Fujifilm Instax Mini 9 (test a recenze)

Fujifilm Instax Mini 9Není nad „fotografii v ruce“… Tak se to říká, ne?! Tedy vlastně vždy to říkali naši prarodiče i praprarodiče… A také na tom něco pravdy je… Dnešní novodobé nápady a vynálezy, jako jsou elektronicky uchovávané a zálohované fotografie, fotoknihy či digitální fotorámečky, nejsou sice úplně k zahození a řadí se k momentálním trendům, avšak držet fotografii v ruce je přeci jen jistota, o síle momentu a možnosti krásné vzpomínky nemluvě…

Ale není snad ještě lepší si aktuální zážitek nejen vyfotit, ale rovnou i na místě „vytisknout“ a prohlédnout či založit do připraveného alba?! Přesně to totiž polaroidový fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 může každému uživateli zlehka nabídnout. Jedná se totiž o kombinaci starého i novodobého fotoaparátu. Fotografii máme během několika vteřin až minut v ruce jako za dávných dob, avšak tento fotoaparát již umožňuje samozřejmě barevné a ostřejší fotografie, které jsou v dnešní době poněkud vyhledáváné, především mladou generací. Pojďme si přímo tento fotoaparát trochu přiblížit …

Připravila jsem recenzi Fujifilm Instax Mini 9 z několika měsíčního používání. Tady je můj test.

Popis produktu

Fujifilm Instax Mini 9 - foto

Malý, lehký, pro nás zajímavý fotoaparát

Jedná se o vcelku malý a především lehký fotoaparát, zajímavého vzhledu, který si lze vzít všude a nepřijít tak o zaznamenání důležitých momentů, ať už jsme zrovna na dovolené, večírku, oslavě či si chceme osobu, věc nebo krajinu vyfotit jen tak pro svojí radost… Fotoaparát pořizuje snímky o velikosti kreditní karty (přesně 62×46 mm), které jsou mimo jiné většinou ohraničené bílým retro rámečkem.

Narozdíl od svého předchůdce nižší řady je vybaven selfie zrcátkem, které napomůže přesnému orámování obličeje, díky němu nechybí na fotografii jediná důležitá část v případě, že nemáme po roce zrovna nikoho, kdo by nás vyfotil. Výhodou je velice jednoduché ovládání. Sám si dokáže přizpůsobit efekt podle aktuálního prostředí, a to, ať už jsme doma nebo venku. Po pár minutách se dokáže sám vypnout bez naší pomoci, takže se nám baterie nikdy nevybíjí zbytečně navíc.

Jednoduché ovládání

Po zapnutí fotoaparátu můžeme pohodlně pouze zmáčknout tlačítko spouště, tak jednoduché je jeho ovládání, popřípadě si otočíme kolečkem na režim focení, které nám aktuálně fotoaparát nabízí. Stejně tak je to i s jeho napájením, postačí nám dvě obyčejné tužkové baterie, které klidně vydrží až na stovku pořízených fotografií.

Funkce navíc

Čím dalším se může tento fotoaparát zrovna pyšnit? Zabudovaným automatickým bleskem, počítadlem zbývajících volných snímků i šesti různými režimy focení. Mimo jiné si může v jeho barevné nabídce vzhledů vybrat opravdu každý, a to jak z klasických barev, tak těch pastelových.

Technické parametry pro přehlednost

 • instantní typ fotoaparátu
 • optický hledáček fotoaparátu
 • vestavěný automatický blesk
 • selfie zrcátko navíc oproti nižší řadě
 • minimální vzdálenost fotografování – 60 cm
 • šířka 11,6 cm, výška 11,8 cm, hloubka 6,8 cm, hmotnost 307 g
 • výdrž baterie 60-100 snímků
 • napájení – dvě tužkové baterie

Proč si Fujifilm Instax Mini 9 pořídit?

 • velice jednoduché ovládání
 • příjemný vzhled pořízených snímků, ostré a hlavně reálné momentky
 • jeden z nejlevnějších polaroidových fotoaparátů na trhu
 • další specifické funkce navíc


Zapneme a ihned fotíme!

Fotoaparát sám o sobě disponuje malým počtem spouštěcích tlačítek, vzhledem k tomu, že většinu věcí dělá vlastně za nás. Najdeme zde pouze tlačítko zapnutí, vysunutí objektivu a spouště, proto není pochyb, že se s ním naučí opravdu každý a hlavně velice rychle. Dále za povšimnutí stojí otočná spirála okolo objektivu, která slouží k ručnímu nastavování režimů fotografování. U určitého režimu se rozsvítí oranžová dioda s doporučeným režimem, mimochodem který většinou fotoaparát dokáže opravdu dokonale odhadnout za nás, není úplně potřeba zkoušet v danou chvíli jiný režim.

