Nejlepší GPS navigace na motorku | Poradíme, jak vybrat

Nejlepší navigace na motorku Jestliže je v autě někdy bloudění neznámými končinami poněkud kříž, co teprve na motorce, kde zdaleka není tolik prostoru a času, ani vedle vás nesedí spolujezdec s mapou. Navigační systémy se staly pro mnohé řidiče nepostradatelným a spásným vybavením. Jejich použití je nejen pohodlnější a spolehlivější, ale i bezpečnější než většina jiných metod orientace. Včetně zastavování a doptávání se na cestu každých pět set metrů.

Pokud dáváte před dvoustopými vozidly přednost motocyklům, máte situaci opět trochu ztíženou. Navigace v mobilu je na motorce nejen nepraktická, ale často i riskantní. Potřebujete speciální zařízení, které odolá vystavení povětrnostním vlivům a bude navigovat zcela samostatně. Proto se budeme v dnešním článku věnovat právě výběru nejlepší navigace na motorku. Zajímat nás budou všechna specifika a důležité vlastnosti, které by měla taková pomůcka splňovat. Zaměříme se i na konkrétní technické parametry a funkce. Kromě toho vám v krátkých recenzích představíme i některé známé značky, které představují ověřenou volbu. Nevynecháme ani přehled cenových tříd.

Kvalitní navigace na motorku sice představuje nezanedbatelnou investici. Pokud však často jezdíte neznámými končinami, jistě se vám takový vklad vyplatí. Dobrá navigace bude sloužit dlouho, mnohem spolehlivěji, pohodlněji a bezpečněji než různá náhradní řešení. Díky konstrukci odolá špatnému počasí i vysokým otřesům a umožní snadné ovládání i v motorkářských rukavicích. Výběr je navíc dostatečně pestrý (i cenově), takže si můžete zvolit model dle osobních nároků a preferencí.

Velmi důležitou součást našeho průvodce tvoří taky žebříček nejlepších navigací. Pečlivě jsme pro vás do něj vybrali nejprodávanější a nejlépe osvědčené a hodnocené produkty. Rozhodně si zaslouží pozornost a mohou posloužit přinejmenším pro srovnání a zorientování v současné nabídce. Užitečnou pomoc pak představují i recenze navigací na motorku. Uživatelské ohlasy najdete u všech známějších modelů. U některých jsou k dispozici i odbornější a rozsáhlejší testy.

Jaké jsou tedy nejlepší navigace na motorku podle nás

  1. Garmin Zümo XT PRO Europe45
  2. TomTom Rider 550
  3. TomTom Rider 500 EU
  4. Garmin Zümo 396S
  5. NAVITEL G550 Moto GPS Lifetime

Porovnání nejlepších navigací na moto na trhu

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.Garmin Zümo XT PRO Europe45

5 out of 5 stars (5 / 5)
Úhlopříčka displeje: 5,5"
Rozlišení displeje: 1280x720 px
Mapové podklady: Evropa
Wifi: ANO
Cena: cca 12800 Kč
Zjistit cenu
2.TomTom Rider 550

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
Úhlopříčka displeje: 4,3"
Rozlišení displeje: 480 x 272 WQVGA
Mapové podklady: 47 zemí
Wifi: ANO
Cena: cca 10000 Kč
Zjistit cenu
3.TomTom Rider 500 EU

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Úhlopříčka displeje: 4,9"
Rozlišení displeje: 480 × 272 px
Mapové podklady: ČR + Evropa
Wifi: ANO
Cena: cca 9500 Kč
Zjistit cenu
4.Garmin Zümo 396S

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Úhlopříčka displeje: 4,3"
Rozlišení displeje: 480 × 272 px
Mapové podklady: 45 zemí
Wifi: ANO
Cena: cca 10000 Kč
Zjistit cenu
5.NAVITEL G550 Moto GPS Lifetime

4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)
Úhlopříčka displeje: 4,3"
Rozlišení displeje: 480 × 272 px
Mapové podklady: ČR + Evropa
Wifi: NE
Cena: cca 3000 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat navigaci na motorku?

Jaké vlastnosti a funkce sledovat při výběru kvalitní navigace na motorku? Důležité je vědět, jaké nároky by mělo zařízení pro daný účel splňovat. Mezi základní technické parametry, které je třeba zvážit, pak patří zejména kvalita a velikost displeje, mapové podklady a způsoby aktualizace, taky napájení a kapacita baterie, odolnost, hmotnost, funkční vybavení a taky případné příslušenství.

Druhy navigací

Jaký je rozdíl mezi navigací do auta a na motorku? A je i nějaká další alternativa? Pojďme si jasně vysvětlit rozdíly a důležité vlastnosti.

Navigace do auta

Řidiči aut to mají v navigačních záležitostech poněkud jednodušší. Navigací do aut je k dispozici výrazně větší – přímo obrovský výběr. Pořídit je navíc lze i v dostupnějších cenových relacích. Kolem 1000 až 2000 Kč lze sehnat řadu modelů. Ty vůbec nejlevnější se mohou pohybovat jen v řádu vyšších stovek Kč (tomu odpovídá i kvalita). Sehnat moto navigaci pod cca 2 500 Kč je kumšt. Navíc lze očekávat, že takový výrobek bude buď použitý, nebo přinejmenším velmi nespolehlivý a pochybný.

