Nejlepší sluchátka na běhání (a jiné sporty)

Nejlepší sluchátka na běhání Rádi si běháním pročistíte hlavu a uděláte něco pro své zdraví a kondici? Nebo je pro vás běh a sport rovnou alfou a omegou celého života? Ať tak či onak, vždy si můžete fyzické aktivity ještě víc zpříjemnit. Třeba poslechem oblíbené či motivující hudby, pustit si však můžete taky kupříkladu audioknihu a dohánět resty ve čtení či sebevzdělávání. Nic z toho už dnes není problém. Ale samozřejmě to chce správné vybavení. Předpokládáme při tom, že nebudete běhat s reproduktorem na rameni, ale poohlédnete se po kvalitních sluchátkách. V dnešním článku se proto zaměříme právě na to, jak vybrat nejlepší sluchátka na běhání.

Zajímat nás bude především to, jaké vlastnosti a specifika byste měli požadovat a jak vybírat tak, abyste získali sluchátka, která se budou při běhání „chovat“ prakticky. Dobrou zprávou je, že výběr sportovních i běžeckých sluchátek je už opravdu mimořádně pěkný. Budete tedy mít z čeho vybírat. Zároveň jsme pro vás samozřejmě připravili taky žebříček. V něm na vás čeká přehled nejlepších a nejprodávanějších aktuálních produktů. Vždy se taky vyplatí prohlédnout si uživatelské recenze sluchátek na běhání. Ještě podrobnější představu o konkrétním modelu vám pak poskytnou různé odborné testy.

Jaké jsou tedy nejlepší sluchátka na běhání na trhu

  1. Beats by Dr. Dre Fit Pro
  2. Jabra Elite 7 Active
  3. Shokz OpenRun Pro
  4. Intezze MOVE 2
  5. Bose SoundSport Wireless
  6. Apple AirPods Pro

Nejlepší sluchátka na běhání

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.Beats by Dr. Dre Fit Pro

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Náš vítěz, vítěz runnersworld.com 

Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, True Wireless špunty, polouzavřená konstrukce, Bluetooth, aktivní potlačení hluku (ANC), hlasový asistent, certifikace IPX4, výdrž baterie až 24 h (6 h+18 h). Prodává se ve 4 barevných kombinacích.

Cena: cca 6000 Kč
Zjistit cenu
2.Jabra Elite 7 Active

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Precizní zpracování 

Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, True Wireless špunty, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.2, USB-C, podpora AAC a SBC, Ambient sound, hlasový asistent, přepínání skladeb, přijímání hovorů, s ovládáním hlasitosti, certifikace IPX7 - voděodolná a potuodolná, frekvenční rozsah 20 Hz-20000 Hz, citlivost 118 dB/mW, měnič 12 mm, odnímatelný kabel 0,2 m, výdrž baterie až 30 h (8 h+22 h).

Cena: cca 4700 Kč
Zjistit cenu
3.Shokz OpenRun Pro

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Sluchátka před uši 

Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, na lícní kosti, otevřená konstrukce, Bluetooth 5.1, přepínání skladeb, přijímání hovorů, s ovládáním hlasitosti, frekvenční rozsah 20 Hz-20000 Hz, citlivost 105 dB/mW, impedance 8,5 Ohm, výdrž baterie až 10 h.

Cena: cca 4750 Kč
Zjistit cenu
4.Intezze MOVE 2

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Cena / výkon 

Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, True Wireless za uši, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.2, podpora AAC a SBC, certifikace IPX7 - voděodolná a potuodolná, frekvenční rozsah 20 Hz-20000 Hz, citlivost 96 dB/mW, měnič 10 mm.

Cena: cca 1800 Kč
Zjistit cenu
5.Bose SoundSport Wireless

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Bezdrátová SoundSport sluchátka s technologií Bluetooth a NFC, která nabízejí plný a vyvážený zvuk s hlubokými basy. Navíc jsou odolná proti vlhkosti a potu a poskytují bezpečné a pohodlné upevnění uvnitř uší po celou dobu nošení.

Cena: cca 4000 Kč
Zjistit cenu
6.Apple AirPods Pro

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Bezdrátová sluchátka s mikrofonem, True Wireless špunty, uzavřená konstrukce, Bluetooth 5.0, aktivní potlačení hluku (ANC), Ambient sound, Hi-Res audio, hlasový asistent, přepínání skladeb, přijímání hovorů, certifikace IPX4, výdrž baterie až 24 h (4,5 h+19,5 h).

Cena: cca 6000 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat sluchátka na běhání

Na co si dát pozor, a co naopak vyžadovat u sluchátek, která budou sloužit k běhání a sportování?

