungy je typicky hravější, líbivější, inovativnější. Focení s iPhony je (v obecné rovině) serióznější – víc ho ocení zkušení uživatelé, kteří chtějí spíše vážně fotit než si hrát. Ale vždy bude nutné srovnávat dva konkrétní modely a jejich výkony. A ani tak to nebude úplně snadné. Ve hře budou značně i osobní preference. Tento bod tedy musíme vyhlásit jako nerozhodný.

Apple Iphone 13

Výkon

Jak je na tom hardware? Procesor, operační paměť, úložiště? To jsou bezesporu zásadní parametry výběru. Každý model telefonu pochopitelně nabízí jinou konfiguraci. Proto je srovnání opět složité. Nicméně už výše bylo řečeno, že pokud jde o papírový výkon, nejsou iPhony zas až takový zázrak – zvlášť pokud budeme brát poměr výkonu k ceně.

Na druhou stranu v reálu perfektně odladěný iOS napomáhá tomu, že telefon funguje velmi plynule a efektivně. Díky tomu si iPhone vystačí i s nižší operační pamětí. Ale něco jiného je úložiště. Zde je však nutné říct, že vrcholné mobily iPhone i Samsung už jsou schopny nabídnout úložiště až 1 TB. Na druhou stranu u Applu obecně zaplatíte za větší úložiště pravděpodobně víc než u jiných značek. Rozhodnutí není vůbec jednoznačné a rozhodně těsné, ale nejspíš by v průměru zvítězil Samsung.

Displej

Nejnovější iPhony využívají displeje Super Retina XDR OLED, Samsung pokračuje ve vývoji špičkových AMOLED displejů, které jsou dlouhodobě velkým esem této značky. Displeje mobilů Samsung jsou dynamičtější, atraktivnější, podávají intenzivnější barvy a kontrasty. Souboj trochu připomíná situaci soupeření fotoaparátů. Samsung se prostě snaží maximálně zalíbit – někdy trochu prvoplánově. Nelze mu však upřít fakt, že jeho technologie zobrazení představují možná současnou špičku. I tentokrát má tedy blíže k vítězství Samsung.

Shrnutí

Na body by v našem srovnání zvítězil Samsung. Především díky širší nabídce zahrnující i levnější telefony, špičkovým displejům a celkově výhodnějšímu poměru ceny a výkonu. Samsung osloví odvážnějším, inovativnějším přístupem. Apple se více drží zajetých kolejí. Fanouškům značky to však může vyhovovat. Ocení spolehlivost, vysokou životnost a především famózně vyladěný a bezpečnější systém.