Na navigaci do auta navíc nejsou kladeny takové nároky, pokud jde o odolnost – zejména vůči povětrnostním vlivům. Interiér vozu skýtá taky rozmanitější a jednodušší možnosti instalace, umístění. Zařízení může být rovněž výrazně větší, s rozměrnějším, přehlednějším displejem.

Navigace na motorku

Speciální navigace na motorku představuje dražší, ale odolnější a spolehlivější řešení. Tyto navigace jsou konstruované, aby snášely i výrazné otřesy a odolaly větru, dešti a podobným vlivům. Mívají taky speciální funkce a upravené ovládání. Tak aby umožnili motorkáři maximálně jednoduchou a bezpečnou manipulaci.

Nevýhodou je, že displej má omezenou velikost. Výběr je taky menší a zároveň musíte počítat s vyšší cenou. Výhodou však je, že zatímco auto navigaci na motorce příliš použít nelze, naopak je to možné kdykoli. Moto navigaci tedy můžete klidně vozit i v autě.

Navigační aplikace v mobilu

Navigační mobilní aplikace se v automobilech stávají převažujícím řešením. Zvláště pokud do cizích krajů necestujete nijak zásadně často, představují většinou dostačující volbu. Výhodou je, že existuje i řada bezplatných aplikací, které navíc fungují i offline – a přesto mohou nabídnout solidní funkčnost.

Tip: Jako navigaci lze úspěšně použít například bezplatnou českou aplikaci Mapy.cz, která je velmi kvalitní a se staženými podklady funguje i offline. Mezi další stálice a velmi populární aplikace patří Google Maps, Waze, ale třeba i Sygic, HereWeGo a mnohé další.

Na motorce je ovšem situace složitější. Mobil musíte ochránit před vlivy počasí a příliš mu nesvědčí ani otřesy. Špatně se s ním manipuluje, zvláště v rukavicích a obecně lze jeho použití považovat spíše za vysloveně nouzové řešení.

Displej

Displej, coby zásadní prvek uživatelského rozhraní, je samozřejmě velmi důležitým faktorem výběru. Jak jsme řekli, je nutné počítat s omezenou velikostí oproti auto navigacím. Tento fakt vyplývá z prosté nutnosti. Motorka nenabízí tolik prostoru jako palubní deska vozu a čelní sklo vozu.

Nejčastější úhlopříčka je u moto navigací 4,3 palců. Tedy 11 cm – zaokrouhleno nahoru. Další možností je „zvětšená“ úhlopříčka o rozměru cca 5,5 palců. Čili cca 14 cm. Pořád žádná extrémní plocha, ale je nutné říct, že kvalitní moto navigace se i při menším displeji dobře a spolehlivě ovládají, mapy jsou přehledné, čitelné a dobře přizpůsobené menšímu rozměru. Jiné úhlopříčky než 4,3 nebo 5,5 palců se vyskytují poměrně zřídka (např. 5 palců).

Dalším důležitým parametrem je u displeje rozlišení. Pochopitelně, že čím vyšší, tím lepší. Na druhou stranu není vzhledem k určení a velikosti displeje nutné pátrat hned po 4K zobrazení. Současné navigace se naopak drží nízkých rozlišení, které přesto stále velmi dobře fungují. Starou dobrou volbou je 480 x 272 px – zejména u 4,3palcových displejů je pořád dostačující. U větších úhlopříček se můžete setkat s rozlišením 800 x 480 px nebo i 1280 x 720, tedy HD.

Napájení

Většina auto i moto navigací v podstatě kombinuje tři druhy napájení. První možností je integrovaná baterie. Akumulátor zajistí maximální flexibilitu, možnost použití bez jakéhokoli externího zdroje. Jde ovšem spíše o provizorní řešení. Baterie nebývají kdovíjak vysokokapacitní. Navigace je obvykle schopna pracovat na nabití v řádu nižších jednotek hodin. V závislosti na modelu a způsobu použití to je nejčastěji cca 1-6 hodin. To není moc.

Nejjistějším řešením je tedy připojení do auto/moto zásuvky pomocí speciálního adaptéru. Drtivá většina navigací toto zapojení umožňuje a součástí příslušenství jsou právě i patřičné adaptéry. Obvykle pro auto i motorku. Navigace se tudíž sama zapne s nastartováním a vypne s vypnutím motoru. Poslední způsob napájení se netýká ani tak provozu jako spíš nabíjení a aktualizací. Jde o USB rozhraní pro připojení k počítači.

Databáze map

Logicky si navigaci kupujeme kvůli navigování, což obstarávají patřičné mapové podklady. Určitý balíček už je vždy přítomen v navigaci při koupi. Ovšem rozsah se různí. U navigací zakoupených u solidních prodejců v ČR jsou samozřejmostí mapy České republiky.