Jaký je rozdíl mezi běžnými a sportovními či běžeckými sluchátky?

Poslouchat hudbu můžete nejen při běhání, ale třeba taky v posilovně, při jízdě na kole a dalších sportovních činnostech. Sluchátka mohou mít přitom nejrůznější podoby. Existuje řada druhů konstrukčních provedení. Od robustních modelů s velkými mušlemi přes uši a hlavovým mostem až po zcela minimalistické pecky, které zasunete do ucha.

Specializovaná sluchátka na sport se vyvinula z těch klasických. Výrobci k nim začali svým způsobem spět od dob, kdy se objevovaly první přenosné přehrávače jako walkmany. Už tehdy se ukázalo, že je zapotřebí nabídnout lehčí, méně objemná sluchátka, která při pohybu venku nebudou tolik tížit a zaclánět. Avšak boom samostatné kategorie sportovních sluchátek můžeme připsat až poslední dekádě.

Sluchátka na sport lze rozeznat především podle vyšší odolnosti a obvykle se s nimi pojí i snaha o omezení hmotnosti a objemu při zachování kvality zvuku. Kvalitní sportovní sluchátka mohou být dražší než úplně obyčejná „civilní“ či domácí sluchátka. Měly by však taky lépe snášet soustavné otřesy, vyšší míru potu a znečištění a nabídnout pohodlné ovládání a manipulaci.

Náš tip: Podívejte se také na nejlepší hodinky na běhání

Kabelová, či bezdrátová sluchátka?

Sluchátka na běh mohou být kabelová i bezdrátová. Ačkoli by se mohlo zdát, že bezdrátové provedení je jediná správná volba – obě varianty mají i v dnešní době stále co nabídnout. Obě mají i své nevýhody.

Bezdrátová sluchátka jsou velmi komfortní v tom, že vám nepřekáží dráty. Nemohou se zamotat, nebo vám bránit v pohybu. U některých dynamických sportů, kdy se provádějí různé složité pohyby, je to nezbytnost. U běhu (pokud nejde o sprint, překážkový nebo náročný terénní běh) coby docela stereotypní činnosti však kabely nemusejí představovat fatální překážku, pokud mají správnou délku a jsou třeba i speciálně upravené tak, aby se minimálně zamotávaly.

Drátová sluchátka nabídnou spolehlivější a při stejné ceně kvalitnější přenos zvuku. Sluchátka nemusejí mít vlastní baterii. Zdroj hudby taky nemusí být kompatibilní s Bluetooth rozhraním. To je případ třeba starších MP3 přehrávačů. Stačí klasický 3,5mm jack, který mají i walkmany z 80. let.

Nutno však zároveň říct, že jedna ze zásadních výhod drátu – tedy fakt, že nepotřebují baterii – se při sportovním použití trochu smývá. Používat totiž stejně budete přenosný zdroj, ať už mobil, MPtrojku nebo cokoli jiného, který bude taky na baterii. Přinejlepším bude mít o něco vyšší kapacitu.

Rozdíl ve zvukové kvalitě už se taky zmenšuje, i když stále platí, že poměr ceny a výkonu hraje do karet spíše kabelovým sluchátkám. Jde ale o rozdíly, které běžný uživatel nejspíš vůbec nepostřehne. Tím spíš v hlučnějším venkovním prostředí. Celkově vzato se tedy bezdrátová sluchátka dnes jeví jako výhodnější volba a jde taky o žádanější a převažující řešení.

Důležitá je odolnost

Sluchátka na běhání, ale i jiné sporty, by měla disponovat zvýšenou odolností. Nejde jen o bytelnější zpracování z kvalitních materiálů jako takové, ale taky o odolnost vůči otřesům a dále proti vniknutí vody a cizích těles (prachu, nečistot).

Celkovou odolnost zpracování je těžké odhadnout na první pohled. Vodítkem může být cena, značka výrobce, recenze a testy apod. Odolnost vůči vodě a prachu však lze snadno vyčíst z exaktního údaje. Jde o stupeň krytí značený písmeny IP a dvojčíslím.

První číslo značí odolnost vniknutí cizích částic, druhé odolnost vůči vodě. Například stupeň IP44 už je solidní krytí vhodné i pro vnější použití, které odolá potu i dešti a prachu. Mnohá sluchátka však nabízejí ještě víc, např. úplnou vodotěsnost, kdy je možné je zcela ponořit.

