Nejlepší herní notebooky 2022/2023 podle testů a recenzí + Poradíme, jak vybrat

Herní notebook Dell Alienware 17 Už je to 36 let, co světlo světa spatřil první přenosný osobní počítač Osborne 1. Přenosný sice byl, ale boxerskou terminologií bychom jej označili jako „těžkou váhu“. Nosit s sebou příruční zavazadlo, které váží 11 kg, to časem utahá i Sylvestra Stalloneho.

Tento drsňák (máme tím na mysli počítač, samozřejmě že ne slavného herce;) měl sice jen 5″ palcový displej, ale díky akumulátoru jste poprvé nemuseli zoufale šátrat po zásuvce. Mohl se chlubit operačním systémem CP/M, procesorem SuperCalc, 64K RAM, WordStar programem na psaní textu a programovacími jazyky Microsoft MBASIC a Digital Research CBASIC. Vše se pak ukládalo na dvojitou 5,25″ mechaniku s 91K.

A tak není divu, že i přes cenu tehdejších 1795 dolarů (dnešních asi 42 tisíc) si ho pořídilo i 10 tisíc lidí měsíčně. Naštěstí vývoj notebooků postupoval světelnou rychlostí. A tak dnes můžeme vybírat z celé řady nejlepších herních notebooků. Ty jsou nejen skladné a lehké, ale hlavně pekelně výkonné.

Jste hráči srdcem i duší nebo si jen tak občas rádi „zapaříte“, abyste uvolnili trochu páry po náročném pracovním či školním dni? Pokud jste alespoň párkrát v životě nějakou kvalitnější hru spustili a snažili se začít hrát, pravděpodobně jste zjistili, že to není jen tak a že na vašem běžném domácím notebooku se tu a tam zasekne obraz, obvykle v nejnapínavějších momentech hry, což činí hru nehratelnou bez rizika vyhození počítače oknem. Některá zařízení zkrátka na hry nejsou určena a pokud si chcete odnést ze hry kvalitní zážitek, měli byste se poohlédnout po kvalitním herním notebooku.

Potřebujete herní notebook?

Jaký je ale nejlepší notebook pro hraní her, který by vyhovoval vašim potřebám i vaší peněžence? Právě s touto otázkou vám rádi pomůžeme a přinášíme vám žebříček nejlepších modelů sestavený podle recenzí a testů renomovaných organizací, díky čemuž se můžete zodpovědně rozhodnout a pořídit si to jen nejlepší.

Nejlepší herní notebooky na trhu podle nás

Název produktuHodnoceníCenaRecenze
1. VÍTĚZ TESTŮ 
Razer Blade 15
5 out of 5 stars (5 / 5)od 89000 KčČíst recenze
2.Lenovo Legion 5 Pro (16 AMD)
5 out of 5 stars (5 / 5)od 50000 KčČíst recenze
3.Dell Alienware x17 R2
5 out of 5 stars (5 / 5)od 120000 KčČíst recenze
Nejlepší herní notebooky do 30000 Kč
1.ASUS ROG Zephyrus G14
5 out of 5 stars (5 / 5)od 30000 KčČíst recenze
2.Lenovo Legion 5 15
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)od 30000 KčČíst recenze
3.MSI Katana GF66
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)od 27000 KčČíst recenze
Nejlepší herní notebook do 25000 Kč
1.Lenovo IdeaPad Gaming 3
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)od 25000 KčČíst recenze
2.VICTUS by HP 15
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)od 22000 KčČíst recenze
Nejlepší herní notebook do 20000 Kč
1. CENOVÝ TIP 
Lenovo IdeaPad Gaming 3
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)od 20000 KčČíst recenze
TOP herní notebooky podle testů

1. Razer Blade 15: nejlepší herní notebook na trhu – „Tohle je aktuálně nejlepší herní notebook, který si můžete koupit. Má kvalitní sestavení, v nabídce je široká škála CPU/GPU až po Core i9 12900H, má dobrou výdrž baterie a taky skvěle vypadá. Navíc jej doporučují i kapacity ze zahraničí. Jen ta vyšší cena vykoupena vysokou kvalitou.

