Nejlepší stativy – na mobil i pro zrcadlovku, na cesty i na doma

nejlepší stativ na fotoaparát i mobilní telefon Pokud se chcete věnovat fotografování na trochu vyšší úrovni, brzy dojdete k závěru, že pouze se selfie tyčí si nevystačíte, a začnete uvažovat o pořízení stativu či zcela banálně řečeno stojanu na fotoaparát, ať už je to kvalitní zrcadlovka nebo třeba mobilní telefon. Stativ patří mezi zcela elementární vybavení každého fotografa. Umožní vám vytvářet snímky na zcela odlišné úrovni, než když musíte se zařízením manipulovat pouze rukou. V našem dnešním článku se proto podíváme na nejlepší stativy a můžete se těšit na návod, jak tuto pomůcku vybrat, ale třeba i na kratičké recenze významných značek.

Stativy rozhodně nemusejí být jen doménou profesionálů a vybavením uměleckých ateliérů. Každý, kdo chce vytvářet kvalitní a ostré snímky, by měl o tomto příslušenství uvažovat. Tomuto faktu nahrává i šíře a rozmanitost výběru. Pořídit si můžete skutečně profi model, za který utratíte mnoho tisíc korun, ale stejně tak i hobby stativ za pár stovek. V tomto článku se na různé typy stativů podíváme, budeme se věnovat jejich zpracování, použití i technickým parametrům.

Kromě návodu na vás čeká i žebříček oblíbených modelů současnosti. Při samotném výběru pak doporučujeme vycházet i z uživatelských recenzí stativů nebo různých testů. Podrobnější informace z odborných testů jistě oceníte, zejména pokud jste náročnější a hledáte dražší stativ, který splní všechny vaše požadavky.

Nejlepší stativy podle naší redakce

Název produktuVlastnostiCena (od)Recenze
1.Joby GorillaPod Original


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Náš vítěz 
nejlepší cestovní stativ
400 Kč Číst recenze
2.JOBY GorillaPod 3K


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Robustnější stativ 
nosnost až 3 kg
1200 Kč Číst recenze
3.Hama STAR 75


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Jeden z nejoblíbenějších 
nosnost až 3,5 kg
350 Kč Číst recenze
4.Rollei C5i karbon


5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší profi stativ 
zatížení až 8kg
4000 Kč Číst recenze
5.Rollei cestovní


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Další cestovní na zvážení 
slušná cena
800 Kč Číst recenze
6.MANFROTTO MTPIXI-B PIXI


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Ministativ 600 Kč Číst recenze

Recenze nejlepších stativů

1. Joby GorillaPod Original

“ Flexibilní stativ s nosností až 325 g. Díky unikátní konstrukci kloubových nohou, lze JOBY Gorillapod použít i na členitém terénu, nebo jej připevnit k sloupům, lavičkám, větvím a na jiných neobvyklých místech. Nosnost tohoto modelu je optimální i pro klasické digitální kompakty, nebo videokamery. „

Nejlepší cestovní stativ. Je skladný, flexibilní, unese menší zrcadlovku (někteří recenzenti hovoří až o 500 gramech) a váží jen uctyhodných 190 gramů. Za mě nejlepší volba, pokud hledáte GorillaPod.

2. JOBY GorillaPod 3K

“ JOBY Gorillapod 3K Kit je robustní stativ, který zvládne unést až 3 kg hmotnosti. Odnímatelná mini kuličková hlava nabízí 360 stupňové panoránování a 90 stupňů náklonu, může tak být použita na jakémkoliv standardním stativu, zatímco flexibilní nohy, které se staly synonymem názvu Gorillapod, jsou stále přítomny a umožňují vám fotit z nekonečných poloh a úhlů. „

Robustnější varianta, která unese až 3 kg (díky některým recenzím však počítejte spíše se 2 kg). Na řadu kladných recenzí, ve kterých se chválí skladnost, pevnost, stabilita a variabilita. Ke stativu připojíte jak zrcadlovku, tak třeba akční kameru GoPro.

3. Hama STAR 75

“ 3-cestná hlava s rychloupínací destičkou • vodováha • výška 42,5 – 125 cm • výškově nastavitelný středový sloupek • gumové nožičky • profil 20 mm • hmotnost 620 g“

Jednička co se týče oblíbenosti na Heureka.cz s hodnocením 85%. Zároveň produkt roku 2016, 2017 a 2018. Spíše pozitivní recenze chvílí jednoduchost, lehkost (jen 620 g), dobrou stabilitu (pevná trojnožka). Ačkoliv je maximální nosnost až 3,5 kg, raději počítejte s tím, že unese stabilně spíše 2 kg přístroje.

4. Rollei C5i karbon

“ Stativ pro digitální fotoaparát, kulová hlava, transportní výška 43.5cm, max. výška 157.5 cm, zatížení až 8kg, hmotnost 1,34kg, vodováha a pouzdro „

Nejlepší profi stativ. Vyroben je z ultralehkého karbonu, unese až 8 kg a v podstatě zastane dvě funkce – tripod i monopod. Tento model se vyrábí také z hliníku, cena je pak přibližně o 1300 Kč nižší a o 300 gramů těžší. Jaký materiál zvolíte, pak záleží čistě na vás.

