Nejlepší fotopasti podle testů a recenzí

Nejlepší fotopasti Sháníte co nejlepší fotopast, ale nemáte ponětí, jak se v širokém výběru zorientovat a jaké jsou vlastně současné možnosti a parametry těchto zařízení? Máme tu pro vás obšírného průvodce, který vám s volbou a pořízením jistě pomůže. V textu se budeme věnovat různým druhům fotopastí a představíme vám stručně a srozumitelně zásadní faktory a parametry, se kterými při srovnávání jednotlivých modelů počítat.

Fotopasti jsou praktické pomůcky, které jsou nejčastěji používány k zachytávání snímků divoké zvěře v jejím přirozeném prostředí. Pomocí těchto přístrojů lze zaznamenat krásné obrázky i velmi plachých zvířat, ke kterým by se fotograf dostával jen velmi obtížně. Další způsob použití souvisí se zabezpečením určitého prostoru a odhalením narušitelů. Fotopast může například lapit zloděje anebo jiného nezvaného návštěvníka na vašem pozemku. Právě i podle účelu použití je třeba zařízení vybírat.

V našem průvodci vám poskytneme základní informace a taky spoustu užitečných rad a tipů, ale to není vše. Vytvořili jsme pro vás taky inspirativní žebříček v podobě krátkých recenzí fotopastí, do kterého jsme zařadili nejzajímavější modely, které jsou v současnosti k dostání. Možná si vyberete rovnou mezi nimi. Tak jdeme na věc.

Fotopasti – porovnání nejlepších

NázevParametryHodnoceníCena (od)
1.Bunaty Mini Full HD
Rozlišení: 16 Mpx
Dosvit: až 12 m
Infra přísvit: 940nm (neviditelný)
5 out of 5 stars (5 / 5)2990 Kč Číst recenze
2.Bunaty FULL HD GSM
Rozlišení: 12 Mpx
Dosvit: až 15 m
Infra přísvit: 940nm (neviditelný)
+ GSM brána
5 out of 5 stars (5 / 5)7490 Kč Číst recenze
3.ScoutGuard SG520 PRO
Rozlišení: 12 Mpx
Dosvit: až 15 m
Infra přísvit: 940nm (neviditelný)
5 out of 5 stars (5 / 5)2390 Kč Číst recenze
4.ScoutGuard Predator X
Rozlišení: 12 Mpx
Dosvit: až 10 m
Infra přísvit: - (neviditelný)
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)2890 Kč Číst recenze
5.Ltl Acorn 5310 MC
Rozlišení: 12 Mpx
Dosvit: až 10 m
Infra přísvit: 940nm (neviditelný)
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)3090 Kč Číst recenze
6.Bentech 3.0C
Rozlišení: 12 Mpx
Dosvit: až 20 m
Infra přísvit: 940nm (neviditelný)
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)3590 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších fotopastí

1. Bunaty Mini Full HD

Nejprodávanější fotopast na našem trhu, která je navíc dostupná za poměrně příznivou cenu okolo 3 tisíc korun. Jde o model s velmi dobrým poměrem ceny a možností a nabízí dokonce 16Mpx rozlišení fotoaparátu. Past využívá neviditelné noční osvícení 940 nm a zorný úhel je 55°. Snímky se ukládají na SD kartu o kapacitě až 32 GB.

Zařízení umí samozřejmě zaznamenávat i video anebo vytvářet časosběrný záznam. Součástí je i ochrana proti nechtěnému přístupu. Jde o kvalitní fotopast vhodnou pro bezpečnostní použití i focení divokých zvířat.

2. Bunaty FULL HD GSM

I na druhém místě pro vás máme model značky Bunaty, která patří k nejoblíbenějším. Jde o dražší fotopast, za kterou zaplatíte kolem 7 tisíc korun. Disponuje ale kvalitním fotoaparátem s rozlišením 12 Mpx a zvládá natáčení videozáznamů ve Full HD rozlišení. Součástí zařízení je i GSM modul, který umožní odesílání záznamů v reálném čase na mobilní zařízení.

