Nejlepší gimbaly pro mobily a fotoaparáty podle testů a recenzí

Nejlepší gimbal pro mobilní telefon Stabilní a ostrý obraz – sen každého kameramana, ať už profesionálního, nebo pouze amatérského, který na svůj mobilní telefon či akční kameru natáčí své sportovní výkony nebo třeba zážitky z cest. Ale docílit stabilního a vyrovnaného obrazu během pohybu není vůbec nic snadného. Spoléhat se při tom na integrované stabilizátory mobilu nebo kamery se obvykle nevyplatí. Co si tedy počít? Řešením je pořízení tzv. gimbalu čili stabilizátoru obrazu s gyroskopem. Jak toto zařízení funguje, jaké skýtá možnosti a funkce, a především – jak si vybrat nejlepší gimbal pro mobil nebo fotoaparát? To jsou otázky, které zodpovíme v dnešním článku.

Při výběru gimbalu vám může pomoci i náš žebříček nejlepších současných modelů. Vyplatí se však zavítat i do nejrůznějších testů a recenzí gimbalů. Zvláště odbornější test vám mohou být k užitku, zajímavé jsou pak i videorecenze, kde můžete vidět konkrétní gimbal v akci a podívat se na to, co umí.

Jaké jsou tedy nejlepší gimbaly pro mobily na trhu

  1. DJI OM 5
  2. Apple AirTag pro cenné věci a klíče
  3. Zhiyun Smooth Q3
  4. DJI OM 4 SE
  5. Hohem iSteady Mobile+

Nejlepší gimbaly pro mobilní telefony

Název produktuObrázek a hodnoceníProč zvolit tento model?Recenze
1.DJI OM 5

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Vítěz řady testů 

✔️ Nejdoporučovanější gimbal pro telefony
✔️ 215mm dlouhá teleskopická tyč
✔️ 3osá stabilizace obrazu
✔️ ActiveTrack 4.0
✔️ Vyrobeno z kvalitních materiálů

Cena: cca 4500 Kč
Zjistit cenu
2.Zhiyun Smooth 5

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Profesionální 3 osý stabilizátor 

✔️ Více tlačítek = více možností v nastavení než DJI
✔️ Magnetické držáky pro LED světla
✔️ Natáčení na šířku i na výšku
✔️ Aplikace ZY Cami
❌ Cena

Cena: cca 4400 Kč
Zjistit cenu
3.Zhiyun Smooth Q3

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Oblíbený model 

✔️ Dobré recenze a hodnocení zákazníků
✔️ Poměr cena / výkon
✔️ Jednoduché ovládání
✔️ Balení a kompaktnost
❌ Chybějící čeština v programu / aplikaci

Cena: cca 2500 Kč
Zjistit cenu
4.DJI OM 4 SE

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Dlouhá výdrž baterie 

✔️ 15 hodin výdrž baterie = focení celý den
✔️ Pro telefony: šířka 67 až 84 mm / tloušťka 6,9 až 10 mm
✔️ ActiveTrack 3.0
❌ Cena
❌ Stabilita připojení

Cena: cca 2800 Kč
Zjistit cenu
5.Hohem iSteady Mobile+

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Skvělý gimbal pro Iphone 

✔️ Nízká cena
✔️ 12 hodin na jedno nabití
✔️ Zpracování a odolnost
❌ Nativní aplikace

Cena: cca 2000 Kč
Zjistit cenu

Nejlepší gimbaly pro fotoaparáty a zrcadlovky

Název produktuObrázek a hodnoceníProč zvolit tento model?Recenze
1.DJI RSC 2 Pro Combo

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Vítěz řady zahraničních testů 

✔️ Jednoruční 3-osý stabilizátor
✔️ Kovová konstrukce
✔️ Baterie s výdrží až 14 hodin
✔️ Pro stabilizaci CSC a DSLR fotoaparátu
✔️ 3× USB-C konektor

Cena: cca 17000 Kč
Zjistit cenu
2.Zhiyun Weebill S

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Cena / výkon 

✔️ 3-osý motorizovaný stabilizátor pro fotoaparáty
✔️ Dvě polohy - tradiční vzpřímené nebo zavěšené (Sling)
✔️ Balance system 2.0 se zámkem všech os
✔️ Intuitivní ovládání díky OLED obrazovce
✔️ Až 14 hodin provozu

Cena: cca 8500 Kč
Zjistit cenu
3.Zhiyun Crane 2S

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Oblíbený model 

✔️ Zvládne i opravdu velké fotoaparáty
✔️ FlexMount pro snadné nasazení a uvolnění techniky
✔️ OLED displej o velikosti 0,96“
✔️ Na jedno nabití můžete natáčet dlouhých 12 hodin
✔️ Pokročilé filmové možnosti

Cena: cca 7200 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat gimbal?

