Nejlepší bezpečnostní IP kamery – vybíráme na základě testů, recenzí a zkušeností

Nejlepší bezpečnostní kamery Jak zajistit, že vám pozemek, dům nebo třeba obchod, sklad či kancelář nebudou beztrestně navštěvovat nezvaní hosté – navíc mimo „úřední“ hodiny či otevírací dobu. Pokud selže prevence v podobě bezpečnostních zámků nebo jiných mechanismů, které vniknutí přímo zabrání, zbývá alespoň možnost monitorování situace.

Bezpečnostní kamery jsou běžnou výbavou především komerčních a průmyslových objektů. Zvykli jsme si, že nás sledují i ve většině veřejných prostor a stále častěji je lidé instalují i v zájmu ochrany soukromého majetku, zejména v rodinných domech. Dnes není problém ani finančně dostupné zabezpečení bytu či třeba chaty nebo jiného rekreačního objektu.

V dnešním článku se budeme věnovat právě kamerovému zabezpečení. Konkrétně nás bude zajímat, jak vybrat nejlepší bezpečnostní IP kameru. Jaký je rozdíl mezi IP kamerou a např. AHD kamerou? V čem jsou její výhody a nevýhody? Na jaké parametry se zaměřit při výběru? To vše se dnes dozvíte. K tomu přidáme krátké recenze významných výrobců a stručný přehled cenových relací.

Bezpečnostní kamery se stávají stále dostupnějším vybavením. Nabízejí čím dál kvalitnější obraz a širší možnosti rozpoznávání narušení prostoru. Právě IP kamery patří mezi technologii s velkým potenciálem a rychlým rozvojem. V současnosti proto začínají přebírat štafetu od analogových variant. I ty jsou ale stále ve hře a někde mohou posloužit i lépe. Volba IP kamery by se měla vždy odvíjet od konkrétních požadavků na ochranu daného prostoru a od specifických okolností. Sortiment je dost velký, aby si vybral každý – ať už je cílem zjistit, kdo doma v noci vyprazdňuje lednici, nebo ochránit muniční sklad před útokem zahraničních agentů.

V našem článku se nicméně podíváme především na kamery pro běžné i domácí použití. Nabídneme i žebříček zajímavých současných modelů. O každém z nich se můžete dozvědět mnohem víc prostřednictvím uživatelských recenzí bezpečnostních kamer anebo různých odbornějších testů, které vám mohou pomoci s rozhodováním.

Nejlepší kvalitní bezpečnostní IP kamery na trhu podle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Xiaomi Mi Home Security Camera 360° 1080P


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - nejlepší vnitřní 

Umístění: vnitřní
780 Kč Číst recenze
2.TP-Link Tapo C200


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - osobně testováno 

Umístění: vnitřní
900 Kč Číst recenze
3.TP-Link Tapo C310


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 3 - nejlepší venkovní 

Umístění: venkovní
1350 Kč Číst recenze
4.EZVIZ CS-CV310-A0-1B2WFR


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 4 

Umístění: venkovní
1600 Kč Číst recenze
5.Solight 1D76


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 5 

Umístění: venkovní
1300 Kč Číst recenze
6.Blurams Outdoor Pro


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 6 

Umístění: venkovní
1500 Kč Číst recenze

Jak vybrat IP kameru?

Jaké otázky si klást při výběru bezpečnostní kamery? Především si musíte ujasnit, zda je IP kamera optimální volbou a rozhodnout se pro konkrétní typ. Mezi důležité konkrétní parametry a možnosti patří rozlišení obrazu, možnosti nočního vidění, typ snímače, světelnost, barevnost, krytí, možnosti pohybu a vzdáleného ovládání, skrytí, zvuk, paměť a podobně. V našem textu se budeme všem nejdůležitějším parametrům věnovat.

I my v redakci jsme jednu IP kameru vyzkoušeli. Na recenzi TP-link TAPO C200 s cenou do 800 Kč a dobrými ohlasy se můžete podívat v samostatném článku.

Výběr bezpečnostní kamery podle technologie přenosu

IP kamery nejsou jedinou možností. Stále jsou ještě běžné modely analogové: zejména AHD kamery. Kromě toho můžete sáhnout i po jakési kompromisní variantě v podobě HD-SDI kamer. Které řešení bude pro vaše potřeby nejvýhodnější? To můžete zjistit podle výhod, nevýhod a specifik jednotlivých variant.

Analogové, AHD kamery

AHD kamery představují nejsilnější konkurenci IP kamer. Jde o druh kamer využívající analogový přenos signálu, tedy klasický přenos pomocí koaxiálních kabelů. Dřívější analogové kamery nedosahovaly příliš dobrého rozlišení. Současné AHD kamery však nabízejí i velmi vysoká rozlišení, Full HD počínaje a 4K konče.