2. ASUS ROG Zephyrus G14: skvělý poměr cena / výkonVelmi dobrý poměr ceny a výkonu nabízí tento herní kousek. Nabídne NVIDIA GeForce GTX 1650 grafiku, osmijádrový procesor, 120Hz WQHD (2560×1440) IPS displej, podsvícenou klávesnici a rychlý 512GB SSD disk. Na trhu lze sehnat i vyšší procesor než AMD Ryzen 7 5800HS.

3. Lenovo Legion 5 Pro (16 AMD): nejlepší herní notebook do 50000 KčHerní notebook s 16 palcovým displejem a AMD Ryzen 7 6800H procesorem je dalším tipem na výkonný herní notebook. Těšit se můžete na výkonnou grafiku NVIDIA GeForce RTX 3070 s technologií Ray Tracingu a DLSS a skvělé chlazení ColdFront.

4. Lenovo Legion 5 15: nejlepší herní notebook do 30000 KčPokud je váš budget omezený třicetitisíci, můžete sáhnout po tomto oblíbeném kousku. Notebook má skvělou grafickou kartu NVIDIA GeForce RTX 3060, 2,5k displej s obnovovací frekvencí až 165Hz a odezvou menší než 3ms, reproduktory věhlasné značky Harman a samozřejmě efektivní chlazení. Zároveň se jedná o jeden z nejprodávanější herních notebooků na Alza.cz

5. Lenovo IdeaPad Gaming 3: nejlepší herní notebook do 25000 KčLenovo vládne mezi dostupnými herními notebooky. Tenhle model má NVIDIA GeForce RTX 3000 grafickou kartu, procesor AMD Ryzen 5 5600H a 165 Hz displej a také 1TB SSD disk. Notebook navíc v jiné specifikaci dokážete pořídit i do 15000 Kč nebo 20000 Kč.

6. MSI Katana GF66: skvělá volba do 30000 KčZa tento herní notebook mluví především značka. MSI je mezi komunitou pojem. A navíc stylový. Notebook má slušné parametry a rozhodně se mezi konkurencí neztratí.

7. Dell Alienware x17 R2Tohle je nejlepší 17″ herní notebook. Pro jeho pořízení si však připravte přes 100 000 Kč. No jeho papírové parametry jsou samozřejmě excelentní.

8. VICTUS by HP 15Značku HP nesmíme opomenout. Nabízí několik velmi dobrých modelů. Já zvolil tento s AMD procesorem za dostupnou cenu do 25000 Kč. Už podle ceny je jasné, že je určen pro nenáročné hraní, má dobrou výbavu, chlazení i displej a může to být skvělá volba pro teenagery.

Jak vybrat ten nejlepší herní notebook?

Při výběru herního notebooku se zaměřujeme na podobné parametry jako při výběru běžného laptopu do domácnosti. Jen od nich očekáváme trochu jiné vlastnosti a také máme jiné nároky na výkon. Pojďme se detailně, bod po bodu podívat na parametry a jejich minimální hodnoty, kterými by měl kvalitní herní notebook disponovat.

  • Procesor

U většiny notebooků se setkáte s procesory firmy Intel, které mají v současné době na trhu dominantní postavení. Možná se ale v budoucnosti její levnější konkurent AMD předvede v lepším světle a dočkáme se příjemného překvapení. Zatím tomu tak ale není, proto se zaměříme na procesory značky Intel. V současné době se úroveň znalostí ve vývoji procesorů posunula tak daleko, že pokud nekoupíte nějaký starší model notebooku, procesor bude mít rychlost dostatečnou natolik, že při výběru herního notebooku nebude tím klíčovým kritériem.

