Nejlepší hodinky na běhání a jiné sporty

Nejlepší hodinky na běhání Dá se běhat či jinak sportovat bez chytrých mobilních technologií? Zastánci staré školy by řekli, že rozhodně ano. Ale ruku na srdce, některé moderní vychytávky mohou fyzickou aktivitu zatraktivnit, posílit motivaci, umožnit lepší sledování pokroků a statistik vlastních výkonů… zkrátka je to větší zábava. Zvlášť pokud víte, že trpíte na nedostatky motivace, mohou vám chytré přístroje pomoci. A to už stojí za zvážení.

Ať už je pro vás sport či běh alfa a omega celého života, rekreační záležitost nebo třeba jen prostředek jak zhubnout do plavek, v použití sportovních hodinek můžete snadno najít zálibu – a možná zjistíte, že běháte častěji a více než kdy předtím, abyste zlepšili své „skóre“. V dnešním článku budeme hledat odpověď na otázku, jaké jsou nejlepší hodinky na běhání, ale třeba i jiný druh sportovní aktivity. Zaměříme se na představení různých typů vhodných přístrojů a vysvětlení parametrů, funkcí či vlastností důležitých pro správný výběr.

Hodinky na běhání vás mohou přijít na několik stovek, ale i mnoho tisíc korun. Výběr je opravdu pestrý a široký. Je tedy třeba dobře zvážit, co od tohoto zařízení vlastně chcete, jaké a jak vysoké jsou vaše nároky, ale i finanční možnosti. V dnešním článku vám podáme pomocnou ruku. Nejen v podobě průvodce výběrem, ale i žebříčku konkrétních populárních a osvědčených současných modelů. Najdete mezi nimi dostupnější i špičkové kousky. Další inspiraci a pomoc můžete najít v testech anebo recenzích hodinek na běh. Užitečná jsou nejen odborná, ale i uživatelská hodnocení konkrétních produktů.

Nejlepší hodinky na běhání na trhu podle nás

Název produktuObrázekHodnoceníCena (od)Recenze
1.Garmin Forerunner 265100 % ⭐Nejlepší běžecké hodinky na trhu, vhodné jak pro amatéry, tak seriózní sportovce a atlety. Mají veškeré vlastnosti a funkce, které potřebujete. Nevýhodou je však vysoká cena.

📌 Cena: od 10500 Kč
Zjistit cenu
2.Garmin Forerunner 5599 % ⭐Nejlepší volba pro začátečníky a rekreační běžce, kteří si nemohou dovolit dát za hodinky více jak pět tísíc. Mají dobrou výdrž baterie, jsou malé, lehké a komfortní. Nechybí GPS ani další pokročilé senzory.

📌 Cena: od 4300 Kč
Zjistit cenu
3.Garmin Instinct Solar99 % ⭐Nejuniverzálnější sportovní hodinky využijete nejen na běh, ale i další sporty. Mají velmi přesné měření, spoustu funkcí, ale někomu může vadit jejich větší rozměr.

📌 Cena: od 6000 Kč
Zjistit cenu
4.POLAR VANTAGE V297 % ⭐Multisportovní hodinky s GPS a záznamem tepové frekvence. Jejich výhoda je především skvěle zpracovaná aplikace, kde vyhodnocujete své běžecké aktivity. Nevýhodou je příliš vysoká cena.

📌 Cena: od 8000 Kč
Zjistit cenu
5.Apple Watch 997 % ⭐To nejlepší, pokud chcete hodinky využívat i v normálním životě. Apple Watch jsou všestranné a mají třeba skvěle zpracovaný tracker spánkové aktivity.

📌 Cena: od 11500 Kč
Zjistit cenu
6.Garmin vívoactive 496 % ⭐Jako budget tip jsme vybrali tyto sportovní hodinky, které jsou zároveň tím nejstylovějším. Přesto nabídnou skvělé funkce, přesné měření a především výborné uživatelské recenze.

📌 Cena: cca 6600 Kč
Zjistit cenu
7.Kiprun GPS 90095 % ⭐I Decathlon dokáže poskytnout kvalitní hodinky na běhání pod svoji značkou Kiprun. Měří sportovní aktivitu (běh, plavání, jízdu na kole, triatlon, trail a pěší turistiku). Mají GPS. Výdrž baterie až 30 dní. Nelze s nimi však platit.