Zorný úhel je 52° a dosvit až 15 m s neviditelným osvitem. Rychlost spouště dosahuje až 0,8 sekund. Zařízení ukládá záznamy na SD kartu o maximální kapacitě až 16 GB. Velkou výhodou tohoto modelu je vysoce kvalitní a odolné zpracování, díky kterému obstojí i v náročných podmínkách přírodního prostředí.

3. ScoutGuard SG520 PRO

Velmi kompaktní a nenápadná fotopast s přívětivou cenovkou. Pořídíte ji za cca 2500 Kč. Za tuto však získáte poměrně pěkné parametry. Za zmínku stojí rozlišení fotoaparátu 12 Mpx anebo neviditelný osvit diody 940 nm. PIR čidlo dokáže zachytit pohyb na vzdálenost až cca 15 m.

Zařízení je vybaveno displejem LCD o rozměru 1,44 palce a velkou výhodou je podpora Wi-Fi anebo i kompletní české prostředí včetně návodu. Zařízení je napájeno tužkovými bateriemi a průměrná výdrž se pohybuje okolo 3 měsíců v závislosti na náročnosti použití. Tento cenově dostupný model rozhodně stojí za pozornost. Za nás je to také skvělý model pro sledování děje na vaší zahradě.

4. ScoutGuard Predator X

Další model velmi populární a oceňované značky ScoutGuard, jejíž výrobky se těší vysokým hodnocením v testech fotopastí i uživatelských recenzích. To je i případ modelu Predator X, který pořídíte pod 3 tisíce korun. Přístroj je vybaven 12Mpx fotoaparátem a zvládá natáčet videa v rozlišení 720p – tedy HD.

Velkou výhodou tohoto modelu jsou zcela minimální rozměry, takže dosahuje maximální nenápadnosti i na místech, kde není tak snadné vytvořit vhodně ukrytou pozici. Opět se jedná o model s neviditelným osvitem, které neplaší zvířata a nezpozorují ho ani osoby. Osvětlení dosáhne do vzdálenosti až 14 m, za dne dokáže PIR čidlo reagovat i na dálku 17 m. Zorný úhel je 40°.

5. Ltl Acorn 5310 MC

Tato fotopast je opatřena 12Mpx fotoaparátem a umožňuje natáčení videí v HD kvalitě o délce až 60 sekund. Jde o vylepšení modelu 5210 MC o výkonnější osvit, který nyní dosahuje až 12 metrů. Využívá přitom neviditelné vlnové délky. Zorné pole zařízení je 52°, rychlost spouště až 0,8 sekund.

Model Acorn 5310 MC zaujme dobrou kvalitou fotografií, rychlostí reakcí i odolným zpracováním. Cena se přitom pohybuje na hranici 3 tisíc korun.

6. Bentech 3.0C

Velmi dobře vybavený a přitom nepříliš drahý model Bentech 3.0C nabízí za cenu kolem 3500 Kč výkonný fotoaparát s rozlišením 12 Mpx s možností natáčení videí v FHD. Zařízení používá neviditelný přísvit s dosahem až 15 m, detekční vzdálenost PIR čidla je pak dokonce až 20 m. Za zmínku stojí vynikající reakční rychlost spouště 0,4 sekundy. Jde o fotopast, která velmi potěší poměrem pořizovací ceny vůči parametrům a vybavení.

Jak vybrat fotopast?

Podle jakých hledisek fotopast vybírat a na jaké konkrétní parametry se zaměřit? Patří sem zejména zorný úhel, možnosti nočního snímání, citlivost PIR čidla, rozlišení záznamu, přítomnost GSM modulu, kapacita paměti nebo výdrž baterií. Důležitá pak může být i další výbava nebo vzhled (způsob maskování).

O tom všem se v našem návodu zmíníme. Kromě toho vám však nabídneme taky shrnutí sortimentu tří základních cenových kategorií.

Účely a specifika fotopastí

Co je to fotopast?

