Recenze 7 nejlepších elektromobilů (edice 2018)

Elektromobil VW e-golf Ačkoli je vývoj elektromobilů zatím, dalo by se říct, v plenkách, první vlaštovky už dávno vyrazily na cestu za ekologičtějším automobilovým provozem. Elektrická vozidla poháněná zpravidla vysokokapacitními lithium-iontovými bateriemi sice zatím nejsou zdaleka tak rozšířená jako vozidla benzínová či naftová, ale mohou nabídnout zajímavé výhody a představují především investici do budoucna.

Elektromobily jsou především poháněny obnovitelnou energii, nevypouštějí žádné emise, mají velice tichý chod a dnes už je množství stanic, na kterých si lze baterii dobít. Mnoho lidí ale osloví především levnější provoz oproti klasickým motorům na fosilní paliva. A dá se předpokládat, že tento rozdíl se bude s rostoucími cenami těchto paliv a s ubýváním jejich zásob dál prohlubovat. Máme tu proto pro vás výběr sedmi nejlepších elektromobilů, které jsou v současné době k dispozici.

Konceptu elektrického vozidla se chopilo mnoho více či méně významných značek, proto mezi modely, které jsme pro vás hodnotili, najdete i vozy prestižních výrobců jako Mercedes-Benz nebo BMW. Stejně tak ale i lidovější modely značek jako Renault nebo Volkswagen. Zařadili jsme i chorvatský supersportovní model Rimac a samozřejmě nesmí chybět v této kategorii jasně vyčnívající Tesla. Snažili jsme se o co největší pestrost nejen v cenách, ale i charakteru vozidel.

Pokud o pořízení vozu na elektrickou energii uvažujete, může vám naše recenze elektromobilů poskytnout inspiraci a třeba vás i nasměrovat k výběru optimálního modelu pro vás. Nezapomeňte při výběru elektromobilu především zvážit, k jakým účelům jej budete používat, jaké cesty chcete podnikat apod. – u vozů s omezeným dojezdem na nabití je to zvlášť důležité.

Nejlepší elektromobily na trhu podle nás

1. TESLA Model S 75D – nejkvalitnější

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze TESLA Model S 75D  Tesla S je skutečným pojmem mezi elektromobily a co se týče naplnění potencionálu tohoto typu vozidel, dotáhl to právě tento model nejdál – alespoň prozatím.

Jedná se o opravdovou špičku v dané kategorii. Tomu ovšem odpovídá i ne právě lidová cena. Tesla S 75D má dokonale propracovaný design, který se vyrovná sedanům či sportovním modelům exkluzivních značek a opravdu budí dojem maximálního luxusu. A výkon je naprosto pozoruhodný.

Tesla S fascinuje, protože není jen kompromisním řešením pro zaryté ekology, ale vozidlem, které disponuje motorem schopným natřít to spoustě silných „klasických“ aut. Model je vybaven 75kWh baterií a co se týče dojezdu, nezná konkurenci. Vypravit se můžete nejen do práce a z práce nebo na vyjížďku na chatu, klidně se můžete pustit i do delších tras.

Dojezd této Tesly dalece překračuje hranici 400 km. Přitom se nemusíte ani v nejmenším bát, že by na dálnici auto ztrácelo dech. Maximální rychlost snadno pokoří 200 km/h. Díky těmto vlastnostem se nebojíme označit toto vozidlo za revoluční.

Důraz je však kladen nejen na rychlost, zrychlení a co nejdelší maximální dojezd. Tesla S naprosto uchvátí i výbavou, dokonale provedeným interiérem a v neposlední řadě bezpečností, která je na špičkové úrovni. Toto auto sice rozhodně není pro každého, ale pokud si jej pořídíte, vynaložených finančních prostředků určitě litovat nebudete.

Co potěší

 • Špičkový výkon
 • Bezkonkurenční dojezd
 • Skvělá výbava
 • Vysoká bezpečnost
 • Krásný design

Co zamrzí

 • ­Vysoká cena
Přejít do obchodu od 2 800 000 Kč

2. Nissan Leaf – nejprodávanější

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze Nissan Leaf  Nissan Leaf se objevil v roce 2010 a prodalo se ho již okolo čtvrt milionu kusů. Patří tedy mezi nejprodávanější elektromobily na světě. Japonská značka Nissan si tudíž může gratulovat ke značnému úspěchu a posunu ještě nedávno „experimentálního“ typu pohonu na novou úroveň. Současná generace Nissanu je vyzbrojena 40 kWh baterií (předchozí generace disponovala baterií 30 kWh).

V testech se tento zdroj energie velice osvědčil a vůz dokázal na jedno nabití urazit až 330 km. To se jeví jako dobrý výkon, který by jistě bohatě stačil většině českých uživatelů. V praxi je ale nutné počítat i s určitou rezervou. Přesto by vzdálenost okolo 200 km neměla být problém ani při divočejší jízdě, zapnuté klimatizaci nebo podobně.

