Nintendo Switch (informace, recenze, zkušenosti, akce)

Nintendo Switch – kompaktní a šikovná herní konzole do ruky, která si získala zástupy fanoušků po celém světě. Můžete jí vytáhnout kdykoli a kdekoli a nuda pro vás bude už jen archaický výraz. Ano, takto bychom mohli celou záležitost shrnout a rovnou smést ze stolu. Ale tak jednoduché to nebude. Pustili jsme se do podrobné recenze, rozhodnutí nenechat na této konzolce ani jedinou nit suchou. A jak to dopadlo? Čtěte…

Nintendo Switch 1

Popis produktu

Herní konzole Nintendo Switch byla světu představena roku 2016 a běžní smrtelníci si ji pak mohli pořídit domů od března následujícího roku. Tento model se stal nástupcem předchozí konzole Nintendo Wii U, která se nedočkala tak pozitivních ohlasů a komerčního úspěchu, v jaký výrobce doufal. Switch se do vkusu uživatelů trefil hned na začátku mnohem lépe a nadšení zcela neopadlo ani posléze.

Tablet, nebo herní konzole?

Nintendo Switch sestává z displeje, ke kterému se připojují speciální ovladače (tzv. joycony). Další součástí je dokovací stanice.

Zdálo by se, že zařízení je jen takovým odvarem tabletu, na kterém lze taky hrát a ještě umí leccos navíc, ale to není úplně pravda.

Nintendo neodlišuje od tabletu pouze přítomnost joyconů pro nesrovnatelně lepší hráčský zážitek, ale taky fakt, že konzoli lze přes dokovací stanici propojit HDMI kabelem s jakýmkoli kompatibilním monitorem nebo televizí a hrát na velké obrazovce. Při připojení navíc dojde k přetaktování výkonu na vyšší obrátky, abyste mohli i ve větším formátu hrát plynule a v dostatečné kvalitě (FHD).

Nintendo Switch 3

Balení

Úvodní představení produktu máme za sebou a je čas se podívat do krabice. Ta není na obsah nijak skoupá. Kromě základních potřeb – tedy displeje, doku a dvou joyconů – ukrývá i HDMI kabel, síťový adaptér AC, praktická poutka na zápěstí (na joycony) a taky speciální „joy grip“, což je držák. S jeho pomocí vytvoříte z obou joyconů (takřka) plnohodnotný a relativně komfortní ovladač. Ten se bude hodit třeba právě při hraní na televizi.

Technické parametry

Od krabice se přesuneme k tomu, co v sobě ukrývá samotné zařízení – tedy k technickým parametrům a výkonu. Nintendo Switch je opatřeno displejem o přiměřené úhlopříčce 6,2 palců. Rozlišení je pak 1280 x 720 pixelů (při hře na televizi nebo monitoru se dočkáte i FULL HD rozlišení). Jádro celé konzole tvoří CPU/GPU NVIDIA Tegra X1 s grafickým výkonem 1,1 TFLOPs, který podporují i 4 GB operační paměti RAM typu LPDDR4.

A jak je na tom úložiště? Tady mohli být výrobci štědřejší. Integrovaná paměť 32 GB není na „konzoli“ zrovna mnoho, tím spíš, že část kapacity spolkne už samotný operační systém. Ale ani tento problém není neřešitelný – je zde naštěstí slot pro SD karty o maximální kapacitě až 2 TB (kartu už si ale musíte pořídit sami).

Dále se sluší zmínit i o konektivitě. Nintendo Switch podporuje HDMI a AUX rozhraní a taky USB. Z bezdrátových komunikací pak Wi-Fi, NFC a Bluetooth 4.1. Nechybí ani klasický „jack“ 3,5 mm pro připojení sluchátek.

Nintendo Switch 2

Baterie a nová verze

Standardní Nintendo Switch disponuje baterií Li-ion o kapacitě 4310 mAh, což vám vystačí v lepším případě až na 5 nebo 6 hodin hraní (u náročnějších her může být výdrž jen cca poloviční). Rozhodně se ale sluší zmínit, že před pár měsíci spatřila světlo světa nová verze této konzole, u které je kapacita baterie navýšená – a výdrž činí 4,5 až 9 hodin!

Mnoho lidí ovšem čekalo, že u nové verze bude změn víc. HW ale zůstává stejný. Místo toho vznikla odlehčená varianta Nintendo Switch Lite.

Design

Nintendo Switch můžete sehnat ve dvou barevných variantách. S šedými, anebo s barevnými joycony (červený a modrý). Barevné provedení vypadá možná o něco atraktivněji, ale ani tak nepočítejte s tím, že si ze vzhledu této konzole sednete na… židli. Nedá se však ani říct, že by se design nepodařil. Je v podstatě účelový a nijak zásadně nevyčuhuje (v rámci produkce Nintenda) z řady.

Důvody pro (ne)pořízení konzole Nintendo Switch?

Je konzole Nintendo Switch dobrý „kauf“, anebo je lepší si nechat zajít chuť? Tentokrát platí spíše první možnost – samozřejmě za předpokladu, že jste fanoušky kapesních konzolí. Oproti modelu Wii U došlo k velice výraznému pokroku. Svědčí o tom i všeobecná obliba konzole Switch a taky vesměs vynikající hodnocení v testech a uživatelských recenzích. Ani my se nebudeme snažit za každou cenu vybočovat.

Nintendo Switch má herním nadšencům co nabídnout. Zajímavých her je pro tuto platformu habaděj, grafika je v rámci možností překvapivě velmi příjemná, odnímatelné joycony (s možností použití gripu) jsou šikovné a pohodlné. Možnost jednoduchého připojení k většímu displeji je pak skvělý bonus.

K Nintendu Switch je ale rozhodně třeba přistupovat v rámci jeho vlastní kategorie (ve které nemá zrovna moc velkou konkurenci). Nelze ho pochopitelně srovnávat s úrovní hraní na PC nebo klasických konzolích (Xbox nebo PS). Jde o vyloženě kapesní zábavu s určitými nadstandardními možnostmi.

Hlavní výhody:

  • Velmi jednoduché používání bez zbytečného nastavování, kabelů apod.
  • Hraní v HD nebo FHD (na TV nebo monitoru) rozlišení
  • Odnímatelné joycony s gripem pro vytvoření ovladače
  • Dostatek atraktivních herních titulů
  • Nejoblíbenější přenosná konzole

Nevýhody:

  • Poměrně vysoká cena
  • Joycony se ani s gripem nevyrovnají klasickým ovladačům
  • Nabídka her je z principu věci přece jen omezená