Fotopast je krabička minimálních rozměrů a obvykle obdélníkového tvaru. Design odpovídá potřebám a je tedy obvykle založen na maskovacích barvách. Zásadními prvky zařízení je čidlo a fotoaparát. Čidlo zaznamená pohyb, fotoaparát jej zaznamená. To je celý základní princip.

Jak už jsme zmínili v úvodu, fotopast se používá pro zachycení snímků zvěře v přímo v přírodě. Další možností je „chytání zlodějů“ a různých jiných narušitelů na pozemku nebo na příhodných místech. V prostředí okolo domu lépe poslouží jiná zařízení, zejména bezpečnostní kamery apod. Fotopast je ale vhodná vysloveně do terénních podmínek. Může například chránit hranici pozemku daleko od domu nebo nějaký objekt, ve kterém není zavedena elektřina.

Fotopast na zvířata vs. na lidi

Zvíře v divočině

Je nutné dbát při výběru na to, jak bude fotopast používána? Nelze sice říct, že by existovaly dva samostatné druhy tohoto zařízení – jeden bezpečnostní a druhý na focení zvěře. Přesto se mohou potřeby a tedy i vybavení fotopasti v závislosti na účelu lišit. Zásadní otázkou je v tomto případě obvykle přítomnost GSM modulu.

GSM modul

Tento modul dělá z pasti do jisté míry de facto komunikační, mobilní zařízení. Fotopast totiž okamžitě po pořízení snímků tyto záznamy taky odesílá na vybrané zařízení – obvykle na mobilní telefon – a to v podobě MMS a případně taky jako přílohu do nastavené emailové schránky. Informace o tom, co se v dosahu fotopasti děje tudíž dostáváte v reálném čase.

Právě tato služba či možnost je obvykle spojena s bezpečnostním použitím pasti, kdy je okamžité vyrozumění o narušení prostoru velmi důležité. Naopak při „lovení“ zvěře obvykle není až tak nutné mít okamžitě žhavé zprávy. Postačí standardní řešení v podobě záznamu na vložené médium (SD kartu). Na snímky se poté podíváte v klidu třeba na počítači.

Výhodou tohoto řešení je především nižší pořizovací i provozní cena oproti fotopastem s GSM modulem, které jsou dražší a ještě platíte za každou MMS, potažmo měsíční paušál. Stojí tedy za to promyslet si, zda takovou funkci skutečně nutně potřebujete.

Přísvit

Z hlediska způsobu použití hraje roli i způsob přísvitu při pořizování fotografií za zhoršených světelných podmínek a v noci. Jsou dvě možnosti. Lidskému oku neviditelný přísvit a běžně viditelný přísvit. První varianta je vhodná, pokud přistihnout narušitele při činu, aniž by se o tom dozvěděl. Druhá možnost zvyšuje kvalitu snímku a je optimální pro focení zvířat. Rozdíl je ve vlnových délkách.

  • Osvit diod 940 nm – Jde o neviditelnou variantu spíše s kratším dosahem.
  • Osvit diod 850 nm – Viditelné červené osvícení vhodné pro focení zvěře. Větší dosah.

PIR čidlo

Pohybové čidlo je zásadní součástí fotopasti, ale ve výkonech nejsou až tak diametrální rozdíly. Většina současných modelů disponuje čidlem, které dokáže zachytit pohyb osoby na cca 10 až 15 m. Maximální dosah závisí taky na umístění zařízení, které by mělo být ideálně ve výšce od cca 180 do 250 cm.

S PIR čidlem souvisí taky rychlost reakce spouště, což je další důležitý faktor, pokud má past zachytit rychle se pohybující subjekty. Obvyklá reakční doba je cca od 0,5 do 1 vteřiny.

Čas expozice

Každý fotograf ví, jakým způsobem doba expozice ovlivní výsledný snímek. U fotopastí nelze tento parametr nastavit a pohybuje se nejčastěji v rozmezí 1/125 až ¼ vteřiny. Delší expozice může vést k rozmazanějším snímkům (při nočním focení), snímky jsou na druhou stranu lépe osvětlené než u velmi krátké expozice.