Gimbaly nejsou zařízení za pár korun, a proto se pořízení vyplatí dobře rozvážit. Při výběru vycházejte z vlastních požadavků. Důležité je pro jaké zařízení budete gimbal používat, jaké máte nároky na stabilizaci či funkce a možnosti práce s obrazem.

Co je to gimbal?

Pojem gimbal není ještě tak široce známý a při zběžném pohledu může mít člověk dojem, že jde o jakousi selfie tyč nebo stativ. A skutečně jde o pomůcku blízce příbuznou, protože slouží pro lepší pořizování záznamů. Nemá však ani staticky ukotvit zařízení (foťák, mobil,…) na jednom místě, ani „prodloužit“ ruku pro pořízení parádní selfie na Instagram nebo jinou sociální síť. Gimbal je poněkud sofistikovanější a složitější pomůcka. Slouží k zajištění plynulosti záběru při natáčení videí. Co to ale vlastně znamená?

Pravděpodobně jste už nějaké video na mobilní telefon natáčeli. A dost možná se nepovedlo, tak jak jste chtěli – zejména proto, že bylo roztřesené. Zvlášť pokud jste natáčeli v pohybu. I při sebevětší snaze zažívá mobil či kamera při pohybu otřesy, které se ve výsledném záznamu projeví obvykle velmi výrazně.

Gimbal pro mobil

Jak gimbal funguje?

Jakkoli se mohou například mobilní telefony chlubit nejrůznějšími systémy stabilizace obrazu – při „terénním“ natáčení nemají šanci otřesy ustát. Co tedy s tím? Řešením je právě gimbal. Gimbal využívá pro stabilizaci gyroskop a taky elektromotory, které vyvažují a naklánějí kameru nebo mobil ve třech osách.

Gimbal zajišťuje, že výsledný záznam bude i při divokém pohybu plynulý, vyrovnaný, se stabilním horizontem. Díky tomu můžete natáčet skvělá, profesionálně působící videa třeba při chůzi, běhu nebo jiné aktivitě či sportu.

Jak se gimbal ovládá?

Pohyb (naklápění) mobilu se typicky ovládá pomocí ovladače přímo na těle gimbalu. Zde je taky možnost ovládání focení a nahrávání. Po spárování s nahrávacím zařízením (mobilem) tak můžete práci s fotoaparátem či kamerou ovládat pohodlně na rukojeti gimbalu. Gimbaly však mohou mít i mnohem více funkcí a možností.

Spárování obvykle funguje přes rozhraní Bluetooth. Některé gimbaly podporují i Wi-Fi připojení. K dispozici bývá ovládací aplikace, která vám umožní využít plně všechny funkce a možnosti gimbalu.

Pro jaká zařízení je gimbal určený?

Dnes se tato pomůcka velmi často používá především ve spojení s mobilními telefony, na které většina lidí natáčí nejčastěji. Gimbaly však mohou nést i například akční, sportovní a outdoorové kamery anebo i zrcadlovky. Ne každý gimbal je však určen pro plné spektrum zařízení. Je tedy třeba vybírat i podle toho, jakým přístrojem budete natáčet. I u mobilů je pak nutné myslet na kompatibilitu s gimbalem. Důležité jsou z hlediska kompatibility především:

  • Min. rozměry mobilu či zařízení
  • Nosnost gimbalu
  • Případně i kompatibilita OS

Jaké jsou typy gimbalů?

Konstrukční variace gimbalů jsou poměrně různorodé a nelze jasně vymezit nějaké konkrétní typy. Gimbaly se liší především podle toho, pro jaké zařízení jsou určeny a podle upevňovacího systému pro nahrávací zařízení. Mohou to být roztažné čelisti anebo různé upevňovací plochy a desky.

