Jaké jsou nejlepší značky mobilů? Můj žebříček

Nejlepší značky mobilů Mobilní telefon se pro mnohé stal nepostradatelnou součástí života a takřka prodlouženou rukou. Chytré moderní telefony, u nichž se přijímání hovorů nebo psaní zpráv stává pomalu jen okrajovou záležitostí, slouží svým majitelům a majitelkám jako kapesní asistenti, pomocníci při práci i zábavě. V dnešním článku se proto budeme mobilním telefonům věnovat, nicméně ho pojmeme poněkud neortodoxně. Místo žebříčku konkrétních modelů vám totiž nabídnu recenze nejlepších značek mobilů. Výrobců je v dnešní době mnoho a zvolit si toho správného je prvním krokem k výběru telefonu, který bude odpovídat vašim nárokům, potřebám a možnostem.

Značka by samozřejmě neměla být jediným faktorem, na který se při výběru nejen mobilního telefonu zaměřit. Může však představovat směrodatné vodítko. V našem článku se podíváme na kobylku desítce v současnosti nejoblíbenějších výrobců. Povíme si něco o jejich nabídce i společnostech samotných. Snad pro vás pak bude orientace na velmi nepřehledném trhu chytrých telefonů alespoň o malinko snazší.

1. Samsung

logo Samsung

Společnost Samsung je obrovský, světový technologický konglomerát, jehož historie začala již v roce 1938 v Jižní Korei. Dnes patří Samsung mezi největší holdingy světa. Zabývá se řadou odvětví, ale našincům je znám zejména výrobou elektroniky, především pak právě mobilních telefonů.

Značka Samsung byla řadu minulých let jedničkou na českém trhu. V jejím závěsu se držely značky Huawei a Apple. Dnes už pozice této jihokorejské značky na našem trhu tak neotřesitelná není. Kromě zmíněných značek jí značnou čáru přes rozpočet způsobila mladá a dravá značka Xiaomi, jejíž telefony dnes vévodí většině žebříčků. To ale neznamená, že šel Samsung od válu. Naopak, chytré mobilní telefony tohoto výrobce si stále drží velmi dobré postavení a těší se velké popularitě.

  • Velmi populární a rozšířená je především řada chytrých telefonů Samsung Galaxy A. Tato široká série zahrnuje poměrně velmi dostupné, ale i dražší telefony. Typickým rysem je dobrý poměr ceny a kvality, který tuto sérii vyšvihl mezi dlouhodobě nejprodávanější.
  • Za hlavní želízko v ohni však Samsung považuje sérii Galaxy S. V nich výrobce využívá nejnovější komponenty a technologie, tyto telefony patří proto k nejlépe vybaveným a nejvýkonnějším na trhu – tomu však odpovídá i vyšší až vysoká cena.
  • Nejnáročnější milovníci nadupaných fotomobilů a velmi rozměrných displejů pak ocení především řadu Galaxy Note, jejichž zásadní nevýhodou je ovšem velmi vysoká cena.
Nynější vlajkovou lodí (03/2022) je model Samsung Galaxy S22, nejprodávanějším modelem je Samsung Galaxy A52s 5G a levným tipem Samsung Galaxy A22 5G.

2. Apple

logo Apple Iphone

Značka Apple je ikonická. Patří mezi nejvýznamnější americké technologické giganty a její logo zná snad každý člověk na světě. Apple se proslavil počítači Mac a coby hlavní konkurent Microsoftu, který však u nás v ČR v IT oblasti vždy jasně dominoval. S mobilními technologiemi je tomu ale právě naopak. Apple se svými iPhony, ale i iPady převálcoval chabé pokusy Microsoftu na celé čáře. V mnoha zemích jsou mobilní telefony Apple vůbec nejprodávanější a nejpopulárnější. U nás tato značka tak silné postavení nemá, přesto by se zřejmě dlouhodobě vešla do první pětky a zcela jistě do první desítky.

Značka Apple je typická progresivní inovativností, někdy až průlomovými technologiemi nebo postupy. Dalším typickým znakem je pak zásadní důraz na styl a design. Právě elegantní a čistá designová zpracování výrobků Apple jsou často důvodem jejich mimořádné popularity. Apple mnozí nepovažují jen za pouhou značku, ale spíše za životní styl. Faktem však je, že s touto značkou se pojí i řada nevýhod.

