Recenze dětského fotoaparátu Lamax InstaKid1 – pro předškoláky zábavná věcička

Chtěli jste mít jako děti svůj fotoaparát? No, jistě, kdo by nechtěl? Pokud se vám však nepoštěstilo, můžete nyní tuto radost aspoň sami dopřát svým dětem. A to v podobě „instantního“ fotoaparátu Lamax InstaKid1, který dokáže zvěčňovat momentky během několika vteřin. Stojí však tento foťák skutečně za to? Jaké funkce a kvalitu nabízí? Na to vše se podíváme v dnešní recenzi.

Proč pořídit dítěti „instantní“ foťák?

Fotoaparáty, které umí fotit „instantní“ fotografie, jsou s námi od poloviny minulého století. Takzvaný Polaroid se stal legendou a synonymem pro tento typ fotoaparátů. Dřív bylo jejich výhodou, že jste mohli rovnou vidět, co jste vyfotili – bez zdlouhavého vyvolávání. Na druhou stranu jste nemohli tušit, zda se fotografie vyvedla, dokud jste ji nedrželi v ruce. A fotopapír nebyl levný tehdy a není ani dnes.

Dnes si můžete u fotomobilů i fotoaparátu fotografie prohlížet na displeji, takže se u Polaroidů i konkurenčních a novějších Instaxů můžete rozhodnout, zda fotka stojí za zvěčnění na papíře. Instantní fotoaparáty jsou skvělé na oslavy, svatby a podobné příležitosti, kde můžete vytvářet okamžité vzpomínky a drobné dárky pro účastníky.

Lamax InstaKid1 - obsah balení

Lamax InstaKid1 – obsah balení

S foťákem, který fotky ihned vyvolává, si jistě vyhraje i každé dítě. Děti mají rádi hmatatelné, haptické vjemy. Něco co je „skutečné“. Mohou si tak dělat momentky s kamarády a rovnou je vyvolávat. Trochu se zde však bije atraktivita s ekonomickou stránkou. U dětí nelze příliš čekat, že budou s vyvoláváním fotek na drahý fotopapír zacházet s rozumem. Hry s foťákem se tak rodičům mohou prodražit. Nemluvě o omezené kapacitě a nutnosti častého dokupování spotřebního materiálu.

Ale nebojte… malého fotografa či fotografku nemusíte obírat o kreativní rozvoj, existuje totiž šikovnější řešení.

Fotopapír? Ne, radši termopapír!

První dětské instantní fotoaparátky fotící na termopapír se objevily před pár lety. Lamax InstaKid1 patří přitom právě do této kategorie. Fotografie se netisknou na drahý fotopapír, ale na celkem dostupný termopapír. Tento typ papíru se využívá např. na účtenky v pokladnách.

Do foťáku Lamax InstaKid1 nepotřebujete žádný toner, inkoust ani jiný spotřební materiál kromě samotného papíru. Součástí příslušenství jsou 2 role termopapíru a ještě jedna role nalepovacího termopapíru. S foťákem tak může dítě tvořit parádní fotografické samolepky. Jedna role termopapíru vystačí na 80 fotek (nalepovacího na 30), takže dohromady máte již v ceně fotoaparátu i 160 fotek a 30 foto-samolepek.

3 role nového originálního termopapíru (pro 240 fotek) pro InstaKid1 přímo na webu Lamax vyjdou na 250 Kč, tři role samolepkového o stovku dráž. Pořád je to opravdu nesrovnatelně levnější, než pokud by materiálem byl fotopapír. Fotopapír do Instaxu běžně vychází na cca 250 Kč za 10 fotek! Za stejnou cenu jich na InstaKid1 dítě nafotí 24krát tolik.

Lamax InstaKid1 - 06

Jak je na tom kvalita tištěných fotek?

Jistěže vše má své pro a proti. Fotky na termopapír jsou levné, ale kvalitou nesrovnatelné s těmi na fotopapír. Zobrazují se pouze odstíny šedi. Fotky z InstaKid1 tak připomínají spíše perokresbu. Což jim vlastně dodává docela zajímavý šmrnc a styl, ale o velké kvalitě hovořit v žádném případě nelze. Ale děti budou jistě nadšené, že se mohou s kamarády zvěčnit v této stylové podobě.

Foťák nabízí i nějaké filtry, rámečky a efekty a podobné „hračičky“, které mu v dětských očích zase jistě přidají na atraktivitě, přestože nejde o nijak zázračné funkce, které by zásadněji ovlivnily výsledek – tím méně ten tištěný. Foťák nabízí dvě varianty tisku: stupně šedi a jehličkový tisk. Ale zásadní rozdíl nehledejte. Jehličkové provedení má blíže k charakteru fotky se speciálním filtrem nějaké grafiky. Odstíny šedi mají plynulejší kontury bližší klasické černobílé fotce.

