Jak vybrat nejlepší HDMI kabel a k čemu vlastně slouží? (test a recenze)

Nejlepší HDMI kabel Skoro každý, kdo až do dneška nežil na Měsíci, už pravděpodobně někdy slyšel zkratku HDMI. Značná část lidí pak má jistě aspoň mlhavou představu, co se pod touto zkratkou skrývá a že se jedná o jakýsi kabel – a část populace už HDMI kabely běžně používá.

Přesto je dost lidí, kteří zatím toto rozhraní neměli příležitost nebo důvod využívat, ale chtějí (nebo musejí) s tím začít. Některým se do toho možná nechce, protože naše domácnosti jsou kabelů už tak dost plné. HDMI by však mělo věci spíše zjednodušit. V tomto článku bychom chtěli rozptýlit obavy z „přechodu“ na HDMI připojení, srozumitelně vysvětlit důležité otázky, které se tohoto standardu týkají, a poradit vám, jak si vybrat nejlepší HDMI kabel z rozsáhlé a bohužel docela nepřehledné nabídky.

Až překonáte počáteční nejistotu, jistě budete rádi, že si můžete vychutnávat vysokou kvalitu obrazu i zvuku, a to se zcela minimálně náročnou instalací a za pár desítek (nejvýš stovek) korun za nový kabel. Výběr tohoto vybavení přitom není rozhodně tak složitý, jak se může na první pohled jevit. Kromě našeho návodu vám navíc mohou pomoci i uživatelské a odborné recenze HDMI kabelů.

Nejlepší HDMI kabely na trhu podle nás

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.PremiumCord HDMI


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 1 - nejprodávanější 
• různé délky
80 Kč
(3 metry)
Číst recenze
2.AlzaPower Premium HDMI 2.0


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 2 - přes 1500 recenzí 
• různé délky
200 Kč
(2 metry)
Číst recenze
3.JOY-IT RASPBERRY Pi HDMI


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 3 - propojovací video kabel 
• 1,8 a 3 metry
180 Kč
(1,8 metru)
Číst recenze
4.Gembird Cablexpert HDMI 2.0


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 4 - cena / výkon 
• různé délky
60 Kč
(1,8 metru)
Číst recenze
5.Inakustik Premium HDMI 10m


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Tip č. 5 - pozlacené konektory 
• různé délky
2500 Kč
(10 metrů)
Číst recenze

1. PremiumCord HDMI – nejprodávanější

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze PremiumCord HDMI  Kvalitní propojovací kabel pro spojení dvou audio/video zařízení přes moderní HDMI rozhraní, jako je např. HD-DVD/BluRay přehrávač a LCD/Plazma televizor. Kabel je stíněný, dokáže přenášet digitální zvuk i obraz a podporuje digitání ochranu obsahu HDCP.

Zjistit přesnou cenu od 80 Kč

2. AlzaPower Premium HDMI 2.0 – přes 1500 pozitivních recenzí

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze AlzaPower Premium HDMI 2.0  Video kabel oboustranné HDMI/M, rozhranní HDMI 2.0, rozlišení až UltraHD 4K@50Hz/60Hz (2160p), 4 audio stopy / 32 zvukových kanálů, propustnost až 18Gb/s, dynamická synchronizace, propojovací, trojité stínění, pozlacené konektory, univerzální pro televize, notebooky, monitory a jiná zařízení s HDMI konektory, certifikace HDMI

Ukázat detaily od 200 Kč

3. JOY-IT RASPBERRY Pi HDMI – propojovací video kabel

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze JOY-IT RASPBERRY Pi HDMI  Video kabel propojovací, 1,8 m, male konektory: 1× HDMI (HDMI 2.0), 1× HDMI Micro (HDMI 2.0), stíněný kabel, rovné zakončení

Ukázat detaily od 180 Kč

4. Gembird Cablexpert HDMI 2.0 – cena / výkon

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Gembird Cablexpert HDMI 2.0  Video kabel propojovací, 1,8 m, male konektory: 2× HDMI (HDMI 2.0), oboustranná koncovka

Ukázat detaily od 60 Kč

5. Inakustik Premium HDMI 10m – s pozlacenými konektory

Naše hodnocení: 5 out of 5 stars (5 / 5)

 Recenze Inakustik Premium HDMI 10m  Video kabel propojovací, 10 m, male konektory: 2× HDMI (HDMI 2.0), pozlacené konektory, rovné zakončení

Ukázat detaily od 2 500 Kč

Jak vybrat HDMI kabel?

V tomto článku vás seznámíme s tím, k čemu je HDMI kabel dobrý a co s čím s ním lze propojit. Základem je tedy mít kompatibilní zařízení, která budou schopna pomocí tohoto rozhraní komunikovat. Při následném výběru pak může hrát roli především typ a verze HDMI kabelu. Všechny stěžejní varianty popíšeme a pokusíme se srozumitelně vysvětlit, jaké jsou mezi nimi rozdíly a kdy je lze použít. Dále se lze zaměřit na délku kabelu, zpracování, ale samozřejmě i značku výrobce a cenu. O tom všem se dnes taky zmíníme.

Co je to HDMI kabel?

Zkratka HDMI pochází z anglického sousloví High-Definition Multimedia Interface, což bychom mohli přeložit jako „multimediální rozhraní s vysokým rozlišením“. Tento překlad je poměrně výstižný. Kabel HDMI totiž zajišťuje nekomprimovaný přenos video i audio signálu.

Propojení projektoru skrze HDMI kabel

Propojení projektoru skrze HDMI kabel

Co lze propojit pomocí HDMI kabelu?

