Nejlepší kvalitní nabíjecí baterie – recenze

Nejlepší nabíjecí baterie V dnešní době všudypřítomných speciálních akumulátorů se trochu zapomíná na klasické tužkové baterie a monočlánky. Znamená to snad, že jsou z obliga? To jistě ne. Stále jsou velmi potřebné v bezpočtu zařízení. Od dálkových ovladačů přes dětské hračky až po kalkulačky, různé svítilny a četné další přístroje a pomůcky, u nichž ještě vlastní akumulátor není standardem nebo se vůbec nevyskytuje.

I tužkové baterie přitom mohou být dobíjecí, a fungovat tudíž jako akumulátor. V takovém případě se jejich využitelnost a praktičnost zásadně zvyšuje. Pokud tento typ článků sháníte a chcete investovat do co nejlepší a nejkvalitnější varianty, jistě vám přijde vhod náš průvodce. Věnovat se v něm budeme výběru nejlepších nabíjecích baterií. Přehledně vás seznámíme se všemi možnostmi a důležitými parametry a porovnáme je mezi sebou. Řeč bude i o cenách nebo spolehlivých výrobcích, o nichž se zmíníme v krátkých recenzích.

Ve prospěch tužkových článků zajisté mluví jedna velká výhoda. Tou je univerzálnost. Existuje jen několik málo typů tužkových baterií. Alespoň relativně, ve srovnání se speciálními akumulátory. Tyto baterie lze přitom používat v obrovském počtu přístrojů, lze mít taky dostatek náhradních za poměrně dostupné ceny. Tím pádem nemusíte čekat na dobití článků, kterým došla energie. Můžete plynule pokračovat v činnosti nebo používaní zařízení. Klasické články tedy mají jistě svůj smysl a význam i dnes.

Podle jakých měřítek vybírat nabíjecí baterie a jaké varianty vlastně existují? To vše se dnes dozvíte. Máme pro vás však nejen návod, ale i zcela konkrétní sbírku tipů na nejlepší produkty v podobě inspirativního žebříčku. Při výběru pak dejte prostor i recenzím dobíjecích baterií. Můžete se dozvědět víc o jejich spolehlivosti a kvalitě.

Nejlepší nabíjecí baterie dle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.GP ReCyko Pro Professional


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - to nejlepší 

Typ: AA (HR6)
Kapacita: 2000 mAh
Počet ks: 6
1500 nabíjecích cyklů
500 Kč Zjistit cenu
2.GP ReCyko Pro Professional AAA


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 

Typ: AAA (HR03)
Kapacita: 800 mAh
Počet ks: 6
1500 nabíjecích cyklů
400 Kč Zjistit cenu
3.Panasonic eneloop AA


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 3 

Typ: AA (LR6)
Kapacita: 1900 mAh
Počet ks: 4
2100 nabíjecích cyklů
330 Kč Zjistit cenu
4.Philips R03B4RTU10


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 4 - cena / výkon 

Typ: AAA
Kapacita: 1000 mAh
Počet ks: 4
1000 nabíjecích cyklů
250 Kč Zjistit cenu
5.Philips R6B4B260


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Tip č. 5 

Typ: AA (LR6)
Kapacita: 2600 mAh
Počet ks: 4
1000 nabíjecích cyklů
333 Kč Zjistit cenu
6.Duracell StayCharged AA


4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)
 Tip č. 6 

Typ: AA (LR6)
Kapacita: 2500 mAh
Počet ks: 4
400 nabíjecích cyklů
400 Kč Zjistit cenu

Jak vybrat nabíjecí baterie?

Jaké jsou konkrétní aspekty a parametry, podle kterých si vybrat kvalitní dobíjecí články? Určitě se vyplatí orientovat se v používaných technologiích a principech fungování akumulátorů. Stěžejní bude taky určení správného typu baterie. Pak přicházejí na řadu konkrétní parametry, jako je kapacita, napětí a samozřejmě i cena, kompatibilita s nabíječkou nebo triviální aspekty jako počet kusů v balení.

Co jsou tužkové baterie?

Ještě před pár dekádami vládly světu. Klasické tužkové baterie, monočlánky, ale i knoflíkové a mincové baterie a jiné odrůdy univerzálních zdrojů energie. Původ galvanických článků lze vystopovat až ke konci 18. století. U jejich kolébky stáli italští vědci L. Galvani a A. Volta. I dnešní články fungují na principu elektrochemické reakce. Základ tvoří elektrody reagující s určitým elektrolytem. Podle použitých materiálů a chemikálií pro tyto prvky se označuje technologie baterií…

Baterie podle použité technologie

Složení (technologie) baterie je určujícím prvkem jejích vlastností. Ovlivňuje kapacitu, poměr k hmotnosti a rozměrům, životnost a max. počet cyklů i dílčí aspekty, jako je třeba paměťový efekt, náchylnost k samovybíjení či snášení hlubokého vybití. Volba technologie je tedy velmi důležitá. V současnosti se u baterií a akumulátorů obecně setkáte především s následujícími možnostmi.