AHD tedy sice staví na starší analogové technologii, ale nabízí špičkové vlastnosti plně konkurenceschopné vůči pokročilým digitálním technologiím, jako je IP. Z použití analogu plynou i výhody jako soběstačnost systému, snadná instalace, minimální náročnost na údržbu, nulové provozní poplatky a taky nulové zpoždění při přenosu záznamu v reálném čase. Dosah signálu je omezenější. AHD kamery a systémy jsou navíc často o něco levnější než digitální varianty.

AHD kamery jsou doporučovány především pro méně náročné, soukromé a domácí aplikace, kde mohou pomoci omezit náročnost instalace a správy a náklady na pořízení i provoz. Analogový přenos je však vzdálenostně omezen, navíc je zde větší riziko rušení obrazu. Někde taky nemusí být možné zapojení analogových koaxiálních kabelů.

IP kamery

Hlavní digitální bezpečnostní technologii představují IP kamery. Ty využívají pro přenos signálu internetovou síť. Nabízejí vynikající rozlišení až 4K (8 Mpx) a z principu věci nabízejí obrovské možnosti vzdálené správy. Pokročilé modely mohou nabízet různé speciální funkce, jako je například čtení SPZ a další rozlišovací schopnosti. Kamera může záznam přenášet i ukládat na pevné SD úložiště či virtuální cloud. Nehrozí rušení obrazu.

Nevýhodou je, že IP systémy logicky potřebují k fungování internet a mohou mít vyšší nároky na síť a její správu. Nicméně dnes už existují i jednoduché domácí varianty, jejichž náročnost na instalaci a provoz je minimální. Nevýhodou může být taky určité zpoždění přenosu oproti analogovému řešení, které zpoždění nevykazuje.

IP kamery tedy nabízejí především nesmírně rozsáhlé možnosti pro náročnější aplikace. Tato technologie se ale stává s každým rokem dostupnější a přístupnější. Není už problém ani její použití pro jakékoli domácí, soukromé potřeby.

HD-SDI systémy

Toto řešení představuje v podstatě hybridní systém a kompromis mezi digitálním IP a analogovým (AHD) systémem. Obecně jde o poněkud dražší volbu, která může ovšem kompenzovat některé nevýhody obou zmíněných systémů.

Bezpečnostní kamera Xiaomi

Druhy IP kamer

Předpokládejme, že jste se rozhodli pro digitální, síťové zabezpečení v podobě IP kamery nebo kamerového systému založeného na tomto protokolu. Vybírat můžete z řady variant IP kamer pro různé způsoby aplikace.

Vnitřní vs. vnější

Základní rozdělení spočívá v tom, zda je konkrétní kamera určena pro interiérové nebo exteriérové použití. Zde záleží na typu a provedení, na parametrech, jako je krytí proti vodě a prachu, dosvitu apod.

Bullet kamery

Jde o kamery především pro venkovní aplikaci. Mají kvádrovitý tvar, jistě je znáte z veřejných venkovních míst, kde jsou velmi časté. Mívají velmi vysoké krytí (proti vodě, prachu – až IP66) a odolnost (i proti mechanickému poškození) a výkonný IR přísvit. Mohou disponovat i mikrofonem. Výhodou je i flexibilita při montáži. Tyto kamery lze připevnit i na různě zkosené, nakloněné plochy. Vzhledem k relativní jednoduchosti konstrukce vykazují dobrý poměr ceny, výkonu a životnosti.

Box

Velmi univerzální varianta s obrovskými možnostmi rozšíření a vylepšení. Typický je kvádrový tvar. Lze je používat v prakticky všech vnitřních prostorách, ale některé modely jsou vhodné i pro venkovní aplikace. Mohou mít špičkové rozlišení, proto se používají i tam, kde je třeba klást důraz na detailní zobrazení. Rovněž funkční vybavení může být na nejvyšší úrovni.

Cube

Kompaktní kamery (obvykle s podstavcem). Hodí se především pro různé vnitřní a domácí aplikace. Umísťují se na stůl, polici či jinou rovnou plochu.

Dome

Velmi populární druh IP kamery s typickým tvarem polokoule. Tento typ kamer existuje v interiérovém i exteriérovém provedení. Jde o mimořádně nenápadné řešení s širokým zorným úhlem. Montuje se na strop, případně i na zeď. Vybavení a parametry mohou být na velmi dobré úrovni.

PTZ

Otočné a naklápěcí kamery, které dokážou kontrolovat maximální rozpětí úhlů a směrů – pohyb v rozsahu až 360°. Typický je i špičkový optický zoom. Existují modely pro vnější i vnitřní aplikaci. Venkovní mohou mít vynikající výkon IR a třeba i stěrač proti znečištění, zamokření průhledu. Tyto kamery bývají nejdražší. Pohyb kamery lze ovládat vzdáleně v reálném čase anebo nastavit automaticky.

Skryté, miniaturní

Různé varianty miniaturních a maskovaných řešení pro specifické aplikace. Především pro vnitřní použití.