Na běžný běh či jogging postačí i nižší krytí. Vyšší je vhodné při terénních a dlouhých bězích nebo jiných náročnějších outdoor sportech, kdy vás může zastihnout ledajaké počasí nebo prostředí.

Sluchátka musejí perfektně sedět

Další důležitou vlastností u běžeckých sluchátek je schopnost udržet se na uších a příliš nezavazet, nezpůsobovat výrazné nepohodlí. Při běhu je někdy problém zajistit sluchátka v uchu. Špunty a pecky mohou vypadávat, hlavová sluchátka všelijak sklouzávají a poskakují.

Obecně jsou pro běžecké účely oblíbenější sluchátka „do uší“ – tedy špunty nebo pecky. Sluchátka na uši s hlavovými mosty bývají na běh zbytečně robustní, těžká, uši se přehřívají a víc se potíte, mají tendenci špatně držet. Jsou vhodnější spíše do posilovny nebo na „statičtější“ sporty. Přesto na ně někteří běžci nedají dopustit. Pokud sluchátka perfektně sedí a nejde zrovna o závodní běh, ale třeba lehký jogging, mohou obstát. Někdo upřednostní jejich vyšší zvukové kvality a tu trochu váhy a nepohodlí navíc strpí.

Dnes jsou běžecká sluchátka často řešena specifickými způsoby. Například mají držáky za uši. Ty zabrání pádu či ztrátě, ale nemusí být vždy zárukou perfektní fixace v uchu. Stále oblíbenější jsou i sluchátka (obvykle špuntová či pecková) s lehkým mostem za hlavu či krk.

Jaké hledat funkce?

Sluchátka na běh – zejména bezdrátová – mohou dnes nabízet různé přídavné funkce. Často disponují například mikrofonem s funkcí hands-free. Nemusíte tudíž vytahovat mobil z kapsy či batůžku. Tato sluchátka se obvykle ovládají pomocí dotykové plošky. Toto ovládání umí u některých modelů trochu pozlobit, reaguje většinou na počet nebo délku dotyků – a ne vždy splní každé vaše přání tak rychle a přesně, jak byste potřebovali. Záleží i na konkrétním modelu. Pomoci vám v tomto směru mohou například testy sluchátek na běhání, v nichž se i ovládání obvykle řeší.

Zajímavou a velmi specificky sportovní funkcí může být například měření tepu. Tuto možnost nabízejí spíše dražší modely sluchátek.

Poměrně důležitou záležitostí je pak vnímání okolního hluku. Mnohá sluchátka nabízejí funkce aktivního potlačení hluku. To může zajistit nerušený a soustředěný poslech. Při běhu mimo běžecké či bezpečné tratě však tuto funkci rozhodně nelze doporučit. Je žádoucí slyšet v určité míře okolí, aby vás nezaskočilo přijíždějící auto, nebo dokonce vlak či cokoli jiného. Fatálních nehod, které vznikly kvůli sluchátkům na uších a hlasité hudbě, naneštěstí není nijak málo.

Další parametry

Sportovní sluchátka musejí samozřejmě plnit především funkci kvalitní reprodukce zvuku. Při výběru tedy můžete jistě sledovat i další parametry jako kvalitu a velikost měničů, frekvenční rozsah, impedance, citlivost atd. nebo praktické údaje jako hmotnost.

U bezdrátových sluchátek na běhání pak bude zajisté důležitá i kapacita a výdrž baterie. Nejčastěji se výdrž na nabití pohybuje mezi 5 až 10 hodinami, ale je i spousta „vytrvalejších“ modelů, které vydrží i 15 nebo více hodin. Někdy je k dispozici i dobíjecí pouzdro, které slouží jako powerbanka  a umožní i několikanásobné opakované dobití „v terénu“ či na cestách.

Kolik stojí kvalitní sluchátka na běhání?

Cena kvalitních sportovních sluchátek bývá poněkud vyšší. Do cca 1000 Kč pořídíte převážně kabelové modely, některé však mohou nabídnout i velmi kvalitní reprodukci. Od 1000 Kč začíná většina bezdrátových sluchátek. Do 2000 Kč už si můžete vybrat z poměrně značného sortimentu. Nad 2000 Kč si na své přijdou i velmi nároční zájemci.

Jaké jsou nejlepší značky sluchátek na běhání?

Sportovní modely sluchátek nabízí většina protřelých značek jako Sony či Philips, ale taky značky, které jsou oceňované pro skvělou kvalitu zvuku, například Koss či Senheiser. Speciálně se běžeckými sluchátky zabývají např. značky Niceboy, Intezze či Dacom.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových sportovních sluchátek na běhání. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepších sluchátek na běh na trhu.