Nejlepší 360° kamery – test, recenze, zkušenosti

Insta360 kamera Pokud jste někdy virtuálně cestovali prostřednictvím Google Street View pak pravděpodobně víte, co je to 360° záznam, jak vypadají záběry z panoramatické kamery a že se s ní dá dělat a zaznamenat opravdu spousta věcí – vlastně vidíte de facto vše, co se kolem vás děje. S panoramatickými kamerami vám neuteče vůbec nic.

Vybral jsem nejlepší 360° kamery, které si aktuálně můžete pořídit.

Nejlepší 360° kamery na trhu

NázevHodnoceníCenaRecenze
1.Insta360 ONE RS (Twin Edition)
100 % ⭐do 12000 Kč360 kamera - modulární akční outdoorová kamera, vyměnitelné objektivy, 5.7K 360° objektiv, 4K Boost objektiv, kvalita UHD 4K, aktivní HDR režim, 6K širokoúhlý režim, stabilizace obrazu FlowState, horizontální zámek, 3 mikrofony, potlačení okolního hluku, stupeň krytí IPX8, okamžitý ZOOM, funkce Deep Track a Auto Frame, aplikace Insta360, v balení montážní držák ONE RS.Číst recenze
2. RICOH THETA X
99 % ⭐do 27500 Kč360 kamera - s rozlišením videa až 5,7K/30 FPS, 2,25" LCD dotykový displej, dva 1/2" snímače CMOS s rozlišením 48 MPx až 60 MPx (interpolovaně), elektronická stabilizace obrazu, Wi-Fi, Bluetooth, technologie MIMO, vestavěná GPS, OS Android, podpora micro SDHC, vyměnitelná baterie 1350 mAh.Číst recenze
3. Insta360 ONE X3
98 % ⭐do 13000 Kč360 kamera - dva 1/2" 48Mpx objektivy, 360° záběr 5,7K, voděodolná do 10 m, pokročilá stabilizace obrazu, možnost editace přímo v kameře, ovládání selfie tyče pohybem zápěstí, možnost zrychlit/zpomalit záběry, ovládání hlasem, 4 mikrofony, výkonná baterie 1800 mAh, živý 360° stream, množství funkcí a režimů.Číst recenze
4. GoPro MAX
95 % ⭐do 12500 KčOutdoorová kamera - rodinná, - profesionální, - sférická (360°), 18 Mpx, 4K (4096×2160) 30 sn./s,, micro SD/SDHC/SDXC, optická stabilizace, voděodolná.Číst recenze
5. Kandao Meeting
94 % ⭐do 19000 Kč360 kamera – zvuk i obraz ve vysoké kvalitě, video konference Skype, Cisco, WebEx, Zoom, Slack či GoToMeeting, redukce šumu, Pop-up systém pro ochranu soukromí, několik módů pro streamování, vestavěný mikrofon, rozlišení videa Full HD 1920 × 1080 px.Číst recenze
6. Insta360 ONE X2
94 % ⭐do 10000 Kč360 kamera - dva objektivy, 360° záběr 5,7K, voděodolná do 10 m, pokročilá stabilizace obrazu, možnost editace přímo v kameře, ovládání selfie tyče pohybem zápěstí, možnost zrychlit/zpomalit záběry, ovládání hlasem, možnost ovládání pomocí Apple Watch nebo Smart GPS ovladačem (není součástí balení), možnost propojení s AirPods, 4 mikrofony, výkonná baterie 1630 mAh, živý 360° stream, množství funkcí a režimů.Číst recenze

Jak 360° záznam funguje?

Kamery podporující panoramatický či sférický záznam operují typicky s více čočkami a jednotlivé záběry posléze skládají do plynulého celku. Do jisté míry umí panoramatické snímky i fotoaparáty mobilních telefonů, kdy je možné pořídit záznam tak, že se uživatel během záběru otočí kolem své osy. Záznam se pak softwarově sjednotí do jediného celku.

Metoda spojování jednotlivých záběrů do plynulého celku se nazývá stitching. Zde právě velmi záleží na tom, jak je zařízení schopné kvalitně sjednotit dílčí záznamy, aby výsledek působil přirozeně, celistvě a komplexně. Za tím účelem je nutné operovat i s barvami a kontrasty, které je třeba sladit apod. Synchronizace a vytváření 360° záznamů je tedy hardwarově i softwarově náročné.

Pro sférické záznamy je typický jistý efekt rybího oka. Tedy soudkovité zkreslení. U moderních, kvalitních kamer a správně pořízených záznamů už je však toto zkreslení typicky sotva patrné nebo není patrné vůbec.

Oblíbený model Insta360 X3 v akci. Koupíte na Alza.cz do cca 13000 Kč.

Jak využít 360° kameru?

Sférické či panoramatické kamery mají bezpočet možností využití. Na internetu se můžeme s 360° záznamy setkávat již léta. Typickým příkladem je v úvodu zmíněný Google Street View. Pokud funkci neznáte, podívejte se na Google Maps. V pravém spodním rohu najdete žlutého panáčka, kterého můžete přemístit na modrá pole vyznačená na mapě. Zobrazí se vám 360° pohledy. Tažením myší se pak můžete rozhlížet plynule do všech stran. Pokud máte vhodné zařízení podporující 360° záznam, můžete na Google Maps dokonce přidávat vlastní videa a panoramatické snímky.

Podobně se tento typ záznamu využívá při virtuálních prohlídkách různých interiéru. Například muzeí, historických objektů apod. Používá se i při záznamech z různých sportovních či společenských událostí apod. Tento typ záznamu však můžete samozřejmě použít kdykoli. Například na cestách či při nejrůznějších outdoor sportech můžete mít komplexní záznam okolí a kdykoli se na místo virtuálně vrátit. Kamery lze použít nejen pro zábavu, ale například i pro kompletní hlídání určitého prostoru.