📌 Cena: od 6000 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat hodinky na běhání

Podle čeho se při výběru orientovat? Podstatné je samozřejmě především funkční vybavení – tedy aby hodinky uměly vše, co se může hodit k provozování daného sportu. Zaměřte se však i na odolnost a kvalitu zpracování, voděodolnost, materiály, výdrž baterie, konektivitu a kompatibilitu i další praktické stránky. Rozhodování jistě ovlivní i cena a případně taky značka.

Sportovní hodinky, sporttester, chytré hodinky nebo třeba fitness náramek?

Tolik označení a kategorii! Jak se v nich ale vyznat? A jak si vybrat tu správnou variantu pro běhání nebo jinou aktivitu? Pojďme si zkusit celou záležitost alespoň trochu osvětlit. Proč jen trochu? Tyto kategorie nejsou nijak striktně definované a leckdy se prolínají nebo i zaměňují. V řadě e-shopů najdete pod jedním názvem zástupce všech druhů apod. Rozlišení však přesto jistý smysl má…

Sporttestery jsou něco jako vývojový předstupeň současných sportovních hodinek. Sporttestery jsou typicky jednodušší, nabízejí méně funkcí – základem je krokoměr, měření tepu, vzdálenosti, času, případně i počítání kalorií. Mívají design hodinek, ale pořádné sportovní hodinky jsou typicky mnohem „nadupanější“ a univerzálnější.

Sportovní hodinky mají GPS a obvykle celou plejádu dalších funkcí a senzorů, jako je tachometr, barometr, výškoměr, teploměr atd. Sportovní hodinky jsou záležitostí pro náročné zájemce. Samozřejmostí je propojení s mobilem a speciální aplikací. Mívají i funkce chytrých hodinek, tedy příjem notifikací z telefonu.

Fitness náramky jsou na první pohled trochu odlišnou kategorií. Blíže mají ke sporttesterům – a to především v tom smyslu, že jde o velmi základní, jednoduché a „jednoúčelové“ pomůcky s omezenou paletou funkcí. Výhodou je nízká cena i hmotnost. Pro nenáročné běžce a sportovce mohou být dostačující volbou a potěší i obvykle dlouhou výdrží baterie.

Co by měly umět hodinky na běhání?

Jaké vlastnosti, funkce a přednosti hledat u hodinek na běhání? Mezi základní funkce jistě patří:

  • Krokoměr
  • Měření vzdálenosti
  • GPS senzor
  • Měření rychlosti, tempa
  • Stopky, měření času

Levnější sporttestery a fitness náramky nemívají GPS senzor, spoléhají se především na krokoměr. Ty už jsou dnes sice pokročilé a často docela spolehlivé, přesto neposkytnou takové možnosti jako GPS. Jsou vhodné pro orientační přehled o výkonech, uražených vzdálenostech apod.

GPS vám odhalí přesnou trasu, rychlost běhů a prostřednictvím mobilní aplikace umožní pracovat s různými statistikami a hodnotami. Oceníte to, zejména pokud běháte delší trasy v přírodě nebo po městě. Při běhání na ovále nebo kolem „bloku“ se bez GPS nejspíš obejdete. Mezi další kýžené funkce pak jistě patří.

  • Měření tepu
  • Měření spálených kalorií

Měření tepu probíhá buď senzorem přímo v hodinkách či náramku anebo prostřednictvím hrudního pásu. První možnost je pochopitelně mnohem jednodušší a pohodlnější. U kvalitních hodinek už navíc bývají senzory dost přesné a citlivé. Hrudní pás je pak záležitostí spíše pro fajnšmekry nebo profesionály, kteří potřebují opravdu maximální citlivost.

Měření spálených kategorií je jistě zajímavá funkce, pokud běháte kvůli hubnutí. Počítejte nicméně s tím, že hodnoty jsou vždy spíše orientační (vypočítávají se z tepu a vložených údajů). Přesto mohou představovat příjemný motivátor pro pokračování v běhání.