5. Rollei cestovní stativ pro mobilní telefony a fotoaparáty

“ Stativ pro digitální fotoaparát a mobilní telefon,, dvoucestná (2d / videohlava) hlava, transportní výška 38.5cm, max. výška 120 cm, zatížení až 2kg, hmotnost pouze 0,6kg, ovládací páka (pro video), pouzdro a s držákem na mobil „

Další cestovní stativ, jehož koupí chybu neuděláte. Je lehký, flexibilní (jak pro digitální fotoaparát, tak pro mobil) a má řadu příslušenství, které se hodí, jako třeba cestovní obal. A potěší i cena do 800 Kč.

6. MANFROTTO MTPIXI-B PIXI

“ Ministativ 1/4″ závit, max. výška: 13.5 cm, min. pracovní výška: 13.5 cm, max. zatížení: 1 kg „

Závěrečný tip na kvalitní ministativ. Ten se hodí pro kompaktní fotoaparáty, CSC a DSLR.

Jak vybrat stativ

Podle jakých hledisek vybírat stativ k zrcadlovce, mobilnímu telefonu nebo třeba kameře?

Rozhodně by vás měly zajímat vlastnosti a parametry, jako je typ konstrukce a stativové hlavy, materiálové zpracování, výška, hmotnost i další faktory. Na ty nejdůležitější se v našem průvodci samozřejmě podíváme. Budou nás ale zajímat i cenové hladiny a taky osvědčení výrobci, kteří mohou nabídnout dobrý poměr ceny a kvality. Nejdříve si ale řekneme, k čemu je takový stativ vlastně dobrý.

stativy

Proč si pořídit stativ?

Proč vlastně investovat do stativu, když můžu foťák držet v ruce nebo položit na zídku? Pokud si sem tam vyfotíte momentku na výletě s rodinou, stativ se u vás zřejmě neuplatní. Ale pokud vás fotografování zajímá i jako umělecké odvětví a chcete dosáhnout určité kvality fotek nebo zkoušet různé pokročilejší techniky a postupy focení, pak už je to něco jiného. Obecně vzato stativ umožní:

  • Dosáhnout celkově lepší ostrosti fotek. Dosáhnout lepší kvality fotek pohybujících se objektů, při focení ve zhoršených světelných podmínkách, při nastavení delšího času expozice.

A to je jen špička ledovce. Stativ využijete při nesčetném množství příležitostí – a jak budete pronikat do tajů umění fotografie, zjistíte, že bez něj to často prostě nejde. Přesto jsou i situace nebo druhy fotografií, kdy se použití stativu nehodí. Stativ je přece jen zavazadlo navíc a práce s ním vyžaduje určitý čas. Pokud potřebujete fotit hlavně rychle a být neustále v pohybu, navíc třeba v omezeném prostoru, pak se možná budete muset obejít bez něj.

Typy stativů

Stativy mohou mít více podob. V tomto případě se zaměříme na rozdíly z hlediska konstrukce a představíme tři základní varianty.

Monopod

Monopody představují základní variantu stativu, která sestává z jediné stabilizační „nohy“. Tyto stativy jsou lehké a skladné, což je jejich hlavní výhoda. Jejich použití je navíc snadné a rychlé. Tím pádem jsou monopody ideální do různých terénních a akčnějších podmínek.

Skvělé jsou pro reportážní činnosti. Poskytnou dostatečnou míru stabilizace, abyste dosáhli dostatečné kvality při focení např. sportovních nebo společenských událostí, kdy není komplikovaná manipulace s jinými stativy vhodná. Jistě je oceníte i při turistice a různých výletech, kdy budete chtít dosáhnout určité rozumné kombinace rychlosti a operativnosti, minimální zátěže a zároveň kvality focení.

Tripody

Tripody jsou stativy se třemi nohami a středovým sloupkem. Jedná se o profesionální stativ používaný při uměleckých, ateliérových i jiných fotografiích. Tento stativ fotoaparát perfektně zafixuje přesně v poloze, v níž ho potřebujete mít. Můžete vytvářet skládaná panoramata, fotit s velmi dlouhou expozicí a dosáhnout maximální kvality fotografií.

Tripody se používají při focení krajin i portrétů i v dalších odvětvích. Nevýhodu je ovšem pochopitelně nižší skladnost a větší hmotnost. Instalace a použití je zdlouhavější a často i složitější. Přesto lze narazit nejen na profesionální, ale i jednodušší a dostupnější hobby modely, které mohou být vhodnou volbou do začátků.

Mini a stolní stativy (gorilla)

Jde o moderní a velmi atraktivní i praktickou variantu, kterou dnes používají nejen amatéři, ale i profesionálové. Tyto stativy jsou kompaktní, malých rozměrů (ve srovnání s klasickými), ale mohou být nesmírně variabilní díky speciální nastavitelné konstrukci. Dalším typickým rysem je maximálně snadné použití.