Zorný úhel

Při výběru tohoto parametru je důležitá především vzdálenost, na kterou hodláte pořizovat snímky. Pasti s nižším zorným úhlem do cca 60° jsou vhodné pro zachycování fotografií na větší vzdálenost. Širší úhel (100°) je nutný, pokud má fotopast fotit lidi nebo zvířata ze vzdálenosti do cca 5 metrů.

Rozlišení fotopasti

Tento parametr se pochopitelně týká samotného integrovaného fotoaparátu a kvality pořizovaných snímků. Většina lidí se na tento parametr zaměřuje například při výběru digitálního fotoaparátu anebo fotomobilu (pokud jim záleží na výkonu zadní kamery). A jaké rozlišení snímků lze očekávat u současných fotopastí?

Nejlevnější a základní modely nabízejí stále rozlišení méně než 8 Mpx. Největší výběr ale dnes zahrnuje pasti se solidním rozlišením 12-16 Mpx. Nejlepší modely pak nabídnou i více než 20 Mpx. Záleží opět na tom, k čemu fotopast potřebujete a jak hodláte se snímky naložit nebo co od nich očekáváte. Pokud chcete pěkné a detailní záběry zvířat, bude lepší sáhnout po modelu s kvalitnějším fotoaparátem. Jestliže vám stačí třeba jen zachytit narušitele v hrubých rysech, můžete sáhnout po levnějším modelu s nižším rozlišením.

Rozlišení se pak týká taky pořizování videozáznamu, což je jedna z možných funkcí fotopastí. Nejlepší fotopasti dnes nabízejí nahrávání ve Full HD – tedy v rozlišení 1920 x 1080 pixelů.

Zloděj

Napájení

Fotopasti jsou samozřejmě z principu bezdrátové a bateriové, protože uprostřed lesa byste poměrně obtížně hledali zásuvku. Moderní zařízení mohou používat vysokokapacitní akumulátory typu Li-ion, které mají velmi dobré vlastnosti. Ještě častěji se ale můžete setkat s napájením pomocí několika standardních článků typu AA (obvykle 4-8 ks).

Celková výdrž se může velice zásadně lišit model od modelu a silně závisí na způsobu používání. Pokud fotopast jen čeká v pohotovostním režimu a jen sporadicky něco zaznamená, může vydržet dlouhé měsíce. Pokud často fotí, nebo dokonce nahrává videa a ještě odesílá data do mobilního telefonu, bude výdrž řádově nižší.

Možnosti, vybavení a funkce

Co může fotopast umět nebo nabídnout? Zde jsou některé zásadní možnosti.

  • Konektivita – Některé fotopasti mohou nabízet USB port, podporu Wi-fi nebo rozhraní Bluetooth.
  • Displej – Běžná součást fotopastí. Na displeji můžete měnit nastavení fotopasti nebo prohlížet zaznamenané snímky.
  • Zamezení zneužití – Fotopast může disponovat ochranou před nepovolanými osobami, kterým by se dostala do rukou. Záznamy se v takovém případě smažou.
  • Časosběrné snímky – Velmi zajímavá možnost, která umožní vytvářet časosběrný záznam určitého prostoru.

Ceny fotopastí

Za jakou částku lze pořídit kvalitní fotopast? Máme pro vás shrnutí tří hlavních cenových skupin.

Fotopasti do 3000 Kč

Levnější fotopasti lze někdy pořídit i pod 2 tisíce korun a v kategorii do 3 tisíc najdete slušnou řádku nejprodávanějších fotopastí. To svědčí o tom, že i tyto levnější modely jsou plně funkční a použitelné pro určité účely. Najdete zde zařízení s viditelným i neviditelným osvitem a rozlišením do cca 14 Mpx.

Fotopasti do 5000 Kč

Kvalitní fotopasti s často vysokým rozlišením, širokým zorným úhlem, velkým dosahem a dobrým vybavením.

Fotopasti nad 5000 Kč

Fotopasti pro náročnější uživatele nebo i profesionální použití, často s GSM modulem s možností zasílám vyfocených snímků v reálném čase do vašeho mobilu.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové fotopasti. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší fotopasti.