Další funkce sportovních hodinek na běh

Pro účely běhání se samozřejmě mohou za určitých okolností hodit i další funkce. Například měření vystoupaných pater, pokud si rádi máknete do schodů. Při běhu ve volné přírodě a přespolních bězích třeba oceníte i funkce jako kompas či barometr, abyste se neztratili nebo vás nezastihla bouře. Může toho být ale mnohem víc.

U hodinek jistě oceníte i možnost spárování s mobilním telefonem a příjem notifikací. Při běhání nejspíš nebudete chtít mobil nosit s sebou a chytré sportovní hodinky ho mohou do větší či menší míry zastoupit. Tím spíš, že některé umožňují například i stahování a používání aplikací, prohlížení internetu, mohou mít dokonce i fotoaparát apod.

Poměrně šikovnou funkcí však může být podpora bezhotovostních plateb. Pokud se po výběhu budete chtít třeba někde občerstvit nebo si nakoupit, nemusíte s sebou vláčet naditou prkenici a jednoduše zaplatíte hodinkami.

Zpracování, ovládání

Co je u hodinek na běhání důležité z hlediska samotného zpracování? Při běhu je logicky žádoucí minimalizovat jakoukoli přidanou zátěž. Hodinky by tudíž měly být lehké. Odolnost je jistě taky důležitá, ale nejspíš ne tak jako v případě sportů typu horolezectví apod., kde na ni musí být kladen extrémní důraz.

Pokud jde o voděodolnost a odolnost vůči prachu, ani zde není u hodinek na běh nutné pást po nejvyšších hodnotách. Přesto by měly hodinky snést pot a i nějaký ten déšť. Jako naprosté minimum se jeví krytí IP44 – proti stříkající vodě. Nejvyšší je pak krytí IP69, kdy jsou hodinky plně prachotěsné a vodotěsné.

Pokud jde o ovládání, často se lze setkat se zkušeností, že u sportovních modelů je vhodný nejen dotykový displej, ale i tlačítkové ovládání, které může být při náročné fyzické aktivitě přece jen praktičtější a spolehlivější.

Pokud jde o samotné materiálové zpracování, u sportovních hodinek a náramků se prosazují především syntetické materiály, které jsou odolné vůči potu a zároveň velmi nenáročné na údržbu. Jde zejména o plast, silikon nebo gumu. Provedení pásku může být případně i látkové, kde oceníte lehkost a prodyšnost, ale odolnost je nižší. Málo nebo vůbec se u sportovních modelů setkáte s kovem či kůži a umělou kůží. Tyto varianty se hodí spíš do společnosti.

Dalším parametrem, na který se jistě vyplatí zaměřit, je i výdrž baterie. Zde záleží spíše na vašich preferencích a nárocích. Počítejte s tím, že čím sofistikovanější model, tím kratší výdrž baterie (nebo vyšší hmotnost). Je třeba hledat určitý smysluplný kompromis. Počítejte s tím, že výdrž značně ovlivní způsob používání – zejména zapnutá GPS nebo používání náročných aplikací.

Ceny hodinek na běhání

Kolik mohou stát kvalitní chytré hodinky na sportování? Jak jsme zmínili v úvodu, rozpětí je velké. Nejlevnější jsou fitness náramky a poté základní sporttestery. Zde se pohodlně vejdete do rozpočtu 1000 Kč. Počítejte však spíše se základními funkcemi. Pokud chcete GPS a další pokročilé senzory nebo funkce, budete muset sáhnout po sportovních hodinkách a připlatit si. Kategorie do 3000 Kč patří mezi oblíbené, s dobrým výběrem. Najdete zde některé nejprodávanější chytré hodinky na běhání či jiný sport. Špičkové, značkové, precizně zpracované a vybavené sportovní hodinky však mohou stát i podstatně víc.

Oblíbené značky hodinek na běhání

Které značky chytrých a sportovních hodinek či náramků na běhání patří mezi nejoblíbenější? Sázkou na kvalitu je jistě výrobce Garmin s vynikajícím sortimentem. Taky značky Polar či Suunto nabízejí velmi pěkné kousky. Mezi fitness náramky pak vynikají značky jako Xiaomi či Samsung, ale taky třeba Honor nebo Smartomat.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových hodinek na běhání a sportování. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepších hodinek na běh / sport na trhu.