Tyto stativy jsou však obvykle určeny pro menší fotoaparáty (kompakty), mohou být vhodné i pro některé akční kamery (outdoor) nebo mobilní telefony. Můžete s nimi vytvořit skvělé fotografie i s méně kvalitními fotoaparáty – vejdou se přitom do tašky nebo batohu. Tento typ stativů můžete běžně poznat podle označení „gorilla“ nebo „gorillapod“.

Materiálové zpracování

Použité materiály jsou pochopitelně velmi důležité. Odrazí se na ceně, odolnosti i celkové životnosti pomůcky, ale taky na jejích praktických vlastnostech. Z jakých materiálů se stativy vyrábějí?

  • Hliník – Především cenově dostupná volba u základnějších stativů. Hliník slibuje dobrou odolnost a životnost, ale dnes už bývá nahrazován lehčími materiály nebo alespoň slitinami (dural). Pro začátek však může být hliník dobrá volba už kvůli finanční úspoře.
  • Karbon – Velmi populární moderní materiál, který vyniká špičkovou odolností a pevností – a to při zcela minimální hmotnosti. Stativy z uhlíkových vláken však patří už k těm dražším, ačkoli dnes už lze narazit i na dostupnější varianty.
  • Titan – Za pomyslnou nejvyšší (a taky nejdražší) ligu lze považovat titanové stativy. Jde o profesionální modely s nejlepšími možnými vlastnostmi. Hodí se pro opravdu náročné a intenzivní použití. Začátečníkům se však pořízení titanového stativu zřejmě příliš nevyplatí.
  • Plast – U klasických stativů lze přítomnost většího množství plastů považovat za nevýhodu. Zvlášť pokud tento materiál dominuje v citlivých místech a namáhaných spojích. U mini stativů může být však kvalitní plast častější volbou, protože se počítá s nízkou nosností a zatížením.

Stativová hlava

Mezi zásadní faktory výběru se jistě řadí i typ stativové hlavy:

  • Kulová – Hlavní výhodou je snadné a rychlé použití. Vhodné pro operativní a méně náročné focení. Omezenější možnosti nastavení (horizontální, vertikální). Vhodné pro reportážní či sportovní focení apod.
  • Třícestná – Samostatné nastavení ve třech osách. Vhodné pro náročné a precizní focení, kdy potřebujete zafixovat specifickou polohu fotoaparátu. Hlava je ovšem rozměrnější, těžší a nastavování zdlouhavější a složitější.
  • Další možnosti – Z dalších variant lze zmínit videohlavy, které umožní plynulé sledování objektů, gimbaly pro dlouhé objektivy nebo třeba panoramatické hlavy a další speciální typy.

Rozměry, hmotnost, nosnost

Další stěžejní parametry jsou:

  • Maximální nastavitelná výška – U klasických stativů až 170 cm nebo více.
  • Minimální nastavitelná výška – Nejčastěji okolo 70-40 cm, u některých modelů (zejména mini stativů) i okolo 30 cm.
  • Hmotnost – Nejlehčí (a mini) stativy mohou mít hmotnost jen okolo 1 kg nebo méně, těžší a robustnější zařízení i 3 a více kg.
  • Nosnost – Nosnost většiny klasických stativů je cca 4 a více kg. Ty nejodolnější unesou i přes 15 kg. Mini stativy mohou mít však nosnost nižší (obvykle okolo 3 kg).

Cena stativů

Na kolik vás vyjde kvalitní stativ? Máme pro vás krátký přehled.

💲 Stativy do 500 Kč

Pokud s focením začínáte, je pochopitelné, že nechcete do vybavení investovat horentní sumy. Nejlevnější stativy (klasické i mini) pořídíte i do 500 Kč. Vybírat můžete z monopodů i tripodů, materiál však bude obvykle plast a hliník.

💲 Stativy do 4000 Kč

V této ceně najdete největší výběr a spadá sem i většina nejprodávanějších stativů na českém trhu. Vyberou si začátečníci i nároční fotografové, výběr zahrnuje prakticky plné spektrum možností.

💲 Stativy nad 4000 Kč

Tato relace už bude zřejmě doménou profesionálů nebo náročných amatérů. Výběr je stále vynikající a těšit se můžete na prvotřídní kvalitu.

Nejlepší značky stativů na mobil či zrcadlovku

Které značky nabízejí stativy dobré kvality a za přiměřenou cenu?

  • Hama – Tato velmi známá značka nabízí několik desítek stativů – a to především v dostupnějších cenách do 1000 Kč.
  • Joby – Značka Joby se specializuje především na vysoce flexibilní a populární „gorilla“ stativy, nabízí jich velkou škálu druhů.
  • Rollei – Značka nabízí především velký výběr kvalitních tripodů. Stativy jsou velmi lehké, často karbonové. Vhodné i pro náročnější použití.
  • Velbon – Vynikající výběr stativů v různých cenových relacích od dostupných až po velmi drahé, profesionální modely. Skvělá hodnocení a špičková kvalita.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového stativu na mobil či zrcadlovku. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího stativu v dané cenové relaci na trhu.