Nissan Leaf je k dostání ve třech stupních výbavy. Základní model Acenta disponuje např. navigačním a zábavním dotykovým systémem Connect EV 7“, inteligentním tempomatem, klimatizací s časovačem nebo 16palcovými koly. Vyšší verze N-Connecta nabízí 17palcová hliníková kola, inteligentní panoramatický kamerový systém, parkovací senzory nebo i vyhřívaný volant. Nejvyšší variantou je výbava Tekna, která přihodí ještě leccos navíc.

Vůz Nissan Leaf nabízí výkon 150 K a dosáhne maximální rychlosti 144 km/h se zrychlením z nuly na sto za 7,9 sec. Nissan potěší futuristickým, elegantním designem i komfortním a prostorným interiérem.

Tento elektromobil je ideální volbou především do města, ale zvládne i vzdálenější cesty.

Co potěší

 • Solidní dojezd
 • Kvalitní zpracování
 • Pohodlný interiér
 • Dostatečný výkon
 • Příznivá cena
 • Skvělý poměr ceny a výkonu

Co zamrzí

 • ­-
Zjistit přesnou cenu od 926 000 Kč

3. BMW i3 33 kWh – nejlepší do města

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)

 Recenze BMW i3 33 kWh  Taky exkluzivní německá značka BMW přispěla v oblasti vozidel poháněných elektřinou se svou troškou do mlýna. Třetí místo v testu elektromobilů obsadil její model i3 s 33 kWh baterií.

Už na první pohled je toto vozidlo naprosto odlišná kategorie oproti Tesle S. Svým extravagantním vzezřením vykouzlí spíš úsměv než obdiv. Od pohledu se taky jedná o auto na kratší vzdálenosti, kterému svědčí úhledné vozovky.

Co se týče dojezdu, ten není rozhodně nikterak závratný. Od 33kWh baterie ostatně nelze žádné velké zázraky čekat. Uváděn je dojezd až 300 km. Tento údaj je ale pochopitelně třeba brát s rezervou. Týká se optimálních podmínek a maximálně efektivního stylu jízdy. Při zhoršení podmínek, např. v zimě, dojezd velmi rapidně klesá.

Potěší ale poměrně rychlé dobíjení. V obyčejné 230V zásuvce vám k obnovení kapacity baterie bude stačit nějakých 8 hodin. V dobíjecí stanici můžete využít rychlé nabíjení a znovu vyrazit už za 39 minut. To je jistě pozitivní zpráva, zejména když vezmete v úvahu, že počet dobíjecích stanic u nás je již několik set a rychlým tempem narůstá.

BMW i3 nabízí výkon 125 kW a dokáže vyvinout rychlost až 150 km/h. Karosérie je typu sedan, v pohodlně zařízeném interiérů je dostatek místa pro 5 osob a objem zavazadlového prostoru je 260 litrů. Hmotnost vozu je pouze 1320 kg.

Co potěší

 • Rychlé dobíjení
 • Dostatečný výkon
 • Originální design

Co zamrzí

 • Nižší dojezd
Přejít do obchodu od 1 155 000 Kč

4. Volkswagen e-Golf – osvědčená “šablona” Golf

Naše hodnocení: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)

 Recenze Volkswagen e-Golf  A je taky elektrická varianta notoricky známého vozu Volkswagen Golf, který patří i u nás mezi velmi oblíbené modely. Povedl se ale i přechod na elektřinu tak, aby stálo za to investovat skoro milion korun do modelu s předponou „e-„? Elektrický hatchback e-Golf patří – co se designu týče – k těm méně výrazným nebo úchvatným. Využívá osvědčenou šablonu s několika pozměněnými prvky.

A jak je to s dojezdem? Volkswagen e-Golf je na tom veskrze průměrně. Maximálně z něj dostanete 300 km, průměrný dojezd za ne zcela optimálních podmínek se však pohybuje spíše okolo 200 km. To může být nicméně pořád dostačující pro kratší přesuny nebo jízdu po městě.

Baterie má přitom kapacitu 36 kWh a spotřeba začíná na nějakých 13 kWh na 100 km.

Dobíjení baterie v „domácích“ podmínkách zabere až 17 hodin. Naštěstí je tu možnost rychlonabíjení, které zvládne doplnit 80 % kapacity za velmi příjemných 45 minut.

Výkon motoru tohoto modelu je 100 kW a maximální rychlost pak dosahuje cca 150 km/h se zrychlením s nuly na sto za necelých 10 vteřin. Tento vůz je tedy v každém ohledu spíše průměrný kousek, který přitom v základu cenově atakuje milionovou hranici.

Co potěší

 • Osvědčená „šablona“ Golf
 • Solidní dojezd a výkon

Co zamrzí

Přejít do obchodu od 981 000 Kč

5. Renault Zoe – cenově dostupný

Naše hodnocení: 4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

 Recenze Renault Zoe  Cenově velmi dostupný elektromobil oblíbené francouzské značky je na českém trhu nováčkem. Přesto si jistě rychle získá řadu příznivců především díky nízkým pořizovacím nákladům, ale i pro další své vlastnosti. Design vozidla je povedený. Není křiklavý nebo extravagantní, ale velmi elegantní a moderní – Francouzi tedy v tomto případě dostáli své pověsti přeborníků v oblasti estetiky, módy a designu.