Velmi často se však setkáte s tím, že základní balík obsahuje větší množství map. Nejčastěji k ČR přináleží i mapy států EU, někdy mapy celé Evropy. Méně časté jsou mapy dalších zemí mimo Evropu, nebo dokonce celého světa.

Většinou je možné předinstalovaný balíček rozšířit, což může být velmi důležité, pokud cestujete po exotičtějších končinách. Samozřejmostí je taky možnost aktualizace map. U kvalitních navigací bývá aktualizace doživotní a bezplatná (lifetime). Dobře se ujistěte, že navigace tuto službu nabízí.

Jazyk

Ne každý je zdatný v angličtině nebo jiných cizích jazycích. Je dobré se v takovém případě zajímat, zda zařízení podporuje češtinu. A to jak v ovládacím rozhraní, tak na mapách a (možná především) při hlasové navigaci.

Wi-Fi a Bluetooth

Pokud jde o bezdrátová rozhraní, může navigace obvykle nabídnout dvě. Méně častou je Wi-Fi. Umožní soustavnou aktualizaci dat a lepší plánování tras i jiné funkce. Lze se bez ní ovšem obejít, tím spíš, že je Wi-Fi zatím součástí spíše dražších přístrojů.

Bluetooth je naopak standardním prvkem. Umožňuje propojení navigace s mobilním telefonem. U moto navigací je ovšem zvlášť důležitou a praktickou funkcí možnost propojení s handsfree sadou v přilbě. Zde můžete poslouchat hlasovou navigaci a nemusíte za rychlé jízdy luštit relativně nepříliš rozměrný displej.

Paměť, paměťová karta

Navigace mají různě velké interní úložiště, kde se nachází samotná databáze map. Některé umožňují i rozšíření úložiště o paměťové karty (SD). Zde je možné ukládat další mapové podklady, ale některé navigace umožňují i práci s multimédii – tedy hudbou, nebo i videem apod.

Další funkce

Co ještě může moto navigace umět? Všemožných funkcí je často hodně. Zde představíme alespoň některé nejčastější a nejdůležitější…

Hlasová navigace

Zásadní funkce, která vám umožní řídit se pouze hlasovými povely bez nutnosti pouštět z očí vozovku a luštit mapu.

RDS-TMC

Zkratka Radio Data System – Traffic Message Channel. Velmi užitečná funkce využívající radiový přenos (tedy bez Wi-Fi). Umožňuje v reálném čase získávat informace o dopravní situaci. Zácpách, nehodách, uzavírkách, upozorněních apod.

Asistenční funkce

Zejména asistent jízdních pruhů je častou funkcí a pomůže vám na neznámých cestách najít správný jízdní pruh, včas se zařadit před odbočkou apod. Další možností je třeba parkovací asistent, který vyhledá nejbližší parkovací plochu.

3D zobrazení

Přehlednější a intuitivnější zobrazení v podobě 3D modelu s terénem, budovami apod. Ne každá lokalita je však dostupná ve 3D zpracování.

Příslušenství

K navigaci je obvykle k dispozici určité příslušenství. Základem jsou adaptéry pro napájení v motorce i autě, dále držáky (opět většinou na motorku i auto) a dobíjecí kabel USB. Někdy se můžete setkat i s voděodolnými pouzdry nebo jinými pomůckami.

Ceny navigací pro motorky

Kolik si připravit, pokud chcete kvalitní motorkářskou navigaci?

Navigace do 5000 Kč

Levné navigace lze pořídit pod hranicí 3 tisíc Kč. Jsou volbou spíše pro méně náročné použití. Většinou obsahují menší databázi a méně funkcí (chybí např. Wi-Fi, RDS-TMC, multimédia apod.). Taky odolnost zpracování bude nejspíš nižší.

Navigace do 10 000 Kč

Velmi slušný výběr, pořídit již lze dobře vybavené a kvalitně zpracované modely. Vhodné pro náročnější uživatele. Oblíbené jsou navigace TomTom.

Navigace nad 10 000 Kč

Velmi kvalitní a špičkově vybavené navigace. Pokud cestujete často a rádi, investice do vyšší třídy se vám vyplatí. V této relaci vítězí zejména navigace značky Garmin.

Nejlepší značky navigací na motorku

Kteří výrobci nabízejí spolehlivé a kvalitní navigace na motorky? Zdaleka nejvíce jsou zastoupeny tři značky:

  • TomTom – Střední cenová relace. Velký výběr velmi populárních a kvalitních modelů především do 10 tisíc Kč.
  • Garmin – Převážně vyšší relace nad 10 tisíc Kč. Vysoce kvalitní a perfektně vybavené navigace pro náročné zájemce.
  • Navitel – Nižší relace. Pokud hledáte spíše základní řešení, jde o dobrou volbu. Navitel nabízí navigace už od méně než 3 tisíc Kč.

Nejprodávanější navigace na motorku na trhu

Nejprodávanější moto navigace pod myš dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového navigace na motorku. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší moto navigace na trhu.