TP-Link Tapo C200 bezpecnostni kamera

TP-Link Tapo C200 bezpečnostní IP kamera v naší recenzi

Způsob přenosu

IP kamery využívají internetovou síť, lze však použít více druhů rozhraní a připojení. Základem je kabelové propojení pomocí sítě LAN. Jde o velmi stabilní, spolehlivé a rychlé řešení, avšak s náročnější instalací, konfigurací a správou. Wi-Fi je oblíbené a bezdrátové rozhraní se snadnou instalací, ale méně spolehlivé a stabilní. Dále lze využít mobilní sítě (4G), které nevyžadují router a lze je pomocí SIM karty připojit kdekoli. Toto řešení je zase dražší na provoz.

Rozlišení

Rozlišení patří mezi první a nejdůležitější parametry při výběru. Udává celkovou dosažitelnou kvalitu obrazu. Současné IP kamery dosahují i velmi vysokých rozlišení. Mezi nejhojnější a nejprodávanější IP kamery však stále patří ty s rozlišením Full HD – tedy 1920 x 1080 px. Poměrně běžné jsou i kamery s rozlišením jen HD (1280 x 720 px). Přibývá naopak i modelů s rozlišením 2560 x 1440 px (4 Mpx) nebo i vyšším. Některé už se přitom cenově přibližují dostupným relacím kolem tisíci korun, výjimečně i méně.

Barevnost

Dnes už převažují barevné IP kamery. Barevnost měla zejména v minulosti vážný negativní vliv na kvalitu zobrazení při špatné viditelnosti. U moderních přístrojů se tento problém stále více stírá, takže barevné provedení je čím dál preferovanější.

Objektiv

Důležitá je správná ohnisková vzdálenost. Kratší vzdálenost zvětšuje zorné pole, ale „zmenšuje“ pozorované objekty. Volte proto podle konkrétních potřeb. Existuje navíc několik typů objektivů:

  • Varifokální – Více čoček, proměnlivá ohnisková vzdálenost, a tudíž i zorné pole.
  • Fixní – Jediná ohnisková vzdálenost.
  • Fisheye – Speciální objektiv pro zvlášť široký zorný úhel.
  • Zoom – Objektiv pro detailní pozorování.

Další parametry

Čemu ještě věnovat pozornost při výběru?

  • Světelnost – Udává se ve formátu f/číslo. Např. f/2.4, což je jakési minimum pro použití v horších světelných podmínkách. Čím nižší číslo, tím lépe kamera „vidí“ právě za snížené světelnosti.
  • Noční vidění – Častou funkcí je noční vidění pomocí IR LED přísvitu. Infračervené paprsky mohou mít dosah až 30 m.
  • Úhel, rozsah – Vybírejte dle toho, jak širokou oblast chcete pozorovat. Možnosti závisí na typu a konstrukci kamery, objektivu apod. Zorný úhel může být i 360°.
  • Kvalita obrazu – Stabilizace, redukce šumu, kompenzace vnějšího světla, odmlžení. To jsou některé z funkcí, které mohou zajistit jasnější a přesnější obraz.
  • Paměť – Kamera může mít interní paměť i slot pro další paměť (SD karta).
  • Zvuk – Některé kamery jsou vybaveny i mikrofonem pro zachycení zvuků a ruchů. Některé dokážou zvuk i vysílat.
  • Krytí – Ochrana proti vodě, prachu a poškození. Značí se písmeny IP (nesouvisí s označením kamer jako IP kamery) a dvojčíslem. Např. krytí IP66 značí velmi vysokou ochranu u venkovních kamer.
  • Další funkce – Mezi další často využívané funkce může patřit: detekce pohybu, podpora různých video formátů a jejich komprese, různé možnosti programování a detekce.

Ceny bezpečnostních IP kamer

Za kolik lze pořídit kvalitní IP kamery pro ochranu majetku?

IP kamery do 1000 Kč

I v této ceně už roste výběr. Jde zatím o kamery spíše pro domácí a hobby použití, převažuje typ cube nebo dome. Rozlišení už bývá často velmi dobré, i FHD nebo více.

IP kamery do 5000 Kč

Vynikající výběr kamer prakticky všech typů. V této ceně už lze sehnat modely se špičkovým obrazem i funkční výbavou pro náročnější aplikace.

IP kamery nad 5000 Kč

Zde už můžete najít špičkové kamery (zejména box či PTZ), ale taky rovnou kamerové systémy s plnou výbavou i pro náročné a profi použití.

Nejlepší značky bezpečnostních IP kamer

Jaké značky IP kamer nabízejí dobrou kvalitu a spolehlivost?

  • Xiaomi – Tato čínská značka nabízí velmi pokročilé a moderní kamery za výhodné ceny. Poměr ceny a výkonu/kvality je na výborné úrovni. Velmi populární výrobce.
  • TP-Link – Sice menší výběr, ale IP kamery této značky patří k nejprodávanějším. Jde především o modely pro domácí a méně náročnou aplikaci.
  • Solight – Výběr kvalitních kamer v nižší a nižší střední relaci.
  • EZVIZ – Výborný výběr. Kamery i kamerové systémy vhodné i pro náročnější použití.

Nejprodávanější IP kamery dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové IP kamery. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší bezpečnostní kamery pro domácí použití na trhu.