Přesto chcete-li mít jistotu dobrého výběru, zaměřte se na vyšší členy řady Intel Core iX. Optimální bude Intel Core i7, nebo pro méně náročné hraní Intel Core i5. Generaci procesoru můžete poznat podle prvního čísla za pomlčkou v označení procesoru, například Intel Core i5 – 8200. Cenový rozdíl mezi dvěma posledními generacemi nebývá výrazný, přesto při koupi herního notebooku s procesorem aktuální generace získáte výrazně výkonnější model.

Užitečná vychytávka: Rádi byste si pořídili ten nejlepší notebook pro hraní her? Zaměřte se na poslední písmena v názvu procesoru a hledejte zkratku „H“, která je odladěna pro co možná nejvyšší výkon. Stejně tak se možná raději vyhněte koncovce „U“ značící úspornou řadu určenou primárně pro kancelářské a pracovní notebooky, které ale i tak zvládnou některé náročnější hry. Setkat se můžete ještě s označením „M“ – primárně se jedná standardní procesor s plným výkonem a také spotřebou.

  • Grafická karta

Běžná grafická karta integrovaná do procesoru je pro jakýkoli herní notebook naprosto nedostačující. Nejprodávanější herní notebooky v sobě ukrývají kartu dedikovanou neboli samostatnou, umístěnou v samostatném slotu mimo procesor, která obvykle disponuje navíc i vlastní pamětí. Samozřejmě čím větší kapacita interní paměti grafické karty, tím lépe. Za minimální použitelné hodnoty se považují 2 GB, optimální je pak alespoň 8 GB. V případě grafických karet dostanete kvalitní kousky od Intelu i od AMD. Přesto nejnáročnější zákazníci upřednostní spíše grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX od Intelu před levnější AMD Radeon.

Závěr: Kvalitní herní notebook by měl disponovat dedikovanou grafickou kartou s maximální interní pamětí, optimálně alespoň 8 GB.

  • Operační paměť RAM

Právě operační paměť RAM ovlivňuje plynulost her i celkového chodu notebooku. Samozřejmě platí, že čím větší kapacita operační paměti, tím jí má stroj v jednom okamžiku k dispozici více a během paměťově významných operací nedochází k jejímu časově náročnému přeskupování, které bývá příčinou zasekávání stroje. Většina herních notebooků pod 8 GB RAM nejde, ty nekvalitnější herní notebooky využívají pamětí o velikosti až 64 GB.

Věděli jste, že… výhodou operační paměti je možnost její výměny, případně rozšíření, protože ve většině notebooků jsou dva paměťové sloty. Můžete tak s lehkým srdcem pořídit i herní notebook s menší operační pamětí a pokud nebude později dostačovat, jednoduše ji rozšíříte.

  • Pevný disk

Moderní rychlé SSD disky dosahují rychlostí výrazně přes 1000 MB / s. Vysoká rychlost odezvy pevného disku se vyplatí převážně v noteboocích s menší operační pamětí a pomalejším procesorem, u nichž vykompenzuje tyto horší parametry a laptop tak získá i tak poměrně slušnou odezvu. Nevýhodou SSD disků je jejich nízká kapacita ve srovnání se staršími a pomalejšími HDD disky, které jsou dokonce i výrazně levnější.

Překvapení na závěr: Většina kvalitních herních notebooků nabízí kompromis a disponuje oběma typy disků. HDD disk je určen pro ukládání velkých objemů herních dat a malý přidružený SSD disk slouží pro uložení systémových a podobných souborů.