Lamax InstaKid1

Lamax InstaKid1 – kvalita tištěných fotek

Kvalita digitálního fotoaparátu

A jak je na tom s kvalitou samotný digitální fotoaparát? Pojďme nejdříve k výbavě a možnostem. Vyfocené snímky se dají zobrazit na 2,4palcovém IPS displeji. Tato cca 6cm úhlopříčka je dostatečně malá, aby snímky vypadaly docela pěkně. Ukládají se na SDkartu o maximální podporované kapacitě 32 GB. Tu můžete následně vložit třeba do PC a zjistíte, že kvalita fotek je někde na úrovni mobilů z roku 2010.

Ostatně rozlišení je pouze 8 MPX. Dospělí tedy opravdu nebudou nadšeni, ale pro děti je to stále fajn hračka. Přestože v dnešní době a za cenu skoro 2000 Kč už mohla být kvalita fotoaparátu aspoň trochu jinde. Natáčet lze i videa, opět v na dnešní dobu nevalné kvalitě (reálné rozlišení 1280×720), ale opět budou menší děti jistě rády, že tuto možnost vlastní kamery vůbec mají. Formát videí je AVI. Jako bonus lze využít již zmíněné prvky jako 18 rámečků, 5 filtrů a 8 efektů, které děti jistě využijí a ocení.

Lamax InstaKid1 - možnost vložení SD karty

Lamax InstaKid1 – možnost vložení SD karty

Další funkce

Foťák dále nabízí multimediální obsah v podobě 4 her. Opět v dnešní době, kdy jsou děti zhýčkané hrami na mobilech či PC, nejde opravdu o nic zázračného – spíše o ozvěnu minulosti. Ale jako doplněk je to fajn. Foťák taky umí přehrávat hudbu v MP3, kterou můžete vložit právě na SDkartu. Reproduktor je nicméně spíše takové lepší „šumítko“.

Podoba foťáku

Lamax InstaKid1 vypadá hezky. Pro děti bude atraktivní. Droboučký rozměr 87 x 90 x 53 mm je pro dětské ruce rovněž vyhovující a hmotnost 230 g stále ještě snesitelná. K dostání je v modré či růžové barvě. Foťák se dobíjí prostřednictvím USB kabelu a baterie má kapacitu 800 mAh.

Lamax InstaKid1 - výměna termopapíru

Lamax InstaKid1 – výměna termopapíru

Celkové zhodnocení – špatný foťák, ale parádní hračka

Lamax InstaKid1 je opravdu hlavně dětská hračka, jejíž hlavní výhodou je možnost tisku momentek a ta možnost dopřát dětem pocit, že mají vlastní foťáček s kamerkou, pár hrami a možností pustit si hudbu. Technologicky (snad s výjimkou samotné technologie ekonomického tisku na termopapír v mini provedení) je foťák minimálně 10 až 15 let pozadu – týká se to kvality laciného a zastaralého IPS displeje, kvality digitálního fotoaparátu a kamery i her.

Není zcela optimální a férové hodnotit dětskou hračku „dospěláckou“ optikou nebo od ní vyžadovat parametry zrcadlovky. Nicméně vzhledem k ceně, která není úplně zanedbatelná (cca 2000 Kč) zůstává určitý pocit, že se výrobci mohli v těchto ohledech předvést o něco lépe. Nic to však nemění na faktu, že tato hračka sklidí nesporně u dětí velký úspěch a dost možná se stane jednou z velmi oblíbených či nejoblíbenějších hraček – zejména u dětí kolem mladšího školního věku nebo pozdního předškolního věku. V tomhle smyslu je úspěch foťáku Lamax InstaKid1 patrně docela dobře zaručen.

Výhody:

 • Zábava pro děti = podle mě se fotoaparát stane jednou z jejich nejoblíbenějších hraček a to je možná to vůbec nejdůležitější
 • Kvalita provedení
 • Fotografie, které se tisknou ihned a mají docela šmrnc
 • Cena náhradních termopapírů (daleko levnější než fotopapír)

Nevýhody:

 • Kvalita fotografií je opravdu vhodná spíš pro děti a na hraní
 • Kvalita videa a fotografií ukládaných na SD kartu
 • Hry jsou spíše doplněk, který příliš nezaujme svoji kvalitou
 • Kvalita IPS displeje je na dnešní dobu
 • Vyšší cena

Závěrečné hodnocení

Dětský fotoaparát Lamax InstaKid1
Overall
87%
87%
 • Celkové hodnocení: - 87%
  87%

Fotogalerie

Specifikace Lamax InstaKid1

Displej: 2.4″ IPS
Rozlišení fotografie: až 8 MP
Formát fotografie: JPG
Rozlišení videa: 1080p – 1920×1080 (interpolované) / 720p – 1280×720 (reálné)
Formát videa: AVI
Hry: 4
Foto rámečky: 18
Efekty: 8
Filtry: 5
Baterie: 800 mAh
Nabíjení: USB-C
Paměť: microSD až 32GB
Rozměry: 86,8 × 89,8 × 53 mm
Hmotnost: 230 g
Další funkce: Tisk ve stupních šedi, jehličkový tisk, hustota tisku, přísvit, hudba, cyklické nahrávání.