Nejlepší objektivy (pro Canon, Nikon, Lumix) | Poradíme, jak vybrat

Nejlepší objektivyObjektiv je zcela zásadní výbavou kvalitního fotoaparátu. Právě správný objektiv se významnou, ne-li stěžejní, měrou podílí na celkovém výsledku práce fotografa. Zajisté je tedy na místě věnovat této součásti dostatečnou pozornost. V dnešním článku se proto zaměříme právě a jenom na objektivy. Seznámíme vás se všemi důležitými typy a parametry. Tyto informace zužitkujete při výběru a pořízení nejlepšího objektivu či objektivů pro váš fotoaparát. Pomoci vám kromě našeho průvodce mohou samozřejmě i recenze objektivů – ať už uživatelské, nebo odbornější.

Jaké jsou tedy nejlepší objektivy podle nás

  1. Canon 16-35mm f/4L IS USM – nejlepší objektiv pro fotoaparáty Canon
  2. Canon EF 85mm f/1.8 USM – nejlepší pro Canon v poměru cena / výkon
  3. Nikon 50mm f/1.8G AF-S – nejlepší pro Nikon v poměru cena / výkon
  4. Nikon 85mm f/1.8G – nejlepší objektiv pro fotoaparáty Nikon
  5. Canon EF 50mm f/1.8 STM – nejlepší objektiv na focení portrétů
  6. SIGMA 150-600mm f/5.0-6.3 DG OS HSM – nejlepší objektiv na focení zvířat
  7. Panasonic Lumix S 50 mm f/1.8 – nejprodávanější objektiv značky Panasonic

Porovnání nejlepších objektivů na trhu

Název produktuObrázekCena (od)Recenze
1.Canon 16-35mm f/4L IS USM

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší objektiv pro Canon 
Typ objektivu: s proměnlivým ohniskem (ZOOM)
Světelnost: f/4.0
Ohnisková vzdálenost: 16-35 mm
Min. zaostřovací vzdálenost : 0,28 m
Hmotnost: 615 g
Cena: cca 30000 Kč
Zjistit cenu
2.Canon EF 85mm f/1.8 USM

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší pro Canon cena / výkon 
Typ objektivu: s pevným ohniskem
Světelnost: f/1.8
Ohnisková vzdálenost: 85 mm
Min. zaostřovací vzdálenost : 0,85 m
Hmotnost: 425 g
Cena: cca 10000 Kč
Zjistit cenu
3.Nikon 50mm f/1.8G AF-S

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší pro Nikon cena / výkon 
Typ objektivu: s pevným ohniskem
Světelnost: f/1.8
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Min. zaostřovací vzdálenost : 0,45 m
Hmotnost: 185 g
Cena: cca 6200 Kč
Zjistit cenu
4.Nikon 85mm f/1.8G

5 out of 5 stars (5 / 5)
 Nejlepší objektiv pro Nikon 
Typ objektivu: s pevným ohniskem
Světelnost: f/1.8
Ohnisková vzdálenost: 85 mm
Min. zaostřovací vzdálenost : 0,80 m
Hmotnost: 350 g
Cena: cca 13500 Kč
Zjistit cenu
5.Canon EF 50mm f/1.8 STM

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Nejlepší na focení portrétů cena / výkon 
Typ objektivu: s pevným ohniskem
Světelnost: f/1.8
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Min. zaostřovací vzdálenost : 0,35 m
Hmotnost: 160 g
Cena: cca 3000 Kč
Zjistit cenu
6.SIGMA 150-600mm f/5.0-6.3 DG OS HSM

4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
 Nejlepší na focení zvířat 
Typ objektivu: s proměnlivým ohniskem (ZOOM)
Světelnost: f/5
Ohnisková vzdálenost: 150-600 mm
Min. zaostřovací vzdálenost : 2,8 m
Hmotnost: 1930 g
Cena: cca 28500 Kč
Zjistit cenu
7.Panasonic Lumix S 50 mm f/1.8

4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
 Nejlepší na focení portrétů cena / výkon 
Typ objektivu: s pevným ohniskem
Světelnost: f/1.8
Ohnisková vzdálenost: 50 mm
Min. zaostřovací vzdálenost : 0,45 m
Hmotnost: 300 g
Cena: cca 10000 Kč
Zjistit cenu

Jak vybrat objektiv?

Na to, že je objektiv „pouze“ dílčí součástí fotoaparátu, se s ním pojí překvapivě velké množství parametrů a vlastností. Fotograf by měl být schopný se v nich orientovat. Vědět, proč a kdy použít ten který objektiv. Mít přesnou představu o tom, jaké a jak vybavené objektivy zařadí do své výbavy.

Při rozhodování bude hrát roli typ objektivu, jeho ohnisková vzdálenost, světelnost i konstrukční vlastnosti, kvalita komponentů i zpracování a funkční vybavení. Výběr nového objektivu není vždy snadný. Ostatně v případě kvalitních objektivů taky nejde o nijak lacinou záležitost. Přesto se vám zde pokusíme podat srozumitelný základní návod, jak při hledání ideálního objektivu postupovat.