Dále lze například gimbaly rozlišit podle toho, v jakých osách jsou schopné obraz vyrovnávat, stabilizovat. Starší a levné gimbaly mohou být dvouosé – jde o osy označované jako „roll“ a „pitch“, které vyrovnávají pohyb kolem horizontálních os. Většina současných gimbalů je ovšem tříosá – přidává se svislá osa „yaw“.

Tyto osy navíc mohou mít různý rozsah – maximum a ideál je 360°. Rozsahy jednotlivých os však nemusejí být vždy maximální ani stejné.

Například: Model Feiyu Tech WG2X nabízí rozsah osy roll 270°, zbylé dvě osy mají 360°. U modelu Zhiyun Tech Smooth 4 je 360stupňová pouze osa roll, zbylé dvě mají rozsah 240°.

Jaké funkce gimbal nabízí?

Gimbal má především stabilizovat obraz při pohybu. Ale většina současných modelů nabídne i různé možnosti práce s videem a množství funkcí. Typicky se můžete setkat s výběrem různých režimů natáčení. Patří mezi ně například časosběrné fotografování, sledování objektu, rozpoznávání obličejů, panoramatické snímky či efekty jako dolly zoom nebo klonování. Může toho však být i mnohem více. V aplikaci pak může být k dispozici editor s pokročilými možnostmi úprav videí a snímků, včetně nejrůznějších šablon.

Některé gimbaly disponují i vlastním přísvitem, který zprostředkovávají LED diody. Díky tomu můžete zajistit lepší osvětlení pro focení či natáčení za špatné viditelnosti.

Napájení gimbalu

Gimbaly potřebují vlastní napájení, nejde o pouhý stativ nebo selfie-tyč, ale o funkční elektronické zařízení. Napájení samozřejmě typicky zajišťuje dobíjecí akumulátor. Většina gimbalů proto disponuje portem USB pro dobíjení.

Výdrž na nabití je značně různorodá. Modely s nejslabší baterií (nebo největší spotřebou) vydrží jen kolem 3 hodin. Výdrž kolem 10-12 hodin lze považovat za slušný standard, 15 a více hodin už je opravdu dobrá hodnota.

Hmotnost a nosnost gimbalu

Přestože jsou gimbaly poměrně komplikovaná zařízení, snaží se výrobci minimalizovat hmotnost a zajistit komfortní používání. Přesto se nedá říct, že by váha gimbalů byla zcela zanedbatelná, nejčastěji se pohybuje mezi 0,5 až 1 kg. Lehčí gimbaly se vejdou pod 0,5 kg. Naopak existují i modely, které mohou přesáhnout hmotnost 2 kg nebo i 3 kg.

To se ovšem častěji týká pokročilejších gimbalů pro zrcadlovky, kamery a profesionální nebo náročné použití. U běžných gimbalů pro mobilní natáčení se často setkáte s velmi příznivou hmotností od 0,2 kg.

Kolik stojí kvalitní gimbal?

Gimbal není úplně levná záležitost. Ty úplně nejlevnější a nejjednodušší modely pro mobilní natáčení lze pořídit i pod 1000 Kč, ale výběr není nijak oslnivý a skutečně půjde o přístroje spíše pro nenáročné použití.

Do 3000 Kč už je naopak výběr velmi slušný a zahrnuje i vysoce kvalitní a velmi dobře vybavené gimbaly – opět především pro použití s mobilním telefonem. Nad 3000 Kč pak pořídíte nejvybavenější gimbaly pro mobily určené pro náročné až profesionální použití a tak gimbaly pro zrcadlovky.

Nejlepší značky gimbalů

Které značky se na poli gimbalů nejvíce prosazují a mohou nabídnout poctivou kvalitu? Sortiment gimbalů zatím není až tak gigantický jako u jiných druhů mobilního příslušenství a elektroniky. Jedny z nejprodávanějších gimbalů však nabízí čínská značka Zhiyun, která je v tomto odvětví poměrně průkopnická. Za zmínku dále stojí značky Hohem, Moza nebo třeba DJI.

Nejprodávanější gimbaly a stabilizátory

Nejprodávanější gimbaly a stabilizátory pro mobilní telefony, fotoaparáty, zrcadlovky či GoPro na trhu podle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového gimbalu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího gimbalu pro mobilní telefon na trhu.