  • Displej

Pro komplexní zážitek ze hry bychom neměli při výběru toho nejlepšího notebooku pro hraní her šetřit na displeji. V dnešní době je již u tohoto typu notebooků samozřejmostí kvalitní displej se standardem Full HD. Pro herní účely se samozřejmě vyplatí vybrat model s maximálním rozlišením. To se udává v pixelech neboli obrazových bodech. Zjednodušeně řečeno jde o to, aby displej na dané ploše zobrazil maximum těchto obrazových bodů a tím se pro vás stalo jeho sledování příjemnějším. Pro orientaci je dobré se pohybovat alespoň okolo rozlišení 1920 x 1080 pixelů.

Zásadní rozhodnutí: Většina uživatelů dnes řeší zásadní otázku, zda vybrat lesklý nebo matný displej. Každá varianta má svá pro a proti a v tomto případě asi více než jinde záleží na osobní preferenci.

  • Akumulátor

Herní notebooky kladou díky svému extrémnímu výkonu vysoké nároky na kapacitu akumulátoru, který v tomto případě bývá spíše nouzovým řešením pro případný přenos. U běžného notebooku můžete v klidu naměřit okamžitou spotřebu okolo 10 W, spotřeba jeho bratříčka určeného pro hry může být až desetinásobná. Kapacita akumulátoru se udává ve Wh, udává tedy kolik Watů a po jakou dobu je akumulátor schopen dodat. 150 Wh akumulátor tedy bude schopen živit běžný kancelářský notebook klidně po celou pracovní dobu. Herní notebook s výrazně vyšší spotřebou energie však může být stejným akumulátorem zásobován jen něco málo přes hodinu.

Závěr: Čím vyšší kapacita akumulátor, tím lépe. Většinou ale herní notebooky neslouží primárně k přenášení a akumulátor v nich je především nouzové řešení například při výpadku elektřiny ze sítě.

Cena herních notebooků

Máte již alespoň trochu představu, jaký notebook potřebujete? Ale ty finance. Každý se samozřejmě snaží získat maximálně nadupaný stroj za minimum peněz. S odpovědí na otázku, na které notebooky se s ohledem na vaše finanční možnosti zaměřit, vám pomůže naše recenze herních notebooků.

Nejlevnější notebooky na hry do 20 000 Kč

V nejnižší cenové kategorii musíte nutně počítat s kompromisem. I tak lze za těchto cenových podmínek sehnat slušné kusy, na nichž si zahrajte obrovské množství her, některé však pro vás přesto zůstanou zapovězeny, eventuelně je spustíte pouze v nižší kvalitě.

Herní notebooky do 20 000 Kč seženete prakticky ode všech značek. Svá želízka v ohni mají Acer, Dell, dokonce se v této kategorii dá sehnat i velmi slušné Lenovo, které se však cenově pohybuje na jejím horním konci.

Co můžete za své peníze očekávat?

I za takto nízkou cenu dostanete obvykle velmi kvalitní procesor Intel Core i5 nebo i7. Paměťová karta v herním notebooku za tuto cenu má většinou 2 GB, výjimečně ale najdete i modely se 4 GB. Dedikovaná grafika NVIDIA GeForce GTX s alespoň 4 GB vlastní paměti je při těchto cenách již také realitou. HDD disk s kapacitou 1TB se standardními 7200 otáčkami s malým SSD diskem pro zrychlení běhu OS je již také běžný.

Shrnuto a podtrženo: Za své peníze dostanete v kategorii do 20 000 Kč velice slušný kousek, jak pro běžné využití, tak pro občasné hraní her. Pořizujete-li tedy notebook s tím, se si na něm zahrajete jen občas pro odreagování, je tato cenová kategorie skvělou volbou.

Zlatá střední cesta do 30 000 Kč

Většina z nejprodávanějších herních notebooků se pohybuje právě v cenové hladině do 30000 Kč. V této relaci již dostanete špičkové herní notebooky, které se před ničím nezastaví a nezačnou lapat po dechu ani při hraní těch nejnáročnějších her. RAM s minimální kapacitou 8 GB, obvyklou však 16 GB, nepřekvapí asi již nikoho. Dedikovaná grafika v podobě opěvované GeForce GTX 1060 GDDR5 s až 6 GB vlastní paměti však nadchne. Velikost přídavného SSD disku se stěhuje ke slibným 128 GB, zatímco HDD zůstává na 1TB srovnatelných s předchozí kategorií.