Objektiv pro Canon

Základní typy objektivů

Začneme stručnou přehlídkou základních druhů a variant objektivů. Při výběru bude volba vhodného typu prvořadým úkolem.

Základní

Co si představit pod pojmem základní objektiv? Obvykle se sem řadí objektivy, které jsou vhodné jako první vybavení pro začínající fotografy s relativně univerzálními vlastnostmi. Nejčastěji jde o objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností – a to v rozmezí 30-80 mm.

Nejoblíbenější volbou je 50mm (padesátka), která je nejbližší „schopnostem“ lidského oka a má malé perspektivní zkreslení. Za základní lze považovat i např. objektivy 35mm anebo někdy i objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností zahrnující zhruba výše uvedený rozsah ohniskových vzdáleností. Například klasické „padesátky“ s pevným ohniskem jsou však konstrukčně jednodušší, levnější a přitom nabídnou vysokou světelnost a kvalitu. Pro začátek jsou tedy výhodnou volbou.

Makro

Makro objektiv patří mezi specializovanější varianty. Určen je primárně pro focení z velmi velké blízkosti, např. focení drobných věcí. Určitě je vhodný třeba pro fotografy, kteří se zaměřují na focení detailů přírody (květy, hmyz,…), ale i pro focení různých drobných produktů, součástech apod.

U tohoto objektivu je podstatná minimální ostřící vzdálenost, pro kterou je speciálně koncipován. Ohnisková vzdálenost je spíše různorodá (obvykle od 50 mm výše). Požadavek je na dostatečnou světelnost. Ta by měla být od f/2,8. Důležitý je poměr zvětšení. U pravých makro objektivů by měl být od 1:1 – focený objekt by na fotografii neměl být zmenšován, ale měl by mít přinejmenším stejné (1:1) rozměry.

Teleobjektiv

Teleobjektiv je určen pro focení i na velkou vzdálenost s vysokým přiblížením. Typický je úzký úhel záběru. Hodí se pro nejrůznější účely od focení přírody přes sport až po focení hvězd. Teleobjektivy mají ohniskovou vzdálenost typicky od 100 mm výše.

Širokoúhlý

Širokoúhlé objektivy zachycují, jak název napovídá, v širokém úhlu a využívají kratší ohniskovou vzdálenost. Obvykle mezi 10 až 30 mm. Vhodné jsou pro fotografování přírody, měst, panoramat, skupin osob i pro reportážní a dokumentární fotografování.

Rybí oko

Výrazněji širokoúhlé objektivy trpí se zvětšujícím se úhlem výraznějším zkreslením. Objektivy označované jako „rybí oko“ jsou de facto extra širokoúhlé objektivy s velmi nízkou ohniskovou vzdáleností do cca 10 až 15 mm. Deformace je zde velmi výrazná, ale v podstatě žádoucí. Dává fotografiím specifický charakter.

Fotografie focené rybím okem jsou velmi svérázné. Tento objektiv je vysoce specifický a pro běžné focení se nepoužívá a nehodí. Spíše pro umělecké nebo hravé focení. Prosazuje se taky u některých extrémních sportů, kdy dokáže zajímavě postihnout pohyb vůči okolí.

Objektivy s pevným vs. proměnlivým ohniskem

Objektivy lze taky rozdělit na dva takřka elementární typy. S pevným ohniskem a s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Již výše jsme naznačili, v čem je rozdíl.

Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností mají tuto hodnotu jednoznačně stanovenou. Například u „padesátky“ je to 50 mm. Výhodou je konstrukční jednoduchost a typicky i nižší cena. Zároveň jsou přitom tyto objektivy schopny dosahovat vynikající optické kvality a světelnosti. Poměr ceny a kvality je u nich tudíž vynikající. Na druhou stranu jsou podstatně méně flexibilní. Pokud chcete rychleji a operativně přecházet mezi různými styly a „režimy“ focení, musíte nosit více objektivů a „za pochodu“ je vyměňovat.

Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností (zoomy) vždy disponují určitým rozsahem, tento rozsah (např. 50 až 150 mm) je uveden jako hlavní parametr. Tento typ objektivů je univerzálnější a flexibilnější. Na druhou stranu jsou tyto objektivy dražší, těžší, konstrukčně složitější a co je důležitější, dosahují slabší světelnosti (spíše od f/2,8) a optické kvality.

Světelnost

Světelnost je vedle ohniskové vzdálenosti zřejmě nejdůležitějším parametrem při výběru objektivu. Světelnost označuje, kolik světla zvládne objektiv propustit na snímač při maximálně otevřené cloně. Parametr se značí písmenem f a číslem za lomítkem. Čím nižší číslo, tím vyšší světelnost.

Vyšší světelnosti dosahují obecně objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností. Standardně je to f/1,8 i méně. Naopak objektivy s proměnlivým ohniskem jsou „tmavší“ – světelnost začíná až někde na f/2,8.