Retro styl vyfoceného obrázku

U tohoto typu polaroidového snímku s rámečkem je možnost a také veliká výhoda, spodního širšího okraje, díky němuž lze na fotografii dopisovat vlastní popisky. Fantazii se zde meze nekladou. Pro tento typ fotoaparátu se vyrábí tři druhy snímků – s bílým okrajem, černým okrajem, který zatím vychází mimochodem nejlevněji a také snímky pro černo-bílý efekt pořízení jako bychom fotografovali před desítky lety. Nicméně každá taková fotografie má své nenahraditelné kouzlo. Lze říci, že vytisknuté momentky se neliší příliš od reality. Fotoaparát nabízí ostré i syté momentky, i přesto, že ne vždy se úplně podaří přiblížit naší představě. Ze začátku půjde při učení se o pokus – omyl.

Jedna z nejlevnějších variant na trhu

Na trhu samozřejmě existuje nepřeberné množství takových či podobných fotoaparátů (polaroidů), avšak ty už se pohybují v řádu několika tisíc korun, krom toho se jedná o poměrně těžké a velké stroje, které nedáme jen tak do kapsy. Ať už tak, či tak, Fujifilm Instax Mini 9 patří právě k těm nejlevnějším a zároveň nabízí super kvalitu.

Funkce navíc oproti předchůdci

Když se na trhu objevil předchůdce fotoaparátu Fujifilm Instax Mini 9, o řadu nižší fotoaparát se stejným pojmenováním, avšak označením číslem 8, vzbudil velikou zvědavost jak mezi mladší generací, tak naopak i tou starší. Důvod je jednoduchý – fotografie ihned v ruce bez většího učení se s fotoaparátem. Právě proto si ho zamilovali i lidé důchodového věku, ačkoliv vzhled jim úplně příjemný nemusí být. Fujifilm Instax Mini 9 disponuje navíc selfie zrcátkem, přídávným objektivem pro bližší fotografování (až o 30 cm bližší než je běžné) a režimem fotografování navíc.

Pár fotografií pořízených na Fujifilm Instax Mini 9

Nevýhody aneb Proč si Fujifilm Instax Mini 9 nekoupit?

 • absence časového spouštěče
 • poměrně vysoká cena snímků a špatná dostupnost v kamenných prodejnách
 • v případě primárního fotografování pouze polaroidem


Fujifilm Instax Mini 9 test a recenze

Jedná se o skutečně stabilní fotoaparát, proto je škoda, že časový spouštěč zde chybí. Vždy tedy musí někdo navíc fotografovat, popř. využijeme selfie zrcátka sami pro sebe…

Ne v každé kamenné prodejně jsme schopni sehnat právě snímky do fotoaparátu Fujifilm Instax Mini. Většinou musíme dojet, tak jako tak, do velkých měst, popřípadě si kolekci snímků objednat online poštou domů, což samozřejmě trvá několik dní, proto je vhodné mít vždy nějaký snímek do zásoby. Není to úplně nejlevnější záležitost, jedno pořízení snímku vychází na 19-23 Kč. Snímky se prodávají po minimálně 10 kusech v jedné kazetce, která se lehce vymění na zadní straně Instaxu. Tady se někdy vyplatí množstevní slevy – čím více kazet v balení, tím lepší cena. Mimo jiné jsou nové snímky velice citlivé na světlo, proto se nesmí vyndat z fotoaparátu dříve, než se sami vytisknou s pořízenou fotografií.

V případě, že počítáme pouze s fotografováním s tímto polaroidem, nemá cenu si ho pořizovat. Jisto jistě budeme zbytečně zklamaní. Instax slouží spíše opravdu jako doplněk ke klasickým fotografiím, ať už pořízených z lepšího či méně kvalitnějšího fotoaparátu nebo fotomobilu. Přeci jen přístroj s několika desítkami Mpx a polaroid, který si spíše koupíme pro radost, se v žádném případě nedá srovnávat.

Závěrečné hodnocení

RECENZE: Fujifilm Instax Mini 9

Shrnutí

Fujifilm Instax Mini 9 Zajímavost i praktičnost fotoaparátu je zcela jistě z výše uvedených slov i jiných možných zdrojů zjevná. Není nad to, když se můžeme rovnou podívat na výslednou fotografii a nečekat další čas na její vyvolání. Jak již bylo zmíněno, většinou takový fotoaparát slouží jako doplněk ke klasickému automatu či zrcadlovce, a to právě kvůli autentičnosti a kouzlu daného momentu. Mimo jiné se polaroid stal velkým trendem i na svatbách či oslavách ve fotokoutku, kdy pořízené fotografie mají novomanželům, popř. oslavencům připomínat jejich velký den i s věnováním od osob na fotografiích.


Overall
80%
80%
 • Celkové hodnocení - 80%
  80%

Výhody

 • Velice jednoduché ovládání
 • Slušné snímky (v kategorii Polaroidů)
 • Nízká cena (jeden z nejlevnějších na trhu)
 • Pěkný retro vzhled
 • Selfie zrcátko

Nevýhody

 • Chybí časová spoušť
 • Cena snímků