Pokud chcete vidět, jak 360° videa vypadají, můžete si jich dostatek najít na Youtube.com. Tato platforma sférická videa už několik let podporuje. Přímo ve videu můžete pomocí myši nebo prstu ovládat úhel pohledu v plném rozsahu (tedy právě 360°). S podobnými snímky a videi se můžete setkávat i na sociálních sítích.

Ukázka 360° videa z kokpitu letadla letícího z Miami na Bahamy

Výhody a nevýhody sférických kamer

Výhody jsou zřejmé. Je to především možnost pořizovat sféricky, kompletní záznam – takto můžete snímat zážitky na cestách a jiné situace nebo místa. Kamery lze navíc ovládat vzdáleně prostřednictvím aplikace v mobilu nebo tabletu. Zařízení spolu komunikují prostřednictví Bluetooth nebo Wi-Fi rozhraní. Nevýhodou je zde vyšší cena kamer a taky vysoká datová náročnost videí a snímků. I přehrávání klade vyšší nároky na výkonnost zařízení či internetové připojení.

Nevýhodou může být i určitá specifická podoba videa či snímků s mírným zkreslením. 360stupňový záznam není rozhodně vhodný pro kdovíjaké umělecké snímky či videa. K těmto účelům je lepší použít klasické fotoaparáty a kamery.

Jaké rozlišení zvolit?

U 360° videí je vysoké rozlišení velmi důležité a aby výsledné video odpovídalo alespoň HD kvalitě, měla by být kamera schopná pracovat v rozlišení 4K ideálně i vyšším.

Kvalita softwaru a stitchingu

Pro dobrý výsledek je zásadní to, jak umí kamera či aplikace ze záznamů vytvářet jednolité celky. Velmi dobré je sledovat odbornější a podrobnější testy 360° kamer nebo ukázky videí či snímků na Youtube.com z daných modelů. Nevýhodu mají méně známé modely, u nichž nemusí být k dispozici dostatek ukázkových materiálů.

Stabilizace

S výjimkou statických kamer, které použijete např. ke sledování místnosti, se bez softwarové stabilizace obrazu neobejdete. Největší nároky jsou na stabilizaci pochopitelně kladeny, pokud kameru používáte jako akční/gopro kameru při sportu, turistice apod. Opět nejlépe poslouží testy a recenze 360° kamer a reálné ukázky záznamů. Mnohé kvalitní kamery mají stabilizaci na špičkové úrovni a obraz působí i při prudkém pohybu velmi plynule.

Virtuální realita

S mnoha kamerami podporujícími 360° záznam lze vytvářet obsah pro VR tedy virtuální realitu. Záznamy tedy můžete využít s VR zařízením (brýle pro virtuální realitu). Pokud máte tento záměr, ujistěte se, že kamera tuto technologii podporuje a záznamy s ní budou kompatibilní. V profi sféře se pro tyto účely nejčastěji používají tzv. monoskopické kamery. Jde o soustavu mnoha kamer v kruhové či jiné sférické sestavě. Další možností jsou stereoskopické kamery, které vytvářejí duální záznam pro každé oko a následně se vytváří 3D efekt.

FPS

Frame per second neboli počet snímků za sekundu je další důležitý faktor. Mají-li mít panoramatická videa přirozenou plynulost, je zapotřebí minimálně 30 FPS. Špičkové kamery zvládnou i 50 a více.

Napájení, ovládání, velikost

Do hry samozřejmě vstupují i ryze praktické faktory a parametry. Jak je kamera velká a těžká? Existují velmi drobné i robustnější modely. Pro statické použití či připevnění k vozidlu zřejmě dobře poslouží i větší modely. Pro nošení při různých aktivitách však bude výhodnější menší a lehký model. Malé kamery však nemusejí dosahovat takové kvality záznamu.

Důležitá je jistě i výdrž baterie. Solidní modely vydrží i na 40 a více minut záznamu. Můžete tak pořídit delší zážitek, aniž byste se báli, že kamera zklame v nejlepším. Lepší baterie ovšem obvykle znamená vyšší cenu.

Dále je důležitá velikost a možnosti úložiště, podpora SD karet, cloudového ukládání, komunikace s aplikací a přívětivost, intuitivnost ovládání a uživatelského rozhraní. Opět vám mohou pomoci spíše testy a recenze než strohý nebo naopak obecnými superlativy překypující popis od prodejce či výrobce.

Ceny 360° kamer

Kamery s možností 360° snímání určené pro statické použití při hlídání objektů nevyjdou zvlášť draho. Běžně je lze pořídit do 1500 Kč. Do cca 10 000 Kč lze pořídit některé dostupnější kamery pro akčnější a zábavné použití. Pokud však chcete skutečnou kvalitu a perfektní záznam, budete si muset ještě připlatit. Špičkové modely stojí běžně i přes 20 000 Kč.

Nejlepší značky 360° kamer

Které značky nabízejí nejlepší sférické kamery? Pro začátečníky a méně náročné zájemce mohou být zajímavé značky a modely jako Ricoh Theta, Samsung Gear 360 a vynikající, osvědčenou záležitostí se skvělým poměrem ceny a kvality je Insta360 ONE R.

Insta360 obecně patří k nejuznávanějším značkám 360° kamer a nabízí i špičkové modely. Za zmínku stojí i modely jako GoPro Omni či Max nebo Fusion, značka Rylo, Xiaomi Mi Sphere a další.