Své koně v této cenové kategorii nasadily prakticky všechny značky. Sehnat můžete herní notebooky od Acer, MSI, ale i od Dell a HP.

Špičkové kousky s cenou nad 30 000 Kč

Bez omezení cenou dostanete již prakticky ve všech modelech procesor Intel Core i7 osmé, tedy nejnovější generace doprovázený nadupanou RAMkou s kapacitou až 64 GB. Většinu sestav nejlepších herních notebooků doplňuje terový HDD nebo SSHD disk doplněný o 256 GB ultrarychlý SSD disk komunikující po PCIe sběrnici a špičková grafika NVIDIA GeForce RTX 2070 s 8 GB vnitřní pamětí, samozřejmě dedikovaná. U nejkvalitnějších notebooků pro hraní her si výrobci dávají záležet i na designu. A tak za vaše peníze dostáváte opravdu nadupaný stroj se zdařilým tvarem a vzhledem.

Často kladené dotazy (FAQ)

  • Co musí mít herní notebook?

Naprosté minimum pro herní notebook je výkonná dedikovaná grafika s maximální interní pamětí a vysoká kapacita operační paměti. To vše v kombinaci s výkonným procesorem Intel nebo AMD. Potěší i kvalitní displej s vysokým rozlišením a rychlý SSD disk v kombinaci s pomalým a velkokapacitním HDD diskem na ukládání herních dat.

  • Co je to herní notebook?

Herní notebooky jsou speciální vysoce výkonnou kategorií notebooků určených především pro hraní her, které kladou vysoké nároky jak na výpočetní výkon, tak na grafiku. Herní notebooky jsou postavené tak, aby na nich díky jejich parametrům bylo možné hrát i ty nejnáročnější hry.

  • Je možné sehnat herní notebook do 15 000 Kč?

Ano, i zázraky se dějí. Některé nejlevnější notebooky disponují parametry, které hraní méně náročných her umožní. Těžko ale seženete za tyto peníze notebook s dedikovanou grafikou a vyšší kapacitou operační paměti. Budete tedy muset počítat s tím, že náročné hry se na tomto notebooku budou zasekávat, případně si je nezahrajete vůbec.

  • Chci hrát graficky náročné hry, jakou mohu sehnat nejlepší grafiku?

Špičkové notebooky v sobě v převážné většině případů obsahují špičkovou grafiku od Intelu NVIDIA GeForce RTX 2070, případně její slabší sestry ze stejné rodiny. Grafické karty od konkurenčního AMD se často instalují spíše do levnějších herních notebooků, technicky však nejsou výrazně horší.

  • Jaký je rozdíl mezi herním notebookem a běžným kancelářským notebookem?

I na kancelářském notebooku si můžete zahrát slušné množství her. Bohužel hry s náročnou grafikou si na kancelářském notebooku nezahrajete. Proto vznikla kategorie herních notebooků, které jsou svým výkonem určeny primárně pro hraní her, ale kancelářské práce na nich také bez problému vyřídíte.

Shrnutí

Abychom to vše shrnuli. U většiny modelových řad naleznete různé konfigurace (výkonnější i méně výkonné herní notebooky). U našeho výběru si alespoň uděláte představu, jaké modely jsou nejoblíbenější a jaké modely vyhrávají testy herních notebooků v zahraničí a můžete si třeba pořídit „nadupanější“ konfiguraci než zde doporučujeme.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového herního notebooku. Pokud ano, budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího herního notebooku na trhu.

PS: Prohlédněte si tipy na nejlepší herní monitory a herní myši podle nás.

    1. Martin Vosátka

    Přidejte váš komentář

    Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..