Je předražená a minimálně poměrem ceny a výkonu často velmi významně zaostává za konkurencí. Pojí se s ní i řada kontroverzí v podobě řady ne zrovna férových obchodních praktik. Právě proto má Apple především buď skalní přívržence, nebo zavilé odpůrce – málokdy zanechává prostřední dojem. Pokud patříte do první skupiny, je jasné, že po jiném telefonu než iPhone nesáhnete. Pokud do ní nepatříte, lze docela zodpovědně říct, že za cenu, za jakou pořídíte některý aktuální iPhone, nejspíš seženete lepší a výkonnější telefony.

Nynější vlajkovou lodí (03/2022) je model Iphone 13 (také ve verzi PRO) a za nejlepší model v poměru ceny a výkonu se považuje Apple Iphone SE.

3. Xiaomi

logo Xiaomi

Xiaomi nepatří mezi tradiční lídry. Na našem trhu způsobila bouři teprve před pár lety. Dnes už směle konkuruje značkám jako Samsung a Huawei a v rámci České republiky je nezřídka i překonává. Tato čínská technologická značka vznikla teprve v roce 2010, ale díky svému přístupu byl její úspěch raketový. Xiaomi vyrábí všechno možné, od chytrých hodinek přes elektrokoloběžky či robotické vysavače až po televize, kamery nebo právě mobilní telefony. Takřka ve všech oblastech má přitom skvělé výsledky a chytré telefony jsou pro tuto značku něco jako vlajková loď.

Proč je značka Xiaomi tak oblíbená a úspěšná? Může za to jistě kombinace faktorů. Tato značka se pouští do velmi inovativních technologických vod. Rozhodně nejde o konzervativní firmu, která by sázela na staré a osvědčené jistoty. Xiaomi nabízí taky skvělý „obal“. Design výrobků je vždy stylový s příklonem k příznačnému futurismu. A pak je tu zřejmě hlavní důvod. Poměr ceny a výkonu. Xiaomi je schopna nabídnout špičkové moderní a výkonné technologie za bezkonkurenční ceny. Platí to samozřejmě i pro mobilní telefony.

Chytré telefony nabízí Xiaomi v několika řadách. Mezi nejoblíbenější patří série Redmi s nedostižným poměrem ceny a kvality. Jde totiž o vesměs dostupnější a zároveň velmi dobré mobily. Pro náročnější a nejnáročnější uživatele jsou pak určeny řady Xiaomi Mi anebo Note.

Nynější vlajkovou lodí (03/2022) je Xiaomi Mi 11 (také ve verzi PRO a LITE). Naopak nejprodávanější jsou modely Redmi – například: Xiaomi Redmi Note 11.

4. Huawei

logo HuaweiHuawei patří mezi další stálice na českém trhu, pokud jde o chytré telefony. Byly doby, kdy byla tato značka jedničkou nebo dvojkou u nás. Dnes je její podíl už pravděpodobně poněkud slabší, přesto se stále drží na předních příčkách. Čínská společnost Huawei, která vznikla v roce 1987, musela čelit celé řadě kontroverzí a ve spojitosti s riziky pro národní bezpečnost se o ní v nedávné době (2019) víc než často mluvilo i u nás. I to bylo pravděpodobně příčinou jistého poklesu popularity.

Telefony Huawei nicméně nikdo z trhu nestáhl, nadále se prodávají a prodávají se dobře – a to proto, že mají co nabídnout. Značka je oblíbená například i pro velmi dobrou kvalitu fotoaparátů, řadu modelů je navíc možné koupit za dostupné ceny už okolo 2 nebo 3 tisíc korun, a přesto se za svou výkonnost nemusejí ve srovnání s konkurencí stydět.

V současnosti (03/2022) patří mezi nejoblíbenější a neprodávanější telefony Huawei modely řady P40 a řada P30 – ve verzi Lite i PRO. Popularitě se těší taky smartphony jako Huawei Y6, Huawei Y7, Huawei P Smart a další.