Pomocí tohoto kabelu je možné zajistit komunikaci a přenos signálu mezi celou škálou různých zařízení. Zde je aspoň pár běžných příkladů:

Možností je samozřejmě mnohem více, ale vytvořit kompletní seznam využití rozhraní HDMI není cílem tohoto článku. Vždy však platí, že zařízení, která chcete propojit, musejí HDMI rozhraní podporovat. To znamená, že musejí být vybavena HDMI portem. To se dozvíte v informacích o výrobku (návod, popisek v e-shopu) a vždy by měla být uvedena i přesná specifikace typu a verze HDMI.

HDMI a alternativy: DisplayPort a DVI

Ještě než se posuneme dále, patří se krátce zmínit o možných alternativách HDMI. Jednou z nich je „služebně starší“ rozhraní DVI. HDMI z této technologie vychází, ale faktem je, že DVI je dnes už za docela dlouho za zenitem, HDMI je standardem a dál se vyvíjí. Moderní zařízení už proto disponují právě HDMI portem.

Alternativou v přímějším slova smyslu je spíše DisplayPort (DP). Souboj mezi HDMI a DP je komplikovaný a zde pro něj není prostor. Proto jen velmi obecně a zjednodušeně konstatujeme, že HDMI je u nás častější ve sféře běžné domácí spotřební elektroniky, DP se prosazuje více spíše v IT technologii, herní a potažmo i business sféře.

Typy HDMI kabelu

Podobně jako třeba u obdobně známého a rozšířeného USB rozhraní existuje i v případě HDMI několik typů. Poznat je od sebe lze podle velikosti konektoru nebo počtu pinů. Pojďme se na současné možnosti podívat:

  • HDMI typu A – Základní varianta, která disponuje 19 piny a používá se zdaleka nejčastěji. Šířka konektoru je 13,9 mm.
  • HDMI typu C neboli mini – Jde o zmenšenou verzi konektoru, která se používá zejména u různých přenosných zařízení, například u digitálních fotoaparátů, netbooků apod. Počet pinů je stejný, s redukcí lze použít s typem A.
  • HDMI typu D neboli micro – Nejmenší varianta konektoru, která je typická pro velmi malá přenosná zařízení, zejména mobilní zařízení jako tablety a mobilní telefony.
  • HDMI typu B – Prozatím nejde o běžně používaný typ. Jde o rozšířenou 29pinovou verzi s dvojnásobnou šířkou pásma oproti standardnímu A typu. Určen je především pro přenos multimédií a videa ve velmi vysoké kvalitě a rozlišení.

Je to tedy poměrně jasné a podle druhu zařízení lze odhadnout i typ HDMI. Pochopitelně se prodávají kabely nejen se stejnou, ale i dvěma různými koncovkami – podobně jako v případě USB. A teď ještě ke zmiňovaným verzím.

Verze HDMI

HDMI technologie se vyvíjí a postupem času už vzniklo několik verzí. Současnou nejnovější verzí je HDMI 2.1, ale pojďme se ve zkratce podívat na všechny.

  • HDMI 1.0 – První verze rozhraní byla uvedena v roce 2002. Maximální propustnost tehdy činila 4.9 Gbit/s. Tento údaj uvádíme hlavně pro zajímavost při srovnání s poslední verzí.
  • HDMI 1.1 až 1.3 – Do roku 2006 vznikly hned tři nové verze. Každá přinesla zlepšení propustnosti a některé další výhody.
  • HDMI 1.4 – Rok 2009 a dosud poměrně běžná verze. Přidán ethernet kanál, ale taky např. podpora 3D a rozlišení 4K (30 Hz).
  • HDMI 2.0 – Propustnost až 18 Gbit/s. Podpora 4K (60 Hz) až 32 zvukových kanálů a další vylepšení.
  • HDMI 2.1 – Rok 2017. Propustnost až 48 Gbit/s. Podpora rozlišení až 10K a dynamických HDR. Nejvyšší standard vhodný i pro nejnáročnější použití.

Délka kabelu a zlacení

V současnosti můžete sehnat HDMI kabely o délce i 10 a více metrů. Při délce nad cca 10 m už však může docházet k problémům se signálem. Lze pořídit různé nástavce a repeatery. Pokud je to možné, je ideální délka kabelu do 5 metrů, tedy nepříliš velká vzdálenost zařízení. Vyšší kvalitu přenosu mohou taky zajistit zlacené konektory.

Ceny HDMI kabelů

Ceny HDMI kabelů jsou dnes poměrně velmi příznivé. Běžné propojovací kabely se pohybují v cenách od cca 50 až 200 Kč v závislosti na délce, verzi, ale i značce apod. V podobných cenách se pohybují i běžné redukce. Samozřejmě existují i dražší kabely pro náročnější použití. Většinou jde o velmi dlouhé kabely nebo vysoké verze (2.0, 2.1). Cena se pak může vyšplhat i nad 1000 Kč.

Oblíbené značky

Existuje několik značek, které se vyprofilovaly jako oblíbené, s dobrým poměrem ceny a kvality. Mezi nejprodávanější HDMI kabely patří značka PremiumCord, která je zárukou solidního zpracování za rozumnou cenu, nemluvě o skvělém výběru. Za zmínku stojí i kvalitní a osvědčené značky jako Gembird, C-Tech nebo například Hama. Své kabely také pod svoji značkou AlzaPower prodává Alza.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového HDMI kabelu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího HDMI kabelu na trhu.