NiCd – nikl-kadmiová baterie

Levné, ale nic moc. Takto bychom mohli jednoduše shrnout baterie využívající tuto technologii. Jde o zastaralé složení, které už je dnes na okraji zájmu. Kapacita je v poměru k hmotnosti nízká a kvůli výrazném paměťovému efektu rychle ubývá. Celková životnost je v důsledku toho poměrně malá. Tyto baterie navíc obsahují neekologické kadmium. Výhodou je ovšem, že dobře snášejí i velmi nízké teploty a taky dosahují docela vysoké proudové zatížitelnosti. Proto byly tyto články velmi oblíbené u aku nářadí, kterému dokázaly poskytnout dostatečný výkon.

NiMH – nikl-metal-hydridové články

Nabídnou podstatně vyšší kapacitu proti předchozímu typu a taky výrazné omezení paměťového efektu. U dobíjecích tužkových článků jde o nejpoužívanější technologii. U speciálních akumulátorů už však převažuje novější technologie…

Li-Ion – lithium-iontové články

Moderní technologie, která dosahuje nejlepšího poměru kapacity a hmotnosti. Články díky tomu mohou být poměrně malé a přitom vysokokapacitní. Netrpí paměťovým efektem a jen zcela minimálním samovybíjením. Dosahuje vysoké životnosti a vynikajícího počtu nabíjecích cyklů. Nemá zvláštní nároky na správný postup dobíjení.

Jde o velmi kvalitní technologií, která má při správném používání a kvalitě minimum nevýhod. Variantou je ještě Li-Pol technologie. Lithium-polymerové baterie mají ještě vyšší hustotu energie a vydrží více nabíjecích cyklů. Jsou dokonce i bezpečnější a téměř netrpí samovybíjením. Nevýhodou jsou ještě vyšší výrobní náklady a větší rozměry při stejné kapacitě (ale nižší hmotnost).

Jednorázové baterie a značení

Jaké technologie se používají u běžných, nedobíjecích tužkových článků? Jsou poněkud odlišné. V současnosti jsou nejčastější tzv. alkalické baterie, které využívají zinek a oxid manganičitý. Méně běžná je lithiová technologie, články jsou špičkové, ale velmi drahé.

Alkalické články poznáte podle označení LR za nám následuje číslo označující typ. Např. LR03 je označení pro alkalickou mikrotužkovou baterii (AAA). Označení FR poukazuje na lithiovou baterii, označení HR na dobíjecí baterii. Jde o baterie využívající NiMH technologii, která je nejčastější.

Existují už však i dobíjecí tužkové články využívající Li-Ion technologii. Některé mohou mít dokonce vlastní integrovaný micro-USB port pro snadné nabíjení! Jde ovšem o okrajové a velmi drahé modely.

Před-nabitá baterie?

U dobíjecích článků se můžete setkat s označením „Pre-charged“. To jednoduše znamená, že baterie jsou již nabité, a je tudíž možné je rovnou začít používat.

Dobíjecí vs. jednorázové články?

Která varianta je lepší? Na první pohled se to zdá být snadné. Nabíjecí články lze používat opakovaně, ty kvalitní i mnohosetkrát. Mají vysokou životnost i kapacitu a výkon. Jsou ekologičtější. Jsou však zároveň i dražší a vyplatí se spíš u intenzivněji používaných zařízení. Pokud máte např. starší MP3 přehrávač, fotoaparát, svítilnu nebo jiný vytíženější nástroj na tužkové baterie, nabíjecí články jsou jistě lepší volba.

Naopak pro sporadické použití nebo do zařízení s velmi nízkým odběrem se nemusejí vyplatit. Pokud máte doma na tužkové baterie např. jen ovladač od televize a nástěnné hodiny, nabíjecí baterie jsou zbytečné. Tím spíš, že poněkud více trpí na samovybíjení než jednorázové, nelze je tedy skladovat tak dlouho v pohotovostním stavu.