Renault Zoe ale neláká jenom designem. Velmi slušný je taky jeho dojezd, který se může vyšplhat až na 400 km. Za běžných okolností je ale opět třeba počítat s nižšími výsledky. Baterii vozidla můžete dobít naplno v běžné zásuvce za cca 15 hodin. Její kapacita přitom činí 41 kWh, což je solidní hodnota, která jistě nikoho neurazí. Spotřeba na 100 km se přitom pohybuje okolo 12 kWh. V tomto ohledu je tedy Renault Zoe více než konkurenceschopný elektromobil. K dispozici je navíc možnost rychlonabíjení, které trvá cca 150 minut.

Problém nastává, když se podíváme na výkon. Ten je pouze 68 kW a maximální rychlost je stěží 135 km/h. Dalším vážným zádrhelem je prostor. Netýká se to až tak 330litrového zavazadlového prostoru jako spíš zadních sedadel. Specifikace uvádějí, že se jedná o pětimístný hatchback. Zdá se ale, že v takovém případě jsou Francouzi zcela výjimečně skladný národ.

Co potěší

 • Velmi dobrý dojezd a solidní spotřeba
 • Pěkný design

Co zamrzí

 • Slabý výkon
 • Nepohodlný interiér
 • Málo prostoru na zadních sedadlech
Přejít do obchodu od 829 000 Kč

6. Mercedes-Benz B ED – alternativa do města

Naše hodnocení: 4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
 Recenze Mercedes-Benz B ED  Ani další německý gigant Mercedes-Benz nezůstal pozadu s vývojem a výrobou elektromobilu a před pár lety vyprodukoval model B ED – přičemž zkratka ED značí jednoduše „Electric Drive“ tedy elektrický pohon.

Nutno říct, že tento vůz není na rozdíl od jiných modelů v žebříčku na první pohled ničím zvlášť významný a rozhodně jej nelze považovat za nepřehlédnutelný. To ale může být výhoda, pokud chcete splynout s davem a nechcete na alternativní pohon svého vozidla příliš upozorňovat.

Pojďme se nyní podívat na jeden z nejdůležitějších faktorů u elektromobilů. Mluvíme pochopitelně o baterii a dojezdu. Kapacita baterie Mercedesu třídy B ED není nijak omračující – činí 28 kWh a spotřeba se pohybuje od 16 kWh na 100 km, což je relativně hodně. Dojezd vozu se tedy nemůže měřit s výše umístěnými modely testu, přesto může být pro naši poměrně malou republiku dostačující, alespoň pro použití v rámci města nebo pro občasné přejezdy mezi nimi.

Vůz dokáže dosáhnout rychlosti až 160 km/h a potěší příjemnými jízdními vlastnostmi nebo například prostorným úložným prostorem. Na druhou stranu nijak zvlášť neuchvátí výbavou nebo komfortem a zásadním problémem je taky chybějící rychlonabíjení.

Mercedes ale nelení a připravuje zajímavější model – Mercedes Concept EQ – sportovní elektrické SUV s “papírovým” dojezdem až 500 km, výkonem 300 kW a zrychlením z nuly na sto za méně než 5 sekund. Na auto si ale budeme muset ještě chvíli počkat, protože přesný datum vydání ještě nebyl vyhlášen.

Co potěší

 • Dobrá cena
 • Solidní výkon
 • Dobré jízdní vlastnosti

Co zamrzí

 • Slabší dojezd
 • Bez rychlonabíjení
od 1 020 000 Kč

7. Rimac Concept One – pokud jste miliardář 🙂

Naše hodnocení: 4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Recenze Rimac Concept One  Když se řekne Chorvatsko, představí si většina z nás spíš cenově dostupnou dovolenou, než brutálně výkonná elektrická vozidla. Přesto pochází supersport s označením Rimac Concept One právě z této jihoevropské země.

První koncept byl představen již v roce 2013. V roce 2016 pak došlo k dalším vylepšením tohoto zcela atypického elektromobilu, jehož cena se velmi zhruba pohybuje okolo 1 000 000 dolarů.

Říkáte si, co za tak horentní částku získám? Závratný dojezd to nebude. Ten činí maximálně 350 km. S vysokou spotřebou ale u supersportů tak nějak počítáme. Opravdu úchvatný je ovšem výkon.

Tento vůz disponuje výkonem neuvěřitelných 912 kW a dokáže vyvinout maximální rychlost až 355 km/h. Díky tomu se plně vyrovná mnohým modelům z tradičních stájí Ferrari nebo třeba Lamborghini, které navíc jezdí na klasická fosilní paliva. Zmiňme ještě fascinující zrychlení z nuly na sto km/h za 2,5 s a myslím, že už může být celému světu jasné, že elektromobily nejsou jen unavená městská přesouvadla.

Co potěší

 • Fenomenální výkon
 • Design

Co zamrzí

 • Extrémní cena
Přejít do obchodu od 1 milionu dolarů