A co to vše znamená v praxi? Vyšší světelnost rovná se kratší expoziční čas (menší rozmazání pohybujících se objeků), lepší výsledky při zhoršených světelných podmínkách, menší šum a taky menší hloubka ostrosti. Díky nižší hloubce ostrosti je možné „vytáhnout“ hlavní předmět fotky a rozostřit pozadí (bokeh).

Ohnisková vzdálenost

Tento parametr udává vzdálenost mezi optickým středem objektivu a místem, kde se protínají světelné paprsky. Jde o zásadní údaj u každého objektivu. Existují přitom objektivy s pevnou i proměnlivou ohniskovou vzdáleností – jak jsme popsali výše.

Čím menší je ohnisková vzdálenost, tím širší je zorný úhel objektivu. Širokoúhlé objektivy na focení panoramat tak mají nízkou ohniskovou vzdálenost. Teleobjektivy, schopné zaostřit na velkou vzdálenost, vysokou. Orientačně lze rozdělit následující kategorie objektivů:

  • Rybí oka – Ohnisková vzdálenost do cca 10-15 mm. Vysoká míra deformace, „kruhový“ obraz, spíše pro speciální umělecké a zábavné účely nebo specifické sportovní fotky.
  • Extra širokoúhlé – Do cca 20 mm. Vhodné na široká panoramata přírody a měst. Je zde jistá míra deformace perspektivy projevující se typickou „vypouklostí“ obrazu. Objektivy se proto hodí spíš ke specifickým účelům.
  • Širokoúhlé – Do cca 35 mm. Deformace je se stoupající ohniskovou vzdáleností méně a méně výrazná a použití poněkud univerzálnější. Opět však převážně na focení krajiny, architektury apod.
  • Střední – Od cca 35 mm do 100 mm. Tyto objektivy nabídnou nejpřirozenější obraz. 50mm objektivy nejlépe odpovídají zornému úhlu lidského oka. Jsou poměrně univerzální, ideální pro portréty apod.
  • Teleobjektivy – Do cca 100 mm. Reportáže, dokumentární fotky, sport, příroda se zaměřením na detail atd. Zorný úhel je nízký, je možné ale zaostřit na vzdálené objekty.
  • Silné teleobjektivy – Od cca 300 mm. Platí totéž co u předchozích jen ve vyšší míře. Velmi nízký zorný úhel od cca 8° níže.

Funkční vybavení

Co je ještě důležité? S objektivy se pojí celá škála dalších faktorů a parametrů. Pojďme si ještě shrnout aspoň některé zásadní.

  • Ostření – Může být manuální či automatické. Pro rychlé, akční focení a momentky se více hodí automatické, které je i jednodušší. Manuálně ale umožní větší kontrolu a hodí se pro portréty a umělecké či ateliérové focení. S ostrostí souvisí…
  • Ostřící vzdálenost – Tedy minimální vzdálenost, na kterou je objektiv schopen zaostřit. Nejkratší nabízejí makro objektivy.
  • Stabilizace obrazu – Omezení roztřesení a rozmazání obrazu při focení bez stativu. Velmi užitečná funkce, pokud fotíte z ruky bez stativu.

Materiál a zpracování

Kvalita optiky a typ čoček, rychlost ostření (ostřící motorek), materiálové zpracování – to vše jsou faktory, o kterých by se daly napsat rozsáhlé kapitoly. Zejména pokročilejší fotografové většinu těchto aspektů jistě při pořizování objektivu posoudí. Méně zkušeného či začínajícího fotografa může snáze navést spíše cena nebo recenze a testy objektivů, v nichž najde užitečné rady a tipy.

U dostupnějších objektivů se obvykle používá plast. Výhodou je kromě nižší ceny i nižší hmotnost. Na druhou stranu bývají tyto objektivy méně odolné. Pokud chcete fotit v terénu, je vhodné zajímat se i o odolnost vůči vlhkosti a mechanickému poškození.

Ceny objektivů

Levnější objektivy lze pořídit do cca 10 000 Kč. Lze očekávat spíše méně odolné zpracování, průměrnou až nižší světelnost a kvalitu optiky. Budou dostačující pro začínající a „rekreační“ fotografy. Vesměs jde o objektivy s pevným ohniskem.

Do 20 000 Kč už koupíte objektiv, který neurazí ani poněkud zkušenějšího fotografa. Nejde rozhodně o TOP třídu, ale parametry i zpracování mohou být na poloprofesionální úrovni.

Nad 20 000 Kč už můžete hledat velmi kvalitní až špičkové objektivy pro náročné použití.

Nejlepší značky objektivů

Které značky objektivů patří k nejlepším? Rozhodně lze na prvních místech jmenovat naprosto tradiční značky Canon a Nikon. Sekundují jim značky jako Sigma či Panasonic nebo Sony či Tamron (zejména u zoom objektivů).

Nejprodávanější objektivy na trhu

Nejprodávanější objektivy dle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového objektivu. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího objektivu na Canon či Nikon fotoaparáty na trhu.