Typy nabíjecích baterií

Určitě nemůžeme opomenout otázku typu baterie. Rozdíly jsou jasně patrné na první pohled ve velikosti nebo i tvaru a celkové podobě. Zde jsou základní typy:

  • Tužkové články – Označení AA (nebo číslo 6 spolu s písmenným označením technologie, např. HR6). Používají se do nejrůznějších zařízení, často po více kusech. Např. do svítilen, holicích a kosmetických pomůcek, hraček, hodin a jiné drobné elektroniky. Napětí bývá 1,2 V (u nabíjecích). U jednorázových 1,5 V.
  • Mikrotužkové články – Označení AAA (nebo 03/3, např. HR03). Velmi používané. Napětí do 1,2 V u nabíjecích. Podobné využití jako u AA článků.
  • Malý monočlánek (malý buřt) – Označení C (nebo 14, např. HR14). Poměrně sporadické využití především u starší elektroniky. Napětí shodné s předchozími. Vyrábí se i dobíjecí verze.
  • Velký monočlánek (velký buřt) – Označení D (nebo 20, např. HR20). Platí totéž co u malého.
  • Plochá baterie – Velmi výjimečná. Dobíjecí se nevyrábí. Napětí 4,5 V.
  • 9V baterie – Pro náročnější zařízení s vyšším odběrem proudu. Napětí 9V, u dobíjecích o něco méně. Používají se např. v různých detektorech, vysílačkách, termostatech a další elektronice.
  • Knoflíkové a mincové baterie – Používají se např. v hračkách a drobné elektronice (hodinky apod.). Existuje více variant, dobíjecí se však nevyrábějí.

Kapacita baterie

Kapacita je samozřejmě zásadní parametr a výrobci jsou povinni ji u dobíjecích článků uvádět. Můžete tedy mezi sebou jednotlivé modely snadno porovnat.

V současnosti se u nabíjecích článků (AA) kapacita pohybuje cca mezi 700 až 2700 mAh. Za slušný standard lze považovat kapacitu mezi cca 1500 až 2000 mAh. Kapacita článků AAA je nižší – typicky do cca 1000 mAh.

Pojem kapacita je zřejmě poměrně jasný, dal by se nahradit synonymem výdrž.

Počet dobíjecích cyklů

Druhý stěžejní parametr. Označuje, kolikrát je možné baterie vybít a nabít bez toho, aby došlo k zásadní ztrátě kapacity. Jinými slovy, počet dobíjecích cyklů neznamená, že po jeho dosažení baterie spáchá autodestrukcí a již ji nebude možné používat. Spíše jde o garantovanou životnost bez citelné ztráty vlastností. Počet nabíjecích cyklů se dnes nejčastěji pohybuje v rozmezí 500 až 2000 nebo i více.

Doba dobíjení

Jak dlouho se nabíjecí baterie dobíjejí? Tato hodnota není tak jasná, může být dost proměnlivá a záleží na nabíječce, především nabíjecím proudu. Běžná doba se pohybuje kolem 5-8 hodin. S výkonnou nabíječkou je možné dosáhnout lepších výsledků. Ne vždy je ale toto řešení pro baterie a jejich životnost příznivé.

Ceny nabíjecích baterií

V jakých cenových relacích se pohybují kvalitní nabíjecí baterie? Máme pro vás krátký přehled.

Nabíjecí baterie do 200 Kč

Levná balení můžete sehnat kolem sta korun, velmi levná i níže. Většinou jsou v tomto případě v balení 2 ks baterií. Do dvou set lze ale sehnat i větší balení – nejčastěji do 4 ks. Cena jedné velmi levné nabíjecí baterie může vycházet i jen na cca 30 Kč. S valnou kvalitou však většinou nepočítejte.

Nabíjecí baterie do 400 Kč

Převažují balení kvalitních až prémiových baterií po 4 ks nebo výběr balení po 8 ks. Zvláště blíže horní hladiny relace už i u nich může být kvalita velmi dobrá až vynikající.

Nabíjecí baterie nad 400 Kč

Menší výběr. Převážně větší balení po 6 až 8 ks anebo menší (4 ks) špičkových baterií. Vyberou si i nároční zájemci požadující nejlepší parametry a spolehlivost.

Nejlepší značky nabíjecích baterií

U baterií platí, že volba osvědčené značky může být sázkou na kvalitu a spolehlivost. Které značky mají dobré renomé?

  • Panasonic Eneloop – Rozhodně jedna z nejoblíbenějších značek. Obrovský výběr. Kvalita je vždy na výborné úrovni. Jde však spíše o dražší až drahé baterie.
  • Varta – Tradiční, osvědčená značka. Převažují vysoká hodnocení i kvalita. Najdete u ní i levnější baterie.
  • GP – Další ověřená značka s dobrou kvalitou. Převažuje střední cenová relace.
  • Energizer – Středně drahé až dražší baterie. Velmi známá značka. Obvykle solidní kvalita.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových nabíjecích baterií. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepších nabíjecích baterií na trhu.