5. Google

logo Google Pixel

Google zná každý minimálně jako název všemocného internetového vyhledávače. Tato americká společnost, která vznikla teprve v roce 1998, má však mnohem pestřejší škálu zájmů. Minimálně v rámci internetového prostředí jde zřejmě o firmu s vůbec největším vlivem. Spadají pod ní i platformy jako YouTube nebo operační systém Android, který je nejvyužívanějším mobilním OS u nás.

Kromě toho všeho (a že je toho ještě mnohem a mnohem více) však Google navíc vyrábí i vlastní mobilní telefony. Věděli jste to? Je docela dobře možné, že ne. Na rozdíl od vyhledavače Google nebo dceřiné služby YouTube totiž smartphony Google nejsou zrovna všudypřítomné. Jedná se o řadu s názvem Pixel, která zahrnuje několik spíše dražších modelů.

Zřejmě nejlépe hodnoceným a nejprodávanějším je v současnosti (03/2022) model model Pixel 6, který je zároveň vlajkovou lodí značky.

6. Honor

logo Honor

Honor je poměrně známou značkou mobilních telefonů. Dneska tento brand sice figuruje samostatně, ale pokud sáhneme hlouběji do minulosti, snadno se rozpomeneme, že se vyvinul z řady Huawei Honor, která se objevila na počátku druhé dekády nového tisíciletí. Honor se později osamostatnil a jednu dobu se řadil i mezi pětici nejprodávanějších značek mobilních telefonů u nás.

Dnes už se drží trochu více vpovzdálí. Některé modely se však stále těší uživatelské přízni. Jde například o mobilní telefony Honor 20, Honor 9X nebo třeba Honor 20e. Značka si získala popularitu především výraznou cenovou dostupností v kombinaci s ucházejícím výkonem.

V současnosti (03/2022) patří mezi nejoblíbenější a neprodávanější telefony: Honor 9x nebo třeba Honor 50. Značka si získala popularitu především výraznou cenovou dostupností v kombinaci s ucházejícím výkonem.

7. Oppo

logo Oppo

Mezi poněkud méně známé značky chytrých mobilních telefonů se řadí Oppo. Telefony Oppo u nás nikdy nepatřily k nejprodávanějším nebo zvlášť populárním. Přesto si možná zaslouží alespoň kousek pozornosti. Telefony Oppo jsou elegantní, typické minimálním rámečkem. Za nějakých 9 tisíc korun můžete pořídit například Oppo Reno, který kromě skvělého vzhledu nabídne velmi kvalitní displej i fotoaparát, ale taky víc než slušný výkon. Oppo Reno je tudíž opomíjený možná i trochu neprávem, o čemž svědčí i převážně výborné recenze. Pokud už vás omrzely obligátní značky a hledáte něco trochu neotřelého, Oppo může být zajímavá volba.

8. LG

logo LG

Poslední tři příčky našeho žebříčku nejlepších značek mobilů budou patřit poměrně velmi známým značkám. Zdá se však, že většina z nich už má to nejlepší – alespoň v oblasti mobilních telefonů – za sebou. První je LG. Tato značka ještě před nedávnem dost táhla a stále nabízí kvalitní chytré telefony, navíc v různých cenových relacích.

Dobře si vedl například LG Velvet, který posbíral skvělé recenze. Tento telefon rozhodně může obstát i v dnešní silné konkurenci.

9. Motorola

logo Motorola

Motorola patřila kdysi mezi nejznámější výrobce mobilních telefonů. To však bylo ještě v éře „cihel“ s anténkami. Značka však stále funguje a snaží se jít s dobou. Nabízí proto i výběr chytrých telefonů. Mezi zřejmě nejúspěšnější se řadí modely ze série Moto G8, za zmínku stojí i řada OneFusion+. Mezi Motorolami dnes najdete dostupné i dražší smartphony s celkem dobrým poměrem ceny a kvality, o čemž svědčí i převážně dobré recenze.

10. Nokia

logo Nokia

Třešničkou na závěr bude stará dobrá Nokia. Tato značka v podstatě sdílí osud Motoroly z předchozí příčky. Nokia byla kdysi jasným lídrem ve světě mobilních telefonů. Dnes už jen příštipkaří. Nabízí několik smartphonů, ale kupodivu zůstává věrná především klasickým tlačítkovým telefonům, jimž dává i modernější vzhled a parametry. Milovníci „old school“ mobilů